Bombaj, India, Dior Pre Fall kolekcia  2023 – oslava spojenia medzi francúzskou a indickou módou

Značka Dior a dizajnérka Maria Grazia Chiuri   vzala divákov  na  prehliadku kolekcie Ready To Wear Jeseň 2023   do majestátnej brány Indie, do  Bombaja31. marca 2023 predstavil luxusný módny dom Dior pod vedením Chiuri predjesennú kolekciu, ktorá je spôsobom vyjadrenia pocitov a emócií prepojenou s inou krajinou a jej kultúrou.  Zámerom dizajnérky bolo nielen dosiahnutie tohto aspektu, ale v kolekcii Dior – Jeseň 2023 vysvetliť aj prepojenie spolupráce, pracovných vzťahov a priateľstva s Indiou a Karishmou Swali – riaditeľkou Chanakya ateliérov a Chanakya School of Craft v Bombaji.  Ateliéry predstavujú miesto výmeny, štúdia a emancipácie pre mnohé ženy, laboratórium na skúmanie rôznych druhov savoir-faire, ktoré kreatívna riaditeľka dámskych línií Dior už dlho oslavuje, čím podčiarkuje vizionárskeho ducha zakladateľky.

Módne podujatie, ktoré organizovala historická brána Indie, predstavovalo návrhy vyrobené v spolupráci s Chanakya School of Craft, ktorá vyšíva kúsky Dior už 25 rokov. Na šou sa zúčastnilo viac ako 800 hostí, v prvom rade boli Maisie Williams, Simone Ashley, Phakphum Romsaithong a Nattawin Wattanagitiphat.

Ku indickému Bombaju má kreatívna riaditeľka Maria Grazia Chiuri hlboko zakorenenú a dlhotrvajúcu príbuznosť. Už viac ako 20 rokov udržiava   pracovné priateľstvo s Karishmou Swali.   Prostredníctvom oblečenia pre budúcu sezónu sa Chiuri snaží presadiť bohatú históriu Indie a zdôrazniť vplyv krajiny vo svojej móde a vo všeobecnosti v celom odvetví.

Archívy kolekcie odhaľujú modely Dior, ktoré vytvoril Marc Bohan, vtedajší umelecký riaditeľ, ktorý v apríli 1962 odcestoval do Indie, do Bombaja a Dillí, čím začal rozhovor medzi Francúzskom a Indiou. Pre Marca Bohana boli tieto prezentácie významnými udalosťami, ktoré predznamenali nový odchod pod jeho umeleckým vedením, priniesli mladších zákazníkov a dynamickejší, súčasný prístup k móde a ku konfekcii.

Kolekcia predstavená v Bombaji  je vyjadrením spoločného územia vďaka tomuto projektu, ktorý plne oslavuje spoluprácu medzi Dior a Chanakya. Tento tvorivý dialóg zachováva vzácne ilustrácie výnimočného savoir-faire, potvrdzujúce neochabujúce puto medzi Francúzskom a Indiou.

DIOR PREFALL KOLEKCIA 2023

Módna prehliadka predjesennej kolekcie Dior 2023 sa konala v Bombaji a predstavila kolekciu inšpirovanú priateľstvom a samotnou Indiou.  Kolekcia  sa ponorila do archívov francúzskeho módneho domu, ktoré sa datujú do apríla 1962, keď vtedajší kreatívny režisér Marc Bohan odcestoval do Indie, do Bombaja a Dillí.   Bohanove medzinárodné eskapády v tom čase znamenali pre Dior novú éru, ktorá pozvala mladších zákazníkov a modernejší dizajnový prístup do Maison.

Kolekcia Dior Pre Fall 2023  je poctou k remeslám a remeselníkom z Indie. Na kolekcii Dior spolupracoval s Karishmou Swali, ktorá riadi Chanakya ateliéry a Chanakya School of Craft v Bombaji.

Kreatívna riaditeľka dámskych kolekcií Dior pracuje na nadčasových formách oblečenia, ktoré zostali v priebehu času nedotknuté, čo jej umožňuje redizajnovať jej obľúbené modely.

Chiuri pre túto kolekciu vybrala výraznú kaleidoskopickú paletu farieb, ktorá kladie dôraz na nadčasové dizajnové kódy. Línia, ktorá pretvára jej charakteristické siluety, zahŕňa sekvenciu farebných blokov hodvábu, ktorá zahŕňa odtiene vrátane zelenej, žltej, ružovej a fialovej, na luxusných večerných kabátoch, rovných sukniach inšpirovaných sárí a tradičnom indickom oblečení.

Hodvábna línia, ktorá spája dedičstvo a históriu módy, sa môže pochváliť množstvom lesklých nohavíc, boler, búnd a topov.

Výšivka je hlavným protagonistom a nástrojom otvárania možností tohto remesla a vzťahu medzi Diorom a ateliérmi Chanakya a Chanakya School of Craft.  Rôzne techniky sa prostredníctvom pracovných procesov školy stávajú oblasťou ženského odkazu a zároveň nástrojom vynaliezavosti a posilnenia postavenia.

Geometrické tvary  sú rámované zlatou farbou a striebornými flitrami a štrasmi.  Strieborné flitre a štras, ozdobné motívy a tkanina Toile de Jouy spolu harmonicky komunikujú Chuiri tvorivý dialóg,  ktorý podľa poznámok z kolekcie „uchováva vzácne ilustrácie výnimočného savoir-faire a potvrdzuje neutíchajúce puto medzi Francúzskom a Indiou“. Očarujúce dekoratívne motívy sa objavujú v tomto kaleidoskope farieb na hodvábe pyžám, blúzok a šiat. 

Legendárny dizajnér Christian Dior bol odveky prepojený s remeselníckym umením v Bombaji. Mikroskopické vynaliezavosti  indických tradičných remesiel sa leskli pod reflektorom na minišatách vyšívaných po celej ploche.  V kolekcii bolo badať všetky zložitosti šialene detailných haute couture textílií vykúzlených pre parížsky maison.

MARIA GRAZIA CHIURI – PEVNÉ PUTO S KARISHMOU SWALI

Maria Grazia Chiuri je ako legendárny Christian Dior, prepojená s Indiou.  S Karishmou Swali, umeleckou riaditeľkou Chanakya Ateliers  má hlboko preslávený  zakoreneným profesionálny vzťah trvajúci takmer 30 rokov.  Ich prvé stretnutie sa datuje do roku 1992, keď Chiuri začala cestovať do Bombaja, aby pracovala na výšivkách s Chanakyou, keď vtedy navrhovala doplnky v značke Fendi. Odkedy Chiuri začala pracovať v  módnom dome Christian Dior a ona a Swali spoločne presadzovali viditeľne veľkolepé a feministické a etické prvky .  Na jednej strane je výroba obrovských textilných nástenných malieb na objednávku od umelkýň, ktoré zdobia steny couture show Dior v  Paríži  a na druhej strane založenie školy nadácie Chanakya v roku 2015, ktorá vzdeláva ženy v remeslách a príležitostiach v oblasti, v ktorej prevažne dominujú muži.

Maria Grazia bola od samého začiatku nielen symbolom pôvabu a elegancie, ale aj niekým, kto je mimoriadne štedrý. Myslím, že naše hodnoty tak trochu vyžarujú smerom von,“ povedala Swali. „Je to niekto, kto je pre nás neuveriteľne inšpiratívny.“ Potom poukázala na výšivku, ktorú si ona a jej tímy vysnívali, aby symbolizovala ženu, o ktorej vedia, že je Chiuri: „Vytvorili sme túto dvojhlavú levicu, o ktorej si myslím, že dokonale vystihuje to, čo k nej cítime,“ povedala. „Pretože jedným uchom smeruje do minulosti a jedným okom smeruje do budúcnosti.

 

Chiuri žiariac prikývla, „pretože verím, že je dôležité veľmi dobre študovať minulosť, no zároveň sa snažiť tieto odkazy využiť iným spôsobom a tiež ich renovovať. To je to, čo som sa pokúsila urobiť, keď som sa pozrela  do archívu Christian Dior. Nemôžete reprodukovať minulosť.“

Pri tvorbe tejto módnej kolekcie sa snažila Chiuri ukázať realitu osobne – so skupinovou návštevou Chanakya Ateliers a šancou ponoriť sa zblízka do divov obrovskej šírky špecializácií, ktoré sa v Indii odovzdávali storočiami. Je úžasné, že majú až 300 rôznych remesiel. Od Kantha, cez Zardozi, po Pachisi, po tkanie Madras a blokovú tlač, toto všetko je pre začínajúceho diváka ohromujúce. 

Textilní pracovníci z ateliéru Chanakya International v Bombaji. 

Vytvorenie čipky chaand jaali – nitková sieť z mesiaca odkazujúca na mesačný svit, ktorý sieť poskytuje po doončení. 

India je kontinent. Každá časť je ako štát s vlastnými tradičnými technikami a kultúrami. Ale nakoniec si myslím, že spojenie s prírodnými prvkami je všade veľmi silné,“ povedala dizajnérka. 

Dokonca aj pri jazde cez Bombaj do Chanakya Ateliers musíte byť vizuálne ohromení rastúcou prírodou mesta: svieža zelená zeleň, drobné kvety a pestované miniatúrne topiary, banyánové stromy lemujúce ulice, previslé kaskády popínavých rastlín. Rytmus vzorov a farieb vyžaruje zo všetkého, vrátane čiernobielych pruhovaných obrubníkov, nástenných malieb namaľovaných na betónových nadjazdoch a ošarpaných plotov z vlnitej lepenky. V Bombaji sú kolektívne vlastnosti, na ktoré sa v niektorých častiach západu dávno zabudlo, talent na zdobenie, na možnosť vyrábať veci a meniť k lepšiemu všetko.

VÝSTAVA STAROŽITNÝCH TEXTÍLIÍ V KOMPLEXE CHANAKYA SWALI

Vo vnútri moderne postaveného komplexu Chanakya Swali pripravila výstavu starožitných textílií, ktoré zozbierala z celej Indie aj mimo nej.  Kúsky, ktoré stimulujú druh medzikultúrneho výskumu, ktorý končí v kolekciách Dior zakaždým inak. 3-D béžové ruže na filigránových šatách boli v skutočnosti vyrobené z háčkovanej rafie a trblietavá čipka  je dosiahnutá prostredníctvom starodávnej Mughalskej éry zari striebornou a zlatou niťovou výšivkou.

Dole pracovali remeselníci pri lavičkách a tkáčskych stavoch alebo sedeli a pracovali kolektívne na podlahe. V jednej zóne ste videli, ako sa odkaz na strom života, vyšívaný na starožitnej posteľnej prikrývke, odrážal v kvetinovom lemovaní francúzskych hodvábnych viest zo 17. storočia a ako teraz remeselník vyšíval girlandy  miniatúrnych kvietkov na šatách Dior.

Sprievodcovia hovorili o každej zručnosti a jej koreňoch v regionálnych a kmeňových kultúrach. „Máme remeselníkov, ktorí sú odborníkmi na všetko. Je to veľa hodín, veľa práce, veľa skutočne technických vecí. Toto sú remeselníci, ktorí môžu byť 13. generáciou  v tom zmysle, že toto remeslo odovzdávali už toľko rokov. Teraz sú to odborníci na výrobu ihiel, na čipkovanie,  háčkovanie, prácu s niťami, jemné zoraďovanie stehov,“ , „takže nie je šanca, že sa pomýlia.“

Chanakya má týchto rôznych remeselníkov z celej krajiny.  Pracovnú silu tvorí 300 až 400 ľudí, väčšinou mužov, ktorých schopnosti priniesli obrovské tapisérie, ktoré Chiuri začala objednávať s inštaláciou umelkyne Judy Chicago pre Jar 2020. Je to pôsobivý úspech, ale ešte väčší  je nezisková škola, ktorú Swali založila a ktorú podporujú dizajnérka Maria Griazia Chiuri a módny dom Dior.

Platiť za nezávislosť rôznorodých indických komunít žien a dievčat je jednoznačne jedným z najväčších zadosťučinení pre Mariu Graziu Chiuri a Swali.  Zdieľajú spoločnú radosť z práce, magické textílie,  ktoré môžu donekonečna vytvárať a ktoré nikdy predtým presne neexistovali. „Myšlienkou je tiež schopnosť kombinovať techniky. Je to naozaj tímová práca,“ vyjadrila sa dizajnérka v mnohých rozhovoroch.

Práve vďaka tomuto vzťahu s Chanakya som sa mohla naučiť toľko o technikách remeselného vyšívania, ktoré sa stále nachádzajú v každom indickom regióne. Tiež o jedinečnej schopnosti ateliéru Chanakya dať ich do dialógu s módnym priemyslom. “ dodala  Chiuri.

CELEBRITY NA PREHLIADKE DIOR – PRE FALL 2023 V BOMBAJI

Módnu šou poctilo vyše 800 celebrít, hostí z celého sveta.

Z modeliek sa zúčastnili Cara Delevingne a Karlie Kloss, ktorá zažiarila v elegantnej čiernej.

MUMBAI, INDIA – MARCH 30: Karlie Kloss attends the Christian Dior Womenswear Fall 2023 show at the Gateway of India monument on March 30, 2023 in Mumbai, India. (Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images for Christian Dior)

Cara Delevingne  priniesla náladový štýl v šatách s warp potlačou.  Na túto udalosť si obliekla viacfarebný bavlnený kabát s osnovnou potlačou, bielu košeľu a šortky, zapletaný kožený opasok a kovové strieborné členkové podpätky, všetko od Diora. Delevingne už predtým predvádzala pre módny dom Dior.  Svoju podobu prepožičala tiež viacerým kampaniam – Dior Beauté, vrátane rúžov ​​Capture Dreamskin, Capture Youth a Addict Stellar Shine. V roku 2019 bola tiež tvárou kampane Dior’s Rose des Vents.

Aj keď sa Delevingne preslávila modelingom, keďže spolupracovala s niektorými z najväčších mien v móde, vrátane Chanel, Burberry a Jasona Wu, začala sa venovať viacerým projektom súvisiacim s filmom a streamovaním. Druhá séria jej seriálu Prime Video „Carnival Row“ mala premiéru začiatkom tohto mesiaca.

Módnej šou sa zúčastnila aj dcéra talianskej divy, herečky Monicci BellucciDeva Cassel a Laetitia Casta.

MUMBAI, INDIA – MARCH 30: Laetitia Casta attends the Christian Dior Womenswear Fall 2023 show at the Gateway of India monument on March 30, 2023 in Mumbai, India. (Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images for Christian Dior)

Indická celebrita Sonam Kapoor.

© Dior, Vogue, Sahiba Chawdhary, getty images

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: