Talianske divy, hviezdy filmového plátna zažiarili na Rome Film Fest – uvedenie dokufilmu Maria Callas v podaní Monicci Bellucci, ocenenie Isabelli Rossellini za celoživotnú tvorbu

18. októbra 2023 odštartoval 18. ročník Rome Film Fest, ktorý otvoril svoje brány pre hviezdne osobnosti s trvaním do 29. októbra 2023.  Program tohtoročného filmového festivalu v Ríme je obzvlášť bohatý na dokumentárne filmy, z ktorých mnohé sú zamerané na významné osobnosti zo sveta kultúry a zábavy.

Divadle Gianniho Borgnu  bola hviezdou červeného koberca  talianska kráska Monica Bellucci, ktorá bola jednou z protagonistiek filmu „Diabolik chi sei?“  a po červenom koberci kráčala so svojím partnerom Timom Burtonom

Jedným z najočakávanejších titulov bol nepochybne „Maria Callas: Letters and Memoirs“  v réžii Toma Volfa (ktorý napísal aj scenár) a Yannisa Dimolitsasa, uvedený v sekcii História kinematografie. Dokument predstavený na filmovom festivale v Ríme vychádza z medzinárodnej divadelnej prehliadky, ktorá trvala tri roky.   Hlavnou hrdinkou je opäť talianska hviezda Monica Bellucci, ktorá rozpráva príbeh nielen o veľkej dive, ale predovšetkým o žene, ktorou bola Maria Callas.

Sopranistka Maria Callas v parížskej opere, 1958

V dokumentárnom filme o divadelnej šou inscenovanej v rokoch 2019 až 2023 hrá herečka najosobnejšiu divu Mariu Callas, ktorá je absolútne oddaná spevu, láske, triumfu a trápeniu.  Maria Callas bola jednou z najväčších sopranistiek všetkých čias.

V skutočnosti je to film, ktorý rozpráva príbeh o trojročnom divadelnom turné, ktoré sme absolvovali po celom svete.

Predstavenie, pre ktoré Volf vytvoril aj svetelné a zvukové projekty, sa prvýkrát konalo v parížskom Théâtre Marigny v roku 2019 a potom sa stalo medzinárodným úspechom: po zastávkach v Taliansku (v Miláne, Ríme, Benátkach), v Istanbule. , v Londýne, v Portugalsku v Lisabone a v Grécku v Aténach (kde Volf vytvoril špeciálne naštudovanie pre Herodesa Atticusa s kompletným orchestrom), sa  v roku 2022  s obnovenou symfonickou verziou , vrátil do Paríža na pódium prestížneho Théâtre  du Châtelet. Následne pokračoval v ceste do Los Angeles a New Yorku, kde mal posledné vypredané predstavenie v divadle Beacon.

MONICCA BELLUCCI  O DIVADELNEJ ŠOU

Keď mi Tom Volf prišiel navrhnúť toto predstavenie, veľmi som sa bála, keďže som bola prvýkrát v divadle.  Ale keď som si prečítala „listy a spomienky“, nemohla  som povedať nie, pretože to bolo, akoby som cez tieto listy mala možnosť vstúpiť do Máriinej duše. Volám ju Mária, pretože šou hovorí viac o Márii ako o Callas.“

„Projekt ma zaujal práve pre túto dualitu: na jednej strane je Mária taká krehká, zraniteľná, citlivá, na druhej , je to všetkým známa diva. Týmto dokumentom sme chceli povedať práve túto, skrytú časť“ – vysvetľuje Monica Bellucci počas tlačovej konferencie .  „Divadlo je úplne iný zážitok v porovnaní s kinom, veľmi silný, pretože existuje priamy vzťah s verejnosťou a nie môžu existovať klamstvá.“

Monica tiež podčiarkuje: „Jej láska ku kráse a telu pramení z toho, že jej matka, keď bola malá, zakazovala tráviť príliš veľa času pred zrkadlom, a teda pestovať si vzťah k ženskosti. Detstvo a dospievanie potom strávila prácou, kariére obetovala všetko a keď sa zaľúbila do Aristotela Onassisa, obetovala prácu láske. Preto je aj dnes symbolom odvahy, pretože vždy nasledovala svoje srdce. Len málo žien môže povedať, že prežívajú takéto emócie.

„Stredomorská duša, Maria Callas sa tiež narodila v New Yorku, potom odišla žiť do Grécka, potom sa stala hviezdou v Taliansku a potom odišla žiť do Paríža. Takže bola stále cudzinkou, kamkoľvek prišla.“

Maria Callas – „La Divina„, považovaná za najväčšiu sopranistku všetkých čias a obdivovaná na celom svete, sa narodila 2. decembra pred 100 rokmi v New Yorku, no rozhodne to nie je len pri príležitosti 100.  výročia, kedy sa umelkyňa gréckeho pôvodu naďalej oslavuje neustále ctená a pripomínaná, no predovšetkým  stále predstavuje absolútnu atrakciu pre svet kinematografie a umenia všeobecne.

Predstavenie bolo rozdelené do 3 častí: prvá bola o mladej Márii, ktorá hľadá úspech, a všetkom svojom nadšení. Potom dospelejšia Mária s kontrastom, ktorý zažila medzi súkromným životom a prácou. Potom časť, kde svoju samotu a smútok prežíva s veľkou dôstojnosťou.

Maria Callas je žena, ktorá strávila svoju mladosť a detstvo prácou, a potom, keď stretla Onassisa, obetovala všetko, čo vybudovala, pre lásku,“ hovorí Monica Bellucci.

Divadelná show, ktorá na pódiu obsahuje aj repliku pohovky, ktorú mala Callasová doma v Paríži, gramofón a hudbu orchestra, rozpráva príbeh gréckej speváčky jej vlastnými slovami: z jej skromného detstva stráveného v New Yorku ,  po vojnové roky v Aténach, od tichého debutu v opere,  po vrcholy medzinárodnej kariéry poznamenané škandálmi a utrpením, od idealizovanej lásky k manželovi až po ohromnú vášeň pre Aristotela Onassisa, ktorá do takej miery ovplyvnila jeho zdravie – „zomrieť  z lásky“  .  Len vo veku 53 rokov,  sám vo svojom dome v Paríži, sa stal Onasis v roku 1977 obeťou pľúcnej embólie. (na jeho nočnom stolíku našli tablety Mandrax, hypnotikum, ktoré možno užíval v nadmerných dávkach).

Monica Bellucci v divadle v Paríži v šatách Yves Saint Laurent, ktoré patrili Callas.

V divadle sa Monica Bellucci ujala celej šou tak, že sa doslova obliekla do Callasovej topánok: v skutočnosti si obliekla  šaty Yves Saint Laurent, ktoré patrili dive a  ktoré jej zapožičala talianska kolekcia My private Callas . Šaty  boli  60 rokov ukryté.  Bellucci ich obliekla tiež  na natáčanie  pre francúzske noviny Paris Match a  udalosť zdieľala  na svojom instagramovom profile, kde je tiež  prsteň a náramok Cartier.  Pod to napísala:  „Pomohlo mi to dostať sa jej pod kožu. Keď som si ich  prvýkrát obliekla, bola som dojatá.“

„Keď súhlasíte s reprezentáciou postavy, je jasné, že existuje silná empatia. Keď je postava od vás veľmi vzdialená, ak ju prijmete, je to preto, že jej rozumiete. Najviac ma oslovila jej krehkosť a sila. Je to žena, ktorá dodnes všetkých inšpiruje, pretože mala odvahu žiť svoje emócie naplno. Je to žena, ktorá obetovala celé svoje detstvo a celú svoju mladosť práci, dala celú svoju dušu a celé svoje srdce a potom, keď  stretla Onassisa, obetovala svoju prácu láske.

FORCES OF FASHION – UDALOSŤ V RÍME OSLAVUJÚCA MONICU BELLUCCI

„Maria Callas – Listy a spomienky“  je  film, ktorý vzišiel z divadelnej šou obohatenej o rozhovory, dobové zábery, zábery zo skúšok, zo zákulisia, alebo sa odohráva v priestoroch, v ktorých skutočne žila sopranistka, ktorú mnohí považujú za najväčšiu v 20. storočí.

Dokument „Maria Callas: Letters and Memories“  bol uvedený v piatok 20. októbra 2023 na Filmovom festivale v Ríme a pri tejto príležitosti sa Monica Bellucci prešla po červenom koberci predpremiéry spolu so svojím partnerom, americkým režisérom Timom Burtonom. Hneď po premiére išli obaja do hotela The Rome Edition, kde sa konala večera, ktorá odštartovala Forces of Fashion a oslavovala taliansku herečku aj dokument Volfa a Dimolitsasa. Medzi hosťami, ktorých privítala Francesca Ragazzi, šéfka  Vogue Italia a Edward Enninful, šéfredaktor britského Vogue, boli Pierpaolo Piccioli, kreatívny riaditeľ módneho domu Valentino, Isabella Rossellini,  októbrová cover hviezda magazínu Vogue a talianska herecká diva a  japonský skladateľ Shigeru Umebayashi. 

Talianska herečka Isabella Rossellini – hviezdou októbrovej obálky talianskeho Vogue

Isabella Rossellini a Monica Bellucci

Maria Callas, ktorá ako herečka účinkovala iba vo filme Piera Paola Pasoliniho – Medea (1969), v kine v ďalšom životopisnom filme Pabla Larraína čoskoro stvárni herečka Angelina Jolie: „Bude krásna, najmä pretože fyzicky je tam skutočná podobnosť“ ,  komentuje Monica Bellucci.  „Mňa si na druhej strane vybral Tom Volf pre stredomorskú prírodu, ktorú máme spoločnú.“

ISABELLA   ROSSELLINI

Počas Filmového festivalu v Ríme si v Sala Sinopoli Auditória Parco della Musica Ennio Morricone prevzala talianska herecká diva  Isabella Rossellini cenu za celoživotné dielo 18.  ročníka podujatia Capitoline. Uznanie jej odovzdali Renzo Arbore a Alice Rohrwacher počas majstrovskej triedy, ktorú umelkyňa usporiadala  s divákmi festivalu.

obrázky:  © Getty Images , Miloš Bicanski/Getty Images, thehollywoodreporter

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

 

 

Share: