Najlepšie momenty z tretieho dňa Paris Haute Couture Weeku,  Jeseň/Zima 2023-24 – Balenciaga  , 3. – 6. júl 2023 , časť  VII .

V Paríži odštartoval po Milan Fashion Weeku a Paris Fashion Weeku,  po mužskej sezóne módy,  v týždni od 3. do 6. júla 2023 ,   ďalší módny maratón – Paris Haute Couture Week, Jeseň/Zima 2023/24  .  Svoje kolekcie predstavili zvučné značky: Schiaparelli, Dior, Elie Saab, Chanel, Jean-Paul Gaultier, Armani Privé, Victor and Rolf, Tamara Ralph, Iris van Herpen, Thom Browne a ďalší. Módny týždeň vibroval v rytme módnych prehliadok, prezentácií a iných slávnostných udalostí aj napriek nepokojom, ktoré zúrili v meste a udával tón budúcim trendom.

Haute Couture Week v Paríži, sezóna Jeseň/Zima 2023-24  vzdal hold najmä couture róbe, ktorá  je vyrobená takmer výlučne ručne, pre jedinečné telo klienta . V najdramatickejších módnych show   ako sa očakávalo, nechýbali opulentné dizajny, úžasné predstavenia a nebeský predný rad. Paris Haute Couture Week navštívilo množstvo celebrít , medzi nimi americká raperka Cardi B, muzikantka Vanessa Paradise, speváčka Shakira, herečky Naomi Watts, Sigourney Weaver, Alexandra Daddario, Rosamund Pike, Natalie Portman, Diane Keaton, Margaret Qualley, Camille Razat, Laura Dern,  Emma Thompson, Sydney Sweeney , Kate Hudson, Florence Pugh, modelka Heidi Klum Alessandra Ambrosio, ktoré pútali pozornosť fotografov v skvostných outfitoch.

Americká raperka Cardi B v outfitoch štylizovaných na konkrétne módne prehliadky.

BALENCIAGA – JESEŇ/ZIMA 2023-24 HAUTE COUTURE

Pocta honbe za dokonalosťou,“ povedala Balenciaga o Demnovej najnovšej kolekcii Haute Couture pre módny dom predstavenej v historických salónoch na 10 Avenue George V. počas Paris Haute Couture Weeku .   Zároveň značka jedným dychom dodáva „Aj keď skutočná dokonalosť je nemožná, vždy je v mysli návrhárov“. 

Tón samotnej kolekcii udávalo prepracovanie nahrávky opernej divy Marie Callas od hudobníka BFRND , ktorá spája nostalgické gestá glamour s futuristickou technikou a s ostrým pohľadom na siluetu. 

Modelky predvádzali Balenciaga – Jeseň/Zima 2023-24 Haute Couture kolekciu prechádzajúc jednotlivými miestnosťami za spevu opernej divy Marie Callas.  

Po kontroverziách, ktoré narušili takmer bezchybný repertoár gruzínskeho kreatívneho riaditeľa, sa dizajnér Gemna Gvasalia snaží zdokonaliť svoje remeslo v módnom dome. V módnom týždni, počas ktorého bola odprezentovaná už 52. kolekcia Haute Couture od Balenciaga, a tretia od dizajnéra  Demna Gvasalia  na čele Maison, utíchli   reči, ktoré zvyčajne nasledovali po módnej prehliadke.   Sila dizajnéra sa opäť dostala v tomto tichu na povrch.

Kolekcia Balenciaga – Jeseň/Zima 2023-24   bola stelesnením oddychu v sartoriálnej dokonalosti s dôrazom na oddanosť krajčírskemu remeslu. Išlo o prísľub kvality, ktorú Gvasalia  zdieľal so samotným Cristóbalom (španielsky módny dizajnér), ktorého slávna Coco Chanel nazvala „jediným  couturier v pravom slova zmysle“ . 

Kolekciu otvorila veteránska modelka Danielle Slavik, modelka módneho domu Balenciaga, ktorá spolupracovala s Cristóbalom v rokoch 1964-1968, v prevedení čiernych zamatových šiat, ktoré Danielle Slavik pôvodne nosila pre dom v roku 1966. Večerné šaty na pleciach obsahovali dve uhlovo čierne lakované rozety, ktoré sedeli pri lopatke so šnúrou perál, ktorá vzdávala poctu štýlu pôvodnej Balenciaga róby.

Prehliadku otvorila verzia originálneho dizajnu Cristóbala Balenciaga  na modelke Danielle Slavik – čierne šaty so zamatovými kvetmi a integrovaným perlovým náhrdelníkom, čo malo byť  podľa módneho domu „spojovacím článkom medzi minulosťou a súčasnosťou“.  Modelka sa vyjadrila, že šaty boli jej najobľúbenejšie počas celej jej modelingovej kariéry. 

Výstrihy v tvare V evokujú lemy archívnych búnd Balenciaga, zatiaľ čo trompe ľanové odevy l’oeil boli ručne maľované, aby vyzerali ako kožušina alebo hadia koža (nanášanie ťahov štetcom olejovou farbou trvalo až 280 hodín).

Modelka Eva Herzigová predviedla vytvarované prsnatejšie šaty posiate 10 000 jednotlivo aplikovanými kryštálmi. 

Demna, ktorý prepojil kódy Cristóbala Balenciagu s jeho vlastnými, naservíroval divákom očarujúci amalgám, ktorý sa pravdepodobne najviac približuje typickej couture od  tohto návrhára. Umelkyňa a domáca múza Eliza Douglas zažiarila na móle v róbe pripomínajúcej brnenie.  

Výroba odevov je moje brnenie,“ povedal módny návrhár Demna  Gvasalia   o druhom modely, ktorý bol navrhnutý v CAD systéme z galvanizovanej živice , 3D vytlačený a vyleštený chrómom, čo značilo veľkolepé vyjadrenie neobmedzených možností súčasnej Haute Couture.

V prvej polovici kolekcie bolo vidno štíhle smokingy v pánskych aj dámskych variáciách. Oblek bol prominentne skúmanou témou. Proporcie mali  vyčnievajúce ramená a štrukturálne  výstrihy.

Obleky a kabáty boli  z džínsoviny trompe l’oeil a z látok na štýl umelej kožušiny.   

Neskôr sa v kolekcii  objavili typické módne róby,  ako sú biele  šaty z peria, ktoré mala na sebe modelka Amber Valetta.

Prehliadku uzavrelo množstvo mimoriadnych večerných šiat: herečka Isabelle Huppert sa blysla na móle v ručne šitej dramatickej čiernej róbe s trblietavými zdobeniami. 

Vrodenú eleganciu prezentovali posledné modely v podobe dokonale vypracovaných šiat.  Dizajnér Demna Gvasalia pripomenul krepové šaty prezentované v 51. kolekcii Haute Couture od Balenciaga a pokračoval v týchto siluetách v lesklých čiernych tónoch a v ružovej farebnosti.

Modelka Amber Valetta bola odfotografovaná ako prichádza na módnu šou.

Prehliadku navštívila aj americká raperka Cardi B, ktorá svojimi outfitmi na módnych šou pútala  pozornosť.

PARIS, FRANCE – JULY 05: Cardi B and Offset attend Balenciaga on July 05, 2023 in Paris, France. (Photo by Julien Lienard/Getty Images For Balenciaga)

Obrázky:  ©Getty Images, schutterstock, pinterest, Vogue France, Balenciaga

Ďalšie pokračovanie článkov z Paris Haute Couture Weeku – sezóna Jeseň/Zima 2023-24,  si môžete prečítať  na tomto blogu v kategórii Fashion . Prvú, druhú, tretiu,  štvrtú,  piatu  a šiestu časť článku si môžete prečítať v histórii na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

 

Share: