Milan Fashion Week – zhodnotenie módneho týždňa, smerovanie módy, 19. – 25. september 2023, sezóna Jar/Leto 2024, časť I.

Mesiac módy sa dostal do plného prúdu a   po  nabitých programoch v New Yorku a v Londýne sa  módna verejnosť vybrala do Milána, aby si pozrela, čo všetko talianske mesto ponúka – od Fendi po Pradu, cez Versace  a Armani až po  najočakávanejšiu prehliadku značky Gucci. 

Vďaka pokojno-luxusným časom, v ktorých žijeme, je módny svet v poslednom čase trochu béžový. Ale paleta budúcoročného leta 2024  podľa Talianov vyzerá veľmi, veľmi pekne, dokonca je až taká akoby na zjedenie.  Milan Fashion Week naservíroval na svojich mólach od levanduľovej a lila (fialový trend pretrváva z Londýna)  farebnej ponuky cez detskú modrú, pistáciovo a kanárikovú zelenú,  jemnú koralovú a hravú ružovú,  všetky pastelové farby.  No vo výsledku  nie celkom také, ako ich poznáme, budúce leto bude obohatené o náramnú sýtosť tónov.  Trendy pre sezónu Jar/Leto 2024  si rozoberieme v ďalšom článku o Milan Fashion Weeku;  teraz sa ponorme  do módnych prehliadok a pozrime si zhodnotenie milánskeho módneho týždňa , ktorý ponúkol od minimalizmu, kryštálov, strapcov,  pastelových farieb po transparentnosť – v celku bohatú drámu na mólach.

PRADA

Ako prvé sa pozrime na prehliadku talianskej značky Prada a  na úžasné organzové šaty,  veľmi jednoduchého puzdrového strihu,  ktoré sa pri chôdzi zdajú byť zahalené do nestálych oblakov dymu a ľahké ako vánok.

Talianska dizajnérka Miuccia Prada po svojej  skvelej show v kooperácii s Rafom Simonsom povedala: „Už ma nebaví hovoriť o nápadoch – hovorme o oblečení“, pričom s odzbrojujúcou jednoduchosťou zhrnula celú náladu, ktorá bola v posledných dňoch rôzne interpretovaná na mnohých milánskych mólach.  „Aký dojem v nás zanechal tento týždeň módy? Priemysel, ktorý sa skutočne stal „priemyslom“ v tom najklasickejšom, kapitalistickom zmysle slova: odhodlaný upokojovať, skľúčený alebo rozčarovaný z excentricity a snov, odhodlaný hľadať tajný recept na čoraz ťažkopádnejší úspech“.

Ak však tento týždeň módy niečo ukázal, tak je to potreba dôverovať vízii kreatívcov: všetky najobľúbenejšie prehliadky tejto sezóny boli vlastne tie, na ktorých bolo cítiť ruku autora, ktorý nás dokáže zaviesť do neznámych destinácií , ale s jasnou víziou v  mysli. Vo svete takých drsných kontrastov nie je priestor pre vlažnú strednú cestu: verejnosť musí byť ohromená, nie zvádzaná.

BOTTEGA VENETA

Ukážme  si  Matthieu Blazyho, muža, ktorý na týždeň módy v Miláne priniesol víziu kolekcie s tkanou kožou, rafiovými sukňami, oblečením, ktoré akoby zamrzlo v akejsi ovidijskej morskej metamorfóze.

FERRARI

A potom je tu dizajnér  Rocco Iannone, ktorý po niekoľkých sezónach našiel koherentnú a zaujímavú reč so svojou prehliadkou  značky Ferrari, operáciou, ktorej úspech nebol vôbec očividný a vo svojich ambíciách takmer hrdinský.   

TOD´S

Ďalej sa v harmonograme módy milánskeho týždňa pozrime na dizajnéra  Waltera  Chiapponi, ktorý vytvoril nádhernú labutiu pieseň so svojou najnovšou Tod´s módnou šou s prepracovanými detailami.

SUNNEI

Keď pomyslíme na prehliadky značky Sunnei a Avavav  , vyskočí nám najmä ich brilantný humor.

FERRAGAMO

Ďalej  sa ukázala v harmonograme prehliadok  oslnivá  dokonalosť značky Ferragamo od Maximiliana Daviesa a  tiež značky Jil Sandera .

Ferragamo – Milan Fashion Week, kolekcia Jar/Leto 2024, september 2023

JIL SANDERS

Jil Sander – Milan Fashion Week, kolekcia Jar/Leto 2024, september 2023

BALLY

Ako ďalšie je nutné poukázať na schopnosť dizajnéra Simone Bellotti destilovať švajčiarskeho ducha značky Bally s takou vznešenou jednoduchosťou, akou to predviedol počas Milan Fashion Weeku .  Práve v tomto módnom predstavení bolo možno vidieť najdokonalejšie strihané bowlingové tričko za posledné roky.

ATTICO

A v neposlednom rade je tu  značka The Attico , ktorá  vo svojom debute na talianskom poli módy  tiež trafila na správnu nôtu, no jej spev nebol taký dokonalý, ako sľubovalo úžasné nastavenie módnej šou, no  zavážil najmä konečný výsledok šou . 

GUCCI

Najočakávanejšou prehliadkou milánskeho módneho týždňa však  bola prehliadka značky Gucci s novým dizajnérom Sabato De Sarno, ktorého meno je absolútne neznáme na poli módy.  Sabato urobil niečo podobné so značkou Gucci, s kolekciou, ktorá bola veľmi rozdeľujúca, ale ktorá v skutočnosti vyčistila chuťové bunky publika megaznačky a zasiala semienko konkrétnejšej vízie pre budúcnosť značky.   Sabato načrel do histórie a zreinkarnoval kabelku slávneho Maurizia Gucci, na ktorú odkazovala speváčka Mina vo svojom songu sprevádzajúcom módnu šou „Ancora“ .  Móda zo svojej podstaty a nevyhnutnosti musí byť vždy popredu. 

Táto otázka sa opakovala medzi najbežnejšími myšlienkami a úvahami módneho týždňa. Keď sme vyčerpali univerzálne hľadanie módy (kedy teraz všetky značky sú  udržateľné, všetko inkluzívne a argument „módy ideológií“ je teraz do značnej miery vyčerpaný) prejdeme k mikroveršu vecí, od planét a súhvezdí sa teraz pozeráme na atómy a molekuly, od utópií sa vraciame k rozprávaniu o remeselnej zručnosti. Zostup do privátneho kozmu šatníka, v ktorom sa stále vznáša prízrak tajomného a nepolapiteľného „sebavyjadrenia“, ktorý však odmeňuje konkrétnu architektúru vecí, jemnosť intuície, ktorá si nepotrpí na rozriedené klišé.

Módnu prehliadku Gucci navštívili zaujímavé celebrity ako herečka Julia Roberts a herec Ryan Gosling.  (v objatí s dizajnérom Sabato de Sarno)

obrázky:  © pinterest, getty images, WireImage,  Vogue, Gucci, Bally, Attico, Ferragamo, Bottega Veneta, Prada, Jil Sanders

Ďalšie časti  článkov , pokračovanie z Milan Fashion Weeku  – pre sezónu Jar/Leto 2024  ,  si  môžete prečítať v pokračovaní na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

Share: