London Fashion Week – nové tváre, plán módnych prezentácií, zhodnotenie statusu módneho týždňa a strata vplyvu, časť  I.

Druhá séria svetových týždňov módy pokračovala po New YorkuLondýne, pričom londýnske móla nadväzujú vždy na New York Fashion Week. Predstavili sa známi návrhári ako Burberry, Erdem  Roksanda , JW Anderson, Simone Rocha a Richard Quinn a iní.

Módni nadšenci a hostia lietajú tradične z jedného mesta do druhého, aby si pozreli aktuálne trendy budúcej sezóny. Počas svetových týždňov módy sa odohrajú  stovky módnych predstavení a desiatky  večierkov.

ZHODNOTENIE SMEROVANIA NEW YORK FASHION WEEKU – VÍZIA OBLIEKANIA PO PANDÉMII

Niektorí dizajnéri v New Yorku ponúkli túto sezónu svoju zatiaľ najjasnejšiu víziu obliekania po pandémii. Vanessa Friedman, hlavná módna kritička Times, to nazvala „hybridným pohľadom na hybridný svet“.

V značke Tory Burch boli rukávy  oblekov rozrezané na voľné predlaktia a rozrezané k ramenám.  Značka Michael Kors predviedla empírové šaty do pása s trikotovými topmi a vzdušnými sukňami. Ľahkosť charakterizovala aj odevy značky Gabriela Hearst  – bavlnená výstelka so šifónovými vložkami skrytými medzi jej záhybmi a  Carolina Herrera  – citrónovo žltá sukňa vyrobená zo štyroch vrstiev tylu, ale bez krinolín. Čítajte podrobne o týchto kolekciách v článku – New York Fashion Week – sezóna Jar/Leto 2024 v IV. častiach v histórii tohto blogu.

Podľa Vanessy Friedman však „žiadny dizajnér neurobil viac, aby vykryštalizoval cestu vpred, ako Willy Chavarria, ktorého bezpohlavný oblek si zaslúži predefinovať newyorskú módu“.

Tory Burch  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, New York Fashion Week, september 2023 

Michael Kors  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, New York Fashion Week, september 2023 

Gabriela Hearst  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, New York Fashion Week, september 2023 

Carolina Herrera  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, New York Fashion Week, september 2023 

Willy Chavarria  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, New York Fashion Week, september 2023 

LONDON FASHION WEEK – NOVÉ TVÁRE NA SCÉNE  A   PLÁN MÓDNYCH  PREZENTÁCIÍ

Ďalšia štýlová zastávka mesiaca módy, London Fashion Week prišla s nabitým zoznamom prehliadok pre päť dní.

Londýn bol vždy obľúbeným mestom začínajúcich dizajnérov, čo sa týkalo aj tejto sezóny.  Na londýnskej scéne sa presadili nové tváre ako Eirinn Hayhow, Permu a Tolu Coker, ako aj finalista ceny LVMH Aaron Esh a značka Scandi Holzweiler, ktorá mala predtým domov v dánskom módnom kalendári. Okrem toho Londýn hlásil návrat Mattyho Bovana do mesta, udiala sa prvá prezentácia LFW značky pánskeho oblečenia Hari a ďalšia zábavná módna šou  Chopovej Loweny.

Eirin Hayhow –  britská módna návrhárka venujúca sa udržateľnej móde fotila vo svojom štúdiu v Margate v štáte Kent pre The Observer.

Holzweiler – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, London Fashion Week, september 2023 

Tolu Coker  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, London Fashion Week, september 2023 

Aaron Esh  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, London Fashion Week, september 2023 

Hari –  Hari Krishnan Keezhathil Surendran Pillai, narodený v Londýne z Keraly, vyštudoval magisterský titul pánskeho dizajnu na London College of Fashion. Jeho absolventská kolekcia nositeľných sôch Let´s Put Him in a Vase s objemnými nafukovacími nohavicami z prírodného latextu ho katapultovala na módnu mapu. „Moja kolekcia Jar/Leto 2024 sa ponára hlbšie do textúry a pohybu, skúma nové spôsoby videnia tela, oddelené od bežných perspektív, “ hovorí dizajér. „Úzko spolupracujem so súčasnými umelcami akrobatického pohybu, ktorí tiež skúmajú neobmedzené možnosti tela vo vesmíre.“

Chopova Lowena  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, London Fashion Week, september 2023 

Matty Bovan  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, London Fashion Week, september 2023 

LONDON FASHION WEEK – ÚVODNÉ PREHLIADKY PRVÝCH DIZAJNÉROV, KOLEKCIE JAR/LETO  2024

London Fashion Week sa začal v piatok 15. septembra 2023 dusnou prezentáciou od Di Petsa a najnovšou kolekciou Ahluwalia – ktorá pôsobila ako „oslava neospevovaných hrdinov umenia a kultúry“, inšpirovaná kubánsko-americkou umelkyňou Anou Mendietou. Módne prehliadky kolekcií pre Jar/Leto 2024  pokračovali do pondelka, 18. septembra 2023, kedy dizajnér Daniel Lee predstavil  svoju druhú kolekciu (a prvú jesennú kolekciu) pre značku Burberry.

Di Petsa  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, London Fashion Week, september 2023 

Ahluwalia  – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, London Fashion Week, september 2023 

Burberry   – prehliadka kolekcie Jar/Leto 2024, London Fashion Week, september 2023 

Nie všetky módne značky však túto sezónu predstavili nové kolekcie. Dilara Findikoglu sa rozhodla pre sezónu Jar/Leto 2024 nepredvádzať napriek pôvodným plánom. Svoju  show zrušila len niekoľko dní predtým s odvolaním sa na finančné problémy.

LONDON FASHION WEEK – VYHLIADKY, STAGNÁCIA  A STRATA VPLYVU

Minuloročný London Fashion Week označovaný ako comeback po prerušení v dôsledku pandémie Covid, bol zatienený smrťou kráľovnej Alžbety II. a 10-dňovým štátnym smútkom. Tento rok sa chystalo  viac ako 80 dizajnérov  predstaviť svoje kolekcie pre sezónu Jar/Leto 2024 s približne 50 prehliadkami a inými prezentáciami.

Bude to päť skutočne vzrušujúcich dní plných kreativity,“ povedala Caroline Rush, výkonná riaditeľka organizátorov British Fashion Council (BFC) pred zahájením módneho týždňa.

Vo svete módy však Londýn prežíva prepad po Covide, pričom inflácia, najvyššia v G7 na úrovni 6,8 percenta v júli a brexit spôsobili depresívne ekonomické vyhliadky.

To spôsobilo, že Londýn  zaostával za Parížom, Milánom a New Yorkom v stávke týždňa módy. Na znak straty vplyvu dokonca britská bývalá Spice Girl speváčka – teraz dizajnérka Victoria Beckham predvádzala od minulého roka svoje návrhy v Paríži.

Vláda Spojeného kráľovstva oznámila , že podporí mladých dizajnérov sumou 2 milióny libier (2,5 milióna dolárov) . ktoré pôjdu do existujúceho programu NewGen BFC.

Financovanie vlády Spojeného kráľovstva pôjde na usporiadanie piatich týždňov módy počas dvoch rokov, uviedla BFC. Medzi predchádzajúcich ocenených patril aj  legendárny nezabudnuteľný dizajnér Alexander McQueen, ktorý zomrel v roku 2010.

V sobotu Design Museum v Londýne predstavilo  výstavu oslavujúcu mladé talenty NewGen :  „REBEL: 30 Years of London Fashion“ predstavuje približne 100 návrhov, z ktorých niektoré sa zapísali do histórie popkultúry. Tento rok využíva program NewGen približne 20 dizajnérov. Väčšinou ide o čerstvé absolventky, ktoré však už stihli obliecť jedny z najväčších hviezd.

Outfity ukrajinskej návrhárky Mashy Popovej si obliekla speváčka Dua Lipa. Dizajnér Di Petsa obliekol herečku Zendayu. Medzi osvedčenejšie mená patria 16Arlington, JW Anderson, Molly Goddard, Richard Quinn, Roksanda a Simone Rocha.

Najviac očakávanou prehliadkou počas London Fashion Weeku však bola značka Burberry, londýnsky módny dom , ktorý bol založený v roku 1856.

obrázky:  © pinterest, getty images, WireImage,  Vogue, Burberry, Di Petsa, Ahluwalia, Chopova Lowena, Hari, Harpersbazaar Masha Popova, Matty Bovan, Aaron Esh, Michael Kors, Torry Burch, Carolina Herrera, Gabriela Hearst, Tolu Coker, Eirin Hayhow, Scandi Holzweiler,

                       Willy Chavarria, Sam Deaman/The Observer

Druhú  časť článku o London Fashion Weeku – sezóne Jar/Leto 2024 a jednotlivých dizajnéroch a ich kolekciách  si  môžete prečítať v pokračovaní  na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

Share: