Fashion LIVE – módne podujatie, 17. – 19. október 2018, Bratislava, Slovensko

TRETÍ DEŇ FASHION LIVE 

Tretí a zároveň posledný prehliadkový deň módneho podujatia s názvom Fashion LIVE konaného v Bratislave na Slovensku vyvrcholil zvučnými menami slovenských návrhárov ako stálicami: Martin Hrča, Marcel Holubec a Lenka Sršňová a vyhlásením a odovzdaním ocenení Fashion LIVE Awards. Módne podujatie otvárali študenti Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave z Ateliéru 343. Ich tvorbu si môžete pozrieť  na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista v albume Fashion LIVE_ október 2018.

LENKA SRŠŇOVÁ

Stabilnou súčasťou slovenskej módnej scény je návrhárka Lenka Sršňová. V tvorbe sa  zameriava na žiarivú a farebnú hravú módu, ktorá si získala u nás množstvo fanúšikov. Aj tento rok predviedla hravosť farieb a variabilné modely určené aj na bežné nosenie, ktoré zaradila práve do svojej novej kolekcie. Očaril ma napríklad tento modrý model alebo žltý. 

LENKA SRŠŇOVÁ – Fashion LIVE , 19. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

Návrhárka sa zamerala  na krajčírske detaily. Kolekciu nazvala MONOCHROMA – predstavila modely, ktoré  nehýrili všetkými farbami ako v predošlej kolekcii,  ale boli tentokrát jemnejšie, sofistikovanejšie a monochromaticky ladené do jednej farebnej tóniny  vrámci jedného outfitu.  Žltá je moja najobľúbenejšia farba a tak som oči nechala na tomto modeli. Zaujímavá je vrchrná topová časť, kde horizontálne vrstvené línie korešpondujú s farebnými pásikmi na ostatných modeloch. 

LENKA SRŠŇOVÁ – Fashion LIVE , 19. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

Početní Lenkini fanúšici si opäť prišli na svoje. Farby, na ktoré sú pri tejto návrhárke zvyknutí, však dostali naservírované v inom prevedení.  Spojila klasickejšie kúsky v kombinácii s krajčírskym detailom a zamerala sa tiež na nositeľnú módu s pohodlnými strihmi a príjemnými materiálmi.  V kolekcii prevládali pásiky ako jemné vzory v jednej farbe vždy vrámci jednej kreácie.  Týmto sa príblížila potenciálnym klientom, ktorí ešte nie sú zvyknutí na farebné experimentovanie a farebné kombinácie.

LENKA SRŠŇOVÁ – Fashion LIVE , 19. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

Farby v tohtoročnej kolekcii sú pestré od bielej, žltej, oranžovej, zelenej, modrej a čiernej. Vzory sú doplnené o jednofarebné plochy, ktoré podčiarkujú dominantnosť tej ktorej farby. Ďalšiu časť kolekcie tvorila vzájomná súhra efektnej pruhovej potlače s plastickými pruhmi a hranie sa s odtieňmi a zábavnými siluetami.  Modely z kolekcie pre rok 2019 sa dajú príjemne kombinovať.

LENKA SRŠŇOVÁ – Fashion LIVE , 19. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

 Ostatné fotografie si môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. 

TERÉZIA FEŇOVČÍKOVÁ

Predstaviteľka pánskej módy, ktorá patrí k mladej generácii slovenských dizajnérov na Slovensku, Terézia Feňovčíková, sa predviedla so značkou FREIER. Názov Freier je metaforicky zaobalený výraz pre muža, ktorý je neviazaný,  robí si čo chce a nosí, čo chce.  Na tohtoročnom Fashion LIVE predviedla kolekciu s názvom INTERSONIC, ktorá je inšpirovaná jej spomienkami, vzťahom s bratmi a ich odievaním z 90. rokov. Inšpirácie pre svoju tvorbu berie z ulice, kultúry, filmov a dejín umenia.

TERÉZIA FEŇOVČÍKOVÁ – Fashion LIVE , 19. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

TERÉZIA FEŇOVČÍKOVÁ – Fashion LIVE , 19. október 2018, Bratislava, Slovensko foto: Tomáš Gál

 Ostatné fotografie si môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista. 

MARTIN HRČA

Martin Hrča predviedol opojenie čiernou na ženských aj mužských modeloch, ktorá prevládala v kombinácii s hrubšími materiálmi a naservíroval divákom dynamickú až apokalyptickú atmosféru. O tomto návrhárovi a jeho kolekcii sa dočítate v nasledujúcom článku s názvom Martin Hrča – Fashion LIVE, Deň III., 19. október 2018, Bratislava, Slovensko. 

MARCEL HOLUBEC

Záver večera patril nemenej známemu slovenskému módnemu  návrhárovi Marcelovi Holubcovi W., ktorý nás voviedol do  Francúzska. Jeden z našich významných slovenských dizajnérov s výrazným pôsobením na slovenskej módnej scéne tvorí pod značkou Marcel Holubec W. atelier de création.  O jeho kolekcii, ktorú predviedol počas Fashion LIVE módneho podujatia sa dočítate v článku Marcel Holubec – Fashion LIVE, Deň III., 19. október 2018, Bratislava, Slovensko. 

FASHION  LIVE AWARDS

Slávnostné odovzdávanie cien je veľmi očakávaným momentom vyvrcholenia celého trojdňového módneho podujatia Fashion LIVE. Aj tentokrát si video môžete pozrieť na facebook stránke blogu s názvom Mya Mirell Fashionista v kategórii Video. Pozrite si tiež predošlý ročník odovzdáavania cien z roku 2016 s názvom Fashion LIVE, ktoré nájdete tiež v kategóri Video.  Tento ročník prekvapil, bola odovzdaná aj finančná odmena vo výške 1000 eur od partnera Fashion LIVE – Nadácie Advance Investments. 

V kategórii Fresh Designer bol vyhláseným víťazom mladý návrhár PAVOL DENDIS, ktorý si odniesol finančnú odmenu na podporu svojej tvorby, ktorú uvedie nasledujúci rok na tomto podujatí.  Cenu v hlasovaní verejnosti od portálu NOIZZ, kde hlasovalo okolo 4 000 ľudí,  dostala návrhárka PETRA KUBÍKOVÁ.

Hlasovanie bolo podľa pani manažérky Zorky Husarčíkovej variabilné, raz víťazil jeden , raz druhý dizajnér, vzájomne sa menili rôzne mená, čiže šance boli veľké pre viacerých. A najobľúbenejším dizajnérom sa stala podľa ankety vo finále návrhárka PETRA KUBÍKOVÁ, ktorú bude portál Noizz sk celoročne prezentovať v hodnote 30 000 eur. 

Slovenská módna scéna je zaujímavá, môžem skonštatovať po zhliadnutí trojdňového maratónu podujatia Fashion LIVE.  Videli sme rôzne kolekcie od študentských alternatívnych návrhov,  umelecko ladených prehliadok, cez predstaviteľov nositeľných módnych kúskov, ktorých pribúda, až po netradičné teatrálne módne show s expresívnym nádychom, šokujúce a dychvyrážajúce. Šiesty ročník Fashion LIVE mňa vcelku prekvapil práve touto rôznorodosťou dizajnov od lokálnych návrhárov aj českých hviezd. Rozmanitosť a nesúrodosť bola oživujúca. Ani som sa nesnažila nájsť spoločnú líniu, každý dizajnér prestavil svoju cestu a tvorbu vrámci svojich možností a svojho smerovania. Toto módne podujatie sa snaží pomôcť rozvoju, podpore a predstaveniu tvorby lokálnych módnych tvorcov, čo je viac než pozitívne a čoraz viac sa na ňom zúčastňuje široká verejnosť so záujmom o našu módnu scénu. Teším sa preto na nasledujúce ročníky a vyjadrujem obrovskú podporu návrhárom, z ktorých niektorí sú ešte na dlhej ceste rozvoja a samotnej organizátorke a spoluorganizátorom podujatia. 

 

Share: