DIOR Cruise 2022  – Erratum , ženská grécka tradícia s moderným komfortom a romantickou predstavou,  Athény, Grécko, 17. jún 2021

Plavba po egejskom mori, to je Dior Cruise Resort prehliadka kolekcie 2022 s jednosmerným lístkom do Grécka. Talianska dizajnérka Maria Grazia Chiuri nás 17. júna  2021 prepravila do Atén, kde na historickom štadióne Panathenaic predviedla kolekciu, ktorá je oslavou ženy. 

Prenesme sa na slnečný ostrov, na miesto prehliadky,  kde sa v diaľke týčia chrámy Akropoly a Parthenonu a kde svojho času zvykol cestovať aj slávny Christian Dior. Svoje módne predstavenia uvádzal na vzdialených miestach a táto DNA sa pretavila do kolekcie Chiuri Dior Cruise 2022, do ktorej sa návrhárka zapojila. Nejde pritom o prvú cestu talianskej dizajnérky do Grécka a Atén. Kreatívna riaditeľka Maria Grazia Chiuri je prvou ženou na čele módneho domu Dior, ktorý vedie so ženským odleskom a dotykom feminizmu viditeľným počas celej jej práce.

Pre najnovšiu Dior plavbu 2022 sa zamerala na vytvorenie kolekcie , ktorá vyzdvihuje , čo znamená byť ženou.

Maria Grazia Chiuri  predviedla túto  kolekciu na počesť dlhoročného vzťahu módneho domu Dior s Gréckom . Za týmto účelom precestovala celé Grécko, aby preskúmala a odhalila príspevky žien. Navštívila zrúcaniny paláca Knossos z doby bronzovej a archeologické múzeum Heraklion na ostrove Kréta, zrúcaniny Akrotiri na Santorini a Delfy so snahou zaznamenať a oceniť význam žien v celej histórii. Každý kúsok kolekcie Dior Cruise 2022 je niečím, čo predstavuje dotyk gréckej bohyne Héry. 

Prehliadka módnej kolekcie Dior Cruise 2022 s názvom „Erratum“  – latinský výraz, ktorý znamená chybu v tlači alebo v písaní – oživila určitý zmysel pre historizmus, ktorý je symbolom pre Atény. 

Historický štadión Panathenaic ožil, keď sa na dráhu postavili modelky v bielych šatách, kompletoch, modernizovaných peplo kúskoch, modeloch pre voľný čas  a v teniskách namiesto opätkov.

Dior Cruise 2022 je kolekcia inšpirovaná Gréckom, dokonalá letná óda na helénsku históriu. Zvýrazňuje miestny savoir-faire a remeselné zručnosti. Niektoré z najdôležitejších prvkov kolekcie a prehliadky sú výsledkom spolupráce dizajnérky Marie Grazie Chiuri s miestnymi gréckymi ateliérmi a remeselníkmi.  Vzhľady sa pohybujú od splývavých bielych šiat cez námornícke kombinézy, ktoré občas vytvárajú trochu elegantný námorný štýl až po athleisure športový štýl.

Kolekcia Dior Cruise 2022 harmonizuje ženskú grécku tradíciu a moderný komfort s romantickou predstavou Marii Grazii Chiuri.

Ženské, jemné a vzdušné šaty s výstrihmi, ramienkami či výrezmi na ramenách si nás podmaňujú a lákajú na opaľovanie na plážach ostrova Santorini.

Kolekcia je plná bielych a neutrálnych odtieňov s výraznými farebnými odtieňmi modrej, ktorá hovorí iba o Grécku. V nádherných letných róbach dokážete stráviť deň na pláži, popoludnie na jachte a v skvostných večerných kúskoch zažiarite počas noci na romantickej večeri.

Najviac prekvapivý look z kolekcie, posledný biely model  z peria a svetlého tylu,  odkazoval na slávne labutie šaty speváčky Björk s hrdlom elegantného vtáka prehodeným okolo krku .

V celej kolekcii Maria Grazia Chiuri experimentovala s farebnými odtieňmi –  s hlbokou modrou, zelenou a žltou a predstavovala tiež vzory inšpirované gréckou farbou, ktoré dodávali módnej show vyšší rozmer.

Pocitové malebné miesto komplimentovalo s modelmi okrášlenými gréckom inšpirovanými doplnkami a pokračovalo v širšom objatí Dior mytológie.

Počas celého pôsobenia Marie Grazie Chiuri v módnej značke Dior kládla talianska návrhárka zreteľný dôraz na zdôraznenie krásy a zložitosti ženskosti.  Plíživé vzory spoločnosti Chiuri, nositeľné konfekčné kolekcie a úžitkové doplnky oživili módny dom počas posledných niekoľkých sezón a vytvorili nový štýlový lexikón v známom dedičstve značky Dior.

Zbierka bola sviežou melódiou podpisových kódov Dior, novými objavmi Chiuri a ódou na sochársku históriu gréckej ženskosti.

PLÁŠŤ PRE BOHYNE PEPLUM – NOVÝ PRVOK V DIZAJNE MARII GRAZII CHIURI

Pre Mariu Graziu Chiuri hrá veľkú úlohu výskum materiálov, techník a výrobných metód. Dizajnérka znovuobjavila korene gréckej civilizácie a opätovným prečítaním gréckej mytológie zatúžila vytvoriť kolekciu so zmeneným materiálovým zložením.   Plášť pre Bohyne alebo peplum je éterické rúcho, ktoré tradične nosia ženy v starovekom Grécku a tento sa stal výrazným prvkom kolekcie Dior Cruise 2022.

Vďaka svojej silnej vizuálnej príťažlivosti odev stelesňuje nielen ženské božské, ale jeho nedefinované a lenivé línie dodávajú priestorovému zhmotneniu slobodu – jeho voľne zakryté a nariasené záhyby naznačujú, že ženy musia mať možnosť žiť a tvoriť podľa vlastného výberu. Pojem feminizmus bol vždy bodom zbližovania dizajnov Marii Grazii Chiuri počnúc jej debutovou kolekciou Jar/Leto 2017 , ktorá obsahovala silné slová nigérijskej autorky Chimamandy Ngozi Adichie „Všetci by sme mali byť feministkami.“

ATHLEISURE ŠTÝL – ŠPORTOVÉ OBLEČENIE AKO BUDÚCNOSŤ POSTPANDEMICKEJ DOBY

V kolekcii Dior Cruise 2022 bol značne prítomný  športový štýl so znakmi nositeľnosti a pohodlnosti.  Zbierku modelov dopĺňal athleisure štýl.

Jedným z mnohých prvkov voľného času boli v kolekcii  cvočky, kovové tenisky a nová bowlingová taška. 

Vášeň dizajnérky Chiuri  vytvárať vzory pre ženy dneška, citeľná v kolekcii Dior Cruise 2022 signalizuje, že budúcnosť postpandemickej módy nie je ďaleko od športového oblečenia.

obrázky: © Dior

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: