Vianočný čas a zimná sezóna v Ríme

Rím, večné mesto. Krása tejto svetovej metropoly je neutíchajúca, pretrvávajúca a rovnako očarujúca aj v čase vianočnom. Niekto by povedal najkrajšie mesto na svete,  pre mnohých Talianov zaiste. Prezývaný je aj hlavným mestom sveta – Caput mundi.  Na jeho spoznanie vám určite nebude stačiť jediná týždenná návšteva, verte mi.  Aj pre bežného Rimana má stále čo ponúknuť. 

Rím je mestom, v ktorom presakuje a sála história z každého kúta, uličky, námestia a malebných zákutí.  Zaujímavé budovy, unikátne stavby, pamätihodnosti s historickou výpovednou hodnotou a atmosférou,   ktorými je presýtený,   na vás dýchnu pri obyčajnej prechádzke takmer na každom kroku. A preto na jeho poznanie potrebujete roky. Okrem známych početných historických stavieb je to mesto bohaté na kultúrne a spoločenské vyžitie, aktivity, ktoré sú bežným turistom neznáme. Zamilovať si toto mesto je jednoduché, je srdcom a strediskom talianskej kultúry, centrom života režisérov, hudobníkov, maliarov, ľudí s umeleckým duchom, pre ktorých je ako stvorené. Ak sa už vyznáte, môžete na vybraných miestach obohatiť svoj život o rôzne kultúrno-spoločenské zážitky návštevou koncertov, prezentácií, výstav, umeleckých, knižných debát, rozpráv na vybraných miestach v lokálnych puboch, baroch, kde sa schádzajú rôzni umelci, je bohatý na podujatia a akcie tohto charakteru, milovníci filmového umenia zažiť nekomerčnú scénu návštevou  kín a divadiel, ktorých je tu dosť (o tom v článku neskôr) a ktoré sú pre bežného návštevníka neznáme. Rím mekka umenia Talianska, centrum umelcov. 

No poďme sa pozrieť na bežné odkryté krásy, ktoré ponúka návštevníkom. Aj keď počasie vonku je v zimných mesiacoch na prehliadku pamätihodností mesta chladnejšie, Rím ostáva stále svetovou metropolou s čarokrásnou atmosférou, ktorá Vás víta tak v teplom ako i v zimnom období. Populárnosť Ríma v tomto čase o niečo klesá, nie je až tak navštevovaný , ako tomu býva v letnom období, prináša to však badateľné pozitívum. Menej turistov a menej selfie tyčiek. Túto nádhernú metropolu sa rozhodne oplatí navštíviť opakovanie a tak práve v predvianočnom či povianočnom zimnom čase, je to s ponúkanými výhodami ideálne.

V predvianočnom období môžu byť niektoré hotelové ceny nižšie, čo spôsobuje o niečo menší nápor turistov, rímsky kultúrny život je však stále v plnom rytme a tiež sa dajú nájsť obchody a butiky so zľavami, no na tie sa treba zamerať najmä v polovici januára. V krátkosti:

Obchody lákajú zákazníkov svojimi úžasnými výkladmi, zostavenými z vybraných kolekcií, ktoré nájdete najmä na tej najluxusnejšej nákupnej ulici Via dei Condotti, kde môžete doslova oplieskať rádovo pár tisíc eur. Kto má teda čas, chuť a peniaze, tak zaiste vie, kam sa vybrať na nákup vianočných darčekov. Niektorí turisti si sem chodia nakúpiť a odniesť nejaký ten luxusný vianočný darček, v priebehu roka skvost, ktorý sa bude pýšiť puncom Via dei Condotti, made in Italy priamo z Ríma. V mesiaci december 2017 s takouto farebnou kolekciou žiaril napríklad výklad značky GUCCI. Na výpredaje sa ale treba zamerať v polovici januára.

VIANOČNÁ ATMOSFÉRA

Konečne prišli Vianoce. Najkrajší sviatok roka pre veľkých a malých s čarovnou atmosférou, ktorá sa dá dýchať všade na svete v rôznej podobe, i v uliciach Ríma. Rím sa však nepýši tradičnými vianočnými trhmi, ako je tomu zvykom na severe Talianska, alebo v iných mestách, vie sa ale ku koncu roka obhájiť svojimi pouličnými umelcami, pozornosťou zameranou na gastronomické produkty s previazaným remeseľníctvom všade v uliciach.
 
NAČO SA ZAMERAŤ VO VIANOČNOM ČASE V RÍME:
1. Na celom svete existuje niekoľko VIANOČNÝCH STROMČEKOV , ktoré sú prekrásne a zdobia svetové metropoly a práve jedným z nich, je majestátny strom týčiaci sa na Svätopeterskom námestí.
PIAZZA SAN PIETRO – VATICANO
Tradičný vianočný stromček zdobí námestie priamo pred Bazilikou Svätého Petra. Nádherne osvetlený dar z Poľska je vysoký cca 28 metrov a váži 7 ton. V roku 2017 bol zdobený deťmi z rôznych nemocníc za pomoci rehabilitačného projektu. Strom je vianočným symbolom reprezentujúcim život, ktorý sa zrodil aj v čase chladnej zimy, ale to nie je jeho jediný význam. „Znamená prítomnosť žijúceho Krista, ktorý je v nás, ktorý sa zrodil. Svetlo prezentuje svetlo Krista, ktorý osvetľuje našu temnotu a naše hriechy, ktoré tak ďalej nebudú pokračovať“ ako hovorí vatikánsky vianočný odkaz.
Námestie svätého Petra – Piazza San Pietro je centrálnym vatikánskym námestím. Leží priamo pred Bazilikou svätého Petra a je dielom talianskeho architekta, sochára a maliara Gian Lorenza Berniniho. Uprostred námestia sa týči monolitický egyptský obelisk z červeného granitu vysoký 25,5 metrov (s podstavcom je vysoký 41 metrov) a váži 331 ton. Obelisk nechal priviezť cisár Caligula v 13. storočí pred n. l.  z Heliopolu. 
 
prekrásne zdobený vianočný stromček pred Bazilikou Svätého Petra vo Vatikáne
S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa hlavné ulice a námestia Ríma osvetľujú navodzujúc čarovnú magickú atmosféru.
Na niektorých miestach sa konajú aj tradičné vianočné trhy. Jedny z najhlavnejších vianočných trhov v Ríme sa nachádzajú na ďalšom významnom námestí, rozľahlom priestore, ktoré rozhodne nesmiete pri návšteve Ríma obísť a to:
PIAZZA NAVONA
Je to najkrajšie a taktiež najrušnejšie námestie Ríma, ktoré by mal vidieť každý, kto chce zažiť a poznať Rím v jeho najlákavejšej podobe. V zimnom období nie je až tak preplnené ľuďmi, turistami, najmä pokiaľ je počasie nepriaznivé, ale je bohaté na svetové pamätihodnosti. Má tvar širokej elipsy a kopíruje pôdorys pôvodného štadióna Circus Agonalis, ktorý tu kedysi stával.

Námestie Piazza Navona vo vianočný čas počas dňa nezažíva až taký nápor turistov, je tu dokonca pustejšie. Námestie ožíva v zime viac podvečer v priľahlých reštauráciách. Viac fotografií nájdete na facebook stránke Mya Mirell v albume Rím v tomto linku: https://www.facebook.com/pg/mirkamirkina/photos/?tab=album&album_id=895261647231747

Deti sa môžu zabaviť na nainštalovanom vianočnom kolotoči. Nachystaných je aj zopár vianočných stánkov.
Počas dňa na námestí bolo ešte trošku pusto. Turistov pomenej ako tomu býva v lete, kedy je toto námestie úplne preplnené deň, či noc.
Vianočné trhy sa konajú v čase okolo 8. decembra s trvaním do 6. januára 2018. Námestie je jedným z najkrajších, ktoré zdobia historické mesto a je svetovo preslávené pre najznámejšie umelecké diela, pamätihodnosti ako sú Fontana Quattro Fiumi di Bernini – fontána štyroch riek , postavená v rokoch 1648 – 1651 od slávneho talianskeho barokového sochára a architekta Gian Lorenzo Bernini,

fontána Quattro Fiumi di Bernini – fontána štyroch riek. Okrem tejto fontány je tu aj ďalšia významná fontána, ktorú nájdete na južnom konci námestia – Fontána del Moro – Maurova fontána. V severnej časti sa nachádza ešte jedna menšia fontána – Neptúnova fontána od sochára Giacoma della Porta. Ostatné fotografie nájdete na mojej facebook stránke Mya Mirell v albume RÍM, kde je tiež krátke video.
Palazzo Pamphilj vyslovované taktiež ako Palazzo Pamphili s tisíc miestnosťami. Oplatí sa nahliadnuť dnu. V časti tohto paláca je umiestnená súkromná umelecká zbierka rodiny Pamphilj, ktorá patrila k najvýznamnejším patricijským rodinám v stredovekom Ríme. V paláci je vystavený slávny portrét pápeža Inocenc X., ktorý bol významným členom tejto rodiny z roku 1650 od maliara Diego Velázquez. V obraze je vidno unikátne zobrazená pápežova povaha, jeho prostoduchosť a podozrievavosť.

palác PAMPHILJ, námestie Piazza Navona
Palazzo Doria Pamhlili – nachádza sa v ňom múzeum Dori Pamphili z 15. storočia, kde sú najväčšie umelecké zbierky. Nájdeme tu skvosty od Tiziana, Raffaela, Rubensa a iných. Zbierky sú umiestnené na prvom poschodí, kde predtým rodina Pamphili bývala. Vrcholom zbierky je spomínaný portrét pápeža Inocence X. od maliara Velázquez. Je tu chodba preplnená krištáľom, zlatom a zrkadlami. V múzeu je celý rad sôch a obrazov, napríklad obraz od Caravaggia – Maddalena.
prekrásny dvor paláca s galériou, galéria sa nachádza na prvom poschodí ako sú tie okná zo štyroch strán, kde sú umiestnené vrcholné umelecké skvosty , foto: od môjho známeho, ktorý bol v tom čase v Ríme, fotografa Hari Subramanyam
galéria paláza Pamhlilj, zdroj: fotograf Hari Subramanyam
galéria paláza Pamhlilj, zdroj: fotograf Hari Subramanyam
a kostol Svätej Anežky , ktorý sa nachádza v susedstve paláca – Chiesa di Sant Agnese. Všetko vrcholné umelecké diela rímskeho baroku.
kostol SVATEJ ANEŽKY, námestie Piazza Navona
V podvečerných hodinách námestie PIAZZA NAVONA ožíva, je osvetlené priľahlými reštauráciami a preplnené ľuďmi a je nielen krásne na prechádzku a návštevu pamätihodností, ale môžete tu v priebehu roka zhliadnuť aj rôznych pouličných umelcov, maliarov a hudobníkov. Turisti tak majú možnosť zažiť typický taliansky večer. Jediná nevýhoda je, čo Vás môže postretnúť je nevrlé počasie, v mesiaci december pršalo aj pár dní vkuse, čo v Ríme nebýva také obvyklé.
V Ríme je veľmi vnímaná, oslavovaná tradícia – tradizione della Befana alebo epifana. Preto sa aj vianočné trhy volajú po taliansky inak Mercatino di Natale della Befana. Pripomína sa 12 dní po Vianociach, kedy traja mudrci došli k jasličkám s darmi pre Ježiška. Oslavuje sa 6. januára ako národný sviatok.
Epifany na Piazza Navona, oslavy, zdroj: internet
Národný sviatok obsahuje aj časť, historku o čarodejnici, ktorá došla v noci 5. januára na metle so sladkosťami a hračkami obdarovať dobré deti a pre zlým nosila kus uhlia. V stánkoch si môžete zakúpiť vždy predmety s touto tematikou, ako obrázky, sošky, pančuchy.
PIAZZA SPAGNA – ŠPANIELSKE SCHODY
Vianočná atmosféra tentokrát nie s vianočnými trhmi ale ďalším stromčekom na Vás čaká aj na známom námestí Piazza Spagna. Takmer na každom významnom námestí sa týči Vianočný stromček, zväčša typický živý, no na námestí Piazza Spagna – Španielske schody, je inštalovaný takýto zaujímavý kovový.
V noci takto pekne svieti.
Video z tohto miesta vždy plného turistov v čase vianočnom si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/MyaMirell/videos/vb.1032965619/10210008686827074/?type=3
 
PIAZZA VENEZIA – BENÁTSKE NÁMESTIE
Pri potulkách Rímom v zimnom období nemožno obísť ani známe námestie Piazza Venezia – Benátske námestie, ktoré je považované za urbanistické centrum Ríma. Nachádza sa tu najväčší pamätník v Taliansku – Pamätník Viktora Emanuela II. a renesančný palác Palazzo Venezia.
Je to ďalšie významné námestie, kde v čase vianočnom je obyčajne situovaný do neba sa týčiaci vianočný stromček, talianska pýcha. V roku 2017 však Taliani mali v Ríme namiesto stromčeka raritu. Priamo pred slávnym Vittoriano sa mesto malo pýšiť najvychytenejším krásnym stromčekom vysokým 21 metrov, no po pár dažďoch, stromček nevydržal a namiesto krásavca majú vypelichanú metlu. Volali ho „spelacchio“ – vypelichanec, prašivec. Mesto Rím za neho zaplatilo 50 000 eur. Na internete už kolovali vtipy – stromček Charlieho Browna, záchodová štetka a nejaký rímsky aktivista už stihol vytvoriť na Twitteri aj účet s názvom spelacchio, ktorý má už 5 000 fanúšikov. Rozhodne je to jeden z najslávnejších vianočných stromčekov.
Namiesto ďalšej vianočnej talianskej pýchy na námestí Piazza Venezia, ostala po pár dažďoch iba talianska hanba. Ľudia sú za odstránenie tohto mŕtveho stromčeka.
detail „vypelichanca“ ktorého sú plné noviny a internet
Vtípky, vtípky, vtípky …
Hneď za rohom o niečo ďalej sa týči nádherný stromček, ktorý skrášľuje okolie Kolosea.
 
COLOSSEO
Rímske Koloseum je najväčší amfiteáter, ktorý bol v Rímskej ríši postavený. Do arény sa vtesnalo až 50 000 platiacich divákov. Tí chodili zabudnúť na strasti svojich každodenných životov a to pozeraním sa na gladiátorské zápasy, štylizované námorné a historické bitky, zápasy s divou zverou, popravy a iné drámy. Jednoducho zábava. Ak teda navštívite Rím, Koloseum je rozhodne Vašou ďalšou dôležitou zastávkou. V čase Vianoc večer takto krásne osvetľuje okolie a zdobí ho aj ďalší vianočný stromček Ríma.
 
2. VIANOČNÉ OSVETLENIE
Po celom Ríme nájdete krásne vysvietené uličky a zákutia. Možno nie tak okázalo komerčné a extravagantné ako napríklad v Londýne a iných metropolách, ale jemnejšie, robiac mesto ešte viac magickým a očarujúcim v čase Vianoc.
Via della Fontanella, Rím
3. NAVŠTÍVTE PÁPEŽA
Počas celého roka, ľudia z celého sveta rôznych vyznaní, náboženstiev, merajú cestu do Ríma predovšetkým navštíviť Vatikán a zhliadnuť pápeža pri udeľovaní tradičného požehnania počas slávnostnej omše. Vidiac hlavu katolíckej cirkvi počas celebrovania Vianočnej polnočnej omše, žehnajúc celému svetu, zažiť tú masu ľudí, ktorá to prišla precítiť z celého sveta a je v jednote spolu s celým svetom, ktorý to v ten čas sleduje, musí byť veľmi emotívna udalosť. Vstup na námestie 24. decembra je voľný, avšak námestie je limitované na určitú kapacitu ľudí, teda ak sa na túto udalosť raz vyberiete, treba prísť rozhodne skôr ako neskoro.
zdroj: dailynews.lk
4. KORČUĽOVANIE
Áno je to tak. Hoci sú Taliani skôr teplomilný národ a aj v našich končinách mrznú pri teplotách okolo +5 stupňov, pričom väčšina z nich zimné športy neobľubuje a u nás s nadšením sledujú scenériu korčulujúcich sa ľudí na zamrznutých jazerách, avšak iba minútku, v Ríme sa taktiež môžete oddať tejto zábavnej zimnej aktivite. Od 5. decembra do februára sa dá korčuľovať na štadióne pred Castel Sant’Angelo ako aj na iných miestach.
 
5. NENECHAJTE SI UJSŤ STARÝ DOBRÝ RÍM
Vianočné obdobie môže byť práve ideálne na návštevy múzeí a klasických turistických atrakcií, ktoré bývajú v letnom období preplnené davom ľudí. Obzvlášť, ak ste prvýkrát v Ríme, uistite sa, že neobídete návštevu najkrajších miest a oblastí. Už len vyššie spomínané námestia a pamätihodnosti a nesmiete obísť taktiež tieto:
KOLOSEUM

na túto jedinečnú stavbu sa môžete pozrieť zvonka, alebo si môžete zakúpiť lístok na prehliadku celej stavby a pochodiť si ju po podlažiach alebo si oproti v reštaurácii s pekným výhľadom môžete dať napríklad capuccino.
a PANTEÓN, ktoré prežili už 2000 rokov,

decembrový nápor turistov v Panteóne je rozhodne oveľa menší. V okolí námestíčka sa môžete občerstviť, je tam plno reštaurácií, barov s vychytenou kuchyňou.

FORUM ROMANUM
Palatine Hill – pahorky palatín, rímske fórum s antickými stavbami, sú zatvorené v čase od 25. decembra do 1. januára a potom sú otvorené každý ďalší deň.

V decembri v Ríme môžete zažiť aj 13 stupňov a stráviť krásny slnečný predvianočný čas. Zastavte sa pozrieť ďalšiu najznámejšiu rímsku pamiatku FONTANU DI TREVI.

Ako vidno na jednom mojom videu (na facebook stránke Mya Mirell – kategória Videá) , ľudí pri Fontane di Trevi je vždy veľa, no pred Vianocami o niečo menej ako tomu zvykne bývať v lete.
 
6. TALIANSKE VIANOČNÉ DELIKATESY
Aké by to boli Vianoce bez talianskej sladkej pochúťky panetone. Vyhnite sa ale radšej nákupu v supermarketoch, ktoré taktiež nie sú zlé, ale navštívte a ochutnajte radšej tradičné dobroty od lokálnych predajcov z menších obchodíkov tzv. pasticcerie, ktoré nájdete na každom kroku .
zdroj: internet
 
7. KULTÚRA V RÍME
V čase vianočnom a kedykoľvek môžete navštíviť rôzne početné kultúrne podujatia ako sú balet, opera, hudobné koncerty a vianočné koncerty v Divadle v Ríme. Ja som navštívila aj iné menšie divadlá aj kiná a bol to vždy zážitok (o tom v článku neskôr).
zdroj: internet
 
8. SILVESTER
Ak ste v Ríme na konci roka, musíte sa zúčastniť osláv, zažiť Silvester v dave na Piazza Dell Popolo, kde sa koná najväčšia verejná oslava príchodu Nového Roka. Zažijete hudbu, tanec, streetdancerov, mažoretky, akrobatov, veľa radosti, zábavy a bombastický ohňostroj. Verejné koncerty sa každoročne konajú na Via dei Fiori Imperiali a na mnohých iných miestach. Začiatočná ceremónia osláv príchodu Nového Roka začína o 15.30 na Piazza Dell Popolo, pokračuje ulicami Via del Corso, Via dei Condotti, námestím Piazza di Spagna, Via del Babuino, Via di Ripetta, Piazza Augusto Imperatore, opäť ulicou Via del Corso a na grande finále sa opäť vracia na Piazza del Popolo.
 
Ing.arch. Miroslava Vaňharová
Mya Mirell
Facebook: Mya Mirell Fashionista,
Mya Mirell
instagram: mya_mirell,
myamirell 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Share: