Paris Fashion Week –   27. september 2021 – 5. október 2021, Lanvin, Hermes, Saint Laurent, Isabel Marant, sezóna Jar/Leto 2022, časť II.

Mesiace september a október 2021 však zaznamenali znovu nabiehajúci nástup na klasické módne formáty a uvedenie módy opäť do života. Konečne sa uskutočnilo viac osobných prehliadok, než aké sme už veľmi dlho nezažili. V dôsledku prebiehajúcej pandémie Covid-19 a sociálnych obmedzení, ktoré s ňou súvisia, návrhári nemohli organizovať prehliadkové móla tak, ako sme ich kedysi poznali, pričom mnohé módne domy prešli na digitálne formáty predvedenia svojich kolekcií alebo hostili módne šou bez publika. 

Napriek tomu, že sa plány v súčasnosti ešte stále nevracajú k úplnému normálu, uvoľnenie obmedzení v štyroch hlavných metropolách módy v mesiacoch september a začiatok októbra – New York, Londýn, Miláno a Paríž,  umožnilo, aby sa týždne módy uskutočnili vo fyzickom prostredí. Mnoho návrhárov sa na móla vrátilo prvýkrát od marca 2020.

Program svetových týždňov módy sa začal v septembri 2021 v New Yorku, kde nebolo o módne šou núdza, pretože najlepšia móda sa ukázala na Met Gala, na udalosti, ktorá bola odložená na pondelok 13. septembra. (článok o Met Gala najlepších lookoch čítajte v histórii tohto blogu).   Módna šnúra prehliadkových týždňov potom z New Yorku zamierila do Londýna, Milána a Paríža, kde bolo cítiť veľké vzrušenie z opätovného návratu módy na prehliadkové móla, z predvedenia kolekcií debutových návrhárov a tiež z krásnej pocty zosnulému Alberovi Elbazovi v Paríži.

Po úspešnom Milan Fashion Weeku sa teda pozrime na Paris Fashion Week, kde sa udiali veľkolepé šou, prehliadky kolekcií pre sezónu Jar/Leto 2022.  

Rôzne značky sa zamerali na rôzne aspekty. Módny dom Balenciaga sa vydal netradičnou cestou a svoju kolekciu predviedol prostredníctvom epizódy Simpsonovcov.  Módna značka Chanel oslávila 80-te a 90-te roky plavkami s logom, zatiaľ čo Miu Miu prehodnotila trend nízkych nohavíc od začiatku 20. rokov. Na inom mieste sa Jonathan Anderson pohrával so zábavnými motívmi na odevoch a doplnkoch pre značku Loewe, zatiaľ čo Nicolas Ghesquière predstavil pre Louis Vuitton siluety inšpirované 19. storočím.

LANVIN

Karikatúrna spolupráca dizajnéra Bruna Sialelliho v kolekcii s názvom Comic Strip sa odrážala na modeloch s obrázkami Batmana a Catwoman, na bundách, metalických sieťových šatách, v purpurovej a v zelenej palete a na taškách s Bat mobilom

Pánske oblečenie s vreckovými šortkami kontrastovalo so superhrdinským vrchným oblečením. 

Sialelliho kolekciu Jar/Leto 2022  Comic Strip opísal módny dom ako prehodnotenie významu Lanvina, jeho znakov a určujúcich prvkov jeho základnej definície.  Ide o Lanvina, ktorý rezonuje s rokom 2020 do tej miery, do akej Lanvin definoval dvadsiate roky minulého storočia – jedná sa o dialóg medzi minulosťou a budúcnosťou.  

Kolekcia od Bruna Sialelliho je poctou identite domu, jeho ideológii, remixovanej pre súčasný svet.

Módnu show uzavrela topmodelka 90. rokov Naomi Campbell v čiernom splývavom plášti. 

HERMES

Módna šou značky Hermes, kolekcia Jar/Leto 2022 žiarila dôrazom na detail a remeselné spracovanie.  43 ročná francúzska módna návrhárka Nadège Vanhee-Cybulski vzala hostí na jarnú cestu  Hermès 2022. Na začiatku sa módna šou  konala v letiskovom hangári, pričom za dizajnérkou pristála skutočná trysková loď.

Značka predviedla klasické remeselné spracovanie s dávkou pohody. Drobné kovové cvoky zatlčené do kože a pútka s detailmi odkazujú na dedičstvo značky Hermès. 

Kreatívna riaditeľka Nadège Vanhee-Cybulski si vybrala paletu maslovej žltej a oranžovej v najjemnejšej koži, ktorá sa nosila so zodpovedajúcim jemným úpletom. Sofistikované pásy so sťahovacou šnúrkou nosené s crop topmi a vykrojenými ramenami poskytovali svieži mladistvý ráz, ktorý bol ešte umocnený minimálnymi posunmi a korzetovými šatami.

V kolekcii sa objavili kožené šaty, strihané voľne a krátko. Kožené topy  boli kombinované so šortkami s hodvábnou potlačou.

Sandále na platforme nosené k zodpovedajúcim koženým ponožkám odrážali moderný luxusný minimalizmus, rovnako ako ležérne nohavice s pasmi. 

Na prehliadke tejto kolekcie zazneli všetky kódy módneho domu, ale Hermès v spoločnosti Vanhee-Cybulski tiež apeloval na tých, ktorí majú radi trochu experimentu napríklad v podobe romantickej koženej mini sady.

SAINT LAURENT

Pozadie módnej dráhy dizajnéra Anthonyho Vaccarella, trblietavé svetlá Eiffelovej veže,  boli vítaným návratom na parížsky týždeň módy. Vaccarello chcel vzdať hold nezávislosti ducha Palomy Picasso a jeho interpretácia sa odohrávala s mužským krajčírstvom –  predviedol nadrozmerné a široké ramená, oblečené v rifliach s vysokým pásom alebo spandexových nohaviciach, ktoré obopínajú figúru. Ďalej predstavil celotelové kombinézy.  „Jej sloboda, jej inštinkty, jej energia, ktorá jej nechávala voľne dýchať …. Oslava ženy, ktorá je v každom ohľade jedinečná, bez námahy vynaliezavá v každom aspekte svojho vystúpenia. “  Vzrušujúco sa znepokojuje so svojim spôsobom, ako spájať mužské a očarujúce.“

 

Anthony Vaccarello ťažil v kolekcii Jar/Leto 2022 zo skutočnosti, ako mala Paloma Picasso vplyv na Yvesa Saint Laurenta .  „Pre mňa je to určujúci moment, kedy sa Saint Laurentova kreativita stala štýlom,“  vysvetlil v rozhovoroch o kolekcii pre magazíny dizajnér Vaccarello. Vidíte to v zmesi širokých ramien a čistých, štíhlych línií, nízky výstrih a nohavice s vysokým pásom, to všetko boli jej veci, než sa stali podpisom módneho domu.

Sviežosť, ktorú Saint Laurent v Palome Picasso vtedy našiel, funguje aj teraz o desaťročia neskôr. Odvážne potlače a farby, ktorými sa inšpirovala, sú vo Vaccarellovom rozprávaní vidieť ako veľmi živé kvetiny a hlboko pigmentované pomaranče, blues a červené záblesky. Bol to jej pocit sily a nezávislosti, ktorý oslovil a inšpiroval YSL.

Kolekcia Saint Laurent na jar/leto 2022 odkazovala na zásadný, ale nie veľmi známy moment  v kariére Pierra Bergého, ktorý ho viedol po novej umeleckej ceste. Tento moment bol zhrnutý do citátu: „Pozvali nás do domu priateľa, ktorý organizoval večierok. V jednom momente som už nevidel Yvesa. Hľadám ho a nachádzam ho s mladým neznámym dievčaťom. Mala klinové podpätky a turban na hlave. Bola to Paloma Picasso. “

ISABEL MARANT

Fotografie Hansa Feurera, pripomínajúce 90. roky, hrajúce sa s kódmi sexy ženskosti a športového oblečenia, boli východiskovým bodom pre kolekciu Isabel Marant, Jar/Leto 2022. Plážové oblečenie a konfekcia sa preplietli, pretože bikiny tvorili základ pre väčšinu lookov, vrstvené pod krátkymi kombinézami a šatami v tvare padáka. Paleta farieb bola radostná, pripomína plážové západy slnka doplnené grafitmi z 80. rokov a kovovými vyšívanými džínsami. Významné tam, kde technické textílie menili farbu podľa intenzity osvetlenia.

obrázky: © Vogue, pinterest, getty images, Xinhua/Rex/Shutterstock, Filippo Fior, Saint Laurent, Isabel Marant

Predošlý článok o kolekciách z Paris Fashion Weeku čítajte v histórii na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku:  Mya Mirell Fashionista  and Instagram:  mya_mirell.

   

 

Share: