Milan Fashion Week – Moda Uomo – Muž budúcej zimnej sezóny 2024-25,  12. – 16. január 2024, časť II.

Prehliadkami nabitý pánsky týždeň módy Miláne sa začal 12. januára 2024 a otvoril svetové mesiace módy , počas ktorých sa v štyroch hlavných mestách New York, Londýn, Miláno a Paríž  budú konať najvýznamnejšie módne prehliadky.  Kolekcie dizajnérov pre sezónu Jeseň/Zima 2024-25 boli ohurujúce aj menej vibrujúce a faktom ostáva, že po 16. januári 2024  ,  kormidlo prebralo mesto módy Paríž. 

Milan Fashion Week, prehliadka pánskej módy, oživil najmä kontrastné vízie. Pozrime sa na prehľad a dojmy, ktoré zanechal taliansky prehliadkový týždeň pánskej módy.

Na prehliadkových mólach milánskeho týždňa módy, kde sa predstavili pánske kolekcie  pre nadchádzajúcu  sezónu Jeseň/Zima 2024-2025  dominovali najmä  protiklady. Mužské a ženské aspekty sa stretávajú, rovnako ako tma a svetlo, zem a nebo, chlad a teplo, klasická elegancia sa mieša so súčasným grunge a tieto protiklady  dávajú zimným kolekciám Milano Moda Uomo život. 

Giorgio Armani – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024 

JW Anderson, Tod´s – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024 

Módna udalosť sa začala v piatok 12. januára 2024 dualitou  dvojčiat z dizajnérskeho tandemu  Dsquared2,  kde návrhári Dean Dan Catenovci uzavreli módnu prehliadku opačnými vzhľadmi,  z ktorých jeden model bol inšpirovaný umením. (čítaj predošlý článok Milan Fashion Week – Móda Muž – trendy z pánskeho prehliadkového týždňa pre Jeseň/Zimu 2024-25, časť I.)

TYPICKÉ ZNAKY DOMINUJÚCE NA MÓLACH MILAN FASHION WEEKU – MODA UOMO

FORMÁLNE ODEVY

Škatuľkovanie značiek do jednotlivých monolitických definícií , ktoré by boli unifikované pre všetkých však nie je možné,  pretože každá značka predviedla svoj jedinečný pohľad na súčasnú módu, ktorá zrkadlí dobu , v ktorej žijeme.  No badať v nej niektoré opakujúce sa prvky.  Na mólach Milan Fashion Weeku bolo vo všeobecnosti  vidieť formálne odevy, ktoré sa v značke Gucci vyskytovali v exemplifikácii oblekov a zahalenej zmyselnosti  na pomedzí   90-tych rokov a 21. storočia. (čítaj predošlý článok Milan Fashion Week – Móda Muž – trendy z pánskeho prehliadkového týždňa pre Jeseň/Zimu 2024-25, časť I.)

Gucci – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Na ďalšie znaky, ktoré sa vyskytovali v kolekciách módnych dizajnérov pánskeho prehliadkového týždňa Milan Fashion Weeku vo viacerých značkách a na trendy pre budúcu zimnú sezónu 2024-25 sa pozrime ďalej detailným pohľadom. 

PROTIKLADY

Spomínané protiklady, ktoré obsahovali kolekcie dizajnérov na prehliadkových mólach Milan Fashion Weeku , sa vyskytovali v rôznych kapitolách. 

Gucci – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024 

Giorgio Armani – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024 

Nebo verzus zem

V Miláne dominovali  odevy s lesklými a siderickými látkami, ktoré pripomínali  vesmírne obleky. Vidieť ich bolo napríklad v kolekciách značiek Stone Island alebo ako trblietavé varianty –  glam verzie outfitov s bomber bundami a zrkadlovými (lesklými) nohavicami Dsquared2.  (čítaj predošlý článok Milan Fashion Week – Móda Muž – trendy z pánskeho prehliadkového týždňa pre Jeseň/Zimu 2024-25, časť I.)

V protiklade k vesmírnej nálade boli na prehliadkových mólach predstavené modely v teplých zemitých farbách, ako je hnedá a piesková, zložená z ľudovo inšpirovaných ťažkých odevov zo žakárovej vlny,  ďalej charakterizované ovčími bundami, parkami a veľkými páperovými bundami. K tomu všetkému boli ako doplnky vidieť technické členkové topánky a kožušinové čiapky, ktoré pripomínali  klasické horské doplnky. (čítaj predošlý článok Milan Fashion Week – Móda Muž – trendy z pánskeho prehliadkového týždňa pre Jeseň/Zimu 2024-25, časť I.)

Uniform verzus Rock

Ďalším znakom, ktorý bolo badať na prehliadkových mólach boli štýlové kontrasty vytvorené skombinovaním minimalistického štýlu modelov so základnými košeľami s rovnými nohavicami a odevmi pripomínajúcimi uniformy s glam štýlom.  Krištále, flitre, lesklé doplnky, celokožené looky  alebo zdobené bomber bundy s opulentným rockerským nádychom tohto glam štýlu ostro kontrastovali s pracovnými uniformami. 

Dsquared2, Gucci, Zegna – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Preto sa budúcu sezónu budú ako trendové novinky objavovať vojenské uniformy, ako tie od  Neila Barretta alebo uniformy pripomínajúce námorníctvo ako v Prade a Emporio Armani   s dvojradovými kabátmi a čiapkami.   Pripravte sa na outfity ktoré akoby kopírovali dôstojnícky šatník na palube. 

Prada – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Emporio Armani  – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

V opozícii k formálnej náročnosti oblekov a uniforiem stojí  opulentnosť a glam trblietanie oblekov s nohavicami pokrytými kryštálmi od Dsquared2, kabátov Emporio Armani s  bordovými lurexovými oblekmi od Fendi.

Dsquared2, Emporio Armani, Fendi – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Old money verzus Grunge

Štýl minulosti, starodávna elegancia vyrobená z klasických a stále zelených odevov, bez loga, bez prebytočných ozdôb , sa miešal  a stretával na prehliadkových mólach Milano Moda Uomo – Jeseň/Zima 2024-2025 s novým grunge štýlom. Eleganciu minulosti bolo vidno v modeloch značky Fendi, ktorej kolekcia bola  inšpirovaná  „vidieckym britským štýlom anglickej princeznej Anny„. 

Fendi  – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Fendi  – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Rovnako v outfitoch s prešívanými bundami a tartanovými doplnkami značky  Canali alebo dokonca v aristokratickom krémovom vzhľade so žakárovými kardigánmi  Brunella Cucinelli. 

Canali  – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Canali  – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

New grunge trend vytváral nový koncept luxusu z pohodlných siluet a nezvyčajných kombinácií ako boli odvážne modely Dsqaured2 pozostávajúce  z nadýchaných  bomber búnd s  džínsami a technickými horskými topánkami.

Dsquared2 – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Oversized verzus Slim

Kontrasty bolo badať aj v líniách šiat a siluetách. Obľúbené oversized outfity s maxi páperovými bundami a veľkými pracovnými nohavicami sú trendom, ktorý už niekoľko rokov dominuje na prehliadkových mólach.  Oversized modely sa tu miešali so štíhlym lookom tvoreným zo svetlých a telových odevov, z nohavíc do zvonu,   s úzkymi strihmi tielok v štýle 70. rokov  či s upnutými rolákmi. 

Looky s bomer bundami, vesty a nohavice  a dlhé bodkované kabáty s enormne štruktúrovanými ramenami všetko v oversized rozmeroch bolo vidno v kolekciách značiek JW Anderson, Mordecai a Jordanluca. 

JW Anderson – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Jordan Luca  – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Naopak štíhlejšiu, užšiu siluetu bolo badať v super glam modeloch s nádychom 70. rokov značky Dsquared2

Dsquared2 – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Značka Prada skombinovala  oversized blejzre  s úzkymi  nohavicami. 

Prada – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

A značka Fendi predviedla na móle pulóvre a polokošele skombinované s rozšírenými nohavicami so širokým spodným lemom a užšími na bokoch.

Fendi – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

STIERANIE ROZDIELOV

Pohlavný mix

V móde sa objavil fluidný trend zmiešavania pohlaví, dámske sa mieša s pánskym a vzniká tak nový štýl, ktorý nedefinuje v tomto smere protiklady. 

Módny dizajnér Jordanluca teda priniesol na mólo sukne  v kombinácii s bundami, svetrami a maxi topánkami.

Jordan Luca – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Rovnako aj značka Fendi, ktorá prišla tiež s mäkkými midi sukňami, ktoré sa nosia s mikinami a mulicami.

Fendi – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

Značka Dsquared2 aplikovala pohlavný mix vo vzhľadoch s hodvábnymi blúzkami, chlpatými bundami a tenkými nohavicami s vysokým pásom.

Dsquared2 – Milan Fashion Week, Móda Muži,  január 2024

I. časť článku a  III. časť  si môžete prečítať v histórii a v pokračovaní  na tomto blogu  v kategórii Fashion .

obrázky:  © getty images, Fendi, Tod´s, Giorgio Armani, Emporio Armani, Gucci, Dsquared2, Dolce&Gabbana, Stone Island, Prada, Daniele Oberrauch/Gorunway . com/ Vogue Runway

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

Share: