19. októbra 2016 sa konal 4. ročník módneho podujatia Fashion LIVE s podtitulom Slovak Fashion Week Iniciative. Udalosť má za sebou jeden nultý a tri regulérne ročníky. Na začiatku sa na jej realizácii podielal Slovak Fashion Council, ktorý neskôr zorganizoval svoju samostatnú verziu Fashion Weeku,  avšak bez módnych prehliadok.  Slovak Fashion LIVE sa konala v priestoroch Starej Tržnice na námestí SNP v centre Bratislavy, na ktorého 4. ročník som sa po prvýkrát v roli fashion bloggerky vybrala aj ja. 

Slovak Fashion LIVE – fourth annual fashion event called Fashion Live (19 – 21.10.2016) with the presentation of the latest collections of Slovak fashion designers and foreign guests

photo/video by Mya Mirellphoto/video by Mya Mirell

Toto podujatie prezentuje najlepšie módne kolekcie, to najlepšie zo slovenskej módnej scény, známych autorov, mladých talentov aj od významných zahraničných hostí. Clara Daquin (Francúzsko), Sharka Bosaková (Česká republika) a Klaudia Markiewicz (Poľsko) si ako tému svojich kolekcií vybrali závislosť na informáciách a farbosleposť.   Počas troch prehliadkových dní mali diváci možnosť vidieť 21 módnych prehliadok.  Módna prehliadka prebiehala podľa súčasných trendov, bez vyvýšeného móla s orientáciou do kríža a bola dobre osvetlená.  Sedelo sa po bokoch na

drevených laviciach a prvé rady boli venované VIP hosťom, novinárom, bloggerom, či ľuďom, čo si priplatili. Keďže som sa venovala hlavne zaznamenávaniu samotnej akcie – foto a video materiálu, najlepšou voľbou bolo miesto priamo oproti runnway mólu dolu alebo na hornom podlaží galérie. V jeden večer som sedela na predných miestach, výhľad bol dobrý, no v prípade zadných lavíc, tie už neposkytovali komfortné sledovanie prehliadky. Ozvučenie bolo vyriešené dostačujúco, hudbu mal na starosti DJ V aka Oozlum. Na hornom podlaží v galérii, balkónoch s výhľadom na prehliadkový priestor prebiehal showroom dizajnérov, handmade a módnych tvorcov, ktorých dielka ste si mohli zakúpiť počas celých troch dní konania sa tohto podujatia.  Na tomto módnom podujatí  nechýbali  samozrejme  ani komerčné prezentácie či mnoho sprievodných akcií.

Prvý deň Fashion LIVE otvorila módne podujatie prehliadka českých študentov z Technickej Univerzity v Liberci so svojou konzervatívnejšou tvorbou.

Ready to wear kolekciu s názvom Timeless Harmony predstavila následne česká dizajnérka Jaroslava Procházková, ktorej modely ste si mohli zakúpiť  v hornom podlaží galérie v showroome. Česká dizajnérka tvorí pod značkou Jaroslava a venuje sa úpletovej a nadčasovej móde, jej modely sa vyznačujú kvalitou spracovania, čistým štýlom, či výraznou farebnosťou. Jej nová kolekcia sa vyznačuje nositeľnosťou a variabilitou s kontrastami  a farbami. Jeden typ modelu je možné variovať v niekoľkých prevedeniach. Sama som mala možnosť si vyskúšať jej prekrásny kabát čistej línie, ktorý by mi veľmi pasoval k retro uhladeným vlnám na štýl Marlen Dietrich.

Východnú kultúru, viktoriánsku éru v kompozícii s indickými tkaninami odprezentovali spoločne dizajnérka Dana Voda a Boris Hanečka.  Dana Vodová tvorí pod značkou DANA VODA a jej tvorba sa vyznačuje hlavne prácou s úpletmi.  Spolu s Borisom Hanečkom vytvorili kolekciu inšpirovanú devätnástym storočím a Indiou.

slovak fashion designer Boris Hanecka, Dana Voda_ Fashion LIVE_Slovakia

ANDREA POJEZDALOVA – mladá úspešná slovenská módna dizajnérka POJEZDALOVA – young Slovak fashion designer

Módna návrhárka Andrea Pojezdálová predstavila prepracovanú minimalistickú kolekciu, riasenie, prepracované detaily, ležérnosť a ľahkosť.  Jej kolekcia s názvom Noir vzdala hold čiernej farbe a teda úplne zabsentovala farebnosť. No aj napriek tomuto bola prehliadka v skutku esteticky zaujímavá. Modely boli jednoduchých strihov a zo vzdušných až priehľadných materiálov. Dizajnérka stavila na ležérnosť a ľahkosť, ktorú sem tam kombinovala s vrstvením a zavinovaním. Modely v podobe jednoduchých tielkových šiat po zem, či zavinovacích šiat, ktoré pripomínali antickú éru, boli napriek tomu moderné, nadčasové a odmenené úspechom.

Andrea Pojezdálová is young slovak fashion designer. She studied fashion design at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava. She was a winner of the Brillance Fashion Talent competition in 2011, the International Re-act Fashion competition in 2011, Fresh fashion designer in 2014 and Best fashion graduate in 2015. She focuses on womenswear collections. Her timeless dresses can be characterised by smooth lines, limited colours, unusual patterns and combinations of materials. She often uses contrasts of flat and structured surfaces in her designs to create silhouettes of her dresses. She likes to work using traditional textile techniques which she creatively puts into a modern form. Garments combine conceptual minimalism with high quality materials and perfect craftmanship. All of the collections are produced in a small series in Slovak republic.  Contact: andrea.pojezdalova@gmail.com

Awards_category Best Designer of the Fashion Live Slovakia_Andrea Pojezdalova
21.10.2016_day third

Andrea Pojezdálová získala  ocenenie – najlepšia dizajnérka Fashion LIVE za rok 2016

Módny návrhár zvučného mena Richard Rozbora so svojou vkusnou ženskou kolekciou očaril aj na tomto podujatí, rovnako ako jeho kolekcie patriace skôr na Bratislavské módne dni. Tvorí pod  vlastnou značkou ROZBOR COUTURE. Jeho kolekciu možno charakterizovať ako nenútená elegancia, klasika, ženskosť, nositelnosť a prepracovanosť. Skvelá prehliadka a oslava elegancie a  ženskosti na záver prvého dňa Slovak fashion LIVE. 

ROZBORA COUTURE, SlovakiaROZBORA COUTURE, Slovakia ROZBORA COUTURE, Slovakia ROZBORA COUTURE, Slovakia
Rozbora Couture – rodinná módna značka tohto návrhára vyznáva ženskú eleganciu, vyznačuje sa kvalitou, originalitou, nositeľnosťou a jedinečnosťou.  Módny návrhár nie je na dizajnérskom poli žiadnym nováčikom, získal viacero hodnotných medzinárodných ocenení. Je predstaviteľom tzv. „pomalej módy“ Slow Fashion. Ako vidno, jeho nová kolekcia je práve dôkazom dizajnérových kvalít. Návrhár je naklonený ženám a drží sa zásady nositeľnosti. Vytvoril 25 modelov ladených v pastelových farbách a príjemnej farebnosti, ktoré si môžu smelo obliecť dámy všetkých vekových kategórií.

Slovak Fashion Live – 19.october 2016_1. day
photo/video by Mya Mirell
ROZBORA COUTURE

Na toto módne podujatie bola zaradená aj prehliadka nadnárodného reťazca, najnovšia kolekcia britskej módnej značky  Marks & Spencer.  Táto prehliadka bola zložená z dvoch častí, prehliadkou kolekcie spodnej bielizne a kolekcií na obdobie jeseň/zima 2016.

Vrámci študentskej tvorby najviac zaujala tvorba Jana Černého predvedená v úvodnom bloku záverečného prehliadkového dňa vrámci študentskej prehliadky Zlínskej Univerzity Tomáše Bati.

Najväčšiu show spôsobila prehliadka na záver večera od slovenského talentovaného dizajnéra Marcela Holubca. Kožušiny, balet a unikátne divadlo.  Jeden z najznámejšch slovenských dizajnérov tvorí od roku 2007 pod vlastnou značkou Marcel Holubec W. atelier de création. Jeho prehliadka bola doprevádzaná živou klavírnou hudbou a baletným vystúpením. Na piáne doprevádzal prehliadku hudobník Peter Šandor zo skupiny Polemic. Kolekcia  bola poňatá v dvoch blokoch a bola ladená v čiernej a bielej. V prvej časti prevažovali nositeľné modely inšpirované Parížom, ženskosťou v kombinácii s viditeľnými tradičnými prvkami Holubcovej tvorby –  plysované motívy, aplikácia kože, perforovanie, potlače na hodváboch. V druhej časti v roly modeliek predviedli kolekciu Parfaittitude – conceptual couture baletky zo SND: Romina Kolodziej, Silvia Najdená, Chelsea Andrejic, Viola Mariner a Ilinca Gribincea.  Inšpiráciou pre umelca bol film Darrena Aronofskeho Čierna labuť, premena  živej bytosti na labuť , bielej labute na čiernu a balet Labutie jazero. Modely vo farebnosti bielej a čiernej boli doplnené vtáčími  perami v podobe šperkov.  Na tejto kolekcii spolupracoval Marcel Holubec s grafickou dizajnérkou Mikinou Dimunovou, na vzoroch látok s Luciou Bližniakovou a na doplnkoch so zlatníkom Radovanom Blaškom. Túto show si na záver prehliadkového dňa prišli vychutnať osobnosti z mediálneho sveta, slovenské známe tváre, Stará tržnica bola plná a s nadšením ocenila show ováciami.  Jedným z najefektnejších kúskov bol model koženej sukne, ktorá bola vypracovaná akoby modelku zahaľovalo vejúce perie, alebo plisovaná smotanová pelerína strihaná ako vtáčie krídla.fashion designer Marcel Holubec, slovak Fashion LIVE, Bratislava, Slovakia

Share: