Kampánia – krajina skrytých historických pokladov, nádherných pláží a domov pravej talianskej mozzarella di bufala

Región Kampánia leží na juhu Talianska pri Tyrrhenskom mori na rozlohe 13 600 km. Je to najľudnatejší a zároveň najnavštevovanejší taliansky región s hlavným mestom  Neapol  (Napoli) , ktorý spolu s neapolským zálivom netreba veľmi predstavovať.  Taliansky temperament spolu so špecifickým nárečím robí túto oblasť opäť niečím výnimočnú. 

Ak zvolíte ako dovolenkovú destináciu Kampániu, očarí vás krása prírody tejto lokality a omnoho viac. 

zdroj: fly.pl

Idilická panenská príroda s nádhernými piesočnými plážami, útesmi, kúzelnými zátokami, čírym morom, ostrovčekmi a fascinujúcou panorámou  sa v Kampánii  snúbi s históriou a pokladmi starých kultúr.  Neďaleko členitého pobrežia ležia ostrovčeky Istria, Capri a Procida.  Jedinečnosť prírody s množstvom prírodných parkov spolu s unikátnym javom tejto oblasti, činnou sopkou Vezuv, uchváti milovníkov nádherných pláží a oddychových dovoleniek.  

Práve v Kampánii sa nachádza  povestné najkrajšie miesto v Taliansku tiahnúce sa od Neapola po Salerno.  Prekrásne číre more, úžasné zálivy, útesy a pláže s neopakovateľnou atmosférou sa pred vami naskytnú a ohromia vás v plnej kráse a  táto  lokalita má  meno  Amalfské pobrežie.  

Na svoje si tiež prídu vyznávači histórie. Kampánia sa totižto pýši bohatou históriou s archeologickými náleziskami od Pompejí, Herculaneum, Oplontis pri sopke Vezuv, po Neapol a nálezisko Paestum – výnimočné nálezy gréckeho staviteľského umenia na talianskom kontinente (o tom čítaj v predchádzajúcom článku Paestum).  Za návštevu stoja mesta Neapol, Pozzuoli, Beneveto, Pompeje, Sorrento, Amalfi a spomínané Paestum. 

Z nedávnych historických udalostí musím spomenúť  prírodné pohromy,  výbuch sopky Vezuv v rokoch 1943 – 44 po zemetrasenie z  roku 1980, na ktoré je Taliansko zvyknuté častejšie, avšak v menších otrasoch. Sila prírody sa tu jednoznačne čas od času demonštruje a dáva pocítiť svoju autoritu .  V Kampánii sa odohráva v skutku protiklad raju a chaosu. 

KAMPÁNIA – ZROD SLÁVNEHO TALIANSKEHO SYRA MOZZARELLA DI BUFALA

Ľudia sa v Kampánii  živia pestovaním ovocia, zeleniny, lovom rýb a morských tvorov.  V tomto regióne si opäť pochutnáte na typických gastronomických špecialitách, na ktoré je Taliansko hrdé a pyšne sa nazýva gurmánskym národom, v čom súperí s Francúzmi  a preto nezabudnite ochutnať najmä miestnu lahôdku. Tou je preslávený taliansky syr mozzarella di bufala. A ako sa tento syr robí a kde, sa poďte so mnou pozrieť. 

Zavítame na jednu bio farmu v tomto regióne, kde sa zvieratá, konkrétne byvoly,  majú ako v bavlnke.  Prírodný parený nezrejúci syr mozzarella patrí k najväčším lahôdkam talianskej kuchyne.  V našich končinách ho poznáme tiež zo supermarketov, ktoré však ponúkajú lacné napodobeniny nie pravej chuti, ako môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Na ten pravý z byvolieho mlieka si rozhodne zájdite do oblasti jeho zrodu  Kampánie,  odkiaľ tento syr pochádza. 

VÝROBA SYRA

Syr sa vyrába z byvolieho mlieka a v tom je aj jeho chuťový rozdiel. Rozdiel syra  mozzarella z byvolieho a mozzarella z kravského mlieka je citeľný v chuti,  ale najmä v obsahu tuku a bielkovín. Mozzarella z kravského mlieka sa volá inak aj fior di latte , v preklade mliečny kvet a je menej výrazná. 

Byvolie mlieko je naopak špecifickejšie so silnejšou koncentráciou mliečnych baktérií a tie sú zodpovedné za chuťové vlastnosti a okyslenie prvotnej syreniny. Takýto syr je síce drahší ale výraznejší s arómou a nezameniteľnou chuťou. Toto však nemusí každému jazýčku vyhovovať, no vycibrená talianska chuť a poháriky vyhľadáva to pravé a najlepšie. 

Pravý mozzarella syr by mal obsahovať suroviny ako mlieko, čerstvé maslo, prezretý tvaroh, čerstvé mozzarelly a mliečny sneh. Syr je vlhký, mäkký, krémový, štavnatý  a pružný s tenkou lesklou kôrou na povrchu. 

zdroj: home.gourmandground. sg

Predáva sa aj priamo na farme v miskách a vreckách so srvátkou,  spolu s jogurtami a ostatnými produktami, ktoré si tu môžete zakúpiť. Čerstvé výrobky sú vždy tie najchutnejšie a to vedia Taliani najlepšie. 

Špecifikom je varianta mozzarelly z ovčieho mlieka, ktorú možno kúpiť predovšetkým v južnom Taliansku a na Sicílii. 

HISTÓRIA SYRA MOZZARELLA

Z histórie jeho názov  dokladá zmienka, že sa jedná o druh spracovania, tzv. „mozzatura“, kedy sa syrové cesto delí na malé kúsky. Prvýkrát sa tento názov mozzarella zaužívaný dodnes použil v 16. storočí.  Spočiatku syr nebol známy a jeho vývoj prešiel malými etapami.  Na trhu sa objavil až v roku 1720. Začali sa rozmáhať byvolie farmy a tento biznis sa teší úspechu až podnes. 

Na takejto farme vidíte v celku starostlivosť o chov dobytka a môžete sa aj porozprávať s miestnym personálom, ktorý vám vysvetlí systém práce a výroby produktov na farme. Starostlivosť o zvieratá je tu prvoradá a tým naberajú výsledné produkty na kvalite. Zvieratá sa pasú vonku na paši, majú voľný pohyb, sú starostlivo ošetrované, dokonca si samy môžu prejsť k čistiacim procedúram a „okefkovať“ , poškrabkať sa, prejdú si do boxov k dojeniu a všetko funguje automaticky a v pokojnom režime.  Z čerstvo nadojeného mlieka zbaveného nečistôt, ktoré sa prepraví do syrárne sa potom vyrába pravá kvalitná a lahodná nefalšovaná mozzarella. 

Takáto farma sa teší návšteve ľudí, ktorí si sem veľmi radi zájdu za kvalitnými výrobkami.  Za seba musím potvrdiť, že chuť a kvalita sa rozhodne pozná a oplatí. 

Mozzarella ako syr existuje vo viacerých druhoch.  Originálna tradičná je mozzarella di bufala Campana vyrábaná z plnotučného byvolieho mlieka podľa tradičnej receptúry. Tá nesie značku D. O. P. , ktorou sa môže pochváliť iba syr vyrobený podľa tradičnej receptúry z mlieka vodných byvolov voľne sa pasúcich na lúkach práve v regióne Kampánia.

Mozzarellu syr si Taliani vychutnávajú samotný s troškou olivového oleja, basilica, paradajkami, bazalkou aj olivami. Syr má však v gastronómii veľa využití.  Môžete skúsiť opražiť kúsky chrumkavého chlebíka na štýl talianského chlebíka bruschetta,  pokvapkať olejom a nakrájať si k tomu rajčiny s mozzarellou a stredomorskú chuťovku máte zaručenú. 

zdroj: ultimissimedalforno. blogspot. com

A pokiaľ budete dovolenkovať v Kampánii, nezabudnite si okrem nádherných pláží, prírody a historických pamiatok pozrieť napríklad aj takúto malú manufaktúru, bio-farmu naživo a okúste kvalitu pravej mozzarelly a ostatných výrobkov. 

zdroj: rexsiciliae. com

 

 

 

 

 

Share: