Taliansky módny svet smúti – odišiel Giovanni Gastel, jeden z najväčších talianskych fotografov

Skvelý fotograf, básnik, umelec, ale predovšetkým džentlmen a akási vzácna duša. Takto si milánsky svet módy bude vždy pamätať Giovanniho Gastela, talentovaného fotografa, ktorý v sobotu 13. marca 2021 zomrel vo veku 65 rokov na následky ochorenia covid- 19.

Giovanni Gastel, jeden z najznámejších talianskych fotografov známy pre jeho vášeň pre módu, portréty a poéziu,  navždy opustil tento svet. Svet módy a umenia ostal opäť o čosi prázdnejší. Odišla umelecká duša, ktorá ho roky zapĺňala svojimi neskonalými výtvormi s precíteným duchom napájaným vášňou k móde a umeniu.  Giovanni Gastel bol taliansky fotograf známy pre jeho unikátny štýl charakteristický poetickou iróniu a skvelým vybalansovaním.  Video s Giovannim si môžete pozrieť tu:  

Existuje určitá bolesť, ktorú slová nedokážu opísať. Bolesť, ktorú naše mysle nie sú schopné pochopiť, pretože prichádza tak náhle a neočakávane. Bolesť, vďaka ktorej sa cítite stratení, “povedala talianska dizajnérka Donatella Versace.

zdroj: pinterest

Dnes som stratil drahého priateľa Giovanniho Gastela. Giovanni bol schopný vidieť krásu vo všetkom okolo seba a vždy si budem vážiť spomienky a chvíle, ktoré sme zdieľali. Vždy si spomeniem, ako bol za objektívom svojej milovanej kamery, na  vytváranie slávnych portrétov a umenia. Jeho štedrosť nepoznala hranice a láskavosť jeho duše je nemerateľná.

 foto: Giovanni Gastel

Nemôžem o ňom hovoriť v minulom čase.  Chcem hovoriť o mužovi, nie o fotografovi,“ uviedol Piero Piazzi, prezident modelingovej agentúry Women Management Milan.Chýba mi, aby ma volal Pierino.“ Poznáme sa už 40 rokov. Jediná fotografia, ktorú mám pred sebou vo svojom ateliéri, je jeho a som poslednou fotografiou v jeho knihe Ľudia, ktorých mám rád. „Bol to úžasný, jedinečný človek a zanecháva tak veľkú prázdnotu v tisícoch ľudí. Skutočne ho všetci milovali, pretože bol priateľský, ohľaduplný, altruistický a láskavý. Génius prichádza potom. “

Giovanni Gastel sa narodil v aristokratickej rodine. Jeho matkou bola Ida Visconti di Modrone, sestra legendárneho filmového režiséra Luchina Viscontiho. V roku 1975 začal pracovať ako fotograf pre britskú aukčnú sieň a v roku 1981 vstúpil do sveta módnej fotografie vďaka stretnutiu so svojou agentkou Carlou Ghiglieri.

Giovanni Gastel vo svojom ateliéri.

Po vydaní zátišia pre časopis Annabella sa v roku 1982 začala dlhá a úspešná spolupráca so spoločnosťou Vogue Italia a s ďalšími,  v tom čase úspešnými titulmi, napríklad Edimoda, Mondo Uomo a Donna. Inšpirovaný americkým fotografom Irvingom Pennom od začiatku svojej kariéry sledoval vo svojich snímkach ideál klasickej krásy a elegancie.        Francesca Chillemi  – foto Giovanni Gastel

Stretla som sa s Giovannim Gastelom v roku 1987 a od tej chvíle sme vždy spolupracovali,“ povedala šéfredaktorka Vanity Fair Italia Cristina Lucchini.L’Uomo Vogue, Vogue Gioiello, Vogue Pelle, Vanity Fair, Amica, Glamour … život fotenia, cestovania, večere, smiechu a rozhovorov o význame toho všetkého. Naučil ma hľadať krásu vždy, všade a bez ohľadu na to, ako. Neodolateľne ho to ťahalo ku kráse, akoby to bola droga. Spoločne sme vytvorili tisíce módnych fotografií,  zátiší, obálok módnych magazínov a portrétov.

Dizajnérka Luisa Beccaria s dcérou na obálke časopisu Vanity Fair Italia s titulkou „Io sono Milano “ – Ja som Miláno, fotené minulý rok 2020 na začiatku koronavírusovej pandémie v Taliansku.

Obálka magazínu Glamour od Giovanni Gastel –  modelka Bianca Balti.

Miláno, Taliansko, 21. september: Christiana Lucchini a Giovanni Gastel na amfAR Milano 2013 Gala ako súčasť Milan Fashion Weeku, Móda Ženy, sezóna Jar/Leto 2014.

foto: Vittorio Zunino Celotto/Getty Iamages pre amfAR                                                                                                                                                                      Lucchini predovšetkým uviedla, že Gastel nepovažuje portrétovanie „za zrkadlo“, ale za filter, interpretáciu objektu pred objektívom prostredníctvom emócií fotografa.                                                            „Giovanni bol básnikom fotografie a fotografom poézie. Lucchini ho opísala ako „oddaného muža, ktorý vedel ilustrovať hlbiny života ľahkosťou. Jeho úsmev zostane s nami navždy, ale teraz je svet ešte škaredším miestom. “   

Kariéra Giovanni Gastela sa začala počas boomu éry Made in Italy a rozmachu značiek ako Versace, Missoni, Krizia, Gianfranco Ferrè a Salvatore Ferragamo, Trussardi.                                 

Kampaň Trussardi Jeans fotená Giovannim Gastelom.

Krizia kampaň, 2006 Giovanni Gastel.

Ako etablovaný fotograf vo svojej rodnej krajine rozšíril Gastel v 90. rokoch portfólio svojich klientov spoluprácou s najprestížnejšími francúzskymi luxusnými domami vrátane Dior, Niny Ricci a Guerlain. V Paríži žil viac ako desať rokov.

Portrét topmodelky 90.rokov Stephanie Seymour pre Dior A/I 1991,  PIN UP studios 1990, Paríž

Portrét modelky Brenda Shad pre Dior campaň, 1990,  fashion editor Michela Bardini,  Paríž 1990

Fotograf Giovanni Gastel pri práci.

Výstava, ktorú v Miláne v roku 1997 v múzeu Triennale pripravil kritik neskorého umenia Germano Celant, odhalila Gastelove najumeleckejšie diela.

1999 – TALIANSKE OSOBNOSTI , FOTO GIOVANNI GASTEL

Modelka Bianca Balti, foto Giovanni Gastel

Herečka Monica Bellucci, foto Giovanni Gastel

2000 – VÝSTAVA GIOVANNI GASTEL V MÚZEU MAXXI V RÍME

Od roku 2000 sa Gastel, ktorý tiež písal básne, venoval rozsiahlejšie portrétom a 200 z nich zachytil na fotografiách, ktoré tvorili významné  osobnosti vrátane bývalých prezidentov Ameriky, prezidenta Baracka Obamu, Ettore Sottsassa a RobertA Bolle.   Fotografie boli súčasťou kolekcie výstavy v múzeu moderného umenia MAXXI v Ríme (od slávnej architektky Zaha Hadid). 

obrázky: lissoniandpartners. com, maxxi.art, arterivista. it, pinterest, giovanni gastel

Ďalšie články o ikonickom talianskom fotografovi módy, portrétov a slávnych osobností čítajte v článkoch na pokračovanie na tomto blogu. Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Share: