Módne trendy z Milan Fashion Weeku – Móda Ženy a Móda Muži, smerovanie a trendy sezóny Jar/Leto 2021, september 2020, časť II. 

Súčasná situácia vo svete poznamenaná pandémiou koronavírusu spôsobuje značné záchvevy v biznise takmer v každom odvetví.  Zasiahla celý módny svet, svetové módne domy a značky, preslávené týždne módy nevynímajúc. Dizajnéri na celom svete zápasia o udržanie sa na trhu a na módnej scéne súčasne so snahou znovu postaviť na nohy módne dianie a prehliadky. Prebiehajúce týždne módy, ktoré sa tradične konajú v týchto mesiacoch s prezentáciami kolekcií pre nasledujúcu letnú sezónu však nabrali  novú tvár. 

Každoročná módna udalosť, Milan Fashion Week, ktorá sa koná od roku 1958,  hostila túto sezónu niekoľko najslávnejších značiek v luxusnej móde. Sezóna Jar/Leto 2021, Miláno Móda Ženy tentokrát spojená s Módou Muži,  predviedla rovnaké umelecké remeslo a majstrovstvo. Kolekcie sa rozvinuli na klasických prehliadkových mólach no tiež na nových formátoch v digitálnej rovine opätovne potvrdzujúcich bohatstvo talianskej módnej scény a nádhery. 

Talianski dizajnéri počas Milan Fashion Weeku, ktorý sa každoročne koná v septembri,  využili módne prehliadky  ako reflexiu na súčasnú pandemickú situáciu a svetový lockdown.  Jednotliví dizajnéri na túto situáciu reagovali po svojom. 

Dizajnér značky MARNI, Francesco Risso,  meditoval na tému ľudskej krehkosti, ktorá sa odzrkadlila v jeho kolekcii Jar / Leto 2021. 

Digitálna show módnej značky MARNI bola živo prenášaná z lokalít od New Yorku, Los Angeles, cez Detroit, Philadelphiu, Londýn, Miláno, Paríž, Dakar, Shanghai po Tokio. 

Od PRADA  hravého prístupu k uniformite cez FENDI žiarivý vytríbený look sa dizajnéri milánskej módnej scény opätovne blysli s kolekciami pre sezónu Jar/Leto 2021, z ktorých bolo cítiť lásku k tradičným mólam a talianskej móde. 

Aplikácia loga umiestnená v oblasti ramien na prednej časti a prehodené topy boli hlavnými elementami novej kolekcie PRADA, Jar / Leto 2021. 

Prada – kolekcia Jar/Leto 2021, Milan Fashion Week, Móda Ženy a Móda Muži, september 2020

Módna návrhárka Silvia Venturini Fendi, sa svojou poslednou sólo kolekciou, ktorá zakončovala jej dizajnérsku tvorbu v značke FENDI, zakorenila v rodine. Na móle sa objavili modeli a modelky rôznych vekových kategórií a rôznych siluet s odkazom, že móda je tu pre všetkých. 

Jeremy Scott, dizajnér značky MOSCHINO,   vyjadril  tichú odpoveď na neustály hluk.  Jeho módne predstavenie bolo tentokrát divadelné bábkoherné, kde modelkami aj obecenstvom na módnej show boli bábky. 

Moschino Spring-Summer 2021

MAX MARA  kolekcia Jar/Leto 2021 stelesňovala novú renesanciu. Siluety modelov, reinterpretovaných trech coatov a pulóvrov,  predstavovali nový prvok –  rozstrihnuté a vlniace sa rukávy.

Donatella Versace, dizajnérka módneho domu VERSACE,   preskočila všetko a vzala divákov do hlbín oceánu.  Módna show prenášaná prostredníctvom živého prenosu, life streamingu zobrazovala modelky v mýtických ruinách podzemného mesta Atlantiku s vlhkými vlasmi a všade prítomnými morskými motívmi. 

Trblietavé hviezdice a mušle boli pripomienkou kolekcie Gianni Versace módnej show, Jar/Leto 1992,   prinášajúc nostalgický pocit do žiarivého nového dizajnu značky VERSACE pre nasledujúcu letnú sezónu. 

MILENIÁNI , GENERÁCIA Y  A GENERÁCIA Z – RETRO NÁVRATY ROKOV 80-TYCH NA MILAN FASHION WEEKU

Móda posledných období je posadnutá pripomínaním spotrebiteľov, ktorým chýbali 80. roky.  Ide predovšetkým o Miléniánov,  ľudí narodených v digitálnom veku, tzv. generácia Y-psylon a Gen Zgenerácia Z , ľudia narodení medzi rokmi 1996  až 2015.  Mileniáni a Generácia Z sú mladí ľudia, ktorým všetky tieto krajčírske umenia a vzrušenia chýbali, nezažili ich na vlastnej koži a tak sa dizajnéri snažia o retro módne návraty. 

Návrat rokov 80-tych môžeme už dlhší čas pozorovať v módnom dizajne a retro módne kreácie poskytlo aj Miláno. 

Znovu sme to mohli vidieť aj počas tejto sezóny Milan Fashion Weeku, kde dizajnéri ponúkli množstvo šiat s veľkými ramenami, objemné party šaty, trblietavé kožené mini pripomínajúce túto éru.  Osobitne sa tomuto obdobiu so svojským typickým invenčným prístupom venuje pár rokov aj návrhárka celebrít  Alberta Ferretti a isté highlighty priniesla aj značka Elisabetta Franchi. 

Philosophy di Lorenzo Serafini a Versace – Milan Fashion Week, Móda Ženy a Móda Muži, kolekcia Jar/Leto 2021, september 2020 

TRENDY Z MILAN FASHION WEEKU – SEZÓNA JAR/LETO 2021

Ďalšie trendy zo septembrového Milan Fashion Weeku (09/2020) , kde dizajnéri predstavili svoje kolekcie pre Jar/Leto 2021, čítajte v nasledujúcom článku. 

zdroj obrázkov: Vogue, getty images

 

 

Share: