New York Fashion Week, ďalšie nezabudnuteľné módne momenty – Area, Thom Browne, Retrofete, Michael Kors, Tommy Hilfiger, Prabal Gurung , Ludovic de Saint Sernin , Christian Siriano , Anna Sui, módne trendy, časť II.

New York Fashion Week je nepochybne jednou z najvýznamnejších udalostí v módnom priemysle, pričom februárová edícia 2024 opäť potvrdila svoju pozíciu ako centra pre najnovšie trendy, dizajnérske kolekcie a inovácie v móde.  Tento módny týždeň priniesol pôsobivú škálu kolekcií od popredných aj nových dizajnérov, ktorí predstavili  širokú škálu trendov pre nadchádzajúcu sezónu  Jeseň/Zima 2024-25.

New York Fashion Week, ktorý sa konal od 9. do 14. februára 2024, opäť raz predviedol to najlepšie z americkej módy. Hostil mnohých dizajnérov : Proenza Schouler, Tom Ford, Chromat , Gabriela Hearst, Michael Kors,  Carolina Herrera,  Marc Jacobs,  Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Prabal Gurung a mnohých ďalších.  Veľa z nich  sa tento rok zameralo na udržateľnosť a ekologické materiály.  Medzi najzaujímavejšie momenty tohtoročného New York Fashion Weeku patrili :

Brandon Maxwell, Coach, a Michael Kors predstavili svoje kolekcie, ktoré ukázali ich jedinečné videnie americkej módy.  Delpozo oslávilo svoje 50. výročie špeciálnou prezentáciou, ktorá zdôraznila dlhoročnú tradíciu značky v oblasti elegancie a inovácie. Ludovic de Saint Sernin predstavil svoju prvú prehliadku mimo Paríža, čo znamenal pre neho  a pre NYFW významný míľnik.

New York Fashion Week , sezóna Jeseň/Zima 2024 bol oslavou módy, kreativity a inovácií, ktorý predstavil smer, ktorým sa bude móda uberať v nadchádzajúcich mesiacoch. S takýmto bohatým výberom prehliadok  kolekcií je zrejmé, že módny priemysel pokračuje posúvať hranice a prehlbovať svoj vplyv smerom ku  spoločnosti. 

AREA

Všetky oči sa túto sezónu upierali na dizajnéra Piotreka Pansczcyk. Trendová značka začala svoju show práve vtedy, keď speváčka Taylor Swift zostúpila na Super Bowl v ich zdobených čiernych džínsoch, čo dokazuje, že jej dosah siaha ďaleko za ich výstrednú a niekedy až príliš rozmarnú módu. Pre tohtoročnú kolekciu ready-to-wear a couture kolekcie sa Pansczcyk ukotvil v koncepte sledovanosti. Použitím pop-artu 60. rokov, prvkov „kreslených očí“  z 20. rokov 20. storočia, kvetov, machúľ a ďalších abstraktných prvkov,  mal každý model miernu optickú pridruženú hodnotu.

Na niektorých modeloch bolo vidieť iba modelkinu tvár alebo oči, zatiaľ čo iné boli lapidárnejšie a výrečnejšie – napríklad ružové virálne šaty „google“ . Dizajnér Pansczcyk vo svojich poznámkach k módnej šou uviedol, že kolekcia je „hra medzi pozeraním a pozeraním“, avšak jedna vec je jasná: bolo dosť ťažké odvrátiť zrak. 

Prehliadka značky Area bola plná futuristických a avantgardných kúskov s odvážnymi strihmi a netradičnými materiálmi. Zaujali metalické farby, trblietky a výrazné šperky.

THOM BROWNE

Nikto v móde nie je lepší rozprávač ako americký dizajnér Thom Browne,  predseda Rady módnych návrhárov Ameriky, ktorý v priebehu rokov situoval svoje prehliadky do falošných katedrál, magických záhrad, dokonca aj na vzdialené planéty. Jeho modely ako vždy nestáli na prehliadkovom móle, ale namiesto toho boli hráčmi jeho fantázie,  rozvážne a pokojne sa prechádzali po zimnej pustatine plnej snehu a holých stromov.

Thom Browne zavŕšil módny týždeň New York Fashion Weeku večernou prehliadkou, ktorá bola, ako je u neho zvykom, plná kreativity a unikátneho prístupu k módnemu dizajnu. S celebritami ako Janet Jackson a Queen Latifah v prvom rade v stredu večer v divadelnom priestore na ďalekom západnom Manhattane, Browne robil to, čo vie najlepšie –  predvádzal výkony zložitého krajčírstva a venoval si čas na utkanie príbehu. 

Majster americkej módy, uzavrel New York Fashion Week v búrlivý deň svojou vlastnou zimnou krajinou, prikryl podlahu falošným snehom a predstavil svoje najnovšie vynaliezavé návrhy za recitovania Edgara Allana Poe – Mrazivý „The Raven“ .  Jeho rozprávačom soundtracku bola Carrie Coon, hviezda filmu „The Gilded Age“, ktorá zarecitovala Poeov bezútešný príbeh milenca smútiaceho za svojou stratenou láskou Lenore, keď ho navštívi čierny, hrubokrký vták, ktorý neustále opakuje: „Už nikdy! Nikdy viac!“ .  „Zatiaľ čo som prikývol, takmer som si zdriemol, zrazu sa ozvalo klopkanie,“ zneli  slová z básne Edgara Allana Poe, „ako keď niekto jemne klope a klope na dvere mojej komory„. 

 

Thom Browne sa opäť raz vymanil z konvencií a predstavil kolekciu plnú prekvapivých detailov a hravých siluet. Nechýbali oversized obleky, klobúky a extravagantné doplnky.

Módna šou sa začala.  Z takmer 50 módnych vzhľadov bolo všetko čiernobiele, typické pre Brownovu farebnú disciplínu s malou dávkou zlata na konci. Vysoký „ľudský strom“,  muž na chodúľoch v obrovskom nafúknutom plášti alebo róbe, ticho stál. Akonáhle sa dráma začala, z jeho kabáta sa vynorili štyri malé deti,  ako keby bol tmavšou verziou Matky Ginger z „Luskáčika“ .  Keď báseň začala, nakoniec sedeli v snehu.

Téma Poe bola vždy prítomná. Na prvý pohľad pôsobila impozantná čierna čelenka na jednom modeli, akoby na hlave modelky sedel havran. V druhom modeli boli čierne vtáky ozdobené bielym plášťom, ktorý zakrýval čierne sako a sukňu.

Prehliadku módnej zostavy Toma Browne  tvoril nesmierne vynaliezavý rad kabátov a búnd, sukní a nohavíc , niekedy modely neobsahovali vôbec žiadne nohavice.  Boli tam pevné látky aj potlače.  Niektoré modely boli úplne pretransformované do svojej role,  iné  mali dekonštruovaný náboj, ktorý je dlhou témou dizajnu Thoma Browne.  Každý outfit bol dielom vrstveného a zložitého krajčírstva, charakteristickým znakom dizajnéra, ktorý bol nedávno pozvaný na predvádzanie Haute Couture v Paríži.

Niektoré siluety boli dlhé a uhladené, iné hranaté alebo pevne stiahnuté v páse. Tašky obsahovali množstvo variácií Hectora – boli to kabelky a tašky v tvare psa na počesť Browneho domáceho maznáčika s rovnakým názvom. Vrecia boli podľa štítku pokryté odnímateľnou vrstvou nepremokavého vinylu, ktorý bol použitý aj na topánkach.

Pre rozmar bolo slovo „Nikdy viac“ z básne vyzdobené na chrbte niekoľkých búnd. Priesvitná čierna blúzka bola pokrytá ružami ako aj  priesvitná sukňa. Čo sa týka vlasov, tie boli pritiahnuté za vlasy,  doslova. Mnohé modelky mali dva vrkoče, ktoré odolávali gravitácii a siahali až nahor k oblohe.

Thom Browne predviedol divadelné zobrazenie, miešajúc módu s rozprávaním príbehov vo svojom jedinečne imaginatívnom štýle.

The Raven“ sotva končí veselým tónom. V skutočnosti to Coon ukončil desivými výkrikmi „Nikdy viac!“ .  Browne premenil svoju poklonu po prehliadke na romantické gesto, keď niesol obrovskú červenú škatuľku v tvare srdca, (zrejme od čokolády),  dlhoročnému partnerovi Andrewovi Boltonovi, hviezdnemu kurátorovi Kostýmového inštitútu Metropolitného múzea. 

RETROFETE

Módna značka Retrofête priniesla na mólo glamour a eleganciu 70. rokov. Nechýbali flitrované šaty, maxi sukne a výrazné šperky. 

Caroline Trentini sa predviedla v trojdielnom sukňovom kostýme, ktorý pútal pozornosť  mohutnými ramenami. Prehliadka vzhľadov, ktorá nasledovala, bola štúdiou  silového obliekania 80. rokov s opulentnými kožušinami, koženými sukňami a vyslovene sexi čiernymi spoločenskými šatami, ktoré určite zaujmú pri každej príležitosti. 

MICHAEL KORS

Slovom sezóny pre Michaela Korsa bola „nadčasovosť“. Americký dizajnér predstavil v bývalom obchode Barneys v Chelsea kolekciu, ktorá bola naplnená ultimátnym kapsulovým šatníkom.  Ťavie kabáty, čipkované šaty, flitre, tvíd a krajčírstvo. „Jedným z mojich charakteristických znakov bola vždy móda, ktorá obstojí v skúške času,“ povedal. „A keď hovoríme o tom, čo je nadčasové a čo trvá – je to kvalita, jednoduchosť, sofistikovanosť, oblečenie, vďaka ktorému sa budete cítiť úžasne.“

TOMMY HILFIGER

Návrat Tommy Hilfigera na prehliadkové mólo, zúčastnila sa ho okrem iných celebrít aj ambasádorka značky Sofia Richie Grange,  sa uskutočnil úvodným vystúpením Jona Batiste, ktorý predstavil nové pohľady na klasiku príprav, ktorú samotná značka založila v 90. rokoch s boxy tvídovými kabátmi. , univerzitnými bundami a kašmírovými šatami . 

Vrcholom show bol určite soundtrack od Questlove a prekvapivé vystúpenie Jona Batiste, ktorý rozprúdil dav optimistickým vystúpením svojej piesne „Freedom“. 

Hilfigerova kolekcia stelesňovala „ducha prípravy, modernizovaného prostredníctvom newyorského objektívu“, vysvetľovali poznámky k módnej šou, „smerovala jedinečný štýl mesta a reinterpretovala ho s výrazne Tommyho nádychom“

Tommy Hilfiger priniesol párty na New York Fashion Week  so svojimi typickými prípravnými klasikami, prepracovanými s novými detailmi a technikami vrstvenia. 

Oyster Bar na Grand Central Station prevzal americký dizajnér Tommy Hilfiger pre svoju prezentáciu kolekcie Jeseň/Zima 24, kde sa účastníkom podávalo martini a šampanské pri koktailových stoloch v štýle salónu. Módna šou sa začala ako milostný list mestu.  Módny návrhár vraj chcel „zabaliť celoživotné spomienky“ do jedného dokonalého „New York Moment““.  „Kolekcia je inšpirovaná New Yorkom, domovom Classic American Cool,  Je to duch prípravy, modernizovaný cez objektív New Yorku.“ Prehliadka Tommyho Hilfigera bola plná energie a mladosti.  Značka stavila na ležérny štýl s džínsovinou, oversized mikinami a športovými prvkami.

Hilfiger sa vrátil k základným prvkom šatníka so sviežim pohľadom – ako sú bejzbalové šiltovky, oxfordské polokošele, mohutné chino nohavice a dlhé kardigany vo vlasteneckej palete červenej, bielej, karamelovej a bielej. V kolekcii bolo vidno rugbyové košele s plisovanými sukňami,  košele s kravatami, univerzitné bundy, mikiny s kapucňou a tvídové nohavice. Celkový výsledný štýl bol  elegantný a vyleštený.  

PRABAL GURUNG

Módny návrhár Prabal Gurung čerpal inšpiráciu z komunity a rodiny, ťažil zo svojich detských denníkov a dedičstva, aby vytvoril kolekciu, ktorá bola  bohato zafarbená v odtieňoch šafranu a rumelky,  zdobená kryštálmi a zlatými výšivkami a  vzdávajúca hold rodine svojho otca v Nepále. Nechýbali bohaté vzory, výrazné farby a prepracované detaily.

Gurung predstavil kolekciu inšpirovanú Nepálom, jeho rodnou krajinou. 

LUDOVIC DE SAINT SERNIN

Na jednej z najočakávanejších prehliadok týždňa parížsky dizajnér Ludovic de Saint Sernin debutoval v New Yorku s očarujúcou kolekciou inšpirovanou kedysi tabuizovanými fotografiami Roberta Mapplethorpa, ktorá prešla od kvetinových aplikácií a jemných priehľadných látok až po trblietavé krištáľové šaty.  

Návrhy De Saint Sernina často prepisovali rodové kódexy obliekania a pre CNN povedal, že jeho oblečenie ukazuje, že „evolúcia a kompetencia, ktorú môžete získať so svojím pohlavím a svojou identitou, sú skúmaním, ktoré robíte celý život“.

Sezóna Jeseň/Zima 2024 znamenala teda prvé módne predstavenie Ludovica de Saint Sernin mimo Paríža Dizajnér predviedol  kolekciu, ktorá oslavovala krásu fluidity a sebavyjadrenia  s dôrazom na sexualitu a genderovú fluiditu.  Zaujali odvážne strihy, priehľadné materiály a provokatívne detaily.

V kontraste k jemnému a podvratnému, kolekcia vzdáva hold dominancii ikonického fotografa z éry 80. rokov s čírymi kvetinovými motívmi zmiešanými s kožou , celokožené vzhľady v štýle BDSM.  

CHRISTIAN SIRIANO

Christian Siriano sa pozrel do kinematografického sveta „Duny“ so svojou interpretáciou toho, ako „večerné oblečenie a pôvab vyzerajú v sci-fi, apokalyptickej púšti,“ vysvetľovali jeho poznámky k módnej show.

Návrhár  neustále dokazuje, že si zaslúži miesto v pláne týždňa módy v New Yorku tým, že sa pred vždy eklektickým predným radom objavil vzhľad po vzhľade (celkovo 61 modelov kolekcie Jseň/Zima 2024). Sophia Bush, Busy Philipps, Melanie Lynskey, Alicia Silverstone, J. Smith-Cameron a Ashley Simpson, ktorí sa zišli na The Plaza, aby sa pozreli na to najnovšie inšpirované Dunou (knihou a filmom). „Kolekcia stelesňuje myšlienku toho, ako by vyzerali večerné odevy a pôvab v sci-fi, apokalyptickej púšti – ktorá informuje o bohatej farebnej palete a žiarivých textúrach, ako sú luxusné krémy, tekuté metalízy, pálené oranžové lamé so zložitými sklenenými korálkami, sýta červená, a čierne trblietavé pozlátko pripomínajúce rozľahlú hviezdnu oblohu,“ píše Siriano v poznámkach k show. 

Telové šaty v bohatých, spálených pomarančoch,  reprezentovali púštne krajiny a  čierne „pozlátkové“ látky prikývli hviezdnej oblohe hlbokého vesmíru.

PHILLIP LIM

Phillip Lim je rovnomenná značka, ktorá bola založená v roku 2005 a je známa svojou klasickou kombináciou amerického športového oblečenia s ázijskými prvkami. Značka si získala uznanie za svoje čisté moderné krajčírstvo a neochvejný záväzok ku kvalite, pričom si získala fanúšikov a verných medzi celebritami a ľuďmi zainteresovanými v móde.

Phillip Lim, newyorská značka od základov, vie, že Newyorčania sú príliš zaneprázdnení behaním z predstavení na prehliadku  a tak sa namiesto toho rozhodol prezentovať svoju kolekciu  umeleckou inštaláciou priamo v čínskej štvrti, kde si hostia mohli vychutnať jeden alebo dva koktaily. 

Kolekcia Jeseň/Zima 2024 predvedená na New York Fashion Weeku niesla názov  „New York Stories“.  Bola ľúbostným listom značky jeho adoptovanému mestu a obsahovala kombináciu klasických a trendových kúskov, oslavujúcich pulzujúcu energiu mesta a inkluzívnosť.

 

Prehliadka obsahovala prepracované trenčkoty, pružné sukne, žiarivé farby a nadrozmerné blejzre, to všetko v podaní rôznych modelov.  Ďalej bolo v kolekcii vidno abstraktné vzory , legíny v dĺžke capri, po plyšové sako v tóne šperkov. 

ANNA SUI

Anna Sui je jednou z najuznávanejších módnych návrhárok svojej doby. Sui bola vyhlásená za jednu  z 5-tich najlepších návrhárov roku 2010 a získala ocenenie Geoffrey Beenee za celoživotné dielo od Council of Fashion Designers of America, ktorého držiteľmi sú aj módne značky Yves Saint Laurent, Giorgio Armani a Ralph Lauren.

Tohtoročná módna prehliadka sa odohrávala v knižnici a modelky sa po provizórnej dráhe promenádovali v retro oblečení. Kolekcia obsahovala okrem iného oranžové tvídy, saká s kvetinovou potlačou, rugbyové pruhované tričká, strieborné flitrové nohavice a sieťované tielka.

MÓDNE TRENDY PRE JESEŇ/ZIMU 2024 

Počas New York Fashion Weeku, módneho prehliadkového týždňa konaného v čase od 9. do 14. februára 2024, ktorý zahájil zimnú sezónu fashion weekov, vyvstali módne trendy pre nasledujúcu zimnú sezónu:

Vrstvenie bude hrať kľúčovú rolu, kombinujte rôzne materiály, vzory a textúry, aby ste vytvorili jedinečný a hravý vzhľad. V kurze je opäť koža. Novej zimnej sezóne budú vládnuť silné farby červená, fialová a zelená. Prichádzajú veľké golieremaxi sukne a šaty.

Diverzita a inkluzivita: Tento rok bol NYFW domovom pre širokú škálu dizajnérov, ktorí predstavili kolekcie reflektujúce rôznorodosť a inkluzivitu. Udržateľnosť a inovácie: Mnohé značky zdôrazňovali význam udržateľnosti a inovatívnych materiálov vo svojich kolekciách. Osobný výraz a individualita: Kolekcie často oslavovali osobný výraz a individualitu, ukazujúc, že móda je platformou pre sebavyjadrenie.

obrázky:  ©Getty Images, Shutterstock, Carolina Herrera, Proenza Schouler, Gabriela Hearst, Helmut Lang, Filippo Fior/Tommy Hilfiger, Anna Sui, Phillip Lim, Christian Siriano, Ludovic de Saint Sernin, Tommy Hilfiger, Prabal Gurung, Michael Kors, Retrofête

Prvú časť článku o New York Fashion Weeku, sezóne Jeseň/Zima 2024-25, konaného vo februári 2024, si môžete prečítať v histórii  na tomto blogu v kategórii Fashion .

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

 

Share: