Kľúčové trendy a momenty London Fashion Weeku (17.-21. február 2023),  Jeseň/Zima 2023-24, –  Moncler, Nensi Dojaka, Burberry,  časť I.

London Fashion Week pokračoval po New York Fashion Weeku vo svojom štandarde módneho týždňa v objavovaní talentov a mien.  Došlo k návratu k obvykle nabytému programu, ktorý minulú sezónu narušila smrť kráľovnej Alžbety II., kvôli ktorej mnohí dizajnéri zrušili alebo odložili svoje prehliadky z úcty k pamiatke k anglickej panovníčke a ďalší predvádzajúci jej venovali kolekcie ako poctu . Túto sezónu oslávil londýnsky týždeň módy britskú dizajnérku Vivienne Westwood, ktorá odišla vo veku 81 rokov v decembri 2022 módnymi poctami. 

Medzi dizajnérmi, ktorí predvádzali túto sezónu bol  JW  Anderson, Conner Ives, Christopher Kane, Simone Rocha, Nensi Dojaka, Molly Goddard, Roksanda a Julien MacDonald a ďalší.

Ako obvykle, Londýnsky týždeň módy mal byť oslavou kreativity, pričom pozornosť sa venovala začínajúcim návrhárom a uznávaným menám.  Najočakávanejšou show sezóny bol farebný debut kreatívneho riaditeľla spoločnosti Bottega Veneta – Daniela Lee v značke Burberry, ktorá sa uskutočnila v pondelok večer, 20. februára 2023. S napätím očakávaná bola  aj óda Richarda Quinna na minulosť haute couture, ktorá zahŕňala celý rad nádherných svadobných rób pre váženú nevestu.

Dizajnéri Simone Rocha a Nensi Dojaka naďalej zdokonaľovali svoj prejav – prvý zaviedol túto sezónu materiál rafiu a trblietavé zlaté cloque do svojej zbierky zdobených výmyslov, zatiaľ čo Dojaka sa pohrala so zamatmi a flitrami, ktoré len pridali na červenom koberci glamour jej modelom.

JW Anderson medzitým pôsobil ako nový v minulosti. Pre inšpiráciu si vydoloval svoj vlastný archív, aktualizoval staré vzhľady a odhalil predtým nevídané. Jeho najnovšia kolekcia bola zároveň poctou ikonoklastickému škótskemu choreografovi Michaelovi Clarkovi, ktorý do klasického tanca priniesol punk a popkultúru.

Monclerov trhák „The Art of Genius“ uzavrel módne kolo v pondelok živou šou v londýnskej Olympii za spolupráce s Alicou Keys, Pharrellom Williamsom, Mercedes-Benz, Jay-Z a ďalšími.  No pozrime sa na niektoré pamätné módne predstavenia a dizajnérske kolekcie London Fashion Weeku pre sezónu Jeseň/Zima 2023 v prvej časti. 

MONCLER – „UMENIE GÉNIA“

Značka Moncler je známa svojimi rozsiahlymi módnymi predstaveniami, ktoré často zahŕňajú podujatia otvorené pre verejnosť. Na oslavu svojich 70. narodenín v Miláne sa minulý rok 1 952 účinkujúcich (odkaz na dátum jeho založenia) zišlo na námestí Duomo v precízne choreografickej ukážke sily značky vrchného oblečenia. Pre svoj najnovší projekt „The Art of Genius“ sa Moncler vybral predvádzať do Londýna, aby zakončil týždeň módy vo veľkolepom štýle. Vybral si pritom obrovskú centrálnu halu Olympie London s množstvom pohlcujúcich inštalácií vytvorených spolu s eklektickým obsadením spolupracovníkov, pre ktoré je značka  Projekt Genius  známa.

Patrili medzi ne Pharrell Williams, ktorý vytvoril neskutočný „vonkajší“ priestor na mieste konania inšpirovaný „glampingom“, Mercedes-Benz, ktorý odhalil svoj spoločný umelecký projekt s vozidlom Project Mondo G, a Adidas Originals, ktorý predstavil „vertikálnu LED“, aby predviedol spoluprácu v oblasti oblečenia so značkou.  Ďalšími boli Rick Owens, Palm Angels, Salehe Bembury, Roc Nation od Jay-Z, FRGMT a Alicia Keys, ktorí na záver večera vystúpili pre tisícky účastníkov. „Tento záväzok voči novým formám kreativity a vzájomného obohacovania pokračuje dodnes,“ povedal Moncler. „To, čo sa vyvíja, sú priestory, kde sa táto kreativita odohráva a expanduje za hranice. Je to schopnosť spoločne vidieť a vytvárať to, čo sme si nikdy nedokázali predstaviť“.

NENSI DOJAKA

Zmyselné návrhy inšpirované spodnou bielizňou Nensi Dojaka majú úroveň dokonalosti a zručnosti. Rovnako ako minulú sezónu, na stoličke každého účastníka bola jedna kvetina, čo Dojaka nazýva „večnou inšpiráciou“, kvetinou. Jemné červené tylové kvietky ako také zdobili hruď topu podprsenky, zatiaľ čo pruhy tylu na členkoch nohavíc sa „rozvinuli ako okvetné lístky“. 

Predvádzali modelky ako Caroline Trentini, Mariacarla Boscono a Imaan Hammam. 

Biele „snežienkové“ šaty boli vytvorené ako nová silueta na večerné nosenie z priliehavou sukňou z jemného džerseja so závojmi tylu  zdobené kryštálmi Swarovski.

Modely značky Dojaka majú prísny strih zvýrazňujúci figúru, zatiaľ čo nové prvky kolekcie  ako džínsové modely, nadrozmerné blejzre a rozsiahly čierny kabát vyžarovali zmyselnosť a sebadôveru, ktorá je teraz synonymom značky.

BURBERRY

„Vetry zmien“ – tak sa začala nová kapitola v 167-ročnej histórii Burberry, keď dizajnér Daniel Lee, narodený v Yorkshire, označil svoju debutovú kolekciu pre britskú značku v špeciálne postavenom stane. „Pripadalo mi to zábavné… zmena pre mňa, zmena pre značku, zmena pre pozitívnu vec,“ povedal po predstavení bývalý kreatívny riaditeľ talianskej značky Bottega Veneta. Samotný priestor bol odkazom na stany predávané značkou koncom 19. a začiatkom 20. storočia.  Na každom sedadle bola pre účastníkov pripravená  fľaša s vodou Burberry check a v priestore boli naukladané hromady károvaných prikrývok .

Svet čakal, čo prinesie Daniel Lee pre svoj debut v Burberry, ktorý v pondelok večer, 20. feburára 2023 uzavrel jesennú sezónu 2023 na London Fashion Weeku. Lee, bývalý kreatívny riaditeľ Bottega Veneta, ktorý vystrelil z talianskej značky na komerčný úspech, spôsobil vlnu šoku, keď náhle opustil značku v roku 2021. Do Burberry sa pripojil po odchode Riccarda Tisciho v septembri 2022 a rýchlo vzbudil záujem fanúšikov.  Na začiatok prišla surová kampaň, ktorú natočil Tyrone Lebon s Vanessou Redgrave, Johnom Glacierom, Shygirl, Lennonom Gallagherom, Liberty Ross a Jun Ji-hyunom  a nové logo obnovujúce jazdeckého rytiera, ktorý bol prvýkrát videný v roku 1901.

Lee definitívne premenil Bottega Veneta na značku „It“   a jeho debut pre Burberry priniesol rovnaký druh energie. Prehliadka sa konala na St Agnes Place, ulici v Kenningtone v južnom Londýne, kde návrhár  predstavil prieskum archívnych, vyhodených šekov spolu s ódou na absolútnu, prirodzenú britskosť. Kárový motív bol rozšírený o oversize kárované šaty, množstvo trenčkotov, oblek s punkovou povahou a potlače od hlavy po päty na žiarivých pančuchách a masívnych šatkách. Bucľaté chlpaté goliere (Burberry sa v roku 2018 prestalo používať srsť), praktické vrecká na vrchnom oblečení a chlpaté strihané tašky podčiarkli kolekciu.

Vrchné oblečenie, samozrejme, bolo stredobodom pozornosti dizajnéra. Slávny trenčkot Burberry bol nafúknutý a mal chlopne zdobené umelou kožušinou, pričom nechýbali ani dekonštruované verzie autokabáta, duffle a letca. V kolekcii sa objavili aj prikrývky, prehodené okolo tela alebo ozdobené kabátikmi, šatôčkovým strihom .

To, čo spôsobilo, že Leeho prvý výlet do domu bol najvzrušujúcejší, bol súhlas s osobným štýlom a individualitou. Dizajnér hľadal inšpiráciu v archívoch a všetkom britskom, ale farebná paleta a štýl hovorili veľa o novej generácii individualistov. Modeli boli ladené do farieb šarlátovej zmiešanej s tmavou námorníckou a kráľovskou fialovou spolu s narcisovou žltou. 

Boli nabité doplnkami, z ktorých každý pôsobil osobitne.   Viac-je-viac  nadrozmerné posolstvo dominovalo vo vrstvách. 

Burberry priniesla  masívne traperské pokrývky hlavy, žlté kožušinové kabáty, veľké nohavice, opasky umne prehodené cez kabáty, chrániče sluchu so slnečnými okuliarmi a plášte podobné županom.  Maximalisticka fantázia.

V tejto kolekcii bolo ľahké nájsť ódy na kultúrne relevantné britské odkazy: chavs, punks, a dokonca aj lov (à la pletená čiapka v tvare kačice a kabáty zdobené neuveriteľným množstvom peria). Šaty zdobené anglickými ružami. Spod zväzkov látok vykúkali Wellingtonky, symfónia neladiacich potlačí. Nový pohľad na dizajn jazdeckého rytiera Prorsum bol vytlačený na plášte.   Každý kúsok tu hral s protichodnými farebnými paletami a vyhýbal sa hraniu na istotu – krok, ktorý sa nepodobá ničomu, čo sme od Burberry za posledné roky videli. 

Ďalší článok z londýnskeho týždňa módy o ďalších kolekciách dizajnérov pre Jeseň/Zimu 2023 si môžete prečítať v pokračovaní na tomto blogu.

Obrázky:  © Moncler, Nensi Dojaka, Burberry, getty images, Reuters

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

Share: