Linda, Cindy, Naomi a Christy, ikonické supermodelky – módne začiatky, kariéra,  priateľstvo a vývoj  vtedy a teraz, časť II. 

90-te roky boli svedkom vzostupu skupiny ikonických supermodeliek, ktorých mená a tváre sa stali synonymom krásy, pôvabu a štýlu. Od parížskych mól až po stránky módnych časopisov tieto legendárne ženy nanovo definovali pojem krásy a transformovali samotný modelingový priemysel. Od magickej krásy Lindy Evangelisty, pôvabu Naomi Campbell až po nadčasovú eleganciu Cindy Crawford, supermodelky 90-tych rokov zaujali srdcia aj objektívy svojím nápadným beauty vzhľadom, ženskosťou, prekrásnymi črtami, figúrami a charizmatickou prítomnosťou. 

Slávne vyhlásenie Lindy Evangelisty: „Nevstaneme z postele za menej ako 10 000 dolárov na deň„ , stelesňovalo bezprecedentnú slávu a úspech tejto doby.

Preslávil ich vzhľad, no ich kariéra pretrvala vďaka ich charizme, prítomnosti a šarmu.  Toto boli ťažko vybojované atribúty, ktoré sa zrodili z neotrasiteľnej pracovnej etiky.

Bolo tam sesterstvo definované starostlivosťou a lojalitou: keď jeden zlyhá, zdvihneš druhého,“ hovorí Naomi Campbell vo vydaní  septembrového Britského Vogue 2023. A bolo to práve toto liatinové puto, vďaka ktorému sa supermodelky dostali do pozície akejsi módnej dievčenskej skupiny v očiach verejnosti.  Bola to Christy, ktorá presvedčila Cindy, aby predvádzala dvakrát pre Marca Jacobsa. A keď sa Lindino manželstvo začalo v roku 1993 rozpadať, bola to Christy, kto ju zachránil. 

SUPERMODELKY – IKONICKÉ FOTENIE

Supermodelky 90. rokov, prvú štvorku, ku ktorej pribudla piata – Karen Mulder,  preslávila aj ikonická obálka britského magazínu Vogue od špičkového zosnulého fotografa Petra Lindbergha z januára 1990  vypovedajúca o tom,  ako by mala vyzerať nová žena 90. rokov.  Obálka bola obrazom, ktorý navždy zmenil módu. Z hviezdnych modeliek sa stali domáce mená a stálice bulvárnych plátkov a zarábali vyššie honoráre ako akékoľvek modelky v histórii. Obálka mala podtitul „The 1990s: What next? “ 90-te roky a čo ďalej ?  …  pričom za pár mesiacov bola odpoveď jasná: supermodelky. Ovládnu svet jedným pohadzovaním hrivou.

januáari 1990 umiestnil britský Vogue na svoju obálku päť modeliek – Naomi Campbell, Lindu Evangelistu, Christy Turlington , Tatjanu Patitz a Cindy Crawford. Na ikonickom fotení obálky Petra Lindbergha mala každá modelka na sebe svoje vlastné džínsy  značky Levi’s.

Nefotili nás s tonou vlasov a mejkapu,“ povedala Cindy Crawford v roku 2016. „Boli sme celkom bezradné. Keď sme prišli z 80. rokov, ktoré boli plné veľkých vlasov a prsníkov, bolo to osviežujúce a nové.“ Samozrejme, 90-te roky sa budú navždy spomínať ako zdroj dvojitého denimu, ktorých azda najväčšou ikonou bola práve  Cindy Crawford.  Veď kto by zabudol na jej úžasnú reklamu na Pepsi a jej fotky v azda najnadčasovejšej kombinácii oblečenia zo všetkých: v džínsoch a v bielom tielku.

 

 

Nie je nič štýlovejšie, ako mať presvedčenie o tom, čo nosíte. Ako Naomi Campbell vo svojich monochromatických modeloch Chanel alebo v kolóne zastavujúcej premávku zdobenej tisíckami kryštálov Swarovski.

Naomi Campbell si zaúčinkovala aj v klipe Michaela Jacksona

Superodelky 90. rokov si spoločne zahrali  v strhujúcom klipe speváka Georga Michaela s názvom Freedom – Sloboda, čo spustilo ďalšiu vlnu šialenstva. 

Ďalšou ikonickou fotografiou je tá od fotografky Roxanne Lowit, jeden z jej najpamätnejších obrázkov, kde  sú Naomi, Linda a Christy spolu vo vani Donatelly Versace v Ritz. Všetky  sa pritom chichocú .  „Vtedy tam bola určite väčšia hravosť,“ povedala  Lowit v roku 2014. „Modelky mali skutočne veľké osobnosti a veľký šarm. Dnes zisťujem, že všetky dievčatá sú tak trochu rovnaké… supermodelky to naozaj pochopili.“  A Cindy Crawford súhlasí. „Keď sa pozriete späť, je tu pocit radosti a hravosti,“ hovorí. „Som požehnaná, že som prišla v tom čase, nechcela by som prísť inokedy.“ Naomi Campbell dodáva: „Milujem našu éru.

Obrázky:  ©Getty Images, pinterest, Peter Lindbergh, Vogue, the guardians, Paul Massey/Shutterstock, Roxanne Lowit

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: