Najvýznamnejšie dizajnérske počiny Jeremy Scotta v značke Moschino za jeho desaťročie trvajúcu kariéru – časť II.

Americký módny návrhár Jeremy Scott, ktorý stál na čele talianskeho módneho domu Moschino, odstúpil 20. marca 2023 po  desaťročí „neúctivých“, popkultúrou nabitých kolekcií, uvádzalo sa vo vyhlásení módneho domu . „Týchto posledných desať rokov v Moschino bolo úžasnou oslavou kreativity a predstavivosti,“ povedal Scott v tlačovej správe. „Som taký hrdý na dedičstvo, ktoré po sebe zanechávam.“

Návrhy dizajnéra  Jeremy Scotta vliali talianskemu módnemu domu Moschino zmysel pre humor. Medzi najvýznamnejšie patrili aj róby zdobené príbormi, uniformy McDonald’s,  šaty Marie Antoinette pripomínajúce dekadentné poschodové torty, papierové šaty a motívy papierových bábok, či večerné šaty s nafukovacími bazénovými prvkami.

Ak nemôžete byť elegantný,“ povedal raz Moschino, „buďte aspoň extravagantný.“  Pozrime sa na vývoj dizajnéra Jeremy Scotta a prierez jeho najpamätnejších dizajnov – pokračovanie z článku I. (časť I. si môžete prečítať v histórii tohto blogu), ktoré sa zapíšu do histórie módy za jeho pôsobenia v značke Moschino.

Zdá sa, že v móde sa nikto nebavil  viac ako dizajnér Jeremy Scott, ktorý donedávna viedol značku Moschino. V talianskom módnom dome pôsobil ako kreatívny riaditeľ od roku 2013 do 20. marca 2023, kedy oznámil, že opustí svoj post. Za jeho náhradu zatiaľ nebol menovaný spoločnosťou nikto.

O živote, vývoji a smerovaní v tvorbe Jeremy Scotta si prečítajte v predchádzajúcom článku v histórii tohto blogu s názvom : „Nezabudnuteľné módne vzhľady dizajnéra Jeremy Scotta – Moschino, časť I.“

Článok, ktorý opisuje 10-ročné pôsobenie dizajnéra Jeremy Scotta v značke Moschino  –  „Jeremy Scott – kráľ gýča opúšťa po 10-tich rokoch taliansku luxusnú značku Moschino“  , čítajte v histórii na tomto blogu. 

Scottova láska k absurdite bola zakódovaná do tejto estetiky a DNA značky. Schopnosť vyrobiť Hershey’s čokoládové zavinovacie šaty, pri ktorých si ľudia myslia: „Áno, to dáva zmysel,“ je pre Scotta jedinečná. Nikto nerobí tak lacno a šik ako on.

2015 – ŠATY PRE MADONNU NA REBEL HEART TOUR 

V roku 2015 navrhol Jeremy Scott šaty pre speváčku Madonnu pre jej celosvetovú Rebel Heart Tour. 

Šaty na vystúpenie „Material Girl„. 

2015 – MOSCHINO – SUPER BOWL, KATY PERRY

Aj keď Scott obliekal niekoľko celebrít na A-Liste, keď viedol Moschino, jeho návrhy boli obzvlášť neporovnateľné tam, kde bola potrebná veľká dramatickosť, napríklad pri príležitostiach, ako je polčasová show Super Bowl,  pre ktorú v roku 2015 vytvoril módny vzhľad pre speváčku Katy Perry alebo Červený koberec Met Gala.

Myslím si, že je dôležité, aby sa ľudia bavili, keď prídu na moje módne predstavenia,“ povedal Jeremy Scott pre CNN v roku 2016. „Toto odo mňa ľudia očakávajú.“ 

2015 – MADONNA  A KATY PERRY ŠATY NA MET GALA 2015

Na májovom podujatí Met Gala 2015 sa dizajnér Jeremy Scott klania a bozká ruku speváčke Madonne v šatách z jeho dielne. Vtedy 56-ročná speváčka prišla do Metropolitného múzea umenia v New Yorku v róbe Moschino pokrytej graffiti. Čierne tubové šaty siahajúce po podlahu s dlhým plášťom umožnili hviezde „Material Girl“ predviesť bujný dekolt. Graffiti obsahovali nápis Madonninho posledného albumu „Rebel Heart“.  Štvornásobná matka spojila šaty s čiernymi koženými rukavicami a zlatým opaskom Moschino, ktorý mala prehodený ako kabelku cez rameno.

Scott vytvoril šaty v rovnakom štýle aj pre speváčku Katy Perry a spoločne vyzerali ako jeden unikátny model.

Trio potom zapózovalo pred objektívmi nadšených fotografov a fanúšikov.

2016 – JAR/LETO  

V kolekcii Moschino, Jar/Leto  2016 mal jeden z modelov na sebe nápis „Umývačka auta“ a jagal sa ako mokrá kefa v trblietavých svetlách.

Modelka Bella Hadid mala v rukách superveľkú fľašu Windex, v ktorej sa skutočne nachádzal nový parfum  Moschino. 

Jeden z modelov mal na sebe nápis „Umývačka auta“ a šaty pripomínali doslova umývacie kefy.

2016 – NICKY MINAJ, MET GALA 2016

A kto by len  mohol zabudnúť na otroctvom inšpirovaný look speváčky  Nicki Minaj z Manus x Machina počas Met Gala z roku 2016 alebo na Katy Perry, ktorá sa o tri roky neskôr zmenila na ovešaný sklený  luster a cheeseburger na červenom koberci? 

Jeremy Scott a speváčka Nicky MinajMet Gala 2016.

2017 – MADONNA ŠATY NA MET GALA 2017

Po úspešnom Met Gala 2015 modely pre speváčku Madonnu, vytvoril Scott o 2 roky neskôr na tú istú udalosť Met Gala 2017 vojensky inšpirované šaty. Madonna, ktorej šaty dokonale sadli si model doplnila o retiazkové kovové náhrdelníky, čierne kožené rukavice a zlatý zub. Spoločnosť jej nerobil nik iný ako samotný dizajnér Jeremmy Scott.


2017 – MOSCHINO KOLEKCIA JAR/LETO 2017

V roku 2017 niesla jedna z ďalších módnych kolekcií značky Moschino motív papierovej bábiky. Kartónové šaty s papierovými klobúčikmi obsahovali nápis „fragile“ – krehké a boli súčasťou bombastickej prehliadky kolekcie Jar/Leto 2017.

2018 – MET GALA 2018, CARDI B – MOSCHINO

V roku 2018 sa konala vtedajšia najväčšia módna akcia, podujatie Met Gala 2018, akú kedy Costume Institute Metropolitného múzea v New Yorku usporiadal. Téma večera znela : „Nebeské telá: Móda a katolícka predstavivosť.“  Na túto výnimočnú udalosť obliekol Scott v roku 2018 speváčku Cardi B do éterických šiat s perlami a čelenkou. On sám mal na sebe rovnako zladený model. 

Tehotná raperka Cardi B debutovala na červenom koberci Met Gala 2018 po boku návrhára Jeremyho Scotta v krémovej róbe Moschino s dlhými rukávmi, posiatej perlami, kryštálmi a drahokamami po celej ploche. Inšpirovaná bola tapisériami a výšivkami z cirkevných rúch. Róbu dopĺňala výrazná čelenka v rovnakom štýle, všetko vytvorené dizajnérom Jeremy Scottom – Moschino. Cardi B, alebo „Panna Cardi, Kardinál B, Jej Svätosť, Blcalis Almanzal,“  ako dostala prezývky,  patrila k najlepšie oblečeným dámam večera. 

2018 – MOSCHINO, KOLEKCIA 

Milánska šou prehliadky kolekcie Jar/Leto 2018 začala punk-twistom na My Little Pony, načo finálnych 18 lookov rýchlo prehodilo vypínač a na móle sa stiedali rozfúkané kvety, motýle a prišla rozkvitnutá príroda.  Modelky Gigi Hadid, Kaia Gerber posunuli kvetinovú tému do nových výšin, keď uzavreli módnu prehliadku v nádherných modeloch celé zahalené do kytíc kvetov obalených stužkami. 

MILAN, ITALY – SEPTEMBER 21: Jeremy Scott (C) and models are seen backstage ahead of the Moschino show during Milan Fashion Week Spring/Summer 2018 on September 21, 2017 in Milan, Italy. (Photo by Tristan Fewings/Getty Images for MOSCHINO)

2019 – KATY PERRY MOSCHINO, MET GALA 2019

Do histórie módy sa zapísal aj dizajn vytvorený návrhárom Jeremy Scottom v roku 2019 pre speváčku Katy Perry na udalosť Met Gala, kde prišla oblečená ako „luster“, ktorý dokonca svietil.  Tento model bol jedným z najpamätnejších dizajnov amerického návrhára počas pôsobenia v značke Moschino.

Dizajnér Jeremy Scott obliekal viaceré celebrity na rôzne spoločenské udalosti. Najznámejšou bola speváčka Katy Perry, ktorá sa prvýkrát objavila v lustrových šatách Moschino a potom sa na afterparty prezliekla do kostýmu hamburgeru taktiež z dielne Moschino.

2019 – MET GALA, ŠATY PRE MODELKU BELLA HADID

Modelka Bella Hadid debutovala v novom rafinovanom pixie strihu šiat Moschino od Jeremy Scotta na Met Gala podujatí v roku 2019. Odvážne čierne šaty s hlbokým výstrihom a výrezmi boli okrášlené rôznofarebnými drahokamami a striebornými ozdobami. Model pozostával zo zodpovedajúcich rukavíc nad lakte a kvapkových smaragdových náušníc. Dizajnér mal podobne zladený model. 

2020/2021 – VIZUÁLNA HISTÓRIA MÓDY DIGITÁLNEHO VEKU

Keď pandemické obmedzenia v posledných rokoch zabránili dizajnérom predvádzať klasickou formou počas týždňov módy na prehliadkových mólach, Moschino sa zameralo na kreatívne riešenia a Jeremy Scott namiesto toho navrhol vysokoprodukčné krátke filmy. Jedným bola malá bábková šou so skutočným (zmenšeným) vzhľadom modelov kolekcie Jar-Leto 2021 s bábkovými návštevníkmi ako boli  Anna Wintour  a ostatné známe osobnosti v detailnom zmenšení, čo bolo v skutku originálne. V prednom rade sa ako bábky objavili Dita von Teese, Precious Lee a ďalšie celebrity, ktoré dostali pozvánku na „módnu šou“ .

MET GALA 2021 – NAHÉ ŠATY PRE IRINU SHAYK

Jeremy Scott navrhol na udalosť  Met Gala 2021  „nahé šatypre modelku Irinu Shayk . 

2022 – MOSCHINO KOLEKCIA, JESEŇ/ZIMA 2022

Pokračovať môžeme kolekciou Jeseň/Zima  2022, kedy sa modelky ako Gigi Hadid, Jan Baiboon a ostatné premenili doslova na nábytok.

2022 – JEREMY SCOT ŠATY PRE MEGAN THEE STALLION, MET GALA 2022

Americká speváčka a skladateľka Megan Thee Stallion zažiarila na Met Gala 2022 v zlatých flitrových šatách Moschino navrhnutých dizajnérom Jeremy Scottom. Šaty mali výrezy so sieťoviny a rozparok po stehná. Svoj očarujúci vzhľad zavŕšila rovnako oslnivým make-upom.

2023 – MOSCHINO, KOLEKCIA JESEŇ/ZIMA 2023-24

Posledná kolekcia značky Moschino od dizajnéra Jeremy Scotta, ktorá bola predvedená na milánskom týždni módy vo februári 2023, však bola tlmenejšia ako minulé sezóny, s modelmi v sukniach, úpletoch, mohutných zlatých šperkoch a do neba vysokých vlasových mohawkoch.

2023 – OSCARY 2023

Posledným módnym počinom dizajnéra, kedy obliekol celebrity na červený koberec bola udalosť Oscar 2023, kde vytvoril šaty pre  Tessu Thompson a Angelu Bassett, ktorú obliekol do výnimočných ultrafialových ručne zahalených šiat s  výstrihom vo forme mašle.

Herečka Angela Basset – šaty z dielne Jeremy Scotta, Moschino.

Herečka Tessa Thompson v šatách na Oscary 2023Moschino.

Prvú časť článku „Jeremy Scott – kráľ gýča opúšťa po 10-tich rokoch taliansku luxusnú značku Moschino“  , čítajte v histórii na tomto blogu. 

Obrázky:  ©getty images, shutterstock,  Moschino, Jeremy Scott, Vogue, Courtesy of Rizzoli

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 
Share: