Linda, Cindy, Naomi a Christy, ikonické supermodelky – módne začiatky, kariéra,  priateľstvo a vývoj  vtedy a teraz, časť IV.

Deväťdesiate roky boli svedkom vzostupu skupiny ikonických supermodeliek, ktorých mená a tváre sa stali synonymom krásy, pôvabu a štýlu. Od parížskych mól až po stránky módnych časopisov,  tieto legendárne ženy nanovo definovali pojem krásy a transformovali samotný modelingový priemysel. Od pôvabu Naomi Campbell až po nadčasovú eleganciu Cindy Crawford, supermodelky 90-tych rokov zaujali srdcia aj objektívy svojím nápadným beauty vzhľadom, ženskosťou, prekrásnymi črtami, figúrami a charizmatickou prítomnosťou. Slávne vyhlásenie Lindy Evangelisty: „Nevstaneme z postele za menej ako 10 000 dolárov na deň„, stelesňovalo bezprecedentnú slávu a úspech tejto doby.

Supermodelky 90. rokov si zahrali spolu v strhujúcom klipe speváka Georga Michaela s názvom Freedom – Sloboda, čo spustilo ďalšiu vlnu šialenstva. 

„Supers“, ako boli supermodelky prezývané, boli jednoducho všadeprítomné –  v popkultúre, v nočných talkshow, v stĺpčekoch klebiet so svojimi slávnymi partnermi,  v domácnostiach, nalepené  na stenách spální a kaderníckych salónov po celom svete.  Boli  stredobodom toľkej túžby po mladosti a nevídanej krásy, ktorú stelesňovali.  Charakteristickou črtou týchto módnych ikon boli  nekonečné nohy, super sexi krivky, neskutočne vysoké lícne kosti, plné obočie a nádherné ženské tváre.

„Supers“ preslávil ich vzhľad, no ich kariéra pretrvala vďaka ich charizme, prítomnosti a šarmu.  Toto boli ťažko vybojované atribúty, ktoré sa zrodili z neotrasiteľnej pracovnej etiky. Podľa módneho folklóru k najvyšším zaznamenaným honorárom slávnych modeliek doby patrí 3 miliónová zmluva Christy Turlington  s Calvinom Klienom a zmluva podpísaná Claudiou Schiffer, ktorá bola na vrchole svojej slávy tvárou značky Chanel na jeden celý rok so zárobkom 15 miliónov dolárov.  

SUPERMODELKY 90. ROKOV – KARIÉRA A ŽIVOT

Aj teraz 30 rokov od slávnej obálky britského Vogue ostáva módny svet zamilovaný do tejto generácie modeliek. Ich magnetizmus s nimi zrodený  pozdvihol módu z kláštorných salónov v Paríži a stal sa základným kameňom kultúry hlavného prúdu

Na septembrovej obálke britského magazínu Vogue 2023 sa zišli topmodelky 90. rokov, ktoré spolu za pomoci Edward Enninfula (bývalé šefredaktora britského Vogue) oslávili oslnivú éru ich módneho pôsobenia po rokoch. Topmodelky a módne ikony si zaspomínali na svoje začiatky na mólach, ich kariéru, vývoj štýlu a vzájomné priateľstvo.

Kvarteto modeliek hviezdi aj v pripravovanom štvordielnom dokumente na Apple TV+ s názvom,  „The Super Models“, ktorý bude mať premiéru  20. septembra 2023

CINDY  CRAWFORD

Modelka Cindy Crawford  , plným menom Cynthia Ann Crawford, sa  narodila 20. februára  1966.  Jej výška  je 177 cm a miery  boli  89-70-97 cm.  Ako mladé dievča si zarábala upratovaním domácností za 15 eur a keď sa jej fotografia objavila v novinách, presvedčila ju skúsiť dráhu modelky. Vďaka jej fotogenickosti žala úspech za úspechom. Prvý úspech zaznamenala ako finalistka v súťaži Elite Look of the Year a čoskoro začala pracovať ako modelka na plný úväzok. Pracovala pre fotografa Victora Skrebneskiho v Chicagu, s ktorým mala aj vzťah . 

Po skončení strednej školy  sa  Cindy štúdiu prestala venovať a zo  Chicaga sa po rozchode s fotografom presťahovala do New Yorku.  V roku 1986 podpísala zmluvu s Elite. Bola uvedená na nespočetných lesklých obálkach časopisov – čiastočný počet v roku 1998 bol viac ako 500

Cindy Crawford  strávila posledné tri desaťročia svojho života pracovaním na firmách pre seba v oblasti krásy a domácnosti, pričom si zároveň udržiavala trvalé vzťahy s kľúčovými partnermi značky, akými sú Omega a Pepsi.  Pri nespočetných príležitostiach sa nechala odfotiť v azda najnadčasovejšej kombinácii oblečenia zo všetkých: v džínsoch a  v bielej veste. 

A nie je možné opomenúť jej nezabudnuteľnú ikonickú reklamu na Pepsi z roku 1992.  Jedna z najslávnejších supermodeliek 90. rokov získala zmluvu pre Pepsi, Kay jewelers a predovšetkým pre Revlon, čo bola dlhodobá zmluva na milión dolárov.   V roku 1995  sa snažila preniknúť aj do filmu Ako štvaná zver (Fair Game).

Cindy Crawford bola známa aj pre jej poznávacie znamienko krásy nad hornou perou, vďaka čomu sa stala symbolom krásy.   Jej ikonická fotka s Claudiou Schiffer obletela svet. 

Cindy Crawford dnes s veselosťou tvrdí, že teraz je už známa len ako  „Kaiina mama“, pričom hovorí o svojej 21-ročnej dcére  Kaii Gerber, svetovej módnej hviezde.

Cindy Crawford s dcérou Kaiou Gerber po prehliadke značky Versace – Milan Fashion Week, september 2018. 

Cindy žila v minulosti s hercom, manželom Richardom Gere a porozprávala aj to, ako boli raz nečakane pozvaní na stretnutie so zosnulou kráľovnou na zápase póla na juhu Francúzska. Cindy si vtedy obliekla zelené šaty pokryté čerešňami z grungeovej kolekcie Marca Jacobsa pre Perry Ellis.  Počas vzťahu s Richardom Gerem vzniklo aj niekoľko ikonických fotografií.

Jej nová životná kapitola sa začala, potom, čo sa stala manželkou očarujúceho a úspešného podnikateľa Randa Gerbera.  On a jeho  partner George Clooney predali svoju spoločnosť na výrobu tequily v roku 2017 za miliardu dolárov, čím zbohatol.  Cindy býva v Malibu v dome, ktorý spolu s Rande Gerberom postavili takmer pred 20 rokmi, keď sa rozhodli poslať svoje deti do verejnej školy.

Jej odkazom ako supermodelky  bolo ukázať svetu, ako speňažiť svoju bublinu slávy s takou diskrétnosťou, že sa akosi nikdy necítila preexponovaná.

Crawford predvádzala pre značky Chanel, Versace, Dolce & Gabbana, Christian Dior, Calvin Klein, Ralph Lauren, Michael Kors, Todd Oldham, DKNY a Valentino. Cindy sa stala jedna z najznámejších topmodeliek, podobne ako Naomi Campbell, Claudia Schiffer a Linda Evangelista a neskôr aj Kate Moss.

Cindy je známa pre svoju ženskú postavu a silnejšie stehná a preto sa snažila ukázať ženám, ako sa aj ona musí držať vo forme. Vydala video cvičení, ktoré boli známe pod názvom cvičenia so Cindy. Podnikateľský duch ju neopúšťal a vydala tiež sériu kalendárov na dámske plavky. 

Cindy Crawford sa  v rozhovoroch pre britský magazín Vogue a pripravovaný dokument na Apple Tv+  s názvom „Supers“ , ktorý bude odvysielaný 20. septembra 2023  porozprávala , ako chápala obdobie prechodu 80. rokov na 90-te   a ich nový vzhľad ako nevyhnutný výkyv módneho kyvadla: „Vlasy už nemohli byť vyššie a ramená širšie“.

Supermodelky z 90. rokov vyzerali aj po rokoch výborne pri koordinácii čiernych a strieborných kompletov  s pomocou módneho redaktora Edwarda Enninfula, ktorý v júni 2023  ohlásil odchod z postu šéfredaktora britského magazínu Vogue. Zapózovali si spolu aj vo dvojiciach v rôznych štýlových outfitoch. 

NAOMI CAMPBELL

Naomi Campbell, ktorá bola objavená vo veku 15. rokov, vytvorila koncom 80-tych  rokov minulého storočia spolu s Christy Turlington a Lindou Evangelistou  známe trio – „Trojica“.   Trojica sa stala  najznámejšími a najžiadanejšími modelkami  svojej generácie.

Naomi zahviezdila aj po boku speváka Michaela Jacksona, ktorý si ju vybral do svojho videoklipu pre pesničku s názvom In the Closet. Z jej čokoládového zjavu, postavy barbie a dlhočizných nôh,  boli v tom čase očarení všetci.

Modelka Naomi Campbell  žila v Paríži od svojich 16. rokov s dizajnérom Azzedinom Alaïom, ktorý bol pre ňu otcovskou postavou a pred všetkým ju vraj ochraňoval, kým v roku 2017 nezomrel.  Naomi hovorí: „Ten muž ma pred toľkým chránil.“ Pri jednej príležitosti, keď niekto prekročil hranicu, prišla Naomi domov, povedala to Azzedinovi, on zavolal a už sa to nikdy nezopakovalo. Ale vždy vedela povedať: „Pochádzam zo silnej línie čiernych žien, jamajských žien. Ak som niečo cítila  zle, povedala som to. Prehovorila som.“

Naomi Campbell  je v súčasnosti matkou  dvoch detí, o ktorých nie je známe, kto sú ich otcami a či Naomi použila vo svojom veku 51 rokov pre prvé dieťa náhradnú matku.   Naomi stále tvrdí, že nedlhuje nikomu odpoveď na tieto otázky, ale že jej deti nie sú adoptované a sú jej. 

Dcéra Naomi Campbell má už vo veku 2 rokov   dobre opečiatkovaný pas a spolu so svojou matkou sa pohybuje po svete v mene Emerge – Naominej iniciatívy poskytovať podporu, mentorstvo a príležitosti mladým kreatívcom v Afrike, na Strednom východe, v Južnej Amerike a v Indii.

Naomi porozprávala v dokumente a pre British Vogue  aj o diskriminácii, ktorej čelila ako černoška v prevažne bielom priemysle: „Prečo som robila rovnakú prácu ako moje kolegyne a musela som brať menej peňazí? Prečo som bola rezervovaná na predstavenia, ale nie na reklamy? Nebola som zavretá„. 

Väčšinou však hovorí o vzdelaní, ktoré získala od štedrej a mimoriadne talentovanej skupiny mentorov: Ralpha Laurena, ktorý ju obsadil do svojej show a kampaní .  „Bola som požehnaná, že som mohla pracovať s neuveriteľnými kreatívcami,“ hovorí vo finále Naomi, „ktorým záležalo na mojom  názore, keď som  bola príliš mladá na to, aby som  mohla mať názor. Nikdy nemôžem povedať, že som sa nudila,“ dodáva. „Bola som požehnaná.“

Naomi je stále aktívna v módnom svete, predvádza na mólach počas svetových týždňov módy a je tiež pozývaná ako hosť na mnohé módne akcie. Topmodelky 90. rokov Carla Bruni, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Cindy Crawford a Helena Christensen po rokoch predvádzali na módnej prehliadke Donatelly Versace pri príležitosti 20. výročia úmrtia slávneho Gianniho Versace na prehliadke Versace počas Milan Fashion Weeku v septembri 2017

Spolu s ostatnými slávnymi tvárami 90-tych rokov sa Naomi zúčastnila ikonickej módnej šou počas Milan Fashion Weeku, v septembri 2017.  Vďaka talianskemu módnemu domu a jeho prehliadke s názvom „Pocta Versace“ , zažil tento týždeň prehliadok neočakávanú oslavu módy v pravom slova zmysle.  Módna návrhárka Donatella Versace, ktorá stojí na čele značky, pripravila pre módnych nadšencov unikátne prekvapenie. Na mólo prizvala ostrieľané super modelky z 90. rokov, niekdajšie Gianniho múzy. Cindy Crawford dokonca predvádzala na móle po boku svojej dcéry, modelky Kaii Gerber.

Topmodelka Naomi Campbell je aj teraz vo veku 50 rokov neustále v kurze. Vo veku 51 rokov sa stala prvýkrát matkou, i keď sa povráva, že využila náhradnú matku na jeho vynosenie .

Supermodelky z 90. rokov vyzerali aj po rokoch výborne pri koordinácii čiernych a strieborných kompletov  s pomocou módneho redaktora Edwarda Enninfula, ktorý v júni 2023  ohlásil odchod z postu šéfredaktora britského magazínu Vogue.

obrázky:  © pinterest, getty images, Naomi Campbell, Ellen von Umwerth, Ron Galella/WireImage,  Patrick McMullan/Getty Images, Julio Donoso/Getty Images, londonnewstime. com, Vogue, Peter Lindberg, Cindy Crawford, pinterest

Prvú , druhú a tretiu časť článku o supermodelkách 90. rokov si môžete prečítať v histórii   na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: