Oscary 2024 ,  96. ročník Academy Awards – róby z červeného koberca, 11. marec 2024

Včera večer sa v Los Angeles uskutočnil 96. ročník odovzdávania Oscarov, najprestížnejšieho filmového ocenenia na svete. 

Oscary 2024, konané 11. marca, sa niesli v znamení pôsobivých momentov a nezabudnuteľných outfitov predvedených na červenom koberci. Tento ročník, známy ako 96. odovzdávanie cien Akadémie filmových umení a vied, sa konal v Dolby Theatre v Hollywoode, Los Angeles  a bol vysielaný na ABC.  Oscary 2024 moderoval  Jimmy Kimmel. Medzi prezentérmi boli aj hviezdy ako Dwayne Johnson, Bad Bunny, Jennifer Lawrence spoločne  s ďalšími známymi menami vrátane Mahershala Ali, Nicolas Cage, Jamie Lee Curtis, Brendana Frasera, Jessici Lange, Matthewa McConaughey, Lupiti Nyong’o, Al Pacina, Michelle Pfeiffer, Ke Huy Quan, Sam Rockwella, Michelle Yeoh a Zendaya​​.

Po Oscaroch sa konala Vanity Fair Oscar party na ktorú sa už hviezdy prezliekli do iných tiež exkluzívnych rób.

VÍŤAZI A VÝZNAMNÉ MOMENTY

Najväčším víťazom večera bola životopisná dráma „Oppenheimer“ režiséra Christophera Nolana s 13. nomináciami, ktorá si odniesla celkovo  7  Oscarov  vrátane Ceny za najlepší film. Ďalšie významné ocenenia získali filmy „Poor Things“ so 4 oceneniami  a „The Zone of Interest“ s oceneniami. Medzi

jednotlivými víťazmi sa objavili aj filmy ako „American Fiction„, „Anatomy of a Fall„, „Barbie“  a ďalšie, každý z nich získal aspoň jedno ocenenie.  Vysoko hodnotený bol aj vyše 3-hodinový film režiséra Martina ScorsesehoKillers of the Flower Moon“ s veľa nomináciami, no neodniesol si žiaľ žiadnu sošku. 

Medzi nominovanými hercami boli Lily Gladstone, Emma Stone, Cillian Murphy a Bradley Cooper.

Režisér Christopher Nolan získal ocenenie za Najlepšiu réžiu za film „Oppenheimer„, zatiaľ čo Cillian Murphy bol ocenený ako Najlepší herec za rolu v tomto filme. Emma Stone si odniesla Cenu za najlepšiu herečku za svoju úlohu vo filme  „Poor Things„, Robert Downey Jr. bol ocenený ako Najlepší herec vo vedľajšej úlohe  Da’Vine Joy Randolph získala ocenenie za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.  Speváčky Billie Eilish a Finneas O’Connell získali cenu za Najlepšiu pôvodnú pieseň, čím sa stali najmladšími dvojnásobnými víťazmi  Oscarov v histórii​​.

Herec  Robert Downey Jr. bol ocenený ako Najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

ČERVENÝ KOBEREC

Okrem samotných cien sa na Oscaroch vždy teší veľkej pozornosti aj červený koberec.  Aj tento ročník  bol plný nádherných a pamätných outfitov .  Niesol sa v  znamení  decentných a pastelových farieb, trblietok a metalických rób. Lupita Nyong’o a Gabrielle Union si obliekli šaty od Armani Privé a Carolina Herrera a  herečka Michelle Yeoh zvolila Balenciaga. Herečka filmu „Barbie“ , America Ferrera,  zvolila ružové šaty od Atelier Versace a Margot Robbie čierne šaty tejto rovnomennej talianskej značky.

Novou témou tejto sezóny bola „chic morskej panny„.  Herečka Anya Taylor-Joy mala šaty inšpirované Botticelliho „Zrodením Venuše“ a herečka Carey Mulligan róbu od Balenciaga.  Emma Stone zvolila šaty farby „morskej peny“  od Louis Vuitton.

Pánske oblečenie bolo prevažne čierne, s výnimkou Simu Liua a Omara Rudberga. Herec Ryan Gosling prekvapil a počas vystúpenia sa prezliekol do horúceho ružového obleku. Ramy Youssef, Mark Ruffalo, Mahershala Ali a Finneas mali  na chlopniach symboly vyzývajúce na prímerie vo vojne medzi Izraelom a Hamasom. K nim sa pripojili aj speváčka Billie Eilish, Ava DuVernay a Quannah Chasinghorse s červenými špendlíkmi v rámci kampane Artists4Ceasefire.

Tradične  červený koberec na Oscaroch ponúka pestrú škálu štýlov, od klasických smokingov až po odvážne a inovatívne večerné šaty, ktoré reflektujú osobné štýly a módne  „výkriky“ celebrít.  Tento rok sa na ňom objavilo mnoho hviezd v elegantných a originálnych outfitoch. Medzi najzaujímavejšie módne momenty Oscarov 2024 konkrétne patrili:

EMMA STONE – LOUIS VUITTON

Keďže Emma Stone je dlhoročnou veľvyslankyňou značky Louis Vuitton, nie je prekvapením, že sa rozhodla obliecť luxusnú francúzsku značku. Prekvapujúce však je, že jej šaty nemali žiadne obrovské rukávy. Hviezda filmu „Poor Things“   , ktorá bola v tomto filme majsterkou metodického obliekania v modeloch inšpirovaných Bellou Baxter  (hlavnou predstaviteľkou filmu) s obrovskými rukávmi v tvare balóna, zvolila jednoduchosť .  Namiesto okázalého looku obliekla  35-ročná americká herečka a producentka na podujatie Oscary 2024  mätovo zelené šaty korzetového strihu s obrovským  peplum (rozšírená volánovitá časť) v oblasti pása.

ANYA TAYLOR-JOY – DIOR

Haute couture róba herečky Anya Taylor-Joy  ,  Christian  Dior , vyzerala v živom prenose ešte lepšie, keď sa trblietala na červenom koberci. Krehká blondínka , 27-ročná americká herečka a modelka,  patrila k špičke a ozdobám červeného koberca tohtoročných Oscarov. 

SANDRA HULLER – SCHIAPARELLI

Čierna róba so zaujímavým dekoltom nemeckej herečky Sandry Hüller bola rozhodne zapamätateľná.  Zamatové šaty z dielne Schiaparelli  boli rozmerné, plastické, elegantné a veľmi  pôsobivé. Sandra sa blysla v brilantnej úlohe vo filme „Anatómia Pádu“ .

EMILY BLUNT – SCHIAPARELLI 

41-ročná britská herečka Emily Blunt, nominovaná v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe za „Oppenheimera„, sa rozhodla obliecť si nápadné trblietavé šaty perleťovej farby od Schiaparelli so zaujímavo nadvihnutými ramienkami a s vlečkou. 

41-ročná britská herečka je držiteľkou niekoľkých ocenení vrátane Zlatého Glóbusu a Ceny Združenia filmových a televíznych hercov.  

ZENDAYA – ARMANI PRIVÉ

27- ročná americká herečka, speváčka , tanečnica a modelka , Zendaya, ktorá v poslednej dobe často nosí vintage modely na červenom koberci, zažiarila  v skvostnej róbe Armani Privé s jedným ramienkom.

MARGOT ROBBIE – VERSACE

Herečka Margot Robbie , hviezda filmu „Barbie“ sa blysla na červenom koberci v jednoduchých čiernych šatách Atelier Versace s účesom dievčensky rozpustených vlasov.  

CHARLIZE THERON – DIOR 

48-ročná juhoafrická filmová herečka, držiteľka Oscara za hlavnú úlohu vo filme „Monštrum“ z roku 2003,   zvolila elegantnú róbu od Diora so zaujímavým detailom  – s  krúteným dekoltom. 

FLORENCE PUGH – DEL CORE

28-ročná anglická herečka Florence Pugh mala na sebe futuristické šaty šedo-strieborného odlesku s kamienkovým topom od talianskej módnej značky Del Core . 

AMERICA FERRERA – ATELIER VERSACE

Herečka America Ferrera vzdala hold filmu „Barbie“ v metalickej ružovej róbe Atelier Versace, ktorá nádherne formovala ženskú siluetu.

JENNIFER LAWRENCE – DIOR

Na červenom koberci sa obyčajne objavujú kvety a najnovšie 3D plastické kvety, ktoré sú aktuálnym módnym trendom, flitre ,  no bodky  sú o niečo nezvyčajnejšie. Nečakaná potlač na šatách od  Diora očarila 33-ročnú herečku Jennifer Lawrence, ktorá sa v romantickej bodkovanej róbe zaskvela na tohtoročných Oscaroch.

AVA DuVERNAY – LOUIS VUITTON

51-ročná Ava Maria DuVernay je filmová režisérka, producentka a scenáristka, ktorá s filmom „Sama v prázdnote“ zvíťazila v roku 2012 na filmovom festivale Sundance.  Na Oscary 2024 zvolila  ľadovo modré šaty  Louis  Vuitton  v kombinácii s brošňou Artists4Ceasefire. 

LIPITA NYONG´ – ARMANI PRIVÉ

Lupita Nyong’  sa na červenom koberci zaskvela  v ľadovo modrej róbe s flitrami od Armani Privé.  Perie je obrovským trendom budúcej sezóny a róba mexickej herečky ich obsahovala v oblasti drieku a na spodnom leme. 

41-ročná mexická herečka v  roku 2013 získala Oscara  za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe za film „12 rokov otrokom„.

Da´VINE JOY RANDOLP – LOUIS VUITTON

Americká herečka, ktorá prvýkrát získala uznanie za stvárnenie psychickej Ody Mae Brownovej v broadwayskej produkcii „Ghost“, za ktorú bola nominovaná na Cenu Tony za Najlepšiu herečku v muzikáli, zosilnila vplyv ľadovej modrej na červenom koberci s pompéznymi rukávmi .  Trblietavá splývavá róba od Louis Vuitton mala dlhú vlečku a bohato nariasené volánikové rukávy.  Da´Vine Joy Randolp  si odniesla sošku za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe za film The Holdovers„.

 

CYNTHIA ERIVO – LOUIS VUITTON

37-ročná anglická herečka a speváčka Cynthia Erivo vystúpila na červenom koberci  v kožených šatách  Louis Vuitton s hlbokým dekoltom.  Tvárne šaty s  nariasenými ramenami a vlečkou mali netopierie ramená  prechádzajúc plynulo dozadu s plastickými volánmi vytvárajúcimi ako mohutný „zapletaný cop“ korešpondeujúci s vlečkou. 

CAREY MULLIGAN – BALENCIAGA

Nikto nedokáže predviesť klasický hollywoodsky štýl  – old hollywood style – tak , ako herečka Carey Mulligan. Trojnásobná nominantka na Oscara 2024  ozdobila červený koberec v úžasných čiernych šatách v tvare morskej panny s plysovaným spodným lemom na bielom tyle.  Šaty boli rekonštrukciou klasického návrhu Balenciaga z roku 1951. Svoj komplet doplnila náušnicami Fred Leighton s diamantmi v tvare starých baní a čiernymi rukavicami s dĺžkou do poly ramien zarovno s dekoltom. 

Čiernobiely tvar šiat rybieho chvosta Carey Mulligan a rukavice nad lakte priniesli na červený koberec Oscarov 2024 pôvab polovice storočia.  38-ročná anglická herečka známa z filmov ako „Pýcha a predsudok„,  „Škola života“ , „Drive„,  „Veľký Gatsby„,  „Divoký život“ , „Nádejná mladá žena“  a „Maestro“  je známa tým, že na posledných červených kobercoch predviedla vysokú eleganciu väčšinou prepracovaných korzetových rób. 

Ani tentokrát sa Carey neodklonila od svojho glamour pôvabu, keď obliekla model z dielne Balenciaga zrekonštuovaný  z roku 1951.

JAMIE LEE CURTIS – DOLCE & GABBANA

65-ročná americká herečka Jamie Lee Curtis podporila trend dlhých čiernych šiat vo vlastnom modeli na mieru  od talianskeho dizajnérskeho dua Dolce & Gabbana . Šaty  oživila hrubým zlatým náramkom.

EVA LONGORIA – TAMARA RALPH

48-ročná americká herečka Eva Longoria žiarila pri pózovaní na červenom koberci v čiernych šatách Tamara Ralph s dramatickým výstrihom a vlečkovou sukňou.

BILIE EILISH – CHANEL

Americká speváčka Billie Eilish sa výrazne oprela o korporačný trend s elegantnou tubovou sukňou a sakom od značky Chanel.  Klopu okrášlila brošňou  Artists4Ceasefire – skupiny hudobníkov a hercov, ktorí podpísali otvorený list vyzývajúci prezidenta Joea Bidena, aby vyzval na vojnové prímerie . 

ARIANA GRANDE – GIAMBATTISTA VALLI

Speváčkine „žuvačkové“ ružové nafúknuté šaty  na mieru  pochádzali z dielne Giambattista Valli . Drobná speváčka v nich pôsobila trochu „utopene“ . 

LILY GLADSTONE – GUCCI and JOE BIG MOUNTAIN

37- ročná americká herečka  Lily Gladstone  mala na sebe šaty, ktoré vznikli v spolupráci medzi dizajnérom talianskej značky Gucci , Sabato De Sarno a domorodým umelcom Joeom Big Mountainom z aktuálne trendového zamatu.

CATHERINE O´HARA – RODARTE

Herečka známa zo seriálu „Sám doma“ , Catherine O’Hara,  mala na sebe tekutú čiernu róbu s dlhým rukávom a tričkovým výstrihom od Rodarte.  

MICHELLE YEOH – BALENCIAGA

Strieborné trblietky herečky Michelle Yeoh a čierne rukavice nad lakte od Balenciaga, boli vzhľadom, ktorý sa na červenom koberci dokonale vynímal.

GABRIELLE UNION – CAROLINA HERRERA

51-ročná americká herečka Gabrielle Union si obliekla kráľovský vzhľad Carolina Herrera posiaty celý kamienkami.

CILLIAN MURPHY – ATELIER VERSACE

Hviezda filmu „Oppenheimer“ , Cillian Murphy ,  si vybrala tradičný smoking od Custom Atelier Versace, ale s niektorými modernými zvratmi, ako je plisovaná biela košeľa a nedbalý motýlik.  Herec mal na sebe aj džezovú zlatú brošňu od Sauvereign.

RYAN GOSLING

43-ročný kanadský herec Ryan Gosling pôsobil pozitívne nonšalantným dojmom  s košeľou s otvoreným výstrihom a s rukami vo vreckách.  Ryan Thomas Gosling, ako znie jeho celé meno,  patrí tiež k najmladším hercom nominovaných na Oscara.  Svoju kariéru začal v roku 1995 a známy je z filmov ako „Zápisník jednej lásky“ , „Hranice života„,  „Deň zrady„,  „Lovci gangstrov“  či „La La Land„.  Herec  žije s herečkou Evou Mendes ,  s ktorou má  dve deti.

BRADELY COOPER – LOUIS VUITTON 

49-ročný americký herec a filmár Bradley Cooper si priviedol na červený koberec ako partnerku  svoju mamu Gloriu Campano. Svoj outfit  založil na jednoduchosti a zvolil čierny dvojdielny oblek  od Louis Vuitton bez kravaty.

COLMAN DOMINGO – LOUIS VUITTON

54-ročný americký herec Colman Domingo v  obleku Louis Vuitton ukázal, že pánske oblečenie na červenom koberci nemusí byť ani zďaleka nudné . 

SUSAN DOWNEY a ROBERT DOWNEY JUNIOR

Americká filmová producentka Susan Downey,  si zapózovala na červenom koberci s Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe,  s manželom Robertom  Downey Jr. 

GRETA GERWIG – CUGGI

40-ročná  americká herečka, scenáristka a režisérka filmu „Barbie„,   odovzdala sošku Oscara  v zlatých stĺpových splývavých šatách talianskej značky Gucci.             .

ANDREA RISEBOROUGH – LOEWE

42-ročná anglická divadelná a filmová herečka, Andrea Riseborough, zvolila na červený koberec módny experiment v červenom káre od značky  Loewe, ktorý bol vítaným osviežením.

GRETA LEE – LOEWE

41-ročná americká herečka, Greta Lee,  si zachovala status cool-girl na červenom koberci v čierno-bielej róbe taktiež od značky Loewe.  Herečka sa dostala do popredia vďaka hlavnej úlohe v romantickej dráme „Minulé životy„, za ktorú získala Nomináciu na Zlatý glóbus.

Oscary 2024 boli opäť raz slávnostným večerom plným lesku a glamouru. Okrem ocenenia najlepších filmov a hercov sa na nich opäť raz ukázalo, že móda je neoddeliteľnou súčasťou tejto udalosti.

Tento ročník  bol naozaj výnimočný nielen pre jeho víťazov a momenty na pódiu, ale aj pre pôsobivé módy na červenom koberci, ktoré opäť potvrdili Oscary ako jednu z najdôležitejších nocí v módnom aj filmovom priemysle.

obrázky:  © Gilbert Flores/Variety/Getty Images, Richard Shotwell/Invision/AP , Jordan Strauss/Invision/AP, Arturo Holmes/Getty Images , Sarah Meyssonnier/Reuters , David Swanson/AFP/Getty Images,  Aude Guerrucci/Reuters ,  Marleen Moise/Getty Images ,  Chelsea Lauren/BEI/REX/Shutterstock , John Locher/Invision/AP 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

 

 

 

Share: