Linda, Cindy, Naomi a Christy, ikonické supermodelky – módne začiatky, kariéra,  priateľstvo a vývoj  vtedy a teraz, časť I.

Na septembrovej obálke britského magazínu Vogue 2023 sa zišli topmodelky 90. rokov, ktoré spolu za pomoci Edward Enninfula (bývalé šefredaktora britského Vogue) oslávili oslnivú éru ich módneho pôsobenia po rokoch. Topmodelky a módne ikony si zaspomínali na svoje začiatky na mólach, ich kariéru, vývoj štýlu a vzájomné priateľstvo.

ZRODENIE SUPERMODELIEK – ZLATÁ ÉRA

Deväťdesiate roky boli svedkom vzostupu skupiny ikonických supermodeliek, ktorých mená a tváre sa stali synonymom krásy, pôvabu a štýlu. Od parížskych mól až po stránky módnych časopisov tieto legendárne ženy nanovo definovali pojem krásy a transformovali samotný modelingový priemysel. Od pôvabu Naomi Campbell až po nadčasovú eleganciu Cindy Crawford, supermodelky 90-tych rokov zaujali srdcia aj objektívy svojím nápadným beauty vzhľadom, ženskosťou, prekrásnymi črtami, figúrami a charizmatickou prítomnosťou. Slávne vyhlásenie Lindy Evangelisty: „Nevstaneme z postele za menej ako 10 000 dolárov na deň„, stelesňovalo bezprecedentnú slávu a úspech tejto doby.

Aj teraz 30 rokov od slávnej obálky britského Vogue ostáva módny svet zamilovaný do tejto generácie modeliek. Ich magnetizmus s nimi zrodený  pozdvihol módu z kláštorných salónov v Paríži a stal sa základným kameňom kultúry hlavného prúdu.  

„Supers“, ako boli supermodelky prezývané, boli jednoducho všadeprítomné –  v popkultúre, v nočných talkshow, v stĺpčekoch klebiet so svojimi slávnymi partnermi,  v domácnostiach, nalepené  na stenách spální a kaderníckych salónov po celom svete.  Boli  stredobodom toľkej túžby po mladosti a nevídanej krásy, ktorú stelesňovali. 

Modelky „supers“ zarábali neskutočné peniaze a objavili sa aj v klipe Georgea Michaela – „Freedom„.   Modelky 90. rokov, tzv. „zlatej éry“  boli doslova rockové hviezdy a ich dedičstvo naďalej fascinuje kultúru aj o tri desaťročia neskôr. 

V roku 1991 sa hovorilo, že módny dom Lanvin zaplatil modelke  Linde Evangelista   20 000 dolárov za Haute Couture prehliadku ich kolekcie Jar/Leto, čo bola v tom čase neuveriteľná suma.

Supermodelky preslávila aj ikonická obálka britského magazínu Vogue od špičkového už zosnulého fotografa Petra Lindbergha z januára 1990  vypovedajúca o tom,  ako by mala vyzerať nová žena 90. rokov.  V januáari 1990 umiestnil britský Vogue na svoju obálku päť modeliek – Naomi Campbell, Lindu Evangelistu, Christy Turlington , Tatjanu Patitz a Cindy Crawford. Obálka britského Vogue z roku 1990 bola obrazom, ktorý navždy zmenil módu. Stali sa z nich domáce mená a stálice bulvárnych plátkov a zarábali vyššie honoráre ako akékoľvek modelky v histórii. Obálka mala podtitul „The 1990s: What next? “ 90-te roky a čo ďalej ?  …  a za pár mesiacov bola odpoveď jasná: supermodelky. Ovládnu svet jedným pohadzovaním hrivou.

Myslel si tu niekto, že to bude mať takú reakciu, akú malo?“  spýtala sa Linda Evangelista v  rozhovore natočenom pri tvorbe septembrovej obálky britského Vogue a pripravovaného seriálu . „Nemyslela som si, že nám potom zavolá George Michael !“ odpovedá Naomi Campbell.  

Superodelky 90. rokov si zahrali spolu v strhujúcom klipe speváka Georga Michaela s názvom Freedom – Sloboda, čo spustilo ďalšiu vlnu šialenstva. 

Bolo to šialené. Nie sme The Beatles,“ spomína Linda v reakcii na tlačové šialenstvo, ktoré nasledovalo po vydaní singla Georgea MichaelaFreedom! ’90“ v roku 1990 s videom Davida Finchera  a následnej Versace módnej show. 

https://www.vogue.com/video/watch/throwback-thursdays-with-tim-blanks-linda-christy-cindy-and-naomi-sing-freedom-90-at-versace

V roku 1992  bublinou „supers“ otriasol príchod drobnej, ojedinelej a  útlej modelky bez kriviek  Kate Moss a antiglamour estetiky, ktorá sa nachádza na fotografiách Corinne Day, Juergena Tellera a Davida Simsa. K supermodelkám 90. rokov sa postupne pridali  aj Claudia Schiffer, Helena Christensen, Karen Mulder a nedávno zosnulá Tatjana Patitz.

Následná  „Veľká šestka“ ,  ako sa im hovorilo, bola kráľovnou 90. rokov.  Modelky veľkej šestky Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Kate Moss, Cindy Crawford a Christy Turlington boli múzami nejedného dizajnéra.  Charakteristickou črtou týchto módnych ikon boli  nekonečné nohy, super sexi krivky, neskutočne vysoké lícne kosti, plné obočie a nádherné ženské tváre.

Podľa módneho folklóru k najvyšším zaznamenaným honorárom slávnych modeliek doby patrí 3 miliónová zmluva Christy Turlington  s Calvinom Klienom a zmluva podpísaná Claudiou Schiffer, ktorá bola na vrchole svojej slávy tvárou značky Chanel na jeden celý rok so zárobkom 15 miliónov dolárov.  

SUPERMODELKY 90. ROKOV – FOTENIE PRE BRITSKÝ VOGUE, SEPREMBER 2023 

Supermodelky z 90. rokov vyzerali aj po rokoch výborne pri koordinácii čiernych a strieborných kompletov  s pomocou módneho redaktora Edwarda Enninfula, ktorý v júni 2023  ohlásil odchod z postu šéfredaktora britského magazínu Vogue.

Modelky predviedli masívne ramenné vypchávky, pastelové minisúbory, úzke kravaty a špičaté opätky – veci, ktoré nemajú nič spoločné s pohodlnými kašmírmi a džínsami, v ktorých prišli.  Linda Evangelista (vľavo)  mala na sebe blúzku a topánky Givenchy a sukňu z Theory.  Cindy Crawford žiari v šatách a topánkach Dolce & Gabbana s bižutérnym  náhrdelníkom  Bulgari.  Christy Turlington mala na sebe šaty Saint Laurent by Anthony Vaccarello a sandále Manolo Blahnik.  Ruku jej krášlil náramok De Beers.  Naomi Campbell  zapózovala v šatách a v podprsenke Dolce & Gabbana s opätkami Piferi. Jej šperky tvorili  bižutérna náušnica a prsteň Bulgari.  

Legendy pri ďalšom fotení ohromili monochromatickým vzhľadom, keď 58-ročná Linda Evangelista pózovala v  čierno-striebornom  kabáte  z kolekcie Michael Kors , 57-ročná Cindy Crawford  obliekla  čierne zamatové šaty Bottega Veneta s dlhými rukávmi a jednoduchými čiernymi remienkovými podpätkami Sergio Rossi a 54-ročná  Christy Turlington sa dostala na obálku v bohatej kombinácii saka a sukne značky Versace s topánkami z 90. rokov. Trio  dopĺňala 53-ročná Naomi Campbell v čiernych šatách Prada s lodičkovým výstrihom v kombinácii s elegantnými koženými rukavicami . 

Campbell a Crawford v kolekcii Ralph Lauren,  Naomi s náhrdelníkom Dior.  

Modelky pózovali aj v oversized vrchnom oblečení v červených outfitoch.

Taktiež sa navrátili k minulosti v  džínsovine a v sviežej bielej. Christy Turlington mala  pri tomto fotení na sebe tielko Levi’s, nohavice Bottega Veneta,  náramok Cartier a prsteň Cartier.  Linda Evangelista pózovala v košeli  od The Row a v džínsach  Levi’s. Cindy Crawford je oblečená v zostave Gucci a jej ruku zdobí prsteň Cartier. 

Ikony 90. rokov sa na jednej z fotografií obliekli do džínsoviny.

Pri ďalšom módnom fotení spoločne zapózovali v žuvačkovo-ružových kompletoch v aktuálnom Barbie štýle.

Obrázky:  ©Getty Images, pinterest, Peter Lindbergh, Rafael Pavarotti/Vogue

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

Share: