Olivier Rousteing dizajn – láskyplná pocta Jeanovi Paulovi Gaultierovi, Paríž, 7. júl 2022

Módny dizajnér značky Balmain, Olivier Rousteing,  predstavil 7. júla 2022  v Paríži  unikátnu kolekciu ako    poctu a odkaz pre Jeana Paula Gaultiera.  Jedinečná šou Haute Couture kolekcie, ktorá bola plná ikonických popkultúrnych odkazov  a  predstavila strhujúce módne kúsky, nad ktorými plesali prítomní hostia aj samotný Jean Paul Gaultier.  

Je to otvorený milostný list Jeanovi Paulovi,“ povedal Rousteing.  „Jean Paul skutočne prelomil hranice v popkultúre, ktorým ľudia ani nerozumeli.

Dizajnér Olivier Rousteing, dieťa konca 80. a začiatku 90. rokov, prakticky vyrastal sledovaním tvorby a vývoja Jeana Paula Gaultiera. Bol očarený všadeprítomnou ikonografiou jeho korzetových flakónov a najmä žijúcou legendou, ktorej tvorbu obdivoval .

V rámci sezónnej spolupráce s módnym domom Jeana Paula Gaultiera, vytvoril Rousteing reinpretovanú štruktúru Haute Couture colekcie, ktorá mala všetku tu popkultúrnu brilantnosť, ktorú by ste čakali. 

Bolo to naozaj ťažké, pretože pre mňa je to legenda. Je to niekto, kto predbehol dobu,“ povedal Rousteing. „Dnes hovoríme o rozmanitosti, hovoríme o inkluzívnosti, hovoríme o prekračovaní hraníc, hovoríme o žiadnom pohlaví. Jean Paul bol prvý, kto to urobil.“

Kolekcia sa pripravovala štyri mesiace. „Jean Paul nechcel nič vidieť. Chcel to vidieť v deň predstavenia,“ povedal Rousteing. Súdiac podľa výrazu na Gaultierovej tvári v prvom rade, miloval každú sekundu.

Sám dizajnér Jean Paul Gaultier chcel, aby kolekcia bola úplným prekvapením. Keď sa show otvorila soundtrackom samotného Gaultiera, začervenal sa jasne ružovou farbou. Na konci predstavenia žiaril. “Zať bol fantastický!” vyhlásil: „Vzal moje veci a potom to urobil po svojom – a technika !  Paráda, paráda, paráda!“

OLIVIER ROUSTEING KOLEKCIA BY JEAN PAUL GAULTIER 

Rousteing prijal túto úlohu s popkultúrnym šmrnc dizajnom,  ktorý definuje jeho vlastný prístup k móde,  ako generačný produkt cesty, ktorú pred desiatkami rokov vydláždil samotný Gaultier.  V tejto módnej kolekcii bravúrne pretvoril archívne témy Gaultiera a znovu vytvoril Madonnin neslávne známy topless  Jean Paul Gaultier outfit z roku 1992 v modelovanej koži s džínsami trompe l’oeil. Doplnený rukávmi od pol ramien a špendlíkovým klobúkom vytvoril Rousteing unikátny model, pri ktorom jasalo nielen publikum.

Ikonický a historický provokatívny model pre speváčku Madonnu vytvorený Jean Paulom Gaultierom. 

Rovnako Rousteing v tejto kolekcii  interpretoval návrhársku klietku a korzetové štruktúry v brnených šatách v štýle Balmain. 

Olivier Rousteing priniesol ďalší módny prvok do tejto unikátnej kolekcie – tým, že pretvoril  bretónsky top ako šaty zabalené do pásikavých stúh alebo vyrobené výhradne z pruhovaného peria v degradé, upgradoval tento look na ďalšiu úroveň. 

Ďalším unikátnym modelom Rousteing kolekcie by J.P. Gaultier bol sklenený korzet, ktorý Rousteing vytvoril ako kópiu Jean Paul Gaultier parfému  Le Male. 

Ako poctu tomuto parfému a tomu, čo pre neho ako dieťa znamenal, ho Rousteing skonštruoval ako sklenený korzet v životnej veľkosti s pomocou remeselníkov, ktorí v súčasnosti obnovujú okná zničené pri požiari Notre-Dame, a obrátil valcové kovové puzdro, ktoré tradične drží vôňu do kovových sukní a topánok.

Rousteing vyrobený sklenený korzet inšpirovaný Le Male

Tehotenský moment z lisovanej kože odkazoval na na ďalšie archívne ikonické znaky Gaultiera.  Duo modeliek s tvarovanými živôtikmi v tvare zladených tehotných brušiek zaujalo prítomných divákov s nadšením.

Samozrejme, že som vytvoril kolekciu skôr, ako sa to deje v súčasnosti s potratmi v Amerike, ale myslím si, že je dôležité hovoriť o ženách práve teraz“, vyslovil sa dizajnér Jean Paul Gaultier. 

 

Olivier Rousteing navrhol jednorazovú Haute Couture kolekciu pre Jeana Paula Gaultiera.

ARCHÍVNE ODKAZY JEANA PAULA GAULTIERA – REINTERPRETOVANÉ ROUSTEINGOVÝM PÁNSKYM VZHĽADOM

Pánsky odev bol vynikajúci ! .  Napriek všetkej zábavnosti a dômyselnému remeselnému spracovaniu jeho dámskeho oblečenia, bol to práve pánsky vzhľad, pánske modely, ktoré skutočne demonštrovali Rousteingov talent reinterpretovať archívny odkaz súčasným objektívom. Inšpirované Gaultierovou kolekciou z jari 1994 boli panafrické kultúrne odkazy spojené s gramatikou módneho domu, ako aj s vlastným dizajnovým jazykom Rousteing.

Od roku 2021 si dom Jeana-Paula Gaultiera vyberá hosťujúceho dizajnéra, ktorý sa bude odvíjať od typického štýlu provokatéra. Túto sezónu prevzal opraty kreatívny riaditeľ Balmain Olivier Rousteing.  Keď prvý model v Rousteing’s Fall 2022 Couture show odišiel – mužský model s pruhovaným patchworkom a striebornými šperkami na tvári,  publikum prepuklo v nadšenú jasanu. 

Nasledovalo trinásť mužských modelov, pričom všetci mali na sebe reinterpretované potlače z prelomovej prehliadky Jean-Paul Gaultier Jeseň/Zima 1994/1995.

Rousteing otvoril svoju show s pánskym oblečením, inšpirovaným kolekciou tetovaní z roku 1994, ktorú považuje za oslavu rozmanitosti, a potom sa predieral do jedného výrazného dámskeho kúsku za druhým, pričom hral na gaultierovskú tému korzet, upravená džínsovina a svetre bretónskych rybárov (viď v článku vyššie) . A  mnohé looky balansujú na podpätkoch s platformou inšpirované tými plechovkami.

Táto kolekcia bola inšpirovaná etnikami, diverzitou, inkluzivitou, nebinárnosťou. Pre mňa, keď som vyrastal napoly Etiópčan a napoly Somálčan, bol Jean Paul niekým, kto vložil do módy veľa inkluzivity. Musíme ľuďom pripomenúť, že v mnohých zápasoch, ktoré dnes zvádzame, bol on, aby ich ako prvý bojoval za nás.“ Ak by Rousteing navrhol šesťdesiat odevov na základe toho istého odkazu, nikdy by vás neomrzelo pozerať sa na ne.

Táto skúsenosť bola pre Oliviera Rousteinga transformačná. 

Rousteing si pre svoj couture debut vybral tieto špecifické vzory a šperky z veľmi osobného dôvodu. „Som etiópskeho pôvodu,“ vysvetlil v rozhovore začiatkom tohto týždňa. „A ako dieťa som bol taký šťastný, že niekto mohol hovoriť o mojej krajine a mojej kultúre.“ 

Keď ste v značke Balmain desať rokov, máte neuveriteľnú rutinu. Poznáte svoje tímy tak dobre, že môžete stlačiť tlačidlo a niečo urobiť. Tu som objavil nový ateliér s neuveriteľnými dušami, ktoré ma tak podporovali,“ povedal Rousteing o svojich štyroch mesiacoch v centrále JPG. „Vytiahlo ma to zo škatuľky, v ktorej som. Vďaka tejto kolekcii som zistil, čo je moja vlastná DNA, bez Balmaina, pretože je to Olivier Rousteing pre Jeana Paula Gaultiera. A keďže nemám vlastnú značku, poznáte ma len ako Balmain. Pripadá mi to ako to, čo chcem povedať. Je to lepšie ako ísť do psychiatrickej ambulancie. Som menej v komfortnej zóne.“

Olivier Rousteing prevzal opraty kolekcie Haute Couture, Jeseň/Zima 2022-2023 od Jeana Paula Gaultiera ako hosťujúci dizajnér módneho domu.

Keď sa títo dvaja dizajnéri prvýkrát stretli, aby diskutovali o projekte pred štyrmi mesiacmi, a hneď po tom, čo Rousteing predstavil svoju Jesennú/Zimnú kolekciu Balmain, zveril sa Gaultierovi: „Si moja inšpirácia. A ako dieťa si pre mňa prelomil toľko hraníc.“

Rousteing, oblečený v zákulisí do pruhovaného topu a asymetrického kiltu, bral túto ponuku zjavne veľmi vážne. „Jean Paul napísal knihu o móde s mnohými kapitolami,“ vysvetlil Rousteing. „A realita je taká, že musíte pochopiť, ktorá kapitola od Jeana Paula je vám bližšia a aké emócie vás zjavne viac zaujímajú.“

Pre Rousteing to znamenalo sériu veľmi osobných momentiek. Napríklad spomienka na jeho otca s Gaultierovou ikonickou vôňou Le Male v plechovom obale alebo na Madonnu oblečenú Gaultierom do kompletu na uvoľnenie bradaviek na gala amfAR v roku 1992 (viď v článku vyššie). 

Korzetové topy zvýrazňujúce prsia vytvoril Rousteing v niekoľkých variáciách. 

Rousteing strávil štyri mesiace skúmaním a vytváraním každého kusu modelu, z ktorých mnohé trvali 400 až 600 hodín. „Vybral som si kapitolu, o ktorej si myslím, že vo mne najviac zarezonovala,“ povedal Rousteing o archívnych odkazoch, ktoré sa rozhodol riffovať, ako Madonna, pretože „bola legendou a stelesnením všetkého, krásy a slobody žien“.

Samotná Kim Kardashian, sediaca ako hosť v prvom rade,  v tzv. front row spolu so svojou dcérou, mala na sebe verziu tohto topu. 

Rousteing si užíval remeselnú zručnosť Gaultierových ateliérov. Na počesť JPG boli vyrobené unikátne modely z krajčírskych metrákov, vypchávkový živôtik v tvare srdca a rukavice s náprstkami na končekoch prstov.

Živôtiky v tvare srdca boli zahalené do módnych špendlíkov alebo mali tvar prešívaných ramien s rozkvitnutými krinolínami. 

Rousteing zapracoval  svoje ikonické techniky do niektorých vzhľadov, medzi ktoré patrila široká korzetovaná púdrovo-broskyňová mikina, ktorá sa na chrbte navíjala do operného kabátu  a vpredu zahaľovala do sukne sirény.

FASCINUJÚCE SPOLUŽITIE IKONICKÝCH ZNAKOV GAULTIERA A STREETWEARU ROUSTEINGA

Pre dizajnéra O. Rousteinga to bola príležitosť nielen vzdať poctu obdivovanému kolegovi dizajnérovi, ale aj vniesť časť svojej vlastnej osobnosti do projektového listu, ktorý by mohol byť oddelený od silných ikon značky, ktoré vybudoval v Balmain od svojho vstupu do tohto domu v roku 2009.

Nasledovalo fascinujúce spolužitie ikonických odkazov Gaultiera a rozpoznateľných znakov streetwearu od Rousteingu. Prešívané chlapčenské a voľné džínsy splývali s perím do neba, ktoré vyčnievalo z živôtika, zatiaľ čo klasický pruhovaný top mariniere sa zmenil na bandážové šaty a páperové peleríny.

Pocit ženského oslobodenia bol okamžite rozpoznateľný v tvaroch kužeľovej podprsenky s nádychom Balmain, pripomínajúc Gaultierove komplety, ktoré nosila speváčka Madonna počas svojho Blonde Ambition Tour v roku 1990.  Taktiež  v skrútených korzetoch a širokých nohaviciach, baseballových šiltovkách, vyrezávaných živôtikoch a nápadných krajčírskych strihoch s vykúkajúcimi výstrihmi.

Pre dizajnéra Oliviera Rousteinga bolo tiež nevyhnutné, aby sa spojili s náznakmi Balmainovej DNA. „Pre mňa je krajčírstvo naozaj dôležité,“ poznamenal dizajnér. Napríklad kombinéza trompe l’oeil, ktorá sedí na vrchu tela ako nášivka, alebo minišaty s precíznym korzetom a samozrejme štrukturované 3D srdiečkové šaty – to všetko má ostro prispôsobený nádych Rousteingu. 

Masívne šaty, ktoré vyzerali, akoby boli celé vyrobené z pšenice zožali obrovské ovácie.

Chcem, aby si ľudia z tejto kolekcie odniesli, aby mi viac rozumeli bez Balmaina,“ povedal dizajnér Olivier Rousteing, ktorý práve oslávil desaťročie v tejto značke. „Toto som ja sám.  Toto chcem ukázať aj svetu. To som ja.“ Ak je táto show nejakým náznakom, je jasné, že je tu priestor pre oveľa viac od mladého dizajnéra.

obrázky: © getty image, Balmain, Vogue, Isidore Montag, pinterest, elle. com 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

Share: