Jeremy Scott – dizajnér enfant terrible odstúpil z pozície kreatívneho dizajnéra talianského módneho domu Moschino

Talianska módna scéna prekvapuje každým mesiacom. Po nedávnom odchode dizajnéra Alessandra Michele zo značky Gucci,  ohlásil svoj odchod po vyše 10-ročnom pôsobení v úlohe kreatívneho riaditeľa aj Jeremy Scott. Dizajnér odchádza z talianskeho luxusného módneho domu Moschino po 10 rokoch divokých a šialených módnych prehliadok a jeho elegantnom obliekaní mnohých celebrít.

Týchto posledných desať rokov v Moschino bolo úžasnou oslavou kreativity a predstavivosti,“ povedal Scott v tlačovej správe. „Som taký hrdý na dedičstvo, ktoré po sebe zanechávam.“ 

Scott napísal základnú kapitolu v odkaze značky svojím nebojácnym a show zastavujúcim pop-camp štýlom a prenikavým humorom – verným renomovaným kódexom Snemovne reprezentantov,“ uviedla spoločnosť v e-mailovom vyhlásení. Massimo Ferretti, predseda materskej spoločnosti Moschino Aeffe S.p.A

Zatiaľ nebolo oznámené, kto bude nástupcom Scotta v  značke Moschino, ani podrobnosti o tom, prečo odišiel zo módneho domu. „Mám to šťastie, že som mal príležitosť pracovať s tvorivou silou, ktorou je Jeremy Scott,“ povedal Massimo Ferretti, výkonný predseda materskej spoločnosti Moschino Aeffe. „Rád by som sa mu poďakoval za jeho desaťročnú oddanosť dedičstvu Franca Moschina a za uvedenie zreteľnej a radostnej vízie, ktorá bude navždy súčasťou histórie Moschina.“

Kreatívny riaditeľ značky Moschino,  Jeremy Scott  odstupuje zo svojej úlohy v talianskom luxusnom módnom dome po desaťročí neúctivých, popkultúrou nabitých kolekcií, podľa vyhlásenia módneho domu.

Vo vyhlásení na Instagrame Scott napísal: „Veľmi sa mi darilo vytvárať dizajny, ktoré budú žiť navždy. Som vďačný za všetku lásku a podporu, ktorú som za posledné desaťročie dostal. Keď zatváram túto kapitolu, som plný vzrušenia a očakávania a nemôžem sa dočkať, kedy sa s vami podelím o všetko, čo pre vás nabudúce chystám.“ Vyslovil verejné poďakovania Ferrettimu  a „všetkým mojim fanúšikom na celom svete, ktorí oslavovali mňa, moje kolekcie a moju víziu“.

Je ťažké si  predstaviť Moschino bez Jeremyho Scotta  a preto toľko fanúšikov na sociálnych sieťach narieka nad jeho odchodom ako nad koncom jednej éry. Je to podobný prípad ako nedávny odchod dizajnéra Alessandra Michele zo značky Gucci.

JEREMY SCOTT  – POSOBENIE V ZNAČKE MOSCHINO

Jeremy Scott bol tretím dizajnérom, ktorý viedol značku Moschino a pokračoval v odkaze Franca Moschina, ktorý značku založil v roku 1983 s pop-artom a hravou iróniou ovplyvňujúcou jeho kolekcie ready-to-wear.

Franco Moschino 

Po jeho smrti v roku 1994 nastúpila do vedenia módneho domu Rossella Jardini, ktorá stála v jeho čele asi dve desaťročia.  Rosella aktualizovala excentrický štýl Moschina na rok 2000 a obliekala popové ikony vrátane Madonny a Lady Gaga  ešte predtým, ako  Scott nastúpil ako nový dizajnér značky.

Rossella Jardini

Americký dizajnér prevzal  Moschino v októbri 2013 priekopníckou kolekciou Jeseň/Zima, ktorá podľa vyhlásenia „spustila tisícky debát o úlohe módy v umení, o konzume a spoločenských komentároch“. Jeremy Scott   priniesol do módy odzbrojujúci humor skrytý v oblečení, prepojil  vysokú módu a pop kultúru a do talianskeho luxusného trhu vložil americký nádych.

credit: The Guardian

Po nástupe Jeremy Scotta do Moschino ako kreatívneho riaditeľa sa začalo revolučné funkčné obdobie, ktoré premenilo taliansku značku na nový, výstižný sartorial dialekt charakterizovaný postmoderným popom, siluetami New Look a konzumným nadbytkom. „Ak nemôžete byť elegantný,“ znela veta Moschino, „budte aspoň extravagantný.“  

S istotou sa dá predpokladať,  že Scott bude pokračovať v tomto dedičstve bez ohľadu na to, čo urobí ďalej.  A môžeme len dúfať, že jeho vládu prevezme ďalší kráľ gýča.

NAJVÝZNAMNEJŠIE DIZAJNÉRSKE POČINY JEREMY SCOTTA

Počas svojho funkčného obdobia bol Scott známy divadelnými produkciami, unikátnym štýlom a hravým pohľadom na duch času prezentovaného na móle a to prostredníctvom modelov, ako sú minisukne inšpirované Marie Antoinettou, motívy papierových bábok a večerné šaty s nafukovacím bazénom. Spolupracoval aj so značkami  H&M , s Mattelom na veľmi žiadanej kolekcii kapsúl Barbie a s The Sims na vytvorení radu virtuálnych šiat.

Scott pokračoval v spolupráci s Barbie, My Little Pony a SpongeBob.  Jeho láska k absurdite bola zakódovaná do tejto estetiky a DNA značky. Schopnosť vyrobiť Hershey’s čokoládové zavinovacie šaty, pri ktorých si ľudia myslia: „Áno, to dáva zmysel,“ je pre Scotta jedinečná. Nikto nerobí tak lacno a šik ako práve on.

Myslím si, že je dôležité, aby sa ľudia bavili, keď prídu na moje módne predstavenia,“ povedal pre CNN v roku 2016. „Toto odo mňa ľudia očakávajú.“

Medzi najvýznamnejšie dizajny Jeremy Scotta patrili róby zdobené príbormi, uniformy McDonald’s, nafukovacie bazénové plaváky, večerné šaty v štýle nafukovacích bazénov ,  róby Marie Antoinette pripomínajúce dekadentné poschodové torty a  motívy papierových bábok. 

Jeremy Scott spolupracoval s najznámejšími modelkami – Gigi Hadid v svadobných motílích šatách s dlhou 3D vlečkou.

 

Jeremy Scott s modelkou Bella Hadid – sestrou Gigi Hadid.

Modelka Anna Cleveland v závere show pre Moschino – Jeseň/Zima 2016. 

Dizajnér Jeremy Scott v závere show.

V Scottovom svete nebolo nič zakázané: bublinková fólia, bazénové plaváky, detské fľaše a vrecia na odpadky boli férovou hrou ako textílie a doplnky. Jeho módne show, často poburujúce, ale vždy nápadité , boli spoľahlivým zdrojom úsmevu každý mesiac módy. 

Pozrime sa na tie najpozoruhodnejšie dizajny z pera Jeremy Scotta pekne postupne.

2004 – BRITNEY SPEARS

V roku 2004 dizajnér navrhol ikonickú uniformu vzduchovky pre hudobné video Britney Spears –  Toxic  a  s úzkou priateľskou skupinou, do ktorej patrili Rihanna a Miley Cyrus, sa návrhár pevne postavil do popkultúry –  žil a dýchal životným štýlom, ktorý pretváral do dizajnov a odtláčal do svojej rovnomennej značky. 

2014 – JESEŇ/ZIMA SPONGE BOB SQUARE PANTS

Óda na SpongeBog Square Pants – z prehliadky Jeseň/Zima 2014.

 

2014 – MOSCHINO CHANEL

Scottov okázalý debut pre Moschino v roku 2014 sa zameral na americký konzum, prepletal značky McDonald’s, Hershey’s a Budweiser spolu s tvárou Spongebob Squarepants na kúsky predstavené na predvádzacom móle. Z tejto a ďalších skorých kolekcií boli obzvlášť hitom Scottove prepracovania doplnkov Moschino ako každodenných značkových predmetov – od kabeliek Happy Meal po čistiace puzdrá na telefóny s rozprašovačom.

Moschino, ktorý vždy tvrdil, že sa považuje skôr za „komentátora“ ako za dizajnéra, odsúdil módny prebytok 80. rokov svojím pohľadom na obleky Chanel s veterníkmi ako  gombíkmi a klobúkmi so širokým okrajom.

Keď navrhol tričko s televízorom naladeným na „Kanál č. 5“, v skutočnosti ho módny dom žaloval za odkaz na parfum Chanel č. 5.

Legendárny dizajnér Karl Lagerfeld bol dokonca známy fanúšik Moschino značky  a v rozhovoroch hovoril, že Scott môže byť jediným dizajnérom, ktorý by po ňom mohol prevziať značku Chanel.

O niekoľko rokov neskôr Scott vytvoril svoj vlastný satirický pohľad na značku Chanel  prvou kolekciou pre Moschino z roku 2014: červené a žlté sukne inšpirované Ronaldom McDonaldom s chlopňami, ktoré pretvárali ikonický dizajn srdca značky ako zlaté logo  McDonald’s. Príliv módy sa dovtedy zmenil a recenzenti označili kolekciu za „geniálnu“.

Po tejto prehliadke bola značka Moschino označená z podporovania a glorifikovania McDonalds loga ako podporovateľ fast food stravovania. 

https://www.theguardian.com/fashion/2014/jul/13/moschino-glorifying-mcdonalds-logo-fashion

2015 – SUPER BOWL  A MET GALA

Aj keď Scott obliekal niekoľko celebrít na A-Liste počas významných galavečerov, keď viedol Moschino, jeho návrhy boli obzvlášť neporovnateľné tam, kde bola potrebná veľká dramatickosť.  Kreatívny dizajn a fantáziu prejavil  napríklad pri príležitostiach, ako je polčasová show Super Bowl, pre ktorú v roku 2015 vytvoril módny vzhľad pre speváčku Katy Perry,  alebo tiež unikátny dizajn modelu na Červený koberec podujatia Met Gala. 

2016 – MET GALA 

Kto by mohol zabudnúť na otroctvom inšpirovaný look Nicki Minaj z Manus x Machina Met Gala v roku 2016  ? 

2022 – MEGAN THEE STALLION MOSCHINO 

v roku 2022 poslal na červený koberec Megan Thee Stallion v mytologickej róbe z peria a brnenia.

Počas prehliadky kolekcie   Jeseň/Zima  2022   sa modely ako Gigi Hadid a Jan Baiboon premenili doslova na nábytok.

2023 – MILAN FASHION WEEK , MOSCHINO KOLEKCIA JESEŇ/ZIMA

Jeho posledná kolekcia Moschino, ktorá bola predvedená na milánskom týždni módy vo februári 2023, však bola tlmenejšia ako minulé sezóny, s modelmi v sukniach, úpletoch, mohutných zlatých šperkoch a do neba vysokých mohawkov.

 

Scott v roku 2019 pozastavil svoju rovnomennú značku a fanúšikovia boli zvedaví, či by mohol využiť tento čas na jej oživenie. Jeho popis na Instagrame nateraz znie, akoby mal pripravený ďalší projekt, no napriek tomu je nepredstaviteľné predstaviť si Scotta v inej značke alebo niekoho iného v Moschino. Pre mnohých je Jeremy Scott jednoducho Moschino. Je to podobná situácia ako s Alessandrom Michele v značke Gucci. 

O ostatných pamätných dizajnoch Jeremy Scotta si môžete prečítať v nasledujúcom článku na tomto blogu v kategórii Fashion .

CELEBRITY MILUJÚCE JEREMY SCOTTA

Jeho umelecké módne diela si obľúbili celebrity ako Katy Perry, Madonna, Rita Ora a Zendaya. Počas udalosti Met Gala v roku 2019 Scott zažiaril dizajnom šiat v camp style – „Camp: Notes on Fashion“, čo bol predpísaný dress code na toto gala podujatie a pri vyhľadávaní na googli ihneď vyskočila fotografia z jeho Jarnej Moschino show 2017, ako stojí medzi zahalenou modelkou v kvetinovom závoji.

MILAN, ITALY – SEPTEMBER 21: Jeremy Scott (C) and models are seen backstage ahead of the Moschino show during Milan Fashion Week Spring/Summer 2018 on September 21, 2017 in Milan, Italy. (Photo by Tristan Fewings/Getty Images for MOSCHINO)

 

V tomto roku si Moschino značku oblieklo na gala podujatie mnoho celebrít, ale najväčšmi zažiarila Katy Perry, ktorá sa prvýkrát objavila v lustrových šatách Moschino a potom sa na afterparty prezliekla do kostýmu hamburgeru Moschino.

Od lustrových šiat Katy Perry až po pozlátené šaty na harfu Gigi Hadid, dizajnér  vlial  talianskemu domu zmysel pre humor.

Ďalšími slávnymi fanúšikmi značky  a priatelia dizajnéra boli  Miley Cyrus, Rihanna a sestry Hadid.

Jeho posledné módne počiny bolo obliekanie celebrít na Oscary 2023 ako Tessu Thompson či Angelu Bassett, ktorú obliekol do výnimočných ultrafialových ručne zahalených šiat s obrovským výstrihom.

Tento február 2023 dizajnér Jeremmy Scott kráčal po  prehliadkovom móle po svojej poslednej  módnej show, ktorú predviedol počas Milan Fahsion Weeku . 

© getty images, Moschino, Tristan Fewings/Getty Images Estrop/Getty Images, Shutterstock

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

Share: