London Fashion Week – nové tváre, plán módnych prezentácií, J.W. Anderson, Roksanda – kolekcie Jar/Leto 2024 , časť  II.

Druhá séria svetových týždňov módy pokračovala po New Yorku v Londýne, pričom londýnske móla nadväzujú vždy na New York Fashion Week. Predstavili sa známi návrhári ako Burberry, Erdem  Roksanda , JW Anderson, Simone Rocha a Richard Quinn a iní.

Módni nadšenci a hostia lietajú tradične z jedného mesta do druhého, aby si pozreli aktuálne trendy budúcej sezóny. Počas svetových týždňov módy sa odohrajú  stovky módnych predstavení a desiatky  večierkov.

LONDON FASHION WEEK – NOVÉ TVÁRE NA SCÉNE  A   PLÁN MÓDNYCH  PREZENTÁCIÍ

Ďalšia štýlová zastávka mesiaca módy, London Fashion Week prišla s nabitým zoznamom prehliadok pre päť dní.

Londýn bol vždy obľúbeným mestom začínajúcich dizajnérov, čo sa týkalo aj tejto sezóny.  Na londýnskej scéne sa presadili nové tváre ako Eirinn HayhowPermu a Tolu Coker, ako aj finalista ceny LVMH Aaron Esh a značka Scandi Holzweiler, ktorá mala predtým domov v dánskom módnom kalendári. Okrem toho Londýn hlásil návrat Mattyho Bovana do mesta, udiala sa prvá prezentácia LFW značky pánskeho oblečenia Hari a ďalšia zábavná módna šou  Chopovej Loweny.

LONDON FASHION WEEK – ÚVODNÉ PREHLIADKY PRVÝCH DIZAJNÉROV, KOLEKCIE JAR/LETO  2024

London Fashion Week sa začal v piatok 15. septembra 2023 dusnou prezentáciou od Di Petsa a najnovšou kolekciou Ahluwalia – ktorá pôsobila ako „oslava neospevovaných hrdinov umenia a kultúry“, inšpirovaná kubánsko-americkou umelkyňou Anou Mendietou. Módne prehliadky kolekcií pre Jar/Leto 2024  pokračovali do pondelka, 18. septembra 2023, kedy dizajnér Daniel Lee predstavil  svoju druhú kolekciu (a prvú jesennú kolekciu) pre značku Burberry.

Pozrime sa na ďalších dizajnérov, ktorých mená sú známe a na ich kolekcie pre sezónu Jar/Leto 2024 prestavenú počas London Fashion Weeku. 

J. W. ANDERSON

Išlo  o jednu z najočakávanejších udalostí londýnskeho týždňa módy , kde módny návrhár Jonathan Anderson tentokrát ukázal svoju hravejšiu stránku. Dámska módna prehliadka pre Jar/Leto 2024 sa otvára sériou vzhľadov, ktoré sa zdajú byť modelované farebnou plastelínou, jasným odkazom na pozvánku na módnu prehliadku, blokom farebnej hliny. To isté sa však opakuje aj na papierových vzoroch odevov, ktoré sa stávajú ešte plastickejšími s vydutinami, štruktúrami a vrstvením, ktoré upravujú objemy celej siluety.

„Vloženie hravosti do pragmatizmu a pragmatizmu do hravosti,“ takto začal Jonathan Anderson svoje poznámky k módnej show tejto sezóny. „Oblečenie je určené na používanie, nesprávne používanie a hranie sa s ním. Každodenné a vonku. Proporcie, ktoré sa zmenšujú, ohýbajú, nakláňajú, rozširujú.“ Predstavil kúsky vrátane mikín s kapucňou, bomberov, blejzrov, mini šiat, cargo nohavíc a šortiek, ktoré boli hravo „vystlané, zauzlené, roztrhané, háčkované, tvarované, zahalené“. „Pocit jednoznačnosti, ktorý nie je taký jednoznačný. Funkcie s nadhľadom.

Kolekcia  od JW Andersona,  ktorá sa označuje ako kolekcia so zmyslom pre jednoduchosť  nie je taká jednoznačná a funkčná s nádychom hry, je hravým pohľadom na proporcie základných prvkov šatníka prepracovaných pre novú sezónu. Téma hry nadobudla nový význam vďaka úvodnému vzhľadu scvrknutej mikiny s kapucňou a nízkych prehodených šortiek karikatúrneho vzhľadu, až kým nebolo jasné, že nejde o oblečenie v tradičnom zmysle, ale o imitáciu populárnych predmetov z hliny.

Hravosť rýchlo ustúpila pragmatickému pohľadu s nezodpovedajúcim nadrozmerným krajčírstvom, ktoré vytvorilo dojem nefunkčnosti a uvoľnenej štruktúry kontrastujúcej s nepoddajným hlineným oblečením na voľný čas, s farbami  vo forme pestrofarebných štruktúrovaných kožených kabeliek.   Napokon módny dizajnér JW Anderson je známy pre niektoré z najlepších dizajnérskych kabeliek.

Ďalšia súprava modelov tvorili kožené motorkárske a voľné bojové nohavice s hravým nádychom typických proporcií, kde priliehavá skrátená bunda kontrastuje s nadrozmernými vreckami a vytvára prehnané nohavice, ktoré sa zdajú mať zakrivený, balónový lem.

Dráma ma počas módnej show  ešte viac stupňovala  s nadrozmerným bomberom bez rukávov, ktorý akoby praskal vo švíkoch s perím, ktoré umne kontrastovalo  s tlmenými tónmi saka a vytváralo ďalšiu objemnú siluetu.

Medzitým sa v kolekcii  objavili voľne tkané háčkované šaty  v kobaltovo modrej, oranžovej a koralovo červenej farbe,  ktoré boli spárované s béžovými háčkovanými topánkami. 

Dizajnér sa tiež pohrával s jemným tvarovaním na večerných šatách, rafinované zauzlenie v páse a na kolenách prerušuje tok ľahších látok pre podvratný vzhľad rób, zatiaľ čo elegantné vypasované siluety boli  prerušené hravými obručovými detailmi, ktoré vytvárali  nekonvenčný zakrivený lem v tlmených blokových tónoch.  Je to silueta, ktorú bolo už niekoľkokrát vidieť  na prehliadkových mólach NYFW.

Zaujímavým kúskom kolekcie J.W. Anderson – Jar/Leto 2024 bol   elegantný trenčkot s dlhými líniami, ktorého proporcie zväčšovala  padavá prekrytá sukňa a naberaný pás, súčasný pohľad na nadčasovú klasiku.

Po úspechu dizajnérových nafúknutých slnečných okuliarov a okuliarov, ktoré sa stali základom pouličného štýlu, prichádza séria doslova prehnane nafúknutých dielov – balónikovité topy z mäkčenej látky boli spárované  s rovnako vysokým leskom, s nízko prehodenými nohavicami.

Z dámskej módnej prehliadky JW Anderson jar/leto 2024 sa objavuje menej priama funkcionalita ako zvyčajne so  zábavnejším a hravejším nádychom. Klasické šatníkové prvky sú tkané, vypchaté, zahalené a skrútené. Obyčajnosť vyjadrená zábavou, ktorá sa premietla do kolekcie s bombermi a trblietavými nylonovými odevmi s nádychom marabu, na mieru ušitými oblekmi, reinterpretáciami klasických britských trenčkotov a dekonštruovanými minisukňami s trblietavými stuhami.

Na módnej prehliadke JW Andersona bolo  prítomných množstvo špeciálnych hostí: Ben Whishaw, Kit Connor, Suki Waterhouse, Cole Sprouse, Alexa Chung, Charli XCX, Benny Drama. 

ROKSANDA

Kolekcia Roksanda pre tohtoročnú sezónu bola inšpirovaná srbským dedičstvom zakladateľky Roksandy Illincic, čerpajúc ideály z kláštorov a pravoslávnych kostolov v krajine. Hlavy modeliek boli zdobené nadrozmernými klobúkmi inšpirovanými cirkevnými služobníkmi.

Séria objemných farebných hodvábnych šiat  bola ozdobená plastickým, integrovaným šperkom pre kráľovské, moderné večerné obliekanie, zatiaľ čo výrazné, štruktúrované levanduľové mikrozáhyby akoby sa vznášali vo vánku, v ktorom sa  ich vlečka  hypnoticky vlnila.

Roksanda bola vždy oslavovaná pre svoj odvážny prístup k farbe a objemu. Tentoraz využila svoje umelecké schopnosti, aby postriekala hranaté saká a dlhé šaty s odtieňmi zelenej a oranžovej farby a hodvábne šaty s chrbtom a oblek na mieru ponorila do ružového šampanského. Jej paleta obohatená o kobalt, sýtu purpuru a levanduľu pripomínala fresky, ktoré zdobia steny kláštorov.

Tóny drahokamov sa miešali s kyslými jasnými abstraktnými potlačami na hodvábnych baletných šatách s plnými sukňami na oddelených šatách, zakončených rozstrapkanými strapcami.

Farebné záblesky sa objavili aj na nadrozmerných oblekoch, čím sa rozbila noblesná paleta jemnej šedej, béžovej a tlmenej ružovej s neónovou žltou, ktorá sa objavila v starostlivo zostavených záhyboch látky,  zatiaľ čo živá koralová ružová sa javila ako jemná. detail zadného pásu na inom nadrozmernom kabáte bez rukávov a objavila sa namaľovaná  na štruktúrovanom sivom obleku blejzru bez rukávov doplnená  o dramatický hybrid vlečky a opasku. 

Krása kolekcie nespočíva len v jej farebnom príbehu, ale aj v zložitých detailoch. Roksanda vzala zlaté nite z rúcha pravoslávnych kňazov a premenila ich na jemné kúsky zlatého drôtu, ktorý sa vinul okolo chrbta dlhých splývavých hodvábnych šiat v šampanskom alebo malinovo ružovom. Tento prvok kolekcie, smerujúci k posvätnu, bol dokonale vyvážený zemitým šarmom krátkych striebristých sukní z trblietavých strapcov, evokujúcich kovové vlákna kláštorného odevu.

Kým inšpirácia pre kolekciu bola zakorenená v posvätnom, Roksanda do návrhov vniesla aj vlastnú fantáziu. Vzory, textúry a potlače, vrátane jasných ťahov štetcom na obleku a abstraktných bielych bodiek na zelenej hodvábnej sukni a tope, čerpali z fresiek, ale boli aj produktom Roksandinho kreatívneho génia. Šaty s jemnou, zakrivenou ženskou postavou vpredu, odklon od kláštornej inšpirácie, boli dôkazom toho, že Roksanda dokázala hladko spojiť posvätné a imaginatívne.

Ďalšiu vrstvu pokoja do kolekcie Jar/Leto 2024  pridalo vzrušujúce vystúpenie britskej sopranistky Isabelle Peters

Kolekciu uzavreli skladané papierové šaty v záblesku levanduľovej farby, posledný tón v symfónii pokojných a posvätných vzorov.

Kolekcia Roksanda  Jar/Leto 2024, svedectvo o umeleckej brilantnosti Roksandy Ilincic, úspešne previedla meditatívne ticho svätých priestorov a žiarivé odtiene fresiek do nositeľného umenia, ktoré ponúka pocit pokoja a spoločenstva vo svete, ktorý sa často javí ako chaotický.

Táto konkrétna kolekcia čerpala priamy vplyv z osobného dedičstva dizajnérky, vysvetlila v poznámkach k prehliadke s odkazom na kláštory Gračanica, Studenica a Žiča: „Ich freskové maľby a spojenie s nadpozemskou čistotou informujú o krehkých a jemných kusoch.“

obrázky:  © pinterest, getty images, WireImage,  Vogue, Burberry,  Roksanda, J.W. Anderson

Prvú časť článku o London Fashion Weeku – sezóne Jar/Leto 2024 a jednotlivých dizajnéroch a ich kolekciách  si  môžete prečítať v histórii na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: