Berlin Fashion Week  – to najlepšie z módneho týždňa, Namilia, Marke, Esther Perbandt, júl 2023, časť II. , 10. – 15. júl 2023

Paríž, Miláno, New York a Londýn módne týždne sú notoricky známe akcie, ktoré s napätím očakáva nielen  módny svet.  Ich nemecký ekvivalent, Berlin Fashion Week, však už nie je  tak známy. Prezentácie berlínskych dizajnérov sú výrazne odlišné od svetových týždňov módy. Berlín býva označovaný aj ako „mekka politickej módy“. 

Berlínsky týždeň módy 2023 je miestom, kde sa svet módy stretáva, aby bol svedkom tých najzaujímavejších kolekcií a nových trendov. Tohtoročné podujatie predviedlo množstvo talentovaných dizajnérov, z ktorých každý priniesol na mólo svoju jedinečnú víziu a dokázal, že je skutočne bezchybný. Od odvážnych a sofistikovaných kompletov až po minimalistickú eleganciu, tieto špičkové kolekcie zanechali trvalý dojem u účastníkov a módnych nadšencov.  

V Berlíne sa hovorí málo anglicky, väčšinou nemecky a berlínski dizajnéri sa nestarajú o prudký nárast slávy.  Svoje posolstvo obyčajne zakomponujú skryté do švíkov každého vzhľadu a každého aspektu tejto atmosféry.  Pozrime sa na ďalších protagonistov Berlin Fashion Weeku a ich kolekcie pre Jar/Leto 2024.

Kolekcia Neo.Fashion Award Show, Berlin Fashion Week, 10. – 15. júl 2023

LITKOVSKA

Jednou z výnimočných kolekcií celého Berlínskeho týždňa módy, bola Litkovska módna prehliadka. Sila  a odolnosť odrážajúca sa v každom vzhľade slúžila ako silná pripomienka odhodlania dizajnérky Lilie Litkovskej upriamiť pozornosť na ťažkú ​​situáciu svojej vlasti, Ukrajiny. Táto kolekcia nielenže predviedla výnimočné remeselné spracovanie, ale stelesnila aj krásu a príbehy jej dedičstva.

Kolekcia obsahovala nádherné siluety, ktoré boli odborne vytvorené pomocou dokonalých krajčírskych zručností dizajnéra. Ďalším vrcholom módnej prehliadky kolekcie bola schopnosť dizajnérky vrstviť rôzne materiály a textúry a zároveň zachovať súdržnosť v rámci celej kolekcie. Kolekcia je neuveriteľne rozmanitá, čerpá inšpiráciu z rôznych zdrojov a zároveň si stále zachováva Berlín v srdci oblečenia. Bolo evidentné, že dizajnéri vložili do každého kusu veľkú myšlienku a zámer, výsledkom čoho bola strhujúca, vzrušujúca a bezchybná show.

ODEEH

Berlínska módna značka Odeeh  predviedla podmanivú show so svojou odvážnou a sofistikovanou kolekciou.   Výnimočnou črtou prehliadky bolo ich  nie obvyklé použitie odvážnych farieb, potlačí a flitrov, ktoré pridali k celkovej estetike bezchybný výrazný prvok.

Šikovné využitie potlače  ešte viac pozdvihlo  kolekciu, výsledkom čoho je vizuálne nezabudnuteľný rad vzhľadov od kompletných dizajnových oblekov až po topy v štýle kimona a diabolsky podmanivú kombináciu saka a košele s potlačou.   

Štýl kolekcie hladko zakomponoval zmes látok a vzorov, čím vytvoril dynamický, no súdržný vizuálny zážitok počas celej show. Výsledkom bola kolekcia, z ktorej vyžarovala elegancia a experimentálny nádych, a dosiahla jemnú rovnováhu medzi tradičnou a avantgardnou módou.

Značka ODEEH, ktorú v roku 2008 založili Jörg Ehrlich a Otto Drögsler, sa hlási k vzácnej ateliérovej tradícii. Ich oddanosť remeselnému spracovaniu a starostlivá pozornosť k detailu je evidentná v ich kolekciách a ich otvorenosť medzinárodnej spolupráci, veľkolepé farebné schémy a všestranná láska k tomu, čo robia, urobili z tejto módnej šou skutočne bezchybný estetický zážitok.

NEO.FASHION

Po dvoch dňoch strhujúcich show, emocionálnych horských dráh a kreatívnych postrehov, Neo.Fashion 2023  ukončil Berlin Fashion Week vrcholom podujatia, prehliadkou Neo.Fashion Award Show. The Best of the Best, zastupujúci 12 absolventov z celkovo 12 renomovaných univerzít a umeleckých škôl po celom Nemecku, hrdo predstavili svoje pôsobivé absolventské kolekcie v Best Graduates Show, pričom uchvátili publikum svojou kreativitou a inovatívnosťou.

Pod vedením patróna Berlin Fashion Week, Fashion Council Germany, hodnotila prestížna porota zložená z odborníkov z odvetvia práce v kategóriách Najlepší dizajn, Najlepší koncept udržateľnosti a Najlepšie remeselné spracovanie.

Berlin Fashion Week priniesol aj tento rok zaujímavé kolekcie obohatné o významné témy, lightmotívy.  Debut kolekcií počas Berlínskeho týždňa módy má síce menší finančný prínos, no kultúra radikálnej poctivosti prevažujúca v Nemecku je pre návrhárov to príťažlivé.

Na konci bolo jasné, že každý dizajnér musí rozprávať dôležitý príbeh, ktorý si nevyžaduje takmer žiadny preklad. Všade bola spojovacia niť, ktorá zdanlivo ukazovala prstom na patriarchálnu moc a jej inštitúcie.

Obrázky:  ©Getty Images, Schutterstock, Berlin Fashion Week

Prvú časť článku z Berlin Fashion Weeku, si môžete prečítať  v histórii na tomto blogu v kategórii Fashion . 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: