Helena Christensen – topmodelka 90. rokov na prehliadke Copenhagen Fashion Week, 9. august 2023, kolekcia Stine Goya – Jar/Leto 2024

Topmodelka 90. rokov Helena Christensen nadchla fanúšikov módy, keď sa prekvapivo objavila na prehliadke Stine Goya na Týždni módy v Kodani.  Prehliadka kolekcie  Jar/Leto 2024 sa konala v stredu 9. augusta 2023  na vlastnej domovskej ulici Stine a bola osadená  uprostred  jednej z pouličných párty večerí, ktorými je Kodaň preslávená.  

Helena spolu s modelkami predvádzala pozdĺž móla lemovaného prestieraním, ktoré poskytlo skutočný pohľad na život  ulice.  Dánska modelka Helena Christensen  (54 rokov) vyzerala senzačne v očarujúcich tubových šatách midi strihu cez jedno rameno bledomodrej farby  so slip-on topánkami.  Bronzový make-up jej zvýrazňoval prirodzené črty, zatiaľ čo jej  hnedé vlasy boli zopnuté do drdola.

Módna šou prišla krátko potom, čo Helena v pondelok  7. augusta 2023 vyjadrila úprimnú poctu, spoveď po smrti svojho otca Fleminga.

STINE GOYA – KOLEKCIA JAR/LETO 2024

Predstavenie kolekcie oživilo to  fádne a pochmúrne leto, ktoré vládlo posledné dva týždne a bolo skutočnou oslavou farieb, textúry, kvetinových akcentov a nadýchanej výroby, ktorá okamžite vyvolala pocit radosti. 

Módna značka Stine je zbožňovaná najmä pre svoju odvážnu potlač a pre Jar/Leto 2024 prišla navyše s estetickejším vzhľadom chrbta,  len s jemnými kvetmi a žakárovými detailmi.

Vždy sa teším,“ prezradila  dizajnérka Stine. „Pracujem na ďalšej kolekcii a hľadám inšpiráciu vo svojom okolí. Málokedy si nájdem čas na premýšľanie o našej ceste ako značky. Pre kolekciu Jar-Leto 2024 som cítila obrovskú túžbu urobiť práve to.„Prirodzene sa vždy opieram o svoju lásku k farbám a k tlači, no bolo úžasné skutočne preskúmať zložitejšie detaily a dokončovacie úpravy, pozerať sa na potlače jemnejším prístupom a zároveň zostať verná našej DNA.“

HELENA CHRISTENSEN – POCTA OTCOVI

Keď v pondelok modelka na svojom instagrame prezradila, že prežíva obrovský žiaľ, zverejnila množstvo fotiek, na ktorých je s rodičmi z rodinného albumu. Na obrázkoch je videná ako dieťa aj ako dospelá ako stojí po boku svojho otca, na niektorých záberoch spolu so sestrou  Anitou  a jej matkou  Elsou. Helena napísala: „Ocko. Nedá sa to opísať len slovami, akým milým, starostlivým, skromným a krásnym mužom a otcom si bol a v tomto živote nie je dosť času poďakovať sa ti za všetko, čo si nám dal.“

Bol si žiarivým príkladom toho najlepšieho syna, manžela a otca a každý, kto ťa poznal, ťa hlboko miluje a zbožňuje. Pohyboval si sa životom svojím tichým, chladným spôsobom s jedným hlavným cieľom, postarať sa o svoje 3 dievčatá, mamu, Anitu a ja.“

Vštepil si nám pocit pokoja, pocitu bezpečia a naplnil si nás toľkou láskou, múdrosťou, smiechom a viac než čímkoľvek iným, nádhernými spomienkami, ktoré sa mi stále vracajú, stále ma držíš za ruku ako malé dievčatko, túlime sa na červenom koženom kresle, čítaš príbehy, bicykluješ s nami dievčatami v nedeľu ráno do pekárne, dávaš mi ten najlepší soundtrack z detstva, Elvis, tiene, Bix Beiderbecke.“

Každú noc nás uspávaš a každé ráno vozíš do školy vo svojom kovovo modrom aute, my dvaja sa vkradneme na môj prvý koncert bočnými dverami, aby sme videli veľmajstra Flasha, pretože sme nemali lístky, tlačili sme sa v mojej izbe,  cez gramofón počúvali The Cure, Depeche Mode, U2, The Cult, Echo.“

Nekonečne tancujeme na večierkoch, ty a mama sa bozkávame na Nový rok v hlúpych klobúkoch, tvoj široký úsmev pri každom jedle, ktoré mama kedy urobila, sladký spôsob, akým si mamu tak hlboko miloval, tvoja nekonečná láska a úcta k tvojim rodičom a to, že si tu pre nich až do konca.“

Vždy si tam bol, vždy si sa usmieval, vždy robil tie najlepšie vtipy, vždy si mával na rozlúčku, až si ma už viac nevidel, aj keď to znamenalo mávať veľmi dlho. Mám všetko, všetko, za čo môžem poďakovať tebe a mame.“

Teraz si uvedomujem, že v týchto mnohých posledných rokoch svojho života si ukázal svoju skutočnú silu, bojoval si o to, aby si zostal so svojou milovanou rodinou čo najdlhšie a nechcel si nás opustiť.“

Vždy budeš s nami, otec a ja budeme mávať, vždy.

HELENA CHRISTENSEN A JEJ SPOMIENKY NA DETSTVO

Helena predtým prezradila, aké láskyplné, no nekonvenčné detstvo mala. Vyrastala v Dánsku so svojou juhoamerickou matkou a dánskym otcom.

Povedala, že jej rodina si bola tak blízka, že sa spolu aj umývali: „Bola to úplná spolupatričnosť. Dokonca sme si dali rodinnú sprchu. Zdalo sa mi, že sme spolu robili veľa vecí. Bola moja výchova normálna? Možno nie,“ povedala pre magazín The Sunday Times Style.

HELENA CHRISTENSEN – MODELINGOVÁ KARIÉRA 

Helena Christensen, narodená 25. decembra 1968 v dánskej Kodani, sa stala jednou z topmodeliek sveta módy. Svoju kariéru začala v deviatich rokoch,  sprvoti sa venovala malým vystúpeniam, ale potom v 16. rokoch súťažila v Miss Dánsko. Po víťazstve sa mladá Helena zúčastnila súťaže Miss Universe v roku 1988 a postupne sa začala  presadzovať vo svete modelingu.

Helenina kariéra znamenala  jej vystupovanie na mólach po celom svete a pózovanie v spodnej bielizni, načo modelka  zároveň povedala, že bola veľmi hanblivé dieťa. Prezradila, že bolo zásluhou jej matky, že sa z nej stala sebavedomejšia žena, ktorou je dnes, potom, čo ju poslala na hodiny herectva, aby sa naučila viac sa vyjadrovať.

Helena Christense sa od útleho veku venovala detskému modelingu, ako tínedžerka bola korunovaná za Miss Dánska, kým sa stala ikonou sveta módy a predznamenala éru supermodeliek.

Helena Christensen sa postupne stala jednou z  najpopulárnejších modeliek 90. ​​rokov, prezývaných aj „supers“ – supermodelky  spolu s Naomi Campbell, Lindou Evangelista, Claudiou Schiffer, Cindy Crawford, Christy Turlington a Kate Moss, stála na čele niektorých z najväčších kampaní a kráčala po niektorých z najznámejších prehliadkových mól.

Začiatkom 90. rokov  prerazila Christensen  v  modelingu pre módne časopisy.  V roku 1990 sa  prvýkrát objavila na obálke britského Vogue a začínala sa presadzovať ako supermodelka.

Vo veku 23 rokov bola Helena Christensen domácim menom a stala sa jednou z najlepších modeliek Gianniho Versaceho pre jeho módne show Versace. Medzi jej najvýznamnejšie módne predstavenia patrí Versace – kolekcia Jar/Leto 1992, Alexander McQueen – Jeseň/Zima 1996 a Versace Jar/Leto 2017, kde vzdáva hold Giannimu Versacemu.

Helena Christensen – Gianni Versace (Jar/Leto 1992)

Táto legendárna dánska supermodelka a fotografka bude mať tieto Vianoce 55 rokov.   

Stála na čele niektorých z najväčších kampaní a kráčala po niektorých z najznámejších prehliadkových mól.

Zahrala si v hudobnom videu Chrisa Isaaka k piesni  „Wicked Game“. Okrem toho, že si vyslúžila krídla ako anjel Victoria’s Secret, modelovala pre Chanel, Versace, Prada, Lanvin, Valentino, Hermes a ďalšie.

Helenu Christensen možno stále z času na čas vidieť, ako kráča po mólach, z posledných akcií sa objavila na prehliadke značky  Dolce a Gabbana v roku 2019.  Ako anjel Victoria’s Secret , bola modelkou pre  kampaň roku  2020.  Zatiaľ čo zostáva jednou z najznámejších modeliek 90. ​​rokov,  Helena Christensen sa viac zameriava na fotografiu, svoj butik v New Yorku, Bric-a-brac a materstvo.

Obrázky:  ©Getty Images, pinterest, Helena Christensen, Peter Lindbergh

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: