Fashion LIVE – módne podujatie, 17. – 19. október 2018, Bratislava, Slovensko

PRVÝ DEŇ FASHION LIVE

Od úvodných hodnotiacich informácií v článku Fashion LIVE – slovenské módne podujatie, VI. ročník, sa poďme pozrieť na jednotlivé dni a kolekcie návrhárov, ktoré som aj vďaka dobrému miestu a osvetleniu mala možnosť zhliadnuť a natáčať. Videá si môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. 

Fashion LIVE módny event sa konal v centre mesta v príjemnom prostredí prerobenej Starej Tržnice, ktorá priestorovo ideálne vyhovovala na túto módnu akciu. Scéna bola tentokrát riešená netradične do kruhu, čo ma spočiatku zaskočilo, priestor sa mi zdal menší a pripadalo mi, že z druhých a tretích radov bude obtiažnejšie hľadieť. Avšak malo to svoje výhody. Samotní návrhári si scénu pochvaľovali. Catwalk modeliek vrámci choreografie bol vedený tak, aby sa predviedol každý model vrámci celého kruhu a tak prehliadka každého z návrhárov trvala o čosi dlhšie, ako tomu býva pri longitudinálnom pohybe a pri orientácii napríklad do tvaru kríža. Scénu zdobili zo stropu efektné textílie vytvorené na tému „materiál a rôzna práca s ním“ , ktoré boli nápadom kolegov architektov pod vedením architekta Petra Gondu.  Textílie, ktoré sa na tento účel použili merali dovedna 1466 metrov.

Prvé rady boli opäť obsadené VIP hosťami, novinármi, blogermi a teda výhľad bol ideálny. Ozvučenie a osvetlenie bolo tiež vvyhovujúce. Hore v galérii s výhľadom na kruhový prehliadkový priestor mierne obtiažny kvôli visiacim dizajnovým oponám zo stropu, prebiehal súčasne dizajnérsky showroom, kde si návštevníci mohli zakúpiť originálne kúsky. Zastúpené boli tentorkát značky LukZU design, Smile for summer, Intimate stories, Petra Kovacs, Yoora studio, Severanka, Créeme, Donee The Label, pjbijou, Mylo a iné.  

Trojňový slovenský módny maratón Fashion LIVE ponúkol v prvý prehliadkový deň 17. októbra 2018 mená ako Doroti Vojtková, Maja Božovič, Petra Kubíková, Pavol Dendis a medzi známymi značkami sa blysli HAAZ a Rozbora Couture.

Prvý deň záhájila prehliadka návrhárky Doroti Vojtkovej.

DOROTI VOJTKOVÁ

Módna návrhárka Doroti Vojtková vytvorila kolekciu Preľude, ktorou zahájila prvý deň otvorenia Fashion LIVE módneho podujatia. Názov Preľude je komplexným symbolom pre počiatok, je obrazom našej histórie a kreovania. Návrhárka sa vo svojej tvorbe  zameriava na slovenské ľudové umenie, čo bolo viditeľné aj v tejto kolekcii, ktoré je inšpiráciou pre vytváranie moderných odevov. Dominovali materiály ako prírodný ľan, hodváb a bavlna. Zaujali ma modely ako široká sukňa či tento model so zvýšeným pásom, faldami a na štýl, aký je túto sezónu jeseň/zima 2018-19 trendy napríklad aj v podaní svetovej návrhárky Alberta Ferretti – široké ramená, akoby návrat do 80. rokov, zvýraznený vysoký pás, mrkvový strih, faldy, funkčné vrecká a špicaté čižmy. Ostatné fotografie si môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. 

DOROTI VOJTKOVÁ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

DOROTI VOJTKOVÁ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

MAJA BOŽOVIČ

K jedným z predstaviteľov udržateľnej módy avšak so znakmi avantgardného luxusného štýlu je aj návrhárka Maja Božovič pôvodom zo Srbska. Absolvovala módny dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Na tomto podujatí sa predstavila s kolekciou s názvom Overview, ktorá zahŕňa jej 10 ročné pôsobenie na Slovensku. Ovplyvnila ju tvorba slovenského sochára Štefana Papča a výstava Psycho_vertical. Využíva materiály atypické a v kolekcii uplatnila polyester, šifón, organickú balvlnu a popelín. Strihovo ma z kolekcie oslovili nekonvečné modely a výrazná farebnosť aká je teraz tendy (napr. značka PRADA – sezóna jeseň/zima 2018-19),  no veľmi efektné. Ostatné fotografie si môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. 

MAJA BOŽOVIČ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

MAJA BOŽOVIČ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

MAJA BOŽOVIČ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

PETRA KUBÍKOVÁ

Návrhárka Petra Kubíková pôsobiaca v Bratislave sa predstavila s kolekciou Under/Cover ako predposledná z prvého prehliadkového dňa. Video a ostatné fotografie si môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. Petra predstavila kolekciu určenú na jeseň pozostávajúcu z plášťov, kabátov, zvrchného odevu a šatkových pokrývok hlavy. Všetko jednoduchých strohých strihov, štylizácie, zamerala sa na zaujímavé ale jednoduché tvary.  Módna návrhárka využíva strohú geometriu a kolekciu nastavila s možnosťou ľahkej kombinovateľnosti. Inšpirovala sa Japonskom.  Využité  materiály  tvorila vlna, bavlna, šušťákovina a koža. Farebne bola kolekcia ladená do neutrálnych farieb od šedej, béžovej a čiernej až na výnimky a tými boli červený a zelený model.  Modelky mali všetky na nohách jednotne obuté biele čižmičky v kooperácii so značkou Wojas, ktoré plne korešpondovali s jednoduchosťou kolekcie a jednotné šatkové pokrývky hlavy, ktorými chcela kolekciu zjednotiť. Kabelky s predimenzovaným tvarom som videla už niekoľkokrát, napríklad aj teraz počas Milan fashion weeku, ale nijako to nerušilo celkový dojem z jednotnosti kolekcie. Všetko mi tam dokopy sedelo,  choreografia  a celkové predvedenie kolekcie vytváralo pokľudný dojem z prehliadky. Petra sa v závere módneho podujatia Fashion LIVE objavila ako jedna z ocenených.  

PETRA KUBÍKOVÁ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

PETRA KUBÍKOVÁ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

PETRA KUBÍKOVÁ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

HAAZ

Nováčikom na módnom podujatí Fashion LIVE sa stala módna značka HAAZ, za ktorou je dizajnér Patrik Haaz. Ten po ukončení školy scénického výtvarníctva založil vlastnú módnu značku. Prvotne sa špecializovala predovšetkým na dámsku módu, no zaradila aj pánsku kolekciu. Vyznačuje sa najmä originalitou modelov, extravaganciou, búraním strereotypov a tvorbou z netradičných materiálov.  Hoci na škole návrhár študoval predovšetkým dobové kostýmy,  jeho záber je momentálne široký. Rád vytvára a prináša niečo nové, nebojí sa výziev a nápaditosti. Jeho tvorba nemá jasný smer, hrdí sa tým, že sa momentálne nedá definovať. Dokáže odprezentovať tak eleganciu,  ako aj extravaganciu či retro.  Počas svojej prvej komplexnej prehliadky na Fashion LIVE  predviedol kolekciu s eleganciou snúbiacou  sa s retro štýlom a extravagantnými prvkami s výraznými doplnkami.  Ostatné fotografie si môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. 

HAAZ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

HAAZ – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

PAVOL DENDIS

V prvý prehliadkový deň sa predviedol aj mladý dizajnér Pavol Dendis s kolekciou Vale of Tears – Slzavé údolie, ktorý bol tiež v závere podujatia jedným z ocenených návrhárov. Radí sa medzi predstaviteľov mladej fashion generácie. Učarovalo mu klasické remeslo v kombinácii s modernými prvkami, a zameriava sa na pánske kolekcie. Z materiálov v kolekcii použil  bavlnu, vlnu, ľan a kožu. Jeho inšpiráciou pre kreatívne tvorenie sú mýty, legendy, folklór a tradície, ktoré dokonale zvládol pretaviť do svojej predstavy. V téme Vale of Tears sa zrkadlila mágia, čarodejníctvo a melanchólia. Prevažovala farba čierna, dramatičnosť zvyšoval efekt vejúceho šálika. Návrhár sa pohral   s emotívnym nádychom, feelingom, ktorý sa snažil prehliadkou kolekcie zanechať. Že je mladým nádejným talentom,  sa uprieť nedá.  Uvidíme časom.  Mňa zaujali tieto vybrané modely. Ostatné fotografie si môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. 

PAVOL DENDIS – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

PAVOL DENDIS – Fashion LIVE , 17. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

ROZBORA COUTURE

O módnom návrhárovi Richardovi Rozborovi so značkou Rozbora Couture, ktorý predviedol svoju kolekciu pre rok 2019 ako posledný v prvý deň Fashion LIVE  sa dočítate v komplexnejšom článku, tak ako aj o jeho predchádzajúcich kolekciách – články nájdete v histórii na tomto blogu. Fotografie a videá nájdete na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. 

 

 

 

 

Share: