KARL LAGERFELD – zrodenie legendy, začiatky a kariérny rast ikonického návrhára 20. a 21. storočia

POVOD A ZAČIATKY

Svetoznámy módny dizajnér Karl Lagerfeld pochádzal zo zámožnej rodiny. Otec Otto Lagerfeld bol nemecký businessman, ktorý v roku 1919 založil nemeckú spoločnosť Lagerfeld and Co, ktorá dovážala kondenzované mlieko. Firmu vlastnil aj v Paríži. Matka bola predavačkou spodnej bielizne v Berlíne. Rodina patrila k starej katolíckej cirkvi. Mal staršiu sestru Martha Christiana Lagerfeld prezývanú Christel narodenú v roku 1931 a mladšiu sestru menom Thea Lagerfeld. Počas života s nimi vzťah veľmi neudržiaval. 

Karl mal ako dieťa veľa priestoru na vlastný rozvoj a svoje koníčky, k čomu ho viedla matka, no  k jeho vášňam patrila najmä móda. Už vo veku 6 rokov vedel hovoriť troma jazykmi anglicky, nemecky a francúzsky. Bol veľmi šikovný, vynikal aj v škole ako potvrdili mnohé učiteľky v rôznych interview. Ako sám hovoril, vraj si nehrával s deťmi, ale veľa čítal, učil sa a kreslil. Všetko bolo však podľa neho perfektné, nemôže sa sťažovať, no túžil, ako vravel,  rýchlo dospieť.

zdroj: vaaju.com

Strednú školu ukončil na prestížnom Lycée Montaigne . V roku 1955 sa zúčastnil neprofesionálnej súťaže sponzorovanej International Wool Secretariat o dizajn kabátov, kde zaujal okamžite. Po víťazstve v súťaži sa zoznámil s Yves Saint Laurent a krátko na to bol najatý Pierre Balmain. Tento krok odštartoval jeho hviezdu kariéru a zaradil ho medzi nováčikov parížskej módnej scény. Najskôr tri roky pracoval ako asistent Balmain a jeho učeň, potom pokračoval ako hlavný dizajnér v ateliéri Jean Patou do roku 1963.

1954 súťaž Woolmark Prize a mladý Karl Lagerfeld s dizajnom kabátu, s ktorým vyhral, zdroj: harpersbazaar.com

1954 – súťaž Woolmark Prize a mladý Karl Lagerfeld (vľavo) s dizajnom kabátu, s ktorým vyhral

1954 súťaž Woolmark Prize a mladý Karl Lagerfeld s dizajnom kabátu, s ktorým vyhral, zdroj: harpersbazaar.com

1957 – Karl Lagerfeld sa stal umeleckým riaditeľom JEAN PATOU v Paríži.

zdroj: harpersbazaar.com

V 60. rokoch sa rozhodol osamostatniť a jeho meno sa za krátko stalo značkou a známkou elegancie, unikátnosti a kreativity. Na čo siahol, to pozdvihol, znovuzrodil a doviedol k úspechu. Preto bol aj oslovovaný k mnohým spoluprácam v oblasti módy a umenia.

1960 mladý 27 ročný Karl Lagerfeld vo svojom parížskom ateliéri, zdroj: harpersbazaar.com

SPOLUPRÁCA S MÓDNYMI DOMAMI – FENDI, CHLOÉ, CHANEL

Ako úspešný dizajnér rozvinul spoluprácu s talianskym módnym domom Fendi, rodinnou značkou s kožušníckym priemyslom s dlhoročnou históriou, ktorá potrebovala podporiť. Karl Lagerfeld bol plný energie a multitalent. Sám hovorieval, že je v ňom skrytých niekoľko osobností. Značke Fendi obrovsky pomohol a v priebehu jeho pôsobenia jej majetok  narástol

1965 – Karl Lagerfeld začal spoluprácu s FENDI

Päť sestier Fendi a návrhár Karl Lagerfeld, historická fotografia, Rím, vľavo Karla Fendi, ktorá nedávno umrela – čítaj článok o Karle Fendi na tomto blogu. 

zdroj: www.mam-e.it

Z upadajúcej rodinnej kožušníckej firmy sa stal vďaka pôsobenia Karla Lagerfelda luxusný európsky módny brand, ktorého butiky sú po celom svete. Dizajn luxusných kožuchov vďaka napredujúcim technológiám posúval neustále vpred na vyššiu úroveň. Nezlomil ho ani fakt, že jeho práci nefandili zástancovia zvierat, ochranári a pred značkou a jeho príchodom sa konali neraz protesty. Bolo predvedených niekoľko veľkolepých módnych show ako napríklad haute fourrure, kde cena luxusných kúskov presiahla astronomické sumy (až 1 milión). Alebo nezabudnuteľná módna show v Ríme, ktorá sa konala priamo vo Fontáne di Trevi pri príležitosti 90.   výročia značky.

Karl Lagerfeld a Silvia Venturini Fendi – prehliadka značky Fendi vo Fontáne di Trevi pri príležitosti 90. výročia značky.

Karl Lagerfeld a Silvia Venturini Fendi – prehliadka značky Fendi vo Fontáne di Trevi pri príležitosti 90. výročia značky, zdroj: dailymail.co.uk

Luxusné kožuchy a kolekcia predvedená priamo na móle vybudovanom v slávnej rímskej o Fontáne di Trevi. Aj takéto unikátne módne show pripravoval módny génius Karl Lagerfeld, ktoré sa zapísali do histórie módnych dejín. 

luxusné kožuchy, kolekcia predvedená na prehliadke značky Fendi vo Fontáne di Trevi pri príležitosti 90. výročia, zdroj: dailymail.co.uk

Video z prehliadky si môžete pozrieť tu, viac sa dočítate v predchádzajúcom článku na tomto blogu s názvom Haute Coluture Fendi Fashion show, Rím, 7. júl 2016: 

Karl Lagerfeld, zdroj: telegraph.co.uk

Len pár dní pred svojím skonom vo februári 2019  dolaďoval podrobnosti poslednej kolekcie pre túto značku, ktorá bola predvedená počas Milan Fashion Weeku, 21. februára 2019 a mal pritom jednú myšlienku na krásu a bohatosť kolekcie. Článok o najnovšej Fendi kolekcii pre sezónu jeseň 2019 čítaj tu na blogu pod názvom: Karl Lagerfel, posledná kolekcia pre značku Fendi. 

V roku 1993 spôsobil na módnom poli revolúciu. Módnou show Fendi na ktorej mólo vyslal taliansku porno hviezdu Moana Pozzi a striptérky odeté do čipovaných plaviek nahneval aj ľadovú kráľovnú módy, samotnú šéfku magazínu Vogue Annu Wintour.

1979 – Karl Lagerfel umeleckým riaditeľom značky CHLOÉ

Popri tejto práci pôsobil aj v značke CHLOÉ, zvládal mnohé aktivity, taktiež pracoval na vlastnej kolekcii,  značke Karl Lagerfeld.

Karl Lagerfeld, umelecký riaditeľ značky Chloé vo svojom ateliéri , zdroj: getty images

80-TE ROKY 

zdroj: harpersbazaar.com

Karl Lagerfeld si vytvoril silné vzťahy s množstvom žien, ktoré sa stali dlhoročnými ambasádorkami značky. Francúzska modelka  Inès de La Fressange bola jednou z nich. Skúška šiat značky Chloé .

1983 – Karl Lagerfeld začal pracovať v značke CHANEL 

V roku 1983 sa stal kreatívnym riaditeľom francúzskeho módneho domu CHANEL, ktorý povzniesol na vysokú úroveň a pomohol jej nabrať nový dych. Jeho prehliadky kolekcií vzbudzovali obrovský záujem. Dokázal vytvárať až 6 kolekcií ročne – 2 haute couture, 2 pret-a-porter a 2 medzikolekcie Resort a Pre-Fall okrem 4 prehliadok pre značku Fendi. Na nedostatok práce sa teda nemohol sťažovať, naopak, bolo až neuveriteľné a nepochopiteľné ako tento vysoký tlak a pracovné tempo dokázal Karl Lagerfeld zvládať do vysokého veku. Karl Lagerfeld bol energicky nevyčerpateľný počas celého života s neustálym zápalom pre dizajn. V tejto práci sa našiel a svojich rovesníkov vďaka spôsobu života, aký viedol, uvádzal do úzkych. Nemal si s nimi, ako sám hovoril,  čo povedať. Rovnako nemal v láske dizajnérov, ktorí pracovný nápor v módnom biznise nezvládali a neustále sa sťažovali. Svoju pozornosť vždy upriamoval na zákazníka, orientoval sa komerčne, jeho modely boli nositeľné s vysokou známkou luxusu a štýlu. 

zdroj: getty images

Karl Lagerfeld sa stal značkou s originálnym rukopisom a  jedným z najznámejších a najkreatívnejších dizajnérov na svete. Pre značku Chanel vytvoril módne show, ktoré boli skutočným divadelným predstavením. Mnohé z nich sa zapísali medzi pamätné udalosti módy. Kreácie v prostredí, aké vytváral napríklad aj v priestoroch Grand Palais boli unikátne , na prehliadkach pracovali celé teamy a vďaka neobmedzeným financiám bolo predstavenie módnych show dychberúce. O najúžasnejších prehliadkach pre značku Chanel čítajte v nasledujúcom článku na tomto blogu. 

Módna prehliadka Chanel , rok 2010 s ľadovcom, ktorý vážil 265 ton a bol privezený zo Švédska. 

zdroj: Dominique Charriau/Getty Images

Pracoval s modelkami najvzučnejších mien ako Claudiou Schiffer, Lindou Evangelistou, Naomi Campbell, Kate Moss a mnohými ďalšími topmodelkami sveta. Taktiež v nedávnej minulosti pre neho predvádzali nové komerčne najznámejšie modelky Kaia Gerber, Gigi a Bella Hadid, Kendall Jenner alebo jeho obľúbená modelka Cara Delevingne. 

Karl Lagerfeld s modelkami Kate Moss – v strede vľavo a Linda Evangelista vpravo, rok 1995.

zdroj: bbc.com

Keď sa ho v interview pýtali, či ho ovplyvnila tvorba slávnej Coco Chanel, tejto téme sa vyhýbal a tvrdil, že každý si je strojcom vlastného osudu. 

Jeden z najikonickejších dizajnov Karla Lagerfelda. 

zdroj: getty images

V roku 2005 sa stal fotografom pre V-magazín. 

zdroj: pinterest

Karla Lagerfelda poznal svet ako ikonického renesančného muža, ktorého podoba sa spájala s neodmysliteľnou čierno-bielou kombináciou, úzkeho saka, bielej košele s vysokým golierom, okuliarov, bieleho mozartoveho chvosta a bezprstových rukavíc. Stal sa symbolom elegancie a luxusu.

Share: