Štrbské pleso – Vysoké Tatry

Chcete okúsiť krásu zimnej prírody ako z rozprávky, kde všetko dýcha čistotou a nevinnosťou ?  Vychutnajte si  prechádzku v čarovnom prostredí v tomto zimnom období a príďte na Štrbské pleso! Nepremeškajte čas kraľovania pani zimy, kým vymení žezlo vlády a posunie ho jari. Úžasná rozprávková scenéria s bielou prikrývkou, chodníkmi ako z rajskej záhrady sa aj v januári, februári ponúka všade navôkol. Najkrajšia zima je vždy tá s vŕzgajúcim snehom pod nohami, s dočervena vyštípanou tvárou od ranných mrazíkov, výskajúcimi radostnými deťmi, príjemným zimným počasím, trblietavým snehom v slnkom zaliatej krajine  a s lesklým cencúlikom pod nosom. Presne taká, akú som zažila aj ja viackrát v našich čarokrásnych Vysokých Tatrách. Zimné zubaté slnko svietilo celé dni, radosť sa vznášala vo vzduchu z pocitu blaženosti a šťastných naradostených detí štebotajúcich všade navôkol. Turisti a návštevníci boli spokojní, ulyžovaní, mohli si užívať nádherné počasie so slušne vybavenými strediskami a službami, čo k tomu patria. Video krásnej scenérie s mojím podmazom si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=XlDyfnXJYtA

Vyberte sa na prechádzku okolo Štrbského plesa, či naprieč, čo nie je možné zažiť každé obdobie. Prechádzku po osade Štrbské Pleso možno začať na juhozápadnom brehu jazera Štrbské Pleso pri liečebni Solisko. Okolo jazera vedie zhruba 2,25 kilometrový chodník s modrým značkovaním. Na západnom brehu chodník míňa polostrov s pamätníkom padlým partizánom. Na severovýchodnom brehu odbočuje od jazera červeno značkovaný chodník magistrály. V lese vedľa chodníka je skrytá prírodná rezervácia Rašelinisko. Verejnosti je neprístupná z dôvodov ochrany ohrozených druhov rastlín.  Na prechádzku sa môžete vybrať aj večer, keďže chodník je osvetlený. Okolo jazera sa nachádza aj kyslíková dráha s prekážkami, na ktorých je možné si zacvičiť. Zo Štrbského plesa je možné absolvovať množstvo trás a túr, vhodných ako pri začínajúcich turistov, rekreantov, tak aj pre náročných obdivovateľov hôr. Medzi najznámejšie túry patria vodopád Skok, chata Popradské pleso a chata Solisko.

Obrovská plocha jazera prilákala množstvo ľudí, bežkári mohli športovať na vychodených koľajach, len škoda, že sa nedalo korčuľovať aspoň na kúsku, ako to bolo možné v minulosti. Vysoké Tatry a krása slovenskej prírody je nezabudnuteľná. Zimná krása lahodila oku a atmosféra a scenéria bola úžasná. 

Štrbské Mountain-Lake, High Tatras, Slovakia

Have you ever visited the High Tatras in Slovakia? They are the highest mountain range within the Carpathians with 25 peaks over 2500 meter above sea level. These mountains are full of breathtaking mountain lakes. Every mountain lake in the High Tatras is called “pleso”. Pleso is a tarn created either by the melted glacier or by the rain water. In Slovakia, tarns are located mostly in the High Tatras and they are characterized by their circle shape.

Štrbské Pleso – tarn with its large glacial mountain lake is favorite ski, tourist and health resort in the High Tatras, Slovakia.  Štrbské Pleso is the highest village in the High Tatras. Štrbské Pleso is part of the municipal lands of the village of  Štrba. The area surrounding the Tschirmer Lake near Štrbské Pleso is also very popular amongst cross-country skiers.   The highest located settlement in the Tatras – Štrbské Pleso offers 9 kilometres of easy to medium difficult ski tracks on southern slopes of Mt. Predné Solisko, which are popular with families, children but also experienced skiers.  Štrbské Pleso is the highest located ski resort in Slovakia offering magical atmosphere thanks to a rich history and luxurious hotels. Štrbské Mountain-Lake (1346 m) is the most famous and the most visited lake in the High Tatras. It is called Štrbské because it is situated in the Štrba district. The tarn is surrounded by a walking path which doesn’t require much physical stamina and every square centimeter of the path is accompanied by the beautiful lake view. It´s amazing to see, feel and breathe the magical winter atmosphere and experience whole the beauty of the slovak winter nature. You will find here also many hotels, cute little folk restaurants, a trolley and rack railway and lots of space to park. So don´t hesitate to come visit High Tatras and enjoy !

source: wikipedia

Share: