Najvýznamnejšie dizajnérske počiny Jeremy Scotta v značke Moschino za jeho desaťročie trvajúcu kariéru – časť I.

Americký módny návrhár Jeremy Scott, ktorý stál na čele talianskeho módneho domu Moschino, odstúpil 20. marca 2023 po  desaťročí „neúctivých“, popkultúrou nabitých kolekcií, uvádzalo sa vo vyhlásení módneho domu . „Týchto posledných desať rokov v Moschino bolo úžasnou oslavou kreativity a predstavivosti,“ povedal Scott v tlačovej správe. „Som taký hrdý na dedičstvo, ktoré po sebe zanechávam.“

Od lustrových šiat speváčky Katy Perry,  šaty na červené koberce, pozlátené šaty v tvare harfy modelky Gigi Hadid, po nezabudnuteľné modely pre celebrity na Met Gala alebo Oscary, návrhy dizajnéra  Jeremy Scotta vliali talianskemu módnemu domu Moschino zmysel pre humor. Medzi najvýznamnejšie patrili aj róby zdobené príbormi, uniformy McDonald’s,  šaty Marie Antoinette pripomínajúce dekadentné poschodové torty, papierové šaty a motívy papierových bábok, či večerné šaty s nafukovacími bazénovými prvkami.

Ak nemôžete byť elegantný,“ povedal raz Moschino, „buďte aspoň extravagantný.“  Pozrime sa na vývoj dizajnéra Jeremy Scotta a prierez jeho najpamätnejších dizajnov, ktoré sa zapíšu do histórie módy za jeho pôsobenia v značke Moschino.

Jeremy Scott so speváčkou Cardie B , dizajn Moschino na  Met Gala 2018 .

Nahé šaty – dizajn Jeremy ScottaMoschino pre modelku Irina Shayk na Met Gala 2021.

JEREMY SCOTT – BIOGRAFIA DIZAJNÉRA ENFANT TERRIBLE

Zdá sa, že v móde sa nikto nebavil  viac ako dizajnér Jeremy Scott, ktorý donedávna viedol značku Moschino. V talianskom módnom dome pôsobil ako kreatívny riaditeľ od roku 2013 do 20. marca 2023, kedy oznámil, že opustí svoj post. Za jeho náhradu zatial nebol menovaný nikto.

Jeremy Scott, ktorý sa narodil a vyrastal na predmestí Kansas City v Amerike v Missouri, vydal módne kolekcie, ktoré zamerali jeho popkultúru a uštipačný objektív na Barbie, mimozemšťanov a Ronalda McDonalda. Svoju mladosť strávil na farme s chovom dobytka v Missouri a potom v roku 1992 odišiel do New Yorku študovať vysokú školu, módne návrhárstvo na Pratt School of Design. Počas posledného ročníka bol v skutočnosti internovaný na oddelení pre styk s verejnosťou spoločnosti Moschino a potom odišiel  do Paríža, kde debutoval vo svojej rovnomennej línii. 

V Paríži pristál ako mladý chlapec vo veku 22 rokov  s prázdnou peňaženkou a s neexistujúcou znalosťou francúzštiny. V roku 1997 spustil svoju rovnomennú značku Jeremy Scott a rýchlo získal status enfant terrible – postrach, s debutovou kolekciou navrhnutou zo zdravotníckych potrieb, ako sú nemocničné plášte.  Po deviatich ďalších extatických kolekciách v Paríži si dizajnér  získal medzinárodnú fanúšikovskú základňu najmä v Ázii , ale  aj s fanúšičkami vrátane Björk, Madonny a Chloë Sevigny. Už vtedy bolo evidentné, že sa v móde baví štýlom jemu vlastným, čo deklaroval na svojej menovke. 

JEREMY SCOTT – KOLEKCIA JAR/LETO 1998

Dizajnér Jeremy Scott so svojou prvou kolekciou debutoval v Paríži v roku 1997 a odvtedy predvádzal kolekcie v Paríži, New Yorku, Los Angeles, Londýne , Moskve a  Soule.

Mladý dizajnér Jeremy Scott s Paris Hilton (vpravo).

Jeho prvá kolekcia mu priniesla medzinárodné módne uznanie a v rokoch 1996 a 1997 vyhral Venus de la Mode Award – ako „Najlepší dizajnér roka„. V roku 1999 ho uznala CFDA (The Council of Fashion Designers of AmericaRada amerických módnych návrhárov) a bol nominovaný na „Najlepšieho mladého dizajnéra„. 

Vo veku 28 rokov, na jeseň 2001,  sa Scott presťahoval do Los Angeles, kde si vybudoval úzky profesionálny vzťah s ľuďmi v zábavnom priemysle. Toto mesto s otvorenou náručou privítalo jeho parodický štýl módy a v roku 2002 dosiahol jednu zo svojich dlhodobých ambícií – objavil sa v súťaži celebrít vo filme „Wheel Of Fortune“ a obliekol hostesku Vannu White na päť večerov do glamour rób a džínsového oblečenia. V módnom priemysle si časom vybudoval meno, začal byť sledovaný a v roku 2004 bol nominovaný časopisom The Face Magazine ako číslo 32 medzi  „100 najmocnejšími ľuďmi v móde“.

Hosteska Wanna White a návrhár Jeremy ScottWheel of Fortune

Jeremy Scott si časom vybudoval povesť poburujúcich návrhov, ktoré uprednosťňovali popové hviezdy a celebrity vrátane Madonny, Rihanny, Katy Perry, Kanye West,  Björk,  Beyoncé, M.I.A., Lana Del Rey, Britney Spears, Robyn, Beth Ditto, Fergie, Justina Biebera, Christina Aguilera, Nicki Minaj, Kylie Minogue, Victoria Beckham, Lil Wayne, Grimes, Sky Ferreira, 2NE1, Gwen Stefani, Rita Ora, Selena Gomez, Eason Chan, Hayley Williams, Natalia Kills, Ryan Lochte, Azealia Banks, Belinda Peregrin či Lady Gaga.

Madonna v šatách Jeremy ScottaMet Gala


Speváčka Rita Ora v modeli Jeremy Scott – Moschino.

2003 – BRITNEY SPEARS MODEL LETUŠKY

V roku 2003 dizajnér navrhol ikonickú uniformu letušky pre hudobné video Britney Spears – „Toxic a v roku 2004  sa návrhár s úzkou priateľskou skupinou, do ktorej patrili  speváčky Rihanna a Miley Cyrus,  pevne zaradil do sveta popkultúry.  Žil a dýchal životným štýlom, ktorý navrhoval.  


Jeremy Scott a speváčka Miley Cyrus. 

Legendárny módny návrhár Karl Lagerfeld sa v novinách Le Monde vyjadril, že Scott bol jediným dizajnérom, ktorý ho kedy mohol v značke Chanel nahradiť. Jeremy Scott je známy vtipnými potlačami, ktoré híria esenciou zábavy a módy po celom jeho oblečení a taškami, ktoré navrhuje každú sezónu pre francúzsku luxusnú spoločnosť Longchamp.

Dizajn Jeremy Scotta pre značku Longchamp.

Jeremy Scott – výrazné a vtipné potlače, Moschino.

Jeremy Scott sa objavil aj na obálke anglického módneho časopisu I-D v júli 2007 ako prvý návrhár, ktorý tam pózoval v oblečení podľa vlastného návrhu. Zahral si aj vo filme Larryho Clarka  „Wassup Rockers“  ako paródia na módneho fotografa a podal výkon, ktorý vyvolal recenzie chváliace jeho herecké schopnosti. Scott navrhol aj už neexistujúci nočný klub na Manhattane – Happy Valley.

Jeremy Scott na obálke časopisu I-D.

OKTÓBER 2013 – JEREMY SCOTT , KREATÍVNY RIADITEĽ ZNAČKY MOSCHINO

V októbri 2013 Jeremy Scott prevzal značku Moschino a pokračoval v odkaze Franca Moschinav satirizácii módneho priemyslu vtipnými kolekciami inšpirovanými pop-artom, ktoré poukazovali na konzum a kapitalizmus

Hneď po jeho nástupe sa začalo revolučné funkčné obdobie, ktoré charakterizovalo značku postmoderným popom, siluetami New Look a konzumným nadbytkom.

A bolo to práve v Miláne, kde zažil svoj najväčší úspech. S jeho vymenovaním do najvyššieho kreatívneho postu v talianskom módnom dome Moschino do role, ktorú predtým takmer 20 rokov zastávala Rossella Jardini , sa Scott začal venovať pop artu a provokácii

Dizajnérka značky Moschino Rossella Jardini na prehliadke svojej dovtedajšej kolekcie.

V Scottovom svete nebolo nič zakázané: bublinková fólia, bazénové plaváky, detské fľaše a vrecia na odpadky boli férovou hrou a rovnakou možnosťou pre dizajn ako textílie a doplnky.

Jeho prezentácie módnych kolekcií, často poburujúce, ale vždy nápadité,  boli spoľahlivým zdrojom úsmevu každý mesiac módy.

Jeremy ScottMoschino, ktorý vždy tvrdil, že sa považuje skôr za „komentátora“ ako za dizajnéra, odsúdil módny prebytok 80. rokov svojím pohľadom na obleky Chanel s veterníkovými gombíkmi , gombíkmi so smajlíkmi a v tvare vodovodných kohútikov a tiež pohľadom  na  klobúky so širokým okrajom.

Pseudo návrh kolekcie Chanel z dielne Jeremy Scotta – Moschino kolekcia,  Jeseň/Zima 2022 -2023.

Keď navrhol tričko s televízorom naladeným na „Kanál č. 5“, v skutočnosti ho módny dom Chanel žaloval za odkaz na parfum Chanel č. 5

Prierez dizajnérovej tvorby zahŕňal modely, ktoré vyrážali dych a vyvolali úsmevy na tvárach divákov.  Jeho dizajny si rovnako obľúbilo aj množstvo celebrít, pre ktoré Jeremy Scott navrhoval aj šaty na spoločenské udalosti ako červené koberce.

2013 – MOSCHINO, KOLEKCIA JESEŇ/ZIMA 2013-14

Americký dizajnér Jeremmy Scott potom, čo v októbri 2013 prevzal značku  Moschino , predviedol priekopnícku kolekciu Jeseň/Zima 2013-14 , ktorá podľa vyhlásenia „spustila tisícky debát o úlohe módy v umení, o konzume a spoločenských komentároch“.

Jeremy Scott odpálil svoj debut v značke Moschino úžasnou eklektickou kolekciou s punkovým vzhľadom , zvieracími potlačami, vzormi s príšerami, očami a slintajúcimi ústami a citátmi a chlpatým oblečením ako príšerným. Tieto inteligentné grafické prvky dosiahli svoj vrchol vo svetroch, ktoré nosili modelky Cara Delevingne a Miles McMillan, na ktorých je vidno strašidelnú tvár, ktorá sa pozerá priamo na vás. Jeremy povedal, že korčuliari, punkeri a surferi zo západného pobrežia sa cítia v celej kolekcii ako malé deti. Je tu zobrazený fantastický farebný svet dospievajúceho dieťaťa a dospievanie je tu prítomné viac ako inokedy. Počas módnej prehliadky zaznelo jasné vyhlásenie v citáte na tričku: „Dospelí sú na prd, potom ste jeden„….

2014 – MOSCHINO KOLEKCIA JESEŇ/ZIMA 2014

Ďalšou zábavnou kolekciou bola óda  z Jesene/Zimy 2014 na SpongeBob Square Pants.

Scott vytvoril aj svoj vlastný satirický pohľad na značku Chanel  prvou kolekciou pre Moschino z roku 2014 –  tvorili ju červené a žlto lemované sukne a nohavice inšpirované Ronaldom McDonaldom s chlopňami, ktoré pretvárali ikonický dizajn srdca značky ako zlaté oblúky McDonald’s. Príliv módy sa dovtedy zmenil a recenzenti označili kolekciu za „geniálnu“.

Táto bombastická kolekcia, Moschino Jeseň/Zima 2014 obsahovala aj riflové modely v štýle značky Chanel a zlato-čierne modely a veľa kovových reťazí, ozdôb a nápisov v štýle Lagerfeldovej tvorby pre módny dom Chanel.

Scottov okázalý debut pre Moschino v roku 2014 sa zameral na americký konzum, poprepletal aj značky McDonald’s, Hershey’s a Budweiser spolu s tvárou Spongebob Squarepants na uniktáne kúsky predvedené s ováciami na prehliadkovom móle. 

Z tejto a ďalších skorých kolekcií boli obzvlášť hitom Scottove prepracovania doplnkov Moschino ako každodenných značkových predmetov – od kabeliek Happy Meal , po ochranné puzdrá na telefóny. 

Jeremy Scott so svojimi modelmi po svojej debutovej prehliadke pre Moschino v roku 2014.

Jeremy Scott, ktorý v roku 2013 oživil značku Moschino všetkým, od módnej prehliadky na tému Barbie, kde modelka vystrojená ako Roller Barbie predviedla model na móle na kolieskových korčuliach , až po jeho ódy na kabelky pripomínajúce škatuľu McDonald´s Happy Meal, bol plný nespočetných kreatívnych nápadov, ktoré žneli úspech za úspechom.

Článok, ktorý opisuje 10-ročné pôsobenie dizajnéra Jeremy Scotta v značke Moschino  –  „Jeremy Scott – kráľ gýča opúšťa po 10-tich rokoch taliansku luxusnú značku Moschino“  , čítajte v histórii na tomto blogu. Druhú časť článku o nezabudnuteľných dizajnoch Jeremy Scotta počas pôsobenia v značke Moschino si môžete prečítať v pokračovaní na tomto blogu.

Obrázky:  ©getty images, shutterstock,  Moschino, Jeremy Scott, Vogue, Courtesy of Rizzoli

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

Share: