London Fashion Week – nové tváre, prehliadky kolekcií Burberry, Permu, Erdem –  Jar/Leto 2024 , časť  III.

Druhá séria svetových týždňov módy pokračovala po New Yorku v Londýne, pričom londýnske móla nadväzujú vždy na New York Fashion Week. Predstavili sa známi návrhári ako Burberry, Erdem  Roksanda , JW Anderson, Simone Rocha a Richard Quinn a iní.

Módni nadšenci a hostia lietajú tradične z jedného mesta do druhého, aby si pozreli aktuálne trendy budúcej sezóny. Počas svetových týždňov módy sa odohrajú  stovky módnych predstavení a desiatky  večierkov.

LONDON FASHION WEEK – NOVÉ TVÁRE NA SCÉNE  A   PLÁN MÓDNYCH  PREZENTÁCIÍ

Ďalšia štýlová zastávka mesiaca módy, London Fashion Week prišla s nabitým zoznamom prehliadok pre päť dní.

Londýn bol vždy obľúbeným mestom začínajúcich dizajnérov, čo sa týkalo aj tejto sezóny.  Na londýnskej scéne sa presadili nové tváre ako Eirinn HayhowPermu a Tolu Coker, ako aj finalista ceny LVMH Aaron Esh a značka Scandi Holzweiler, ktorá mala predtým domov v dánskom módnom kalendári. Okrem toho Londýn hlásil návrat Mattyho Bovana do mesta, udiala sa prvá prezentácia LFW značky pánskeho oblečenia Hari a ďalšia zábavná módna šou  Chopovej Loweny.

LONDON FASHION WEEK – ÚVODNÉ PREHLIADKY PRVÝCH DIZAJNÉROV, KOLEKCIE JAR/LETO  2024

London Fashion Week sa začal v piatok 15. septembra 2023 dusnou prezentáciou od Di Petsa a najnovšou kolekciou Ahluwalia – ktorá pôsobila ako „oslava neospevovaných hrdinov umenia a kultúry“, inšpirovaná kubánsko-americkou umelkyňou Anou Mendietou. Módne prehliadky kolekcií pre Jar/Leto 2024  pokračovali do pondelka, 18. septembra 2023, kedy dizajnér Daniel Lee predstavil  svoju druhú kolekciu (a prvú jesennú kolekciu) pre značku Burberry.

Pozrime sa na značku Burberry a kolekcie ďalších dizajnérov pre sezónu Jar/Leto 2024 prestavené v rámci London Fashion Weeku. 

BURBERRY

V pondelok popoludní 18. septembra 2023 usporiadal módny návrhár Daniel Lee svoju druhú prehliadku Burberry, odkedy prevzal opraty slávneho britského módneho domu. Tentoraz postavil stan v Highbury Fields, kde značka podávala hosťom šálky čaju a koláče Eccles (medzi ktorými bola futbalová hviezda Bukayo Saka, speváčka Kylie Minogue a herečky Jodie Comer a Rachel Weisz) a predstavil veľmi britskú letnú kolekciu. 

Skúmanie ľahkosti, zmyselnosti, krásy a elegancie,“ uvádza sa v poznámke k módnej prehliadke. „Prijímanie klišé britského ovocia a anglických lúk.“

Potlače  zahŕňali ikonický šek Burberry, modré jahody Burberry a letné kvety. Šaty s jedným ramenom, hodvábne strihy a strapce, to všetko sa objavilo v novej kolekcii Burberry – Jar/Leto 2024 .

Pod vedením Daniela Lee  sa  značka Burberry vracia ku svojim koreňom  a to pre sezónu Jar/Leto  2024   znamená oblečenie, ktoré nachádza harmóniu medzi kozmopolitným a pastoračným.

V rozhovore s Timom Blanksom pre Business of Fashion, Daniel Lee prezradil, že pre svoju druhú kolekciu na móle ako hlavný kreatívny riaditeľ priniesol späť techniku ​​tkania nazývanú changeant alebo tonic, inšpirovanú archívnymi modelmi Burberry. Dodáva tkanine väčšiu hĺbku, takže sa zdá, že mení farbu podľa uhla, z ktorého sa na ňu pozerá.  

Daniel Lee vysvetlil, že veľkou témou jeho práce pre Burberry je návrat k britskému dedičstvu a remeselnej zručnosti.  Značka sa zameriava aj na vrchné oblečenie v širšom zmysle: Nie je to len o bundách a kabátoch,  aj keď tie sú určite dôležité,  ale aj o topánkach a inom oblečení, ktoré musíte vedieť  pohodlne nosiť. 

V novej kolekcii ide o destiláciu myšlienky Burberry ako značky, ktorá je známa outdoorom,“ povedal návrhár pre Blanks. „Vniesť tohto ducha do topánok znamenalo vyrábať podpätky, ktoré nie sú príliš jemné, veci, v ktorých sa vonku ľahko chodí, veci, ktoré sú o niečo robustnejšie, o niečo viac chrániace, nie príliš vzácne a kože, ktoré majú vyzerať ako by mohli odolať času a živlom.“

ERDEM

Túto sezónu sa Erdem Moralıoğlu inšpiroval ženou menom Deborah, zosnulou vdovou vojvodkyňou z Devonshire, a jej vzťahom s Chatsworth House.

Erdem Moralioglu vo svojej najnovšej kolekcii pre Jar/Leto 2024 vzdal hold zosnulej ikonickej sestre Mitfordovej, Deborah ‚Debo‘ Cavendish.  Ponoril sa do archívov a skutočných textílií Chatsworth House, domova Cavendish láskyplne obnoveného a zdokumentovaného po svadbe s vojvodom z Devonshire.

Dizajnérovi bol umožnený prístup k archívu Debo  a úzko spolupracoval s rodinou, aby sa pokúsil začleniť jej ducha a múdrosť do kolekcie. Je oslavovaná za to, že predefinovala, čím môže byť historický dom v 20. storočí, vysvetľuje. V niektorých kúskoch použil starožitné textílie z domu vrátane záclon, vrátane jedného z kúskov, ktorý vyšívala Cecily Lasnetová, Debova pravnučka.

V súlade s Cavendishovou láskou k opätovnému použitiu a recyklácii, Erdemova najnovšia kolekcia sa otvorila sériou kabátov vyrobených zo skutočných textílií prevzatých z Chatsworth House. Objemné kabáty so siluetou Opera Coat zo 40. rokov 20. storočia pozostávali z rôznych kvetinových prešívaných starožitných látok, doplnených o prvky voskovaných búnd v spolupráci s Barbour, čo odrážalo práve tie saká, ktoré Cavendish nosila v záhradách svojho domu.

Cavendish slúžila ako netradičná múza pre kolekciu vo viacerých smeroch – jej známu lásku k Elvisovi možno nájsť v hviezdicových výšivkách, v trblietavých strieborných brokátoch a v kamienkových ozdobách na úžasných flitrových slipových šatách a kožených bundách zakončených strapcami a trblietavými ozdobami.  A tiež na tenkých ceruzkových sukniach z priehľadnej čipky.

Kráľovská téma Cavendishovho rodinného sídla pokračovala vo farebných šatách so sieťotlačou s obrázkami samotného domu v štýle operných rukavíc,  na šatách s celými sukňami a v oslnivých jasných botanických potlačiach, ktoré sa miešali s ostro prispôsobenými blejzrami v tlmených tónoch a s tlmenými kárami.

Keď sa Erdem vrátil späť k textíliám Chatsworth House, záverečný model  obsahoval všetko – na móle boli predvedené šaty vyrobené s bývalými látkovými závesmi vytrhnutými z domu vojvodkyne,  kvetinový chintz zmiešaný s okrovým damaškovým hodvábom pre finále, ktoré bolo hodné kráľovskej rodiny.

Chatsworth dnes prosperuje; viac ako pocta je kolekcia inšpirovaná Debovou svojráznou láskou k jej odkazu, ktorý žije ďalej. Jediný človek poháňaný vášňou nad rámec povinnosti, inšpirovaný minulosťou a budúcnosťou, môže byť mocnou silou.“  tak znie odkaz kolekcie Erdem – Jar/Leto 2024 .

PERMU

Značka Heyun Pan Permu, odvodená od „permutácie“, pretvára pánske oblečenie cez súčasnú optiku, cez vytlačené sieťované topy so vstavanými rukavicami a bundy zdanlivo vyrobené z jednotlivých pásov látky tkanej okolo tela.

Sme odhodlaní nájsť spojenie medzi odevom, telom a prírodou. Vzťah medzi telom a oblečením okolo neho môže vyjadrovať rôzne emócie a stavy. Je to pre nás iný jazyk,“ povedal dizajnér Pan Permu.

Pan Permu založil svoju značku v roku 2022 po milom prijatí jeho absolventskej magisterskej kolekcie pre London College of Fashion minulý rok.  Krátko na to bol pozvaný  na predvádzanie v Pitti Uomo.

Dizajnér bol tiež jedným z 10 kreatívcov, ktoré Kering’s Material Innovation Lab vybralo na účasť na projekte trvalo udržateľných kapsúl vo Florencii a Miláne. V júni 2023 predstavil kolekciu aj s Fashion East.

Pri najnovšej kolekcii značky Permu – Jar/Leto 2024  návrhár preskúmal zložitosť toho, ako sa celebrity prelínajú s modernými štandardmi krásy.

Táto kolekcia sa volá Natural Skin. Nazval by som to: prispôsobenie života. Podľa teórie Guya Deborda sa ľudia v spoločnosti konštruujú podľa imidžu, vzhľadu a temperamentu celebrít,“ povedal dizajnér.

„Verím však, že definícia krásy nespočíva v najbezprostrednejších a najdominantnejších črtách vizuálneho vzhľadu, ale skôr v schopnosti prijať seba samého a mať schopnosť prispôsobiť sa….“ pokračoval.

Aby sme to vyjadrili, boli vyvinuté nové vzory s cieľom rozšíriť sortiment veľkostí značky. Dizajnér pracoval aj s hmatovými a organickými materiálmi a farbivami.

Pri práci s Keringom som sa naučil veľa o potenciáli a vlastnostiach biopigmentu. Na dizajn sme použili prírodné a recyklované materiály a biopigment vyrobený z dreva. Výroba každého odevu pomocou ručných procesov, ako je napríklad farbenie, trvá takmer mesiac,“ povedal Permu. 

Dizajnér je nastavený na pokračovanie expanzie svojej značky, ale čo je najdôležitejšie, chce využiť svoju platformu ako spôsob komunikácie so svojimi kolegami.

Myslím si, že každý dizajnér chce mať svoju vlastnú značku, platformu, kde môže viesť dialóg so svojimi súputníkmi . Na tejto platforme bude pokračovať dizajn, pocta životu a ešte viac seba-skúmania a reflexie,“ povedal.

obrázky:  © pinterest, getty images, WireImage,  Vogue, Burberry,  Permu, Erdem

Prvú a druhú časť článku o London Fashion Weeku – sezóne Jar/Leto 2024 a jednotlivých dizajnéroch a ich kolekciách  si  môžete prečítať v histórii na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: