Miláno je známou svetovou metropolou módy, no okrem vytúžených nákupov a módnych inšpirácií tu nájdeme aj zaujímavé dizajnové architektonické skvosty. Na mojich potulkách Vám chcem predstaviť ďalší architektonický klenot, ktorý ma očaril na nedávnej ceste na módnu prehliadku značky Moncler (20. február 2018) svojím dizajnom s jasným rozpoznateľným rukopisom mojich  najobľúbenejších architektov. 

Nová rezidenčná štvrť v Miláne s názvom  CityLife nabrala svoju finálnu podobu dokončením prác v decembri 2013. Je dielom skupiny architektov, nie jedného dizajnéra a pochádza z pera špičkových známych mien: Zaha Hadid, Arata Isozaki a Daniel Libeskind. Na projekte sa pracovalo od júla 2009.  Spolu s mestskou výstavbou Porta Nuova je projekt CityLife znovuzrodením, obnovou hlavného mesta severného Talianska. Je veľkou prestavbou pôvodného veľtrhu, lokalizovanou v najprestížnejšej obytnej oblasti mesta. Rezidenčná štvrť je osadená v srdci Milána, v centre historickej oblasti výstaviska ponorená do parku so 160 000 metrami štvorcovými. Je to jedna z najrozľahlejších peších zón. Zaberá plochu viac ako 350 000 metrov štvorcových zahŕňajúc bývanie – 530 bytov,  kancelárske priestory (tri veže so 130 000 metrami štvorcovými) a nákupnú oblasť  s obchodmi a reštauráciami a taktiež oplýva veľkým verejným parkom.  Napojenie na cestné komunikácie a metro, vysoká kvalita architektúry, unikátny rozpoznateľný dizajn, verejný priestor,  pretvárajú túto oblasť na jednu z najkrajších štvrtí Milána. 

zdroj: starchitects 

Architekti: Zaha Hadid a Patrik Schumacher, Projektový manažér: Gianluca Racana, Projektový architekt: Maurizio Meossi, Záhrady: Peverelli spoločnosť

V roku 2019 bolo ohlásené dokončenie pripravovaného plánu od slávneho architekta Daniela Libeskinda – veže s názvom  il curvo – the curved one – zakrivené. Štruktúra bude finálnym uzatvorením biznis štvrte CityLife veľkolepého plánu s obytným komplexom Zaha Hadid a troma priľahlými vežami. Tu je pohľad na finálne riešenie lokality celého projektu CityLife. Vpravo dolu vidíme obytný komplex Zaha Hadid v celkovom urbanistickom riešení. 

Tri veže s názvom zakrivené – Zaha Hadid Generali Tower a Allianz Tower od architektov Arata Isozaki a Andrea Maffei. 

Projekt CityLife prináša do urbánneho kontextu nový model pre prácu a voľno v oblasti, ktorú si môžete užiť tak na bicykli, či peši, doprava cirkuluje opodiaľ v podobe podzemného metra. Centrom projektu bude biznis štvrť, ktorú budú tvoriť tri veže na námestí Piazza delle tre torri – Námestie troch veží, kde  veža Isozaki bude rovná, veža Hadid točitá a veža od Libeskinda krivá. Veža Isozaki sa bude týčiť do výšky 202 metrov s 50 podlažiami a zaradí sa medzi najvyššie veže Talianska výškou strechy. Veža Hadid bude mať  výšku 170 m  so 44 podlažiami a veža Libeskind dosiahne výšku 150 m s 30 podlažiami. Tieto tri veže spolu pojmú 10 000 ľudí na ploche približne 130 000 metroch štvorcových. Komplex zahŕňa návrh múzea súčasného umenia (to malé s kruhovým strešným pôdorysom), nákupnú zónu s barmi a reštauráciami, výstavnými pavilónmi a súčasťou projektu budú aj plochy pre šport, zábavu a módne prehliadky. Zdroj: urbanfileorg it

Pohľad na obytný komplex Zaha Hadid – časť projektu CityLife. 

Projekt Zaha Hadid sídlo zahŕňa 7 štruktúr, rozsah apartmánov je od 5 do 14 podlaží s vizuálnymi variáciami a prepojením. Osobité architektonické časti zahŕňajú točitý  pohyb tvarovaných balkónov a profil strechy, ktorý zabezpečuje jemný a elegantný tvar pre všetky strešné byty, vrátane početných zastrešených terás. Orientovanie je riešené smerom na priľahlý verejný park. Návrh celej štruktúry komplexu vrátane urbanistického riešenia bral do úvahy aj požiadavky na životné prostredie, okolie, apartmány sú orientované na juhovýchod s poskytnutím výhľadu z terás na príjemne riešené urbánne okolie. 

Po mojom návrate späť do centra Milána z prehliadky Moncler som si nemohla nechať ujsť prechádzku cestou na podzemný vlak, ktorá viedla okolo tejto nádhernej architektonickej štruktúry. Fotografie sú fotené mobilom. 

Silueta Zaha Hadid CityLife obytného komplexu je definovaná točitou plynulou líniou. Rezidencie pozostávajú zo siedmych tvarovaných oblých budov rôznej výšky variujúcej od 5 do 13 podlaží.    Detail fasádyNočný osvetlený architektonický komplex Čelný pohľad na fasádu

Pozrime sa na návrh interiéru súkromných obytných apartmánov v komplexe Zaha Hadid z dielne dizajnérskeho ateliéru Studio Marco Piva. Jednoduchý a funkčný dizajn dosiahnutý sofistikovanou a elegantnou konečnou úpravou je bohatý na detaily zdôrazňujúci exkluzivitu celkového projektu. V úzkej spolupráci s klientami, dizajnérsky team podnikol opatrný farebný výskum výberom moderných ale nie invazívnych farieb, ktoré by nemali mať za následok stratu príťažlivosti v priebehu času.  Decentné riešenie v súlade so zohľadnením potrieb užívateľa a najvyšším dizajnérskym štandardom je zárukou kvality, nadčasovosti a pečaťou exkluzivity. Príklad apartmánu – dizajn, vizualizácie –  Studio Marco Piva :Vstupná chodba vedie hostí do apartmánuObývacia izba so závesným dizajnovým osvetlením.Pohľad do otvoreného priestoru obývacej izby s jedálenským veľkým stolom.  Príklad návrhu kuchyne v apartmánovej jednotke.  Spálňa a kúpelňa sú jasne osvetlené. 

Vonkajšia terasa poskytuje výhľad na CityLife lokalitu. Všetky obrázky sú zo zdroja –  Studio Marco Piva. 

 

 

Share: