Najkrajšie pláže sveta s ružovým pieskom – Kréta, Elafonisi, raj na zemi

Predstavte si vylihovanie na nikým nerušenej súkromnej pláži so zapadajúcim slnkom nad obzorom, ako stvorenej pre letné chvíle s láskou, skryté jaskyne a prekrásne prírodné scenérie všade navôkol… Myslíte si, že toto všetko môže byť  iba sen? Srdce Vám isto zaplesá, keď Vám poviem, že už viac nemusíte iba snívať. To nádherné miesto ukrývajúce v sebe všetko spolu,  skutočne existuje. Volá sa Kréta.

Ostrov bol centrom Minojskej civilizácie a je považovaný za kolísku európskej civilizácie. Tento nádherný ostrov okrem histórie a pamätihodností ukrýva v sebe aj najkrajšie pláže sveta. A nie jedna z nich vás privedie do úžasu. Ak túžite navštíviť unikátne pláže s ružovým pieskom, tie sa nachádzajú na jeho západnej časti.

Pre mňa je najkrajšou plážou s ružovým pieskom a kryštálovo čistým morom pláž ELAFONISI. Je to zároveň aj najružovejšia pláž ostrova.

Elafonisi – raj na zemi

Elafonisi, môj raj za zemi, ako som to nazvala pri prvej návšteve a pohľade na toľkú krásu. Pre toto miesto sa nadchnete. Rovnako sa tento prívlastok používa aj všeobecne. Pláž leží približne 80 km severozápadne od Chanie, na juhozápadnom pobreží Kréty a možno sa k nej dostať aj loďou z Paleochory alebo autom z dediny Vathi. Na tento nádherný pohľad len tak ľahko nezabudnete a budete tu chcieť pobudnúť  ešte o pár dní viac. 

Ak chcete navštíviť aj ostatné nádherné pláže ostrova Kréta a to iba tie prenádherné s ružovým pieskom vyskytujúce sa na jeho západe, vedzte, že týždeň pobytu vám rozhodne nebude stačiť ani na prebádanie jeho západnej časti. Ako som spomínala v predošlom článku, pocit slobody, ktorý nadobudnete, ak si prenajmete auto a precestujete tento ostrov krížom krážom, vás opantá a každá jeho časť vám ponúkne svoje skryté rozmanité krásy a malebné súkromné zákutia, v ktorých radi pobudnete nejaký týždeň. 

Elafonisi – európske Tichomorie

Tejto nádhernej oblasti Kréty tiež patrí  pomenovanie  európske  Tichomorie.  Ak túžite zažiť piesok farby dúhy, ktorý po pobozkaní slnkom mení nádherné odtiene, kúpanie v čarokrásnom mori a v objatí prírody, rozhodne navštívte srdcovú pláž Kréty Elafonisi.  Nie je to tak doslovne pláž, ale skôr dlhá piesočnatá zátoka s plytkým morom hĺbky 1,2 metra. 

Nielen, že Vás nadchne ružový a biely piesok a prekrásna dlhá pláž, o ktorej idú chýry, Elafonisi nie je iba pláž. Je to prírodný útvar, ktorý vznikol spojením ostrova Elafonisi s Krétou a tým je veľmi výnimočným miestom. Ja som tu absolvovala aj zopár fashion a glamour fotení, na ktoré je lokalita ako stvorená a tiež prezentáciu krétskeho šperkárskeho umenia. Mám na Kréte zopár priateľov a rada sa sem každoročne vraciam, pričom pláž Elafonisi je moja srdcovka. 

Na tomto mieste vás privíta kryštálovo čisté priezračné more, ružový a biely piesok a sopečné kamene, ktoré dekorujú celú túto prírodnú scenériu. Voda je plytká, do veľkej diaľky a  more príjemne vyhriate. 

Ostrov Kréta je posiaty kilometrami nádherných pláží s najčistejšou vodou v Európe. Kréta, ostrov rozmanitých možností  v sebe zahŕňa všeobjímajúcu romantiku od talianskej predstavy a príchute cez snovú a  exotickú. 

Každá lokalita, každá časť Kréty od východu na západ, zo severu na juh má svoje vlastné špecifiká a preto sa nedá tento ostrov pozrieť a odísť spokojný za týždeň. Ak okúsite rozmanité možnosti s cestovaním a ubytovaním mimo hotelových komplexov, alebo pokojne aj s nimi, no pobudnete v jej rôznych častiach s výletmi do okolia, budete nadšení. Zatúžite sa vrátiť opäť nielen na to isté miesto, ale spoznávať krásy doposiaľ nepoznané. A na Kréte sa vám to skutočne nezunuje. Ale to už uvidíte sami na vlastné oči a vďaka prežitým zážitkom, ktoré verím, budú nezabudnuteľné. 

Príchod na pláž Elafonisi

Na pláž Elafonisi sa môžete dostať autom a zaparkovať bezplatne na veľkom priľahlom parkovisku. K pláži od parkoviska vedú drevené chodníčky a na konci sa rozkladá rozľahlý priestor úvodnej pláže s plytčinou. 

Pláž je rozdelená na dve časti na tú vpredu – pobrežnú a ďalšiu kľudnejšiu časť – ostrovnú. Na pláž pobrežnú sa ešte donedávna bolo treba dostať miernym prebrodením vody do výšky stehien či pásu, v závislosti od prílivu a odlivu. V súčasnosti siaha výška vodnej hladiny iba po členky, pretože more kleslo.  

Ružový piesok a plytkú vodu po členky uvidíte hneď z príchodu a toto miesto je ideálne pre rodiny s deťmi, ktoré sa tu  môžu čľapkať za dozoru rodičov. Natrafíte tu preto na veľa ľudí, no väčšinou spomínané rodinky, ktoré ostávajú v tejto časti. Zvyčajne tu ako na každom ostrove dosť fúka. Aby tejto pláži nič nechýbalo, k dispozícii sú bufety, taverny, slnečníky a ležadlá, ktoré si môžete prenajať. 

Spojenie medzi ostrovom Elafonisi a Krétou je piesočná panva hlboká približne 10 – 40 cm. Severnú a južnú časť pláže spájal ešte nedávno malý podvodný kanál hlboký cca 1 – 1,2 metra, čo je najhlbším miestom. Tento bolo treba prebrodiť, čo nebolo náročné a toto spojenie prejsť.  

Ak pôjdete vytýčeným smerom ďalej za kopec, dostanete sa na pláž, kde v jej pokračovaní nájdete aj dosť súkromia bez slnečníkov, lehátiek a hotelových turistov. Príroda je tu panenská, nikde ani smietky a tak sa podľa toho každý aj správa. 

Aj v tejto časti pláže však pokojne môžu vylihovať rodiny s deťmi, voda v mori nie je totiž hlboká ani o pár metrov ďalej.

Očarí vás ružový piesok, nádherné kryštálovo číre more s blankytne sfarbenou vodou príjemne vyhriatou aj na konci septembra, kedy už sezóna nie je v plnom prúde, čo umožňuje nájsť si romantické tiché zákutie ničím a nikým nerušené. Prekrásna pláž Elafonisi so svojími krásami sa rozkladá na ostrovnej ploche 1,5 km2. 

Elafonisi – romantika snúbiaca sa s prírodnou scenériou

Pokiaľ túžite  užiť si romantiku vo dvojici,  pohodovú dovolenku, kedy sa chcete len oddávať nič nerušenému leňošeniu na pláži, zvoľte  návštevu tohto miesta v neskorších termínoch. Na Kréte,  ak sa výrazne nezmení počasie,  býva pekne aj koncom septembra a počas  októbra. Keď na tejto pláži zájdete ďalej, môžete nájsť samostatné romantické miestečká s prírodnou rajskou scenériou úplne odlišné od bežných dovolenkových destinácií s množstvom slnečníkov,  lehátiek  a turistov z hotelových komplexov čľapkajúcich sa spoločne na jednom mieste.

Dýchne na vás sloboda snúbiaca sa s všadeprítomnou krásou prírody a  romantickou atmosférou.  Správny čas mimo náporu turistov,  kedy na začiatku pláže zvykne bývať viac ľudí, ako na jej konci, je v poobedňajších hodinách a voda je stále príjemne vyhriata. 

Na Kréte, ako aj na Elafonisi, sú zväčša pieskové pláže, nepotrebujete preto topánky do vody a niekde ani len plavky. Iba na konci dlhej pláže Elafonisi, kde chodí málo ľudí a na jej opačnej strane nájdete horninovú zátoku, ktorá je nádherná už len pri pohľade. Stojí za to sa prejsť po celej dĺžke pláže a preskúmať ju aj z oboch brehov. Zvyčajne tam ale dosť fúka a vtedy uvidíte vlny rozbíjajúce sa o skalné pobrežie. 

Po celej dĺžke pláže môžete nájsť prekrásne miesta a zákutia s nádherným výhľadom na túto prírodnú krásu ako aj súkromné miestečká a zákutia pre páry a tiež časti pre naturistov.  

Ako vidno, v túto poobedňajšiu hodinu a septembrový čas, nie je v tejto časti pláže takmer žiadny človek. Ľudia zvyknú prechádzať popri pláži až na jej koniec, kde sa týči vyhliadka s kaplnkou, cestou cez piesočné duny. Pozor si dajte na miestami trčiace sopečné kamene, aby ste nezakopli, inak je piesok príjemný a pokiaľ nebude veľký vietor, vydržíte tu aj celý deň. 

Ubytovanie na Elafonisi

Ak Vás Elafonisi očarí svojou krásou natoľko ako mňa, je možné si v okolí nájsť menší typ ubytovania na krásnom tichom mieste s výhľadom na prírodu – more a zeleň a pobudnúť tu podľa vôle. Ubytovanie poskytujú rovnako aj kúsok od pláže. Ten kľud a pohoda Vás natoľko opantá, že bežné hotelové komplexy plné turistov, programu, koordinovaného chaosu pri spoločnom stravovaní,  Vám nebudú chýbať. Zažijete nerušenú pohodu a relax v pravom slova zmysle s očarujúcim pobytom v ružovom raji.

Naokolo Vás budú vítať  len krásne palmy, olivy a všade sa rozliehajúci  kľud a šum prírody .

Olivovníky  sú pre Krétu na každom jej mieste typické.

Zábavu tu však moc nehľadajte, najesť sa  dá bez problémov v priľahlých tavernách, ktoré bývajú dlho otvorené. Avšak počítajte s kľudným vychutnávaním si tejto prírodnej scenérie vrámci dňa a noci. Nočné vyžitie nájdete naopak v inej časti Kréty. 

Pláž Elafonisi by mala byť rozhodne jednou zo zastávok pri návšteve ostrova Kréta. Môžete si tu zabukovať ubytovanie aj na nejaký čas, ako to zvyknem robiť ja, pretože mi táto oblasť učarovala a nielen podniknúť jednodňový výlet. Verím, že prežijete nádherné chvíle a zamilujete si túto čarokrásnú oblasť takisto. Kréta je ostrov, ktorý v sebe skrýva a ponúka neskutočne veľa. Spoznávať jej krásy je najlepšie po častiach.

Každý si tu príde na svoje. Milovníci histórie majú možnosť spoznávať bohatstvo krétskych pamätihodností, milovníci turistiky si môžu vyjsť na vrch. Kréta je totižto známa tým, že má nielen more, ale aj kopce. Ten, kto má rád kľud a nerušené zákutia, romantiku a pokoj od hotelových komplexov, môže preskúmať súkromné miestečká na turistami neobývaných plážach, prípadne dobrodružní jedinci môžu bivakovať priamo v skalách (čítaj článok Kréta – jaskyne). Milovníci vidieka nájdu to pravé v dedinkách a vychutnajú si miestnu pohodu. Milovníci rušného života a nočnej zábavy si to môžu namieriť do hlavného mesta Heraklionu alebo Chanie.

Toto všetko spolu je schopný obsiahnuť prekrásny ostrov Kréta a preto sa nedá opísať iba jedna najzaujímavejšia časť, ktorú stojí za to spoznať. V ďalšom článku,  v pokračovaní o spoznávaní krás ostrova Kréta sa dozviete zaujímavosti o nových miestach, ktoré sa môžu stať inšpiráciou k ich návšteve. 

Sledujte tiež: 

Facebook:    Mya Mirell Fashionista, 

                       Mya Mirell 

2 Instagram:   myamirell , 

                         mya_mirell

Share: