New York Fashion Week, prvé nezabudnuteľné módne momenty – Helmut Lang, Gabriela Hearst, Carolina Herrera, Proenza Schouler, Tom Ford , módne trendy, časť I.

New York Fashion Week je nepochybne jednou z najvýznamnejších udalostí v módnom priemysle, pričom februárová edícia 2024 opäť potvrdila svoju pozíciu ako centra pre najnovšie trendy, dizajnérske kolekcie a inovácie v móde.  Tento módny týždeň priniesol pôsobivú škálu kolekcií od popredných aj nových dizajnérov, ktorí predstavili  širokú škálu trendov pre nadchádzajúcu sezónu  Jeseň/Zima 2024-25.

New York Fashion Week, ktorý sa konal od 9. do 14. februára 2024, opäť raz predviedol to najlepšie z americkej módy. Hostil mnohých dizajnérov : Proenza Schouler, Tom Ford, Chromat , Gabriela Hearst, Michael Kors,  Carolina Herrera,  Marc Jacobs,  Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Prabal Gurung a mnohých ďalších.  Veľa z nich  sa tento rok zameralo na udržateľnosť a ekologické materiály.  Medzi najzaujímavejšie momenty tohtoročného New York Fashion Weeku patrili :

CAROLINA HERRERA

Kreatívny riaditeľ značky Carolina Herrera , Wes Gordon , bol podľa poznámok k show inšpirovaný silnými, odolnými ženami.  Jeho najnovšia kolekcia kontrastovala architektonické tvary siluet s volánmi a vírivými výšivkami. „Najkrajšie ženy, ktoré poznám, sú mocné, silné a odolné. Kolekciu Carolina Herrera Jeseň/Zima 2024 som navrhol tak, aby odrážala túto silu,“ povedal Wes Gordon o svojej najnovšej kolekcii, v ktorej boli elegantné siluety a veľa ozdôb .  „Som posadnutý honbou za remeslom;  volániky, kvetinové plesové šaty a niektoré výrazné farebné bloky. Neustále siaham po vrchole elegancie, po vrchole remesla, po vrchole zdobenia a po dokonalých detailoch,“ dodal módny návrhár.

Ruská modelka Irina Shayk predvádza florálne korzetové šaty s princesovskou nadýchanou sukňou okrášlenou bočnými volánmi – prehliadka Carolina Herrera, New York Fashion Week, február 2024, Jeseň/Zima 2024-25.

HELMUT LANG

Helmut Lang začal týždeň pod vedením kreatívneho riaditeľa Petra Doa, ktorý predstavil svoju druhú kolekciu pre značku. Helmut Lang je rovnomenná módna značka, ktorú vytvoril Helmut Lang, rakúsky módny návrhár v roku 1986. Tento label  je uznávaný pre svoj minimalistický a vizuálne zastrašujúci dizajn, ktorý zahŕňa štíhle obleky i monochromatické farebné prevedenie vyrobené z high-tech látok.

Názov módnej prehliadky znel  „Ochrana verzus projekcia“ a kolekcia obsahovala  biele obrazovky, ktoré prispeli k zahmlenej estetike modelov.  Helmut Lang predstavil modely z  umelej kožušiny, šplývané róby, čižmy so špicatou špičkou, blúzky s výstrihmi a nadmerné obleky. Na móle sa blysli tiež hodvábne bublinkové nohavice, pletené kukly vznikajúce z elegantného obleku, zvetraný denim pieskovej farby a mäkké brnenie vo forme nafúknutých búnd.

GABRIELA HEARST

Značka Gabriela Hearst  predstavila kolekciu vyrobenú z recyklovaného kašmíru a vlny.  Túto sezónu sa  inšpirovala britskou maliarkou Leonorou Carringtonovou. V poznámkach k show vysvetlila, že sa odvoláva na „éterické, snové svety, v ktorých fantázia beží divoko“  a určite odviedla skvelú prácu, keď  klasike pridala magický nádych. Bolo tam niekoľko krásnych šiat koženého vzhľadu, vrátane jedného v zlate, ktorý bude bezpochyby predvedený na červenom koberci a množstvo skvelých kabátov s neuveriteľnou textúrou. Spoločnosť Hearst tiež predstavila množstvo nových kabeliek, vrátane kabelky so spojkou a crossboy.

PROENZA SCHOULER

Proenza Schouler bola založená v roku 2002 módnymi návrhármi Lazarom Hernandezom a Jackom McColloughom a od svojho vzniku sa značka stala uznávanou pre svoje používanie luxusných látok, zložitých detailov, inovácií, umeleckých inšpirácií a sofistikovaných dizajnov.

Prezentácia kolekcie Jeseň/Zima 2024 vyjadrila ich charakteristické štýly, ktoré zahŕňali zahalené šaty vyrobené z luxusných látok, dokonale ušité obleky a výrazné farby v neočakávaných oblastiach. Dizajnéri Jack McCollough a Lazaro Hernandez predstavili kolekciu plnú rafinovaných detailov a prepracovaných siluet. Zaujali asymetrické strihy, vrstvenie a výrazné vzory.  Vďaka skromným základom šatníka a tlmenej farebnej palete s výnimkou výraznej červenej, broskyňovej a zlatej , je kolekcia určená do šatníkov vznešených žien, pre ktoré navrhujú ladená a zahalená do tichého luxusu.  Je doplnená o odborne ušité kabáty, kožené doplnky a nadýchanú kožušinu v kombinácii s praktickou obuvou, ktorá nepochybne poslúži ako základ každodenného šatníka newyorskej ženy.

Ako sa dá izolovať od kakofónie okamihu a zároveň nájsť spôsob, ako sa zapojiť, byť prítomný, tvoriť a vyvíjať sa?“  Tak znela otázka v dejisku najnovšej prezentácie kolekcie Proenza Schouler, ktorá bola predstavená v továrni Chelsea v New Yorku. Pri skúmaní súhry medzi vonkajším svetom a naším súkromným, najvnútornejším, bola kolekcia dizajnérskeho dua zároveň diafánna a zmyselná.  Ručne strihané , kožené a obojstranné kašmírové odevy boli vrstvené tak, aby vedľa seba spájali vnútorné a vonkajšie, tvrdé a mäkké.

Táto sezóna bola celá o súhre medzi vonkajším svetom a našimi súkromnými najvnútornejšími momentmi, vysvetlili  dizajnéri Jack McCollough a Lazaro Hernandez motto kreovania svojej najnovšej kolekcie.  „Silueta zaberá priestor a zakrýva nositeľa mäkkými obalovými vrstvami,“ uviedli v poznámkach k módnej šou o prehodených úpletoch a príjemných šatkách. „Čiary sú niekedy nakreslené a predĺžené nad ramenom, čím vytvárajú postavu a prítomnosť.  Povrchy sú rozmazané a nejasné použitím priehľadných, priesvitných vrstiev. Občas je odhalené telo samotné, ide o prikývnutie zmyselnému a zvodnému.

TRENDY PRE JESEŇ/ZIMU 2024-25

Počas New York Fashion Weeku, módneho prehliadkového týždňa konaného v čase od 9. do 14. februára 2024, ktorý zahájil zimnú sezónu fashion weekov, vyvstali módne trendy pre nasledujúcu zimnú sezónu:

Ekologicky uvedomelý luxus: Dizajnéri ako Gabriela Hearst zdôraznili posun smerom k udržateľnosti, dokazujúc, že ekologicky priateľská móda môže byť zároveň luxusná. 

Odvažná ženskosť: Kolekcie značiek  Carolina Herrera a Tory Burch ukázali moderný pohľad na ženskosť, s výraznými siluetami  a odvážnymi vzormi. 

Retro oživenie: Mnohí dizajnéri, vrátane Tommyho Hilfigera a Retrofête, čerpali inšpiráciu z minulosti, prinášajúc vintage štýly do súčasnej éry s čerstvým zvratom.

Fluidná móda: Dizajnéri ako Ludovic de Saint Sernin a Area zdôraznili fluiditu v móde vyzývajúc tradičné normy androgýnnymi návrhmi a netradičnými materiálmi.

Textúrna bohatosť: Textúra bola oslavovaná v  značkách Michael Kors a Proenza Schouler, ktorí si hrali s textúrami, aby pridali hĺbku a rozmer do svojich kolekcií.

Prehliadka týždňa módy v New Yorku priniesla eleganciu bez námahy, nadčasovú estetiku a tichú sofistikovanosť, takže publikum uchvátila rovnováha inovácie a štýlu predvedených kolekcií. 

obrázky:  ©Getty Images, Shutterstock, Carolina Herrera, Proenza Schouler, Gabriela Hearst, Helmut Lang

Druhú časť článku o New York Fashion Weeku, sezóne Jeseň/Zima 2024-25, konaného vo februári 2024, si môžete prečítať v pokračovaní  na tomto blogu v kategórii Fashion .

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

 

 

 

Share: