Linda, Cindy, Naomi a Christy, ikonické supermodelky – módne začiatky, kariéra,  priateľstvo a vývoj  vtedy a teraz, časť III.

Deväťdesiate roky boli svedkom vzostupu skupiny ikonických supermodeliek, ktorých mená a tváre sa stali synonymom krásy, pôvabu a štýlu. Od parížskych mól až po stránky módnych časopisov,  tieto legendárne ženy nanovo definovali pojem krásy a transformovali samotný modelingový priemysel. Od pôvabu Naomi Campbell až po nadčasovú eleganciu Cindy Crawford, supermodelky 90-tych rokov zaujali srdcia aj objektívy svojím nápadným beauty vzhľadom, ženskosťou, prekrásnymi črtami, figúrami a charizmatickou prítomnosťou. Slávne vyhlásenie Lindy Evangelisty: „Nevstaneme z postele za menej ako 10 000 dolárov na deň„, stelesňovalo bezprecedentnú slávu a úspech tejto doby.

Superodelky 90. rokov si zahrali spolu v strhujúcom klipe speváka Georga Michaela s názvom Freedom – Sloboda, čo spustilo ďalšiu vlnu šialenstva. 

Supermodelky preslávila aj ikonická obálka britského magazínu Vogue od špičkového už zosnulého fotografa Petra Lindbergha z januára 1990  vypovedajúca o tom,  ako by mala vyzerať nová žena 90. rokov.  V januári 1990 umiestnil britský Vogue na svoju obálku päť modeliek – Naomi Campbell, Lindu Evangelistu, Christy Turlington , Tatjanu Patitz a Cindy Crawford. Obálka britského Vogue z roku 1990 bola obrazom, ktorý navždy zmenil módu.

Na septembrovej obálke britského magazínu Vogue 2023 sa zišli topmodelky 90. rokov, ktoré spolu za pomoci Edward Enninfula (bývalé šefredaktora britského Vogue) oslávili oslnivú éru ich módneho pôsobenia po rokoch. Topmodelky a módne ikony si zaspomínali na svoje začiatky na mólach, ich kariéru, vývoj štýlu a vzájomné priateľstvo.

SUPERMODELKY 90. ROKOV – KARIÉRA A ŽIVOT

Aj teraz 30 rokov od slávnej obálky britského Vogue ostáva módny svet zamilovaný do tejto generácie modeliek. Ich magnetizmus s nimi zrodený  pozdvihol módu z kláštorných salónov v Paríži a stal sa základným kameňom kultúry hlavného prúdu.  

Kvarteto modeliek hviezdi aj v pripravovanom štvordielnom dokumente na Apple TV+ s názvom,  „The Super Models“, ktorý bude mať premiéru  20. septembra 2023

Režisér Roger Ross Williams hovorí: Nenarodili sa do toho. Prišli do tohto odvetvia z rôznych prostredí, normálne dievčatá“  a   „ prekonali svet, do ktorého vstúpili.“ Séria vykresľuje širokými aj jemnými ťahmi obraz komunity štýlu od konca 80. do polovice 90. rokov, keď sa vysoká móda začala dostávať do centra pozornosti, do centra  zábavy popri filme, televízii a hudbe.   Christy, Naomi, Cindy a Linda boli  štyri tínedžerky, ktorých vzácna kombinácia mimoriadne fotogenických čŕt, sebavedomia, rýchleho vtipu, intuitívneho štýlu, intenzívnej zvedavosti a úplne banánovej pracovnej etiky prevrátila celý svet.

V dokumentárnom seriáli sa nezmieňuje nič o americkom módnou fotografovi Bruceovi Weberovi alebo zosnulom francúzskom portrétnom a módnom fotografovi Patrickovi Demarchelierovi , ani o otázke #MeToo – obaja spomenutí fotografi popreli všetky obvinenia zo zlého zaobchádzania s modelkami. Obaja boli kľúčovými kreatívnymi partnermi „supers„. Pokiaľ ide o  vlastné skúsenosti modeliek, Christy ani Cindy neuvádzajú žiadne zlé zaobchádzanie. „Je to len šťastie a milosť, úprimne,“ hovorí Christy. „Cítila som, že moja kariéra sa rozbehla veľmi rýchlo, takže možno sa na mňa pozeralo viac očí.“  „Ale,“ dodáva, „ani si nemyslím, že to tak bolo: draví ľudia sú draví ľudia.

Cindy Crawford má dve teórie, prečo nebola poškodená. Prvým je, že do New Yorku pricestovala z Chicaga v relatívne vysokom veku 20 rokov,  bola teda už svojho druhu úspešnou veteránkou. Druhým príkladom je , že  jej vlastné provinčné neistoty boli v jej prospech, keď pristála v Európe. „Dostali by ste pozvánku na večierok na niečiu jachtu a ja som si vtedy pomyslela: Čo vôbec nosíš na jachte? Akú vidličku používaš?  Takže by som tam jednoducho nešla  a áno, pravdepodobne som premeškala niekoľko báječných príležitostí, ale pravdepodobne som sa vyhla aj niektorým menej než báječným príležitostiam.“

LINDA EVANGELISTA

Mladučkú 16-ročnú Kanaďanku objavila modelingová agentúra Elite. 

Jej kariéra sa rozbehla, keď jej francúzsky kaderník Julien d’Ys navrhol, aby si skrátila vlasy na krátky gamine strih. Tento počin spôsobil, že sa účes stal presláveným a známym pod názvom The Linda.

V článku pre britský magazín Vogue sa supermodelka LINDA EVANGELISTA  rozhovorila o tom, že sa v posledných rokoch 2015-2016  skrývala po neúspešnej beauty  procedúre s názvom CoolSculpting , ktorá ju podľa jej slov „brutálne znetvorila“ a ako teraz pristupuje ku kozmetickým procedúram.   „Starnutie mi nevadí a nikdy mi nevadilo. Starnutie nás dostane tam, kde chceme byť  a to je pre mňa dlhý život,“ povedala Linda, ktorá je opäť v módnom svete.  „Chcem vrásky,  ale botoxujem si čelo, takže som pokrytec.  Ale chcem zostarnúť.

V dôsledku siedmich sedení procedúry CoolSculpting na čeľusti, chrbte, bruchu a stehnách, ktoré boli určené na zmrazenie tukových buniek, Linda utrpela zriedkavý vedľajší účinok nazývaný paradoxná adipózna hyperplázia (PAH) , kedy môže pacientovi narásť tvrdé tukové tkanivo v postihnutých oblastiach. To má za následok opuchy a útvary, ktoré môžu byť trvalé. „Tomuto jemnému dievčaťu sa stala takáto katastrofa,“ hovorí Garren, legendárny kaderník a dlhoročný spolupracovník Lindy.

Večer predtým, ako sa tieto správy objavili v USA, poslala Linda e-mail svojim  priateľom  vrátane Cindy, Christy a Naomi. Nikto netušil, čím si prešla. „Už som s tým nemohla žiť,“ hovorí Linda. „Chcela som ísť von.“ Linda odvtedy urovnala súdny spor s tvorcom CoolSculpt Zeltiq Aesthetics. 

Linda Evangelista v rozhovore spomenula aj minulý vzťah  s Géraldom Mariem, ktorý sa skončil, keď mala 27 rokov.  Je matkou syna Augie, ktorého má s Françoisa-Henriho Pinaultom, milionárom, ktorý je súčasným manželom herečky Salmy Hayek a s ktorým trávi prázdniny. V Salme našiel jej syn nevlastnú matku a Linda a Salma sú dobrými priateľkami. Linda spomenula, že keď sa necítila dobre, Salma sadla na lietadlo a prišla jej na vďakyvzdanie uvariť večeru a poskytnúť oporu.  

O jej zmiznutí z verejného života sa píše v niekoľkých kapitolách.  Modelka Linda Evangelista dlho zápasila s depresiou, najvýraznejšie po pôrode mŕtveho dieťaťa v roku 1999.  Dozvieme sa aj, ako aj zvládala niektoré významné genetické zdravotné problémy. Jej syn Augie sa narodil s poruchou zmyslového spracovania, čo znamenalo, že nemohol poriadne žuť.  

Bolo to ťažké, osamelé obdobie. Mojím snom, keď som vyrastala, okrem toho  byť modelkou, bolo aj mať rodinu a mať správne konverzácie pri jedálenskom stole a chutné jedlá,“ hovorí. „Som slobodná matka s dieťaťom,  ale to je všetko, čo potrebujete na vytvorenie rodiny, dvoch ľudí. Ale bol to boj s jedlom.“ Kvôli jeho stavu hovorí: „Nevedela som, čo cítil, keď som mu dala syrový obláčik, mohlo to byť pre neho ako kameň.“ Vo svojom telefóne má video, ako Augie vo veku troch rokov jedol svoje prvé Cheerio.

Linda a jej dospievajúci syn Augie majú spoločnú vášeň pre tímové športy.  „Chcela som mať pre svoje dieťa veľmi normálnu výchovu“.  Linda s výnimkou pandémie, ktorú s Augiem strávili v Kanade, žije  v rodinnom dome  už viac ako dve desaťročia pokojne v New Yorku. 

V roku 1991 sa hovorilo, že módny dom Lanvin zaplatil modelke  Linde Evangelista   20 000 dolárov za Haute Couture prehliadku ich kolekcie Jar/Leto, čo bola v tom čase neuveriteľná suma.

Dizajnér Marc Jacobs hovorí vo vydaní britského Vogue zo septembra 2023 :  „Linda bola jednou z dievčat, ktoré mali očarujúce obdobie v modelingu a bola jedinou, ktorá sa  v pánskom obleku stala chlapčenskou androgýnou“ 

Modelka Linda Evangelista sa preslávila aj krátkym účesom, ktorý bol štýlový a fascinoval všetkých v rôznych podobách, pričom bola aj odfarbená do blond.

Pristalo jej jednoducho všetko.  Garren, kaderník, ktorý ako prvý premenil Lindu na platinovú, spomína: „Večer pred natáčaním videa Georgea Michaela sme to celé odfarbili. Keď nastupovala do lietadla, povedala“ : „Neviem, kto som, ale prídem na to, kým pristanem.‘“

Christy a Cindy majú za sebou dlhé manželstvá s deťmi a psami.  

CHRISTY TURLINGTON

Mladučkú Christy Turlington objavil agent vyhľadávajúci pekné tváre na floridskej pláži pri vychádzke na koni a ponúkol jej prácu modelky vo všetkých kútoch sveta.

V roku 2008 castingový agent James Scully uviedol, že Turlington je „najväčšia modelka všetkých čias“. Dodal: „Každú modelku by ste mohli dodnes skombinovať do jednej osoby a oni by sa k sebe nepriblížili (prepáčte, dievčatá).“ Jej tvárové rysy, ktoré sú až príliš dokonalé, z nej urobili maják pre kampane krásy, ktoré ju povýšili na jednu z najznámejších tvárí na svete.

Americká supermodelka je dodnes súčasťou kampaní pre Calvina Kliena a Maybelline. Pózovala aj pre Chanel, Yves Saint Laurent, Marca Jacobsa, Donnu Karan, Pradu, Valentino, Versace, Louis Vuitton.

Christy Turlington  bola tvárou Calvina Kleina za nehorázny honorár, čím sa preslávila. Preslávila ju aj tvár, ktorá bola podľa niektorých najdokonalejšia zo všetkých. 

Christy Turlington sa preslávila známou kampaňou pre značku Maybelline so sloganom Maybe she is born with it, maybe it´s Maybelline (Možno sa taká narodila, možno je to Maybelline). Počas svojej kariéry uzatvorila mnohomiliónové kontrakty,  hviezdila dovedna na päťsto titulkách módnych magazínov a spolu s ostatnými kolegyňami si zahrala v slávnom videoklipe Georgea Michaela Freedom (po boku s Naomi Campbell, Lindou Evangelista, Cindy Crawford a Tatianou Patitz) .

Vďaka svojej anjelskej tvári sa dokázala behom nasledujúcich rokov svojej kariéry dostať na titulné strany popredných módnych magazínov ako Cosmopolitan, Marie Claire, Elle, či Glamour. Najväčší úspech v kariére prišiel v roku 1988, kedy bolo jej meno po prvýkrát spojené s preslávenou značkou Calvin Klein. Ďalším úspechom bol výber medzi topmodelky rokov 90-tych v poslednom čísle magazínu Vogue v roku 1999. 

 

Jej vyvoleným sa stal herec Edward Burns slávny z filmu Zachráňte vojaka Ryana.  Bývalá ikona modelingu vychováva spolu s manželom dve deti. V roku 2010 založila neziskovku Every Mother Counts – Každá mamička sa počíta, ktorá sa zameriava na ochranu žien počas tehotenstva a pri pôrode. Turlington sa tejto problematike venuje dlhodobo, dokonca režírovala dokumentárne filmy, ktoré odzrkadľovali neľahký život obdobia tehotenstva žien v Tanzánii, Bangladéži a Guatemale. 

Modelka Christy Turlington  sa vyjadrila,  že väčšina ľudí v jej každodennom živote ju pozná pod jej vydatým menom Christy Burns, keď sa v roku  2003 vydala za herca a režiséra Edwarda Burnsa.  Odišla z modelingu, aby získala titul na NYU.  Ich deti Grace, študentka a modelka na NYU  a Finn, stredoškolák,  ocenia pripravovaný dokument o supermodelkách 90. rokov, kde  že uvidia „život, ktorý mala ich matka predtým, ako vybudovala tento život“, vyjadrila sa Christy Turlington v rozhovoroch.  

Obrázky:  ©Getty Images, pinterest, Peter Lindbergh, Rafael Pavarotti/Vogue, Vogue, Peter Lindberg, cturlington instagram

Prvú , druhú a štvrtú časť článku o supermodelkách 90. rokov si môžete prečítať v histórii a v pokračovaní na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: