Paris Fashion Week – pánsky prehliadkový týždeň a ďalšie významné momenty a trendy pre Jar/Leto 2023 – Loewe, Craig Green, Louis Vuitton, Givenchy, Kenzo, Dior, 22. – 27. jún 2022, časť II.

Opäť je tu ďalší týždeň módy, v ktorom vás prenesiem do Francúzska s fotografiami letných kolekcií pánskeho oblečenia Paris Fashion Weeku, Jar/Leto 2023, ktorý sa odohral v týždni od 22. do 27. júna 2022.  Po úspešnom pánskom prehliadkovom týždni módy v Miláne sa  módna šnúra presunula do turistami preplneného a prekvitajúceho Paríža. Po všetkých tých lockdownoch a obmedzeniach sa zdá, že je sezóna módy naplno obnovená, čomu zodpovedajú aj prudko stúpajúce ceny, ktoré v hlavom meste Francúzska raketovo vzrástli. Hotely na všetkých úrovniach boli vypredané a leto tak ako v Miláne udrelo v plnej sile. 

V Miláne sa udiali vzrušujúce veci, pretože módny dom Versace uviedol svoju prvú fyzickú pánsku šou po rokoch, pričom sa pripojil k luxusným módnym značkám ako Fendi a Prada a spolu ponúkli svoj pohľad na letné obliekanie. Módna tour prehliadok pokračovala v Paríži, kde sa  ako obvykle predstavili veľké mená ako Hermès, Dior a Louis Vuitton.  K zoznamu sa pripojil tiež Japonský label Comme des Garçons , ako aj kultová francúzska návrhárka Marine Serre, ktorá debutovala na Paris Fashion Weeku v pánskom oblečení.

Paris Fashion Week, mužský prehliadkový týždeň charakterizovali trendy ako bundy a svetlé farby a noví protagonisti na mólach, popri ktorých predné rady zapĺňali svetové hviezdy a celebrity.  Spomedzi hviezdičiek sa túto sezónu blysla dcéra speváčky MadonnyLourdes Leon, ktorá sa rozhodla zažiariť priamo na móle v značke Marine Serre  namiesto toho, aby sedela v hľadisku. 

Z Paríža a Milána do značnej miery zmizli prezentácie dvoch pohlaví alebo veľká časť sexuálnej nejednoznačnosti, ktorá charakterizovala predpandemické experimenty. Hoci rodová plynulosť zostáva, toto nebol moment na súčasnej letnej sezóne parížskych mól. Muži sú evidentne noví muži.

Týždeň mužskej módy je miestom, kde sa návrhári odvážia snívať. Značky sú známe tým, že sú so svojimi kolekciami pánskeho oblečenia mimoriadne dobrodružné a dúfajú, že sa dostanú za hranice typického trojdielneho obleku.  Z tohto dôvodu boli niektorí z najkrajších mužov v Hollywoode kvôli kolekciám v zámorí!

Predné rady módnych prehliadok Parížskeho týždňa mužov zdobilo množstvo celebrít ako  David  Beckham , jeho syn  Cruz, modelka Naomi Campbell, J Balvin, spevák Justina Timberlake alebo Jessica Biel.

Bolo sa jednoducho na čo tešiť a na čo pozerať.  Pozrie sa na kolekcie z prehliadkových mól Paris Fashion Weeku, pánskeho módneho týždňa sezóny Jar/Leto 2023 ďalších módnych značiek. 

LOEWE

Loeweho príroda morte

Príroda kraľovala aj v značke  Loewe, ktorá predviedla kabáty, bundy, džínsy a tenisky, z ktorých vyrastali steblá trávy. Tie boli zasadené odbornými znalosťami španielskej módnej návrhárky Pauly Ulargui Escalona, ​​ktorá ilustruje prirodzené inšpirácie kreatívneho riaditeľa Loewe – Jonathana Andersona. Anderson však myslel aj na technológiu, ktorá je evidentná v tričkách, kabátoch a maskách s obrazovkami zobrazujúcimi západ slnka a let vtákov. „Je to myšlienka, ako môže príroda viesť technológiu alebo technológia môže viesť prírodu,“ vysvetlil Anderson“.

Dizajnér Jonathan Anderson preskúmal rovnováhu medzi technológiou a prírodou a vytvoril kolekciu Loewe Jar/Leto 2023.  Vedľa trávnatých kúskov kolekcie boli kabáty pokryté digitálnymi obrazovkami, ako aj prázdne puzdrá na telefóny, slúchadlá a perá pripevnené k odevom. 

 

Britský dizajnér použil pozoruhodný súbor a koncept nielen ako odrazový mostík pre niektoré z najdokonalejších návrhov tejto sezóny, ale aj na premyslený komentár o ekológii a ľudskom pohŕdaní prírodou. Ak budeme takto ďalej pokračovať, varoval Anderson, svet bude zničený a jediný spôsob, ako vidieť včely, bude na videu.

Módna značka Loewe  vtlačila parížsky týždeň módy do bezútešnej a dystopickej vízie budúcnosti a zmenila mólo na mŕtvy priestor, kde príroda a život zvierat existovali len na to, aby ich ľudstvo využívalo a využívalo. Dezinfikovaná biela stena zostúpila na holú palubu, keď okolo roboticky prechádzali modeli  zaliate hmlistým bielym svetlom.

Modely mali na sebe taniere s televíznymi obrazovkami, ktoré ukazovali hlbokomorské ryby v oceáne  a priezory plazmovej obrazovky vyžarovali rastúce chryzantémy. Jediné miesto, kde v módnej dystopii dizajnéra Jonathana Andersona rástla tráva, bolo doslova v topánkach. 

Organické verzus robotické bolo skúmané v Andersonových koncepčných návrhoch, ktoré boli zámerne mimo. Biely minimalistický sveter mal nadbytočné rukávy, ktoré sa na boku modelu voľne chveli, na bielych športových legínach a mokasínach, na ktorých vyrastali 10-centimetrové trsy trávy.

Odhalené hrudníky a nohy odhaľovali zraniteľnosť, zatiaľ čo tvrdé tašky so štvorcovými popruhmi prehodené cez rameno dodali kontrastnú dravosť. 

Medzi ďalšie pozoruhodnosti na prehliadkovom móle Loewe patrili tenisky s nafúknutými detailmi, oblečené v odvážnych odtieňoch oranžovej, modrej a nafúknuté kabáty.

Kúskom odporu boli obrovské horčicové prepínacie topánky, ktoré vyzerali ako kopytá koňa, ale rovnako mohli pochádzať z planetárnej dediny Star Wars.

CRAIG GREEN

Britský návrhár Craig Green, ktorého kráľovná Alžbeta II. tento rok vymenovala za člena Rádu Britského impéria za jeho prínos k móde, je jedným z návrhárov pánskeho oblečenia, ktorý neprestáva robiť dojem. Green vyvinul svoju špičkovú estetiku po stážach s menami ako Walter van Beirendonck a Henrik Vibskov, čo viedlo k spolupráci s Monclerom.

V kolekcii Jar/Leto 2023 predstavil jazdecké a šermiarske oblečenie v pastelových odtieňoch, dekonštruované s agresívnym lemom,  visiace strmene, remienky, vrecká a doplnky. 

Zelená šikovne rozmazala hranicu medzi umením a módou.  Vynikal pozoruhodný model  s vrchnou časťou, ktorá vyzerala ako prevrátené umývadlo so stavebným rebríkom na zadnej strane, ktorý evokoval pancier.

LOUIS VUITTON

Módny dom Louis Vuitton vo štvrtok zvýšil hlasitosť na parížskom týždni módy, keď do srdca Louvru poslal slávnu floridskú skupinu Marching 100, aby odštartoval show pre svoj najnovší rad farebných štýlov pánskeho oblečenia na počesť obľúbeného, ​​zosnulého návrhára značky  Virgila Abloh.

Najnovšia pocta módneho domu Louis Vuitton nedávno zosnulému dizajnérovi Virgilovi Ablohovi obsahovala prekvapivý výkon Kendricka Lamara. Na počesť odkazu Virgila Abloha sa dizajnérsky tím Louis Vuitton spojil, aby vytvorili kolekciu pánskeho oblečenia Jar/Leto 2023. Show s názvom „Strange Math“ odštartovala vystúpením pochodovej kapely z Floridskej univerzity A&M v Tallahassee na Floride, po ktorej vystúpil Kendrick Lamar zo svojho sedadla v prvom rade. 

Pánsky odev Louis Vuitton bude navždy spájaný s Virgilom Ablohom, zosnulou legendou, ktorá bola jedným z hŕstky čiernych dizajnérov, ktorí pred jeho predčasnou smrťou minulý rok  v novembri (2021) viedli veľký dom. Módny dom si ho odvtedy stále ctí, pričom jeho najnovšia spomienka má podobu chrapľavého pochodového orchestra, ktorý dominuje prehliadke  a potom ustúpi tlmenejšiemu vystúpeniu Kendricka Lamara. Rapper s tŕňovou korunou navrhnutou spoločnosťou Tiffany & Co zostal sedieť v prvom rade, zatiaľ čo predvádzal skladby zo svojho posledného albumu Mr. Morale & the Big Steppers a opakoval mantru „nech žije Virgil“. Vedľa Lamara bola Naomi Campbell, ktorá mala pravdepodobne najlepšie miesto v značke. 

„Virgil, nech žije Virgil,“ povedal rapper Kendrick Lamar, ktorý sedel vedľa modelky Naomi Campbell na jasne žltom móle na nafúknutej pretekárskej dráhe, ktorá sa vinula okolo dláždeného nádvoria s fontánou bežacou v strede.

Naomi Campbell má na sebe fialovú rozopnutú košeľu a ladiace nohavice na prehliadku pánskeho oblečenia Louis Vuitton Jar/Leto 2023 na parížskom týždni módy 23. júna 2022. Naomi zladila svoj vzhľad s párom fialových slnečných okuliarov.

Pre kolekciu Jar/Leto pánske štúdio módneho domu Louis Vuitton čerpalo z Ablohovho charakteristického krajčírskeho remesla a na mólo vyslalo podlhovasté obleky v pastelových farbách, saká pokryté potlačou divokých kvetov alebo ozdoby, tvary papierových rovín a visiace nášivky v podobe nožníc. Boli tam skrútené, psychedelické motorkárske bundy, džínsové bundy so strapcami, pletené čiapky a košele so zubatými okrajmi, ktoré sa nosili s voľnými bermudami.

Mäkké sivasté fialové obleky otvorili kolekciu, po ktorej nasledoval čierny smoking s pripevnenými papierovými lietadlami. Modely tiež mali na sebe zvukové systémy Louis Vuitton pripútané na chrbát so žiarivými korálkovými kúskami, ktoré dotvárajú vzhľad.

Bol to práve zosnulý dizajnér, ktorý v historickom Maison oslavoval hravosť a detskú kreativitu a na móle sme videli ozveny jeho experimentov: kravatové kúsky s farebnými strihovými vreckami, saká, ktorých rukávy kvitli pletenými kvetinovými nášivkami, asymetrické kožené košele s vlnitými plackami, oblekom pokrytým 3D papierovými lietadlami a dokonca aj batohom, ktorý pripomínal stereo zvukový systém (Abloh zažiaril ako DJ).

A model wears a creation as part of the Louis Vuitton men’s Spring Summer 2023 collection presented in Paris, France, Thursday, June 23, 2022. (AP Photo/Francois Mori)

Na konci prehliadky modelky predviedli ľahký pás pastelovej dúhovej látky, pripomínajúc Ablohovu prvú parížsku prezentáciu značky v roku 2018, ktorú usporiadal na dúhovom móle, čo symbolizovalo jeho prístup k rozmanitosti.

Francúzsky módny dom bol nepochybne inšpirovaný aj Ablohovými návrhmi na Off-White, pričom niektoré vzhľady vstúpili na územie ohýbajúce rod prostredníctvom širokých sukní. 

GIVENCHY

Modelky Givenchy chodia po vode

Na prvej veľkej prehliadke kolekcie letnej sezóny  pánskeho oblečenia na parížskom týždni módy kráčali modeli značky Givenchy po vode. Obrovské písmo plné mliečnobielej vody a peniacej sa hmly na nádvorí Ecole Militaire slúžilo ako fluidná dráha, mólo,  kde modeli, často s odhalenou hruďou a v nepremokavej obuvi, dupali a špliechali idúc smerom k oslepujúcemu nastavenému svetlu. Promenáda vyzerala ako postavená na vode, po ktorej kráčali modely. 

Prehliadka Matthewa Williamsa pre Jar/Leto 2023  Givenchy s plynulou dráhou obrovského písma naplneného mliečne bielou vodou a penivou hmlou priniesla dlhé a voľné siluety, rozstrapkané lemy, hrubé reťaze a hrôzostrašné masky.

Bombery s laserom vyrezávanými logami domu, ktoré otvárali podujatie, boli inšpirované tými, ktoré návrhár obdivoval v Harleme v New Yorku. Inde sa pouličné štýly Kalifornie miešali s módnymi štýlmi, ako sú napríklad roztrhané nohavice.

Matthew M Williams chcel jednoznačne zaujať vo svojej prvej samostatnej prezentácii pánskeho oblečenia od svojho vymenovania v roku 2020.

Williamsova vízia je mestská, športová a skrátená. Americký návrhár, bývalý spolupracovník Lady Gaga a Kanye Westa, priniesol opäť svoj streetwear šmrnc na pristávaciu dráhu haute Paris. Múzou tejto sezóny bol štýl jamajského reggae speváka Alkaline, ktorý pracoval na soundtracku k show.

Williams o svojej kolekcii v zákulisí povedal, že „Všetko je založené na realite. V každom vzhľade som videl toho chlapa na ulici – pre mňa je to skutočne moderný prístup.“

Prehliadkové mólo zaplavili monochromatické komplety pozostávajúce zo siluet nákladu, masiek na tvár a vrchného oblečenia, zatiaľ čo svetlé farby boli pridané do motocyklových nohavíc, šortiek po kolená a teplákových súprav.

DIOR

Pre Diorov dom sú významné záhrady.  Zakladateľ Christian Dior obľuboval Granvill, kde  hľadal inšpiráciu pre svoje couture výtvory  v ružovej záhrade svojej matky. Módny dizajnér  Dior Men – Kim Jones, ktorý je tiež dizajnérom v značke Fendi,  tiež obdivoval  Charleston Farmhouse v Sussexe, vo vidieckom sídle anglických umelcov Vanessy Bell a Duncana Granta, ktoré hostilo členov skupiny Bloomsbury Set.

Dizajnér Kim Jones pozval pre tentokrát hostí do rozkvitnutej záhrady, aby predviedli svoju najnovšiu kolekciu  Dior Men, Jar/Leto 2023. Kulisa inšpirovaná domovom detstva Christiana Diora v Granville v Normandii mala žiarivý modrý strop a malebnú chatku.

Modelky vyšli v odevoch inšpirovaných technickým outdoorovým oblečením spolu s 3D tlačenými záhradníckymi klobúkmi. Kolekcia bola tiež oslavou postimpresionistického maliara Duncana Granta, ktorého diela boli zvýraznené na svetroch a priesvitných topoch.

Pánska prehliadka značky Dior  predstavila outdoorovú kolekciu spájajúcu elegantné krajčírstvo s technickým vrchným oblečením v jemných, ženských odtieňoch, ktoré Monsieur Dior uprednostňoval. Objavili sa aj náznaky oblečenia s Duncanovými maľbami,  z ktorých niektoré Jones vlastní  a šatník, vrátane slamených klobúkov a svetrov. 

Diorova prehliadka inšpirovaná anglickým vidiekom prilákala zvučné mená  vrátane Davida Beckhama a syna Cruza, Naomi Campbell, J Balvina, Justina Timberlakea a Jessicy Biel. Zamýšľaná ako pocta zosnulému britskému maliarovi Duncanovi Grantovi, známemu členovi londýnskej Bloomsbury Group, britského kolektívu spisovateľov, intelektuálov a umelcov na začiatku 20. storočia, ktorých dizajnér Kim Jones často uvádza ako vplyv.

  

KENZO

Nigova druhá kolekcia Kenzo bola inšpirovaná kolegiálnym obliekaním. Mladistvý dizajn, pokračovanie kolekcie „Real to Wear“, ktorou debutoval v januári 2022, spája prepychové siluety a archívne Kenzo potlače, vrátane log a zvieracích motívov.

     

Rovnako pútavé boli aj námornícke vzhľady, ako napríklad pruhované modré košele a námornícke uniformy. Tá bola upravená tak, aby sa stala japonskou školskou uniformou pre dievčatá, čím Nigo spojil svoje ázijské dedičstvo so západnými siluetami predstavenými v  kolekcii.

Estetika východu a západu, na čele ktorej stojí sám Kenzo Takada, je v jeho módnom dome zjavne stále živá.

Módny návrhár Nigo pokračoval v skúmaní odkazu Kenza Takadu pre domovú kolekciu Jar/Leto 2023. Všade boli použité žiarivé farby a potlače, okrem návrhov inšpirovaných pracovným oblečením a  prepychovým britským krajčírstvom. Návrhár sa inšpiroval 70-tymi a 80-tymi rokmi a vytvoril kúsky ako nafúkané šaty a univerzitné štýly, ktoré odkazujú na japonskú módnu scénu v 80-tych rokov. V nadväznosti na jeho predchádzajúce prehliadky, rad kolekcie Jar/Leto 2023 opäť obsahoval motív kvetov Boke.

Prehliadku poctil aj Justine Timberlake so svojou manželkou.

obrázky: © getty image, Dior, Kenzo, AP Photo, Reuters Laurent VU/SIPA/Shutterstock, Louis Vuitton, Loewe, Craig Green, Givenchy

Predošlú časť článku z Paris Fashion Weeku, z mužskej prehliadky módy si môžete prečítať v histórii na tomto blogu. 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

Share: