Najlepšie momenty z tretieho dňa Paris Haute Couture Weeku,  Jeseň/Zima 2023-24 – Jean Paul Gaultier , 3. – 6. júl 2023 , časť  VI .

V Paríži odštartoval po Milan Fashion Weeku a Paris Fashion Weeku,  po mužskej sezóne módy,  v týždni od 3. do 6. júla 2023 ,   ďalší módny maratón – Paris Haute Couture Week, Jeseň/Zima 2023/24  .  Svoje kolekcie predstavili zvučné značky: Schiaparelli, Dior, Elie Saab, Chanel, Jean-Paul Gaultier, Armani Privé, Victor and Rolf, Tamara Ralph, Iris van Herpen, Thom Browne a ďalší. Módny týždeň vibroval v rytme módnych prehliadok, prezentácií a iných slávnostných udalostí aj napriek nepokojom, ktoré zúrili v meste a udával tón budúcim trendom.

Haute Couture Week v Paríži, sezóna Jeseň/Zima 2023-24  vzdal hold najmä couture róbe, ktorá  je vyrobená takmer výlučne ručne, pre jedinečné telo klienta . V najdramatickejších módnych show   ako sa očakávalo, nechýbali opulentné dizajny, úžasné predstavenia a nebeský predný rad. Paris Haute Couture Week navštívilo množstvo celebrít , medzi nimi americká raperka Cardi B, muzikantka Vanessa Paradise, speváčka Shakira alebo herečka Florence Pugh, ktoré pútali pozornosť fotografov  v skvostných outfitoch.

JEAN PAUL GAULTIER – JESEŇ/ZIMA 2023-24 HAUTE COUTURE

Ako najnovší hosťujúci dizajnér pre Jean Paul Gaultier, po Haiderovi Ackermannovi, Glennovi Martensovi, Chitose Abe a Olivier Rousteingovi, prevzal opraty pre Haute Couture kolekciu Jeseň/Zima 2023-2024   dizajnér  Julien Dossena.

Módna prehliadka sa konala v parížskom sídle spoločnosti Gaultier 5. júla 2023, pričom samotný návrhár Jean Paul Gaultier si kolekciu prezrel po prvý raz  spolu so zvyškom sveta. A ak úsmevy legendárneho dizajnéra neboli dostatočne vymyslené, prehliadka bola potešením pre milovníkov módy. Dossena, ktorý je kreatívnym riaditeľom značky Paco Rabanne už takmer desať rokov,  ukázal v  30-tich vzhľadoch v kolekcii  svoj úctihodný talent . Rovnako ako oživil značku Paco Rabanne a zároveň zostal verný dizajnovým základom svojho predchodcu, Dossena predstavil kolekciu, ktorá bola bohatá na druh referenčného spracovania, ktorý pochádza len z hlbokého obdivu.

Dizajnér, ktorý čerpal z rozsiahlych archívov módneho domu J.P. Gaultier, dokázal vyjsť s niektorými z najznámejších momentov domu bez toho, aby sa dostal do oblasti kopírovania a vkladania.

Veteránska supermodelka Natalia Vodianova, ktorá v minulosti predvádzala pre oboch návrhárov, otvorila prehliadku v dvojdielnom čiernom sete s hustou zlatou výšivkou a zapletenou čelenkou so zlatými strapcami. 

Paríž, Francúzsko – Paris Haute Couture Week, Jeseň/Zima 2023-24, 5. júl 2023; Modelka  Natalia Vodianova kráča po móle  počas módnej prehliadky Jean Paul Gaultier by Julien Dossena Haute Couture Jeseň/Zima 2023-2024 , Foto Victor Virgile/Gamma-Rapho /Getty Images . 

Predvádzala 45-ročná modelka a herečka Laetitia Casta.

Potom nasledovala priamejšia pocta jeho hostiteľovi v námorníckom obleku s prúžkami, ktorý bol prichytený a štruktúrovaný nanajvýš gaultierovským spôsobom.

Videli sme nadrozmerné čiapky lovca z umelej kožušiny inšpirované tými, ktoré boli na Gaultierovej prehliadke Haute Couture Jeseň 2019.

Ďalej  korzet vyšívaný drakmi taktiež z Gaultierovej prvej prehliadky a vrstvenú kravatu, ktorá odkazovala na prácu z jeho rozlúčkovej show v roku 2020.

Jeho modro-biele marinière pruhy boli prerobené do neostrého orezaného roláku s rozmazaným efektom a dekonštrukcie krajčírskych a zásterových vrstiev z jeho show z roku 1988 ‚La Concierge est dans l’Escalier‘ vytvorili jemný vzhľad.

Na prehliadke Jueliena Dossena sa niekoľkokrát  objavila dokonca aj  slávna kužeľová podprsenka (preslávila ju speváčka Madonna) v podobe strihaných strieborných midi šiat s vrstveným bublinkovým lemom a viacerými živôtikmi.

Pre zarytých fanúšikov pridal Dossena šikovný odkaz na kostýmy svojho hostiteľa pre Piaty element Luca Bessona so zamatovou róbou na pleciach zdobenou červenými ružami, ktoré napodobňovali oblečenie postavy Chrisa Tuckera Ruby Rhod.

Dizajnér Julien Dossena má jedinečnú schopnosť nájsť inšpiráciu v archívoch a dodať niečo, čo posúva túto myšlienku vpred. Aj keď tam neboli žiadne Rabannove typické siluety A-line alebo retro párty šaty, jeho dotyk bol prítomný všade. Tekuté brnenia a ozdoby podobné brneniam, ako aj čipkované lemy a iné kúsky inšpirované spodnou bielizňou, ponúkali dostatok vlastnej perspektívy dizajnéra bez toho, aby poškodili ktorékoľvek dedičstvo. Celkovo bolo spojenie týchto dvoch svetov spojené spoločným uznaním vintage glamour grafických výšiviek, zvieracích motívov a tvarovo lichotivých rób, ktoré vytvorili bezproblémové partnerstvo.

Jedna vec, ktorá je kľúčová pre hosťujúce riadenie Gaultierovej módnej lode, je chuť  urobiť módne divadlo  a prístup k móde, ktorý sa neberie príliš vážne.  Jean Paul Gaultier bol  jedným z najuznávanejších dizajnérov v histórii (stále je, avšak v roku 2020 ohlásil svoj odchod z módnych prehliadok), ale vždy robil všetko so zmyslom pre humor. Módny návrhár Juelien Dossena  ukázal, že je schopný hrať sa s maximálnou taktnosťou.

Obrázky:  ©Getty Images, schutterstock, pinterest, Jean Paul Gaultier

Ďalšie pokračovanie článkov z Paris Haute Couture Weeku – sezóna Jeseň/Zima 2023-24,  si môžete prečítať  na tomto blogu v kategórii Fashion . Prvú, druhú, tretiu,  štvrtú a piatu  časť článku si môžete prečítať v histórii na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

Share: