Odišla Olivia Newton John, ktorá zanechala módnu stopu a radosť v srdciach mnohých

Olivia Newton-John je jednou z ikon 70. rokov, ktorá zanechala módnu stopu a radosť v srdciach mnohých. Kto by sa nezamiloval do jej nádherného širokého úsmevu a blond vlasov s dievčenskou ofinkou ? 

Počas svojej desaťročnej kariéry prinútila  spievať celé generácie hity ako I really love you (za čo dostala ceny Grammy a Billboard Award) a Physical. Všetko to začalo austrálskou talentovou šou Sing, Sing, Sing,

vďaka ktorej odletela do Spojeného kráľovstva a v roku 1971 vydala svoj prvý sólový album If not for you, ktorý ju zasvätil za kráľovnú popu. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1974, sa zúčastnila Eurovízie a po víťazstve skupiny ABBA skončila druhá.

8. augusta 2022 Olivia Newton-John po dlhom 30-ročnom boji s rakovinou prsníka odišla na večnosť vo veku 73 rokov . Správu o jej smrti potvrdil jej manžel John Easterling, ktorý vo vyhlásení uviedol, že jeho manželka „odišla pokojne na svoj ranč v južnej Kalifornii, obklopená rodinou a priateľmi“. 

Hviezda dlhé roky čelila tomuto boju s rakovinou prsníka, ktorý sa začal v roku 1992 a potom sa choroba vrátila, aby sa opäť objavila v rokoch 2013 a 2017. Olivia bola priekopníčkou v zmysle osvety, vždy verejne hovorila o svojich diagnózach a stala sa „aktivistkou pre získanie  finančných prostriedkov na výskum rakoviny a zvýšenia povedomia žien o správnej a nepretržitej prevencii.

Olivia Newton-John začínala ako umelkyňa a bola ideálna na to, aby sa vžila do kože dobrého dievčaťa Sandy, do ktorého sa zamiloval vodca T-Birds Danny, ktorého hral mladý herec John Travolta. Jej rola vo filme Grease zostáva nezabudnuteľná a prechádza od rozšírených šiat v pastelových farbách k veľmi obtiahnutým legínam s ikonickou čiernou koženou bundou.

Úspešný hudobný film z roku 1978  priniesol nezabudnuteľné módne momenty a Olivia zanechala stopu ako štýlová ikona 70. rokov so zvonovými rukávmi. 

Neskôr v 80. rokoch prišla zmena imidžu, ktorá sa presne zhoduje s úspechom filmu Grease, kedy sa Olivia Newton-John stala absolútne popovou divou so svojimi teniskami, obtiahnutými farebnými trenčkotmi na cvičenie a spevácke vystúpenia,  gumičkami do vlasov a minisukňami.

 

Nakoniec  očarila výzorom z filmu Xanadu,  kde bol jej outfit vyrobený z veľmi dlhých strapcov a kovbojského klobúka. Takto si ju chceme zapamätať: s jej blond ofinou, úsmevom na perách a nádhernými pohľadmi, ktoré nám venovala.

MIMORIADNA KARIÉRA

Olivia Newton-John sa narodila  v Cambridge v roku 1948 v rozhodne výnimočnej rodine (jej starý otec z matkinej strany bol nositeľom Nobelovej ceny za fyziku Max Born, zatiaľ čo jej otec sa podieľal na projekte Enigma na rozlúštenie vojnových posolstiev nacistov počas druhej svetovej vojny). Keď sa potom Olivia presťahovala do Austrálie, vo veku šesť rokov, začala svoju skorú umeleckú kariéru a vo veku 14 rokov založila svoju prvú popovú skupinu The Sol Four.  Skutočný rekordný úspech však prišiel až v 70. rokoch  s albumami If You Love Me, Let Me Know a Have You Never Been Mellow, ktoré sa dostali na vrchol hitparád aj v Spojených štátoch. V priebehu svojej hudobnej kariéry nazbierala Newton-John 4 ceny Grammy, niekoľko platinových platní a celosvetové predaje presiahli 100 miliónov platní.

Ďalší impulz k jej  medzinárodnej sláve však prišiel v roku 1978 vďaka účasti v kultovom hudobnom filme Grease po boku Johna Travoltu. Duetá s ním, You’re The One That I Want a Summer Nights, patria k najpredávanejším singlom v histórii a jej naivná no odhodlaná postava Sandy sa zapísala do dejín spolu s impomatizovaným Dannym Zuccom. Po tejto účasti nasledovali ďalšie úspechy súvisiace najmä s albumami ako I Honestly Love You, Physical a Xanadu, ktorý bol prevzatý z vizionárskeho muzikálu, ktorý ju ešte viac posvätil ako absolútnu LGBTQ+ ikonu. Neskôr, keď sa venovala svojej rodine a aktivizmu za práva detí a ochranu zvierat, herečka a speváčka pokračovala v účinkovaní vo viacerých filmoch, koncertoch a televíznych reláciách, napríklad v špeciálnej epizóde Glee alebo na stretnutí s Travoltom s názvom Meet’n’Grease.

POCTA HOLLYWOODU OLIVII

V súvislosti s úmrtím Olivie Newton-John vyjadrili mnohé celebrity Hollywoodu úprimnú sústrasť . Medzi prvými sám John Travolta, obľúbený kolega a priateľ života slovami: „Drahá Olivia, veľmi si nám zlepšila život. Váš vplyv bol neuveriteľný, „napísal herec na sociálnych sieťach: „Cestou sa opäť uvidíme a znova sa stretneme. Váš navždy od chvíle, keď som vás uvidel Danny, váš John! 

Austrálska speváčka Kylie Minogue, ktorá sa s Oliviou Newton-John ešte viac zblížila počas boja s rakovinou prsníka, napísala: „Od svojich desiatich rokov milujem Oliviu Newton-John a inšpirujem sa ňou. A vždy to budem robiť. Bola a vždy bude pre mňa inšpiráciou v mnohých rôznych smeroch. Skladateľka Dionne Warwick povedala, že „Do Heaven Choir sa pripojil ďalší anjelský hlas, jeden z najláskavejších ľudí, s ktorými som mala tú česť pracovať a vystupovať.“ Herec zo Star Treku George Takei napísal: „Stratili sme ikonickú a veľkú umelkyňu. Som presvedčený, že teraz bude vo veľkom Xanadu.“

obrázky: © getty image, pinterest

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

Share: