Najlepšie momenty z druhého dňa Paris Haute Couture Weeku,  Jeseň/Zima 2023-24 – Armani Privé, 3. – 6. júl 2023 , časť  V .

V Paríži odštartoval po Milan Fashion Weeku a Paris Fashion Weeku po mužskej sezóne módy,  v týždni od 3. do 6. júla 2023 ,   ďalší módny maratón – Paris Haute Couture Week, Jeseň/Zima 2023/24  .  Svoje kolekcie predstavili zvučné značky: Schiaparelli, Dior, Elie Saab, Chanel, Jean-Paul Gaultier, Armani Privé, Victor and Rolf, Tamara Ralph, Iris van Herpen, Thom Browne a ďalší. Módny týždeň vibroval v rytme módnych prehliadok, prezentácií a iných slávnostných udalostí aj napriek nepokojom, ktoré zúrili v meste a udával tón budúcim trendom.

Haute Couture Week v Paríži, sezóna Jeseň/Zima 2023-24  vzdal hold najmä couture róbe, ktorá  je vyrobená takmer výlučne ručne, pre jedinečné telo klienta . V najdramatickejších módnych show   ako sa očakávalo, nechýbali opulentné dizajny, úžasné predstavenia a nebeský predný rad.

Paris Haute Couture Week navštívilo množstvo celebrít , medzi nimi americká raperka Cardi B, muzikantka Vanessa Paradise, speváčka Shakira alebo herečka Florence Pugh, ktoré pútali pozornosť fotografov  v skvostných outfitoch.

Herečka Florence Pugh.

ARMANI PRIVÉ – JESEŇ/ZIMA 2023-24 HAUTE COUTURE

Telesný, zvodný, tajomný kvet červených ruží,“ tak opísal taliansky dizajnér Giorgio Armani, ktorý 11. júla oslávi 89 narodeniny,  svoju najnovšiu kolekciu Armani Privé, odnož haute couture talianskeho domu predstavenú na prehliadkach v Paríži dvakrát ročne. Na šachovnicovej mramorovej dráhe na prezentácii kolekcie Haute Couture Jeseň/Zima 2023   ponúkol Giorgio Armani Privé   návrh na večné príslovie: „To, čo nazývame ruža, akýmkoľvek iným menom, by voňalo tak sladko.“

V Paríži na viac ako 67. vzhľadoch dal pán Armani tomuto večne romantickému symbolu nový význam. V salóne Giorgia Armani Privé Maison tvrdil, že botanický motív nie je len sacharínovým vyznaním lásky, ale aj mystifikačným a lákavým znakom s tak bohatým a univerzálnym významom. Ruža je v očiach Giorgia Armani Privého niečím, čím sa dá očariť, byť očarená a je to aj telesný symbol žiadostivosti. 

Kolekcia Giorgio Armani Privé bola éterickým oddychom v Armaniho čarovnej ružovej záhrade.

Bozk z ruže –  kolekcia Haute Couture Jeseň/Zima 2023-24  Giorgio Armani Privé reinterpretuje tento symbol lásky bez toho, aby sa uchýlila k banálnemu romantizmu.

Prvé náznaky, že pán Armani sa bude vyhýbať konvenčným kódom symbolu ruže, prišli v červených lakovaných pozvánkach a lesklých krabiciach z „Ďalekého východu“, ktoré boli rozposlané jeho vybraným hosťom, vrátane Sydney Sweeney, Kate Hudson, Camille Razat  a Emmi Thompson.

Prvých pár vzhľadov kolekcie poskytlo úľavu od tradičnej kolekcie orientovanej na kvety a zameralo sa na ukážku zdatnosti Armani Privé v oblasti luxusného večerného oblečenia.

Siluety siahali od elegantne skromných až po priliehavé a zmyselné, čo dokazuje, prečo ho záľuba pána Armaniho vo výnimočných pôvaboch zaraďuje do vlastnej ligy.

Ako taká sa kvetina javila prítomná v celej kolekcii ako úchvatné zdobenie – či už na jemných živôtikoch,  ako ružovo-červené výšivky alebo ako dramatický plášť s červenými organzovými kvetmi;  zatiaľ čo jej synonymum zmyselnosti a ženskosti sa objavil v priesvitnom krajčírstve, v predĺžených róbach alebo v jemných vrstvách priehľadnosti. 

Neskôr po solídnej ukážke jemne prispôsobeného repertoáru pána Armaniho, sa červená ruža stala plodnejšou a objavila sa vyrazená do žakárových materiálov, vyšívaná hrubými ozdobnými flitrami do šiat alebo pripnutá, zreteľnejšie, ako lesklé, lakované kvety.

Nohavice vo farbe šampanského boli ušité s precíznou plynulosťou, aby vykúzlili pocit neustáleho pohybu.  Blejzre strihané do tónu priliehavých kratších búnd mali polnočný metalický povrch, ktorý evokoval pocit odrazu mesiaca na brehu vody, no zároveň ponechal dostatok miesta pre kvetinovú výzdobu, ktorá vyvrcholila cez klopu.

Motívy „cesty zo západu na východ“ sa objavili v záverečných modeloch kolekcie, ako napríklad séria trblietavých krištáľových kúskov zdobených potlačami pagodami, kvetmi a maskami v štýle kabuki.

Základom kolekcie bolo pevné odhodlanie pre predĺžené siluety a „cestu zo západu na východ“ – na spojenie týchto dvoch kultúr sa použili tradičné vyšívacie techniky s východnými siluetami štylizovanými západnými ozdobnými sponkami.

Celkovo zdobené detaily poskytovali úľavu od nenápadnej a minimálnej estetiky „tichého luxusu“, ktorú sme videli nasýtiť prehliadkové móla posledných pár sezón.

Prehliadky sa zúčastnila aj Armaniho obľúbenkyňa – modelka Alessandra Ambrosio.

Obrázky:  ©Getty Images, Armani Privé

Ďalšie pokračovanie článkov z Paris Haute Couture Weeku – sezóna Jeseň/Zima 2023-24,  si môžete prečítať  na tomto blogu v kategórii Fashion . Prvú, druhú, tretiu a štvrtú  časť článku si môžete prečítať v histórii na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: