Dior Cruise 2025 – Symfónia rebélie a romantiky kombinujúca tradičné škótske motívy s moderným luxusom

4. júna 2024 sa konala jedinečná módna prehliadka Dior’s Cruise 2025 v historickom Drummond Castle v škótskom Perthshire. Táto udalosť prilákala mnohé svetové celebrity, vrátane Maisie Williams, Minnie Driver a Romee Strijd, ktoré svojou prítomnosťou pridali na prestíži tejto výnimočnej noci. Drummond Castle poskytlo očarujúce pozadie, kde sa prehliadka konala medzi nádhernými záhradami, ktoré vytvárali atmosféru renesančného kúzla. Prehliadka sa konala pri západe slnka, čo dodalo celému podujatiu magický nádych. Hudba inšpirovaná škótskymi melódiami dotvárala dramatický efekt celej show.

Kolekcia inšpirovaná Škótskom 

Kreatívna riaditeľka módneho domu Dior, Maria Grazia Chiuri, sa pre túto kolekciu inšpirovala bohatou históriou a kultúrou Škótska. Kolekcia bola symfóniou romantiky a rebélie, kombinujúca tradičné škótske motívy s moderným luxusom. Modelky predvádzali kúsky, ktoré oslavovali ikonické škótske vzory, ako sú tartan a kilt, ale s moderným twistom a elegantnými líniami. 

Maria Grazia Chiuri  čerpala hlboko zo škótskej kultúry, pričom kládla dôraz najmä na tartan – látku, ktorú samotný Dior kedysi chválil pre jej nadčasovosť.  Kolekcia predstavila živú paletu tartanov v odtieňoch fialovej, žltej, červenej a šedej, spolu so štruktúrovanými sakami, skladanými kiltmi, napustenými rukávmi a priliehavými korzetmi. Tieto prvky evokovali zároveň drsnosť a eleganciu škótskych vrchov​ .

Kolekcia zahrňovala elegantné kiltové sukne, sofistikované kabáty s tartanovými vzormi a jemné šifónové šaty s výšivkami, ktoré pripomínali škótske historické motívy. Doplnky ako veľké klobúky, brošne a šperky s kameňmi pridali kúzlo tradičného remesla.

Okrem tartanu kolekcia vzdávala hold škótskym symbolom ako jednorožec a bodliak, ktoré boli precízne vtkané do Dior charakteristického millefleurs motívu.

Jedným z výrazných kúskov bola modelka zahalená do mapy Škótska, symbolizujúc hlboké prepojenie módneho domu s touto krajinou. Použitie luxusných látok ako čierny zamat, jemná čipka a bohaté úplety, doplnené jazdeckými inšpirovanými doplnkami, vytvorilo ohromujúci kontrast textúr a štýlov.

Mária – Škótska kráľovná

Za posledných 10 rokov hovoríme len o ‚značke‘, pokiaľ ide o módu, ale chcem ukázať, čo sa za značkou skrýva – továrne, znalosti,“ povedala Maria Grazia Chiuri v zákulisí pred prehliadkou. „Všetko sa nerobí v Paríži alebo Miláne, je to globálny priemysel. Takže keď hovoríme o móde, zabúdame na to, ako veľmi sme prepojení. Spolupráca je príležitosťou na objavovanie rôznych spôsobov.

Existuje tiež veľké spojenie medzi Škótskom a Francúzskom, na ktoré chcela dizajnérka v kolekcii poukázať, najmä vzdanie úcty Márii, škótskej kráľovnej.Mary bola kráľovnou Francúzska aj Škótska – a na rozprávanie svojho príbehu, na odoslanie správy používala fantastické výšivky,“ povedala Grazia Chiuri. „Všetky tieto odkazy sú v kolekcii súčasným spôsobom.“ Za týmto účelom módny dom úzko spolupracoval s autorkou, historičkou a umelkyňou Clare Hunter, ktorej kniha o kráľovne Mary  poslúžila ako kľúčová inšpirácia ku kolekcii.

Dior’s Cruise 2025 je triumfálnym návratom do Škótska, spájajúc históriu s moderným dizajnom a oslavou luxusu.

Hviezdny rad 

Prehliadky sa zúčastnili významné osobnosti, ktoré svojimi outfitmi podčiarkli tému podujatia. Medzi nimi boli Jennifer Lawrence, Lily Collins a Anya Taylor-Joy, ktoré ohúrili svojimi štýlovými kreáciami, perfektne ladiacimi s estetickým zameraním kolekcie.

Herečka Anya Taylor-Joy.

Herečka Jennifer Lawrence ,

Herečka Lily Collins. 

Výber Škótska dizajnérkou Mariou Graziou Chiuri ako miesta pre túto kolekciu bol tiež odkazom na históriu značky Dior, pripomínajúc obdiv legendárneho Christiana Diora k škótskej kultúre a jeho prezentáciu v roku 1955 v hoteli Gleneagles. Tento historický kontext bol evidentné v dizajne kolekcie, ktorá bezproblémovo integrovala modernú módu s tradičnými škótskymi prvkami​ .

Prehliadka v Drummond Castle bola nielen vizuálnym zážitkom, ale aj dôkazom, že móda môže byť silným nositeľom kultúrneho odkazu a kreatívneho výrazu.

obrázky:  ©Getty Images , Dior

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

Share: