Luhačovice – najslovenskejšie kúpele

Kúpeľné mestečko Luhačovice je opradené kúzelnou romantickou atmosférou, zasadené do malebného prostredia zelene lákajúc prírodnými liečivými zdrojmi a poetickou architektúrou. Luhačovice boli prezývané  aj najslovenskejšie kúpele.Nachádzajú sa na Morave,  v kraji na rozhraní Slovácka, Hanej a Valašska, ktorému sa hovorí Zálesí. Moja cesta keď sa nachádzam na Morave neraz vedie  práve sem, pretože je to krásne miesto, ktoré stojí za to navštíviť. Nielen, že sú to najväčšie kúpele na území Moravy,  patria tiež k najkrajším v Českej republike.Dnes sú aj kultúrnym a turisticky obľúbeným miestom v lokalite Zlínskeho kraja pri meste Zlín. O zábavu tu nebudete mať núdzu, od umeleckých, športových a iných  aktivít, cez výlety,  si tu príde na svoje každý. Okolie je veľmi pekné aj na prípadné túry.

Súznenie s prírodou, promenáda, kultúrne i športové vyžitie

Kúpeľné mestečko Luhačovice je na promenády ako stvorené. Očarí Vás milé námestie s fontánou, kvetinové záhony, vilky,  zakúsnete sa do čerstvých oblátok, čokoládových, orieškových, vanilkových, ktorých vôňa Vás zvábi a tie si tu môžete kúpiť do zásoby,  pretože sa tu priamo vyrábajú. Ulica Dr. Veselého, pešia zóna je hlavná a najfrekventovanejšia spojnica centra mesta a kúpeľného areálu s niekoľkými architektonickými prvkami. Prejsť sa môžete v malej kolonáde, kde natrafíte na stenu pamäti s menami priaznivcov a budovateľov kúpeľov. História je veru nabitá veľmi zaujímavými udalosťami a peripetiami, ktoré sprevádzali celú výstavbu. Na tomto mieste môžete súzniť s prírodou, napojí a očistí Vás sila liečivých prameňov, obohatí prekrásna architektúra Dušana Jurkoviča. Práve slovenský architekt Dušan Jurkovič je najznámejšia postava z dejín architektúry, ktorý sa s nadšením zasadil za zrod a výstavbu tohto kúpeľného mestečka. 

Luhačovice  navštevoval aj dnes svetovo známy hudobný skladateľ Leoš Janáček, ktorý tu zvykol čerpať inšpiráciu. Na jeho počesť sa tu od roku 1992 koná hudobný festival pod názvom Festival Janáček. Spolu s hudbou Leoša Janáčka a ďalších špičkových zahraničných komponistov môžete zažiť obohacujúci kultúrny a relaxačný zážitok. Nasledujúci festival sa bude konať v termíne od 15. – 19. júla 2019. Ďalšie kultúrne vyžitie poskytuje aj kúpeľné divadlo a Divadelní Luhačovice. 

Liečebná kúra, rodinná dovolenka, či romantický pobyt

Pre tieto možnosti a krásne prostredie sa Luhačovice ponúkajú nielen ako miesto pre liečebnú kúru,  ale aj pre  rodinnú dovolenku, či romantický pobyt pre páry. Ubytovacie možnosti sú široké,  buď v hoteloch od najznámejšieho Jurkovičovho domu, cez hotel Alexandria, Palace, prípadne v kúpeľných vilách Alpská rúže až po dostupnejšie penzióny Myslivna, Riviera a iné. Kúpeľné hotely majú tiež pestrý hotelový kultúrny program pre svojich hostí. Ak ste športovo založení, toto miesto je  vybavené taktiež pre športových nadšencov. Je  rajom pre chodcov a cyklistov a kúpeľný park umožňuje zahrať si  frisbee, pétanque alebo kroket. V areáli  môžete hrať tenis alebo bowling. Často krát sú tu pre turistov a dovolenkujúcich konané aj rôzne zaujímavé akcie, najmä v letných mesiacoch. Zaplávať  sa dá v Centrálnych kúpeloch v krytom plaveckom bazéne. V lete je ideálne zájsť sa okúpať napríklad do  Luhačovickej priehrady. Tam môžete okrem kúpania aj chytať ryby, či požičať si člnky a šlapacie bicykle. Pekná je   prechádzka parkom, riečkou, k údoliu s liečivými prameňmi, ktoré liečia dýchacie, pohybové, tráviace a obehové ústrojenstvo. Vydajte sa k najznámejšiemu z nich, prameňu Vincentky. Liečivá voda skutočne účinkuje a používa sa  k inhaláciám a k pitnej liečbe. Tu neďaleko natrafíte na významnú dominantu, ktorou sa Luhačovice a nielen toto mesto môžu pýšiť, slávnu stavbu od presláveného architekta Dušana Jurkoviča, Jurkovičov dom.Jurkovičov Dom

Je prestavbou bývalého Janovho domu, pri ktorej architekt ešte v tom čase narábal s ornamentom, ktorý nebol chápaný  ako zločin v duchu hesla Adolfa Loosa. Viedeňská secesia bola obmenená jemnými lyricko-rustikálnymi zásahmi, farebnosťou a originálnym začlenením ľudových prvkov, čo vo výsledku vytvorilo príjemnú umeleckú poetickú stavbu. Jurkovičov dom, ktorý na nás zovšadiaľ pozerá a nesmie chýbať ani na žiadnej pohľadnici z Luhačovíc, pôsobí  na živo oveľa silnejším dojmom. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou. V minulosti sa tu schádzali mnohé významné osobnosti, umelci, spisovatelia, politici, boli tu najznámejší slovenskí básnici a spisovatelia Pavol Országh Hviezdoslav i Svetozár Hurban Vajanský. Tiež sa schádzali aj v ďalšej originálnej Jurkovičovej stavbe menom Slovenská búda, neskôr premenovaná na Slovácku búdu, ktorá však v roku 2002 vyhorela.   V pešej zóne na múre sa nachádzajú mená týchto významných osobností, ktoré kúpele navštívili, medzi nimi aj prvý prezident Československej Republiky Tomáš Garrigue Masaryk, český hudobný skladateľ Leoš Janáček, český slávny herec Jan Werich, samotný architekt Dušan Jurkovič, slovenský lekár, publicista Pavel Blaho alebo slovenský letec, politik Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik.

História – zrodenie myšlienky vystavať kúpele

Dole v údolí sa nachádza aj socha slávneho balneológa Dr. Františka Veselého, ktorý bol divadelným lekárom  a najmä zástancom slovanských národov – Slovákov, Srbov, Poliakov a Rusov. Výrazne odmietal ponemčovanie Moravy a zastával názor, že Slováci a Česi by mali mať svoje vlastné kúpele ako boli v Rakúsku a Uhorsku, slovanské kúpele. Vtedy sa zoznámil sa s mladým architektom národného štýlu, ktorý chcel taktiež v tvorbe povzniesť český a slovenský živel Dušanom Jurkovičom. Mladý architekt s povesťou originálneho tvorcu, ktorý zručne narábal s prvkami z ľudového staviteľstva Valašska a Slovenska,  bol spočiatku projektom nadšený.  Plánoval v Luhačoviciach postaviť kolonádu, divadlo i Slovenský dom. No po čase mu začali hádzať pod nohy polená. Luhačovice zdobia jeho originálne secesno-folklórne stavby dodnes. Ďalšie známe stavby od tohto slávneho architekta si nezabudnite obzrieť dole v údolí. Nesú sa v duchu lyrického romantizmu. Krátko po jeho rozmachu budila jeho tvorba nemalé protesty,  čo rázne dávali najavo vtedajší brnenskí architekti. Za všetkým treba hľadať peniaze a rýchly zisk. Nakoniec bol touto konkurenciou z kúpeľov spolu s Dr. Veselým vyštvaný .

Ak zájdete ďalej do Luhačovického Múzea, môžete sa tam dozvedieť viac o krásnych nerealizovaných urbanistických a architektonických plánoch Dušana Jurkoviča z digitálnej vizualizácie. Najznámejšie zo stavieb tohto architekta sú okrem Jurkovičovho Domu aj  Chaloupka a Jestřábí. Doteraz však nikto iný jeho úroveň už nedosiahol. V roku 2015 boli zrealizované dve obnovy kultúrnych pamiatok, rekonštrukcia vily Lékárna a obnova Spoločenského domu.

Okolie a zaujímavé miesta

Mojim srdcovým miestom, odkiaľ pochádza aj časť mojej rodiny je mesto Zlín. Je vzdialené od Luhačovíc iba 25 kilometrov. Toto mesto stojí za návštevu, pretože tu môžete vidieť slávne Obuvnícke múzeum s mrakodrapom. Odtiaľ sa Vám z kaviarničky poskytne krásny výhľad na mesto. Umelecky zaujímavá je Krajská galéria výtvarného umenia alebo Múzeum Juhovýchodnej Moravy.

40 km od Luhačovíc je vzdialená obec Modrá, kde môžete pozorovať podvodný svet v expozícii Živá voda s lákadlom – skleným tunelom. Nad Vašimi hlavami sa preplaví húf rýb, ideálne miesto pre rodiny s deťmi. Zájdite si obzrieť aj  terárium alebo archeologický skanzen. 45 km od Luhačovíc sa nachádza zámok Buchlovice s krásnym anglickým parkom a 48 km zase hrad Buchlov.

Verím,  že sa Vám kúpeľné moravské mestečko ako príklad spolužitia Čechov a Slovákov z minulosti zapáči a tiež Vás očarí aj duch architekta Dušana Jurkoviča, jeho stavby a krása blízkeho okolia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: