Všetko najlepšie k 86-narodeninám Jane Fondovej ! Oslávme hviezdu s jej najlepšími fotografiami z mladosti až po dnešok – časť I. 

Legendárna hollywoodska herečka Jane Fonda sa objavila vo viac ako 50 filmoch a televíznych reláciách a hrala s niekoľkými poprednými mužmi Hollywoodu, vrátane jej otca Henryho Fondu. Spolu so svojimi filmovými titulkami je Fonda otvorenou politickou aktivistkou za práva žien a bojovníčka aj za iné problémy.

Americká herečka, spisovateľka, modelka, fittnesska a politická aktivistka Jane Fondová sa 21. decembra 2023 dožila krásnych 86 rokov.  Herecká hviezda a medzinárodná ikona, ktorá uchvátila viaceré generácie sa narodila v New Yorku v roku 1937  a bola dcérou slávneho herca Henryho Fondu. Jej mladší brat Peter Fonda nevybočil z radu a stal sa tiež známym hercom.

Legendárny herec Henry Fonda sa objavil vo filmoch ako The Grapes of Wrath, 12 Angry Men a On Golden Pond, v ktorých si zahrali jeho dcéra Jane Fondová a herečka Katharine Hepburn. Táto rola mu v roku 1981 priniesla Oscara za najlepšieho herca.  Jane Fondová nikdy nemala obzvlášť zdravý vzťah so svojou matkou, socialistkou Frances Ford Seymour, ktorá zomrela samovraždou v roku 1950 (keď mala Jane  iba 12 rokov) po rokoch boja s duševnou chorobou. „V tých časoch to nazývali mániodepresia, ale teraz hovoríme bipolarita,“ pripomenula Jane. 

Jane Fonda aktívna v hnutí za práva žien bola v roku 2005 aj spoluzakladateľkou organizácie Ženské mediálne centrum. Snažila sa tiež zvýšiť povedomie o klimatických zmenách.  Jane Fondová po dvoch rokoch opustila Vassar College a žila v New Yorku, kde pracovala spočiatku ako modelka a v roku 1958 započala so štúdiom herectva  u Lee Strasberga v Actors Studio.          

Predtým, ako Jane Fonda nasledovala kroky svojho otca v Hollywoode, pracovala ako modelka a objavila sa na obálkach magazínu Vogue. Jane Fonda, dcéra filmovej hviezdy Henryho Fondu, pózuje na propagačnej fotografii z 21. júla 1959 v New Yorku. 

HERECKÁ KARIÉRA JANE FONDOVEJ

Herecká kariéra Jane Fondovej sa  začala účinkovaním v broadwayskej hre There Was a Little Girl (r. 1960) a vo filme Tall Story (r 1960) . Vo filme hrá  Jane novú študentku na prominentnej vysokej škole, ktorá sa snaží získať pozornosť hviezdneho basketbalistu. 

Jane Fonda so svojím otcom Henrym Fondom medzi skúškami jej hry „There was a little Girl“ v New  Yorku od Leonarda McCombeho, rok 1960.   

Jane Fonda sa najprv preslávila v komediálnych úlohách, ale neskôr sa etablovala ako seriózna herečka.  Odkedy sa koncom 60. a začiatkom 70. rokov presadila v mnohých komediálnych filmoch ako Cat Ballou (1965), Barefoot in the park (1967) , Barbarella či Kone sa tiež strieľajú? (1969) , si hollywoodska legenda užila toľko chvály a vyznamenaní, že by vydržali pre niekoľko životov.  

Robert Redford a Jane Fonda pózujú na propagačnom portréte k filmu „Barefoot in the Park„, rok 1967. Vo filme Fonda a Redford hrajú mladých novomanželov, ktorí sa nedávno presťahovali do päťposchodového walk-upu (budovy s niekoľkými poschodiami bez víťahu) v New Yorku. Vpravo Jane Fonda a Robert Redford po rokoch.

Jedna z najikonickejších úloh Jane Fondovej, ktorá ju vystrelila do statusu sexsymbolu, je titulná hrdinka sci-fi filmu „Barbarella“, v ktorej sa postava Jane Fondovej snaží zastaviť zlého vedca, aby priniesol skazu do galaxie. 

Jane Fondová pózuje v kostýme na reklamnom portréte k filmu „Barbarella“ z roku 1968.

Jane Fondová pózuje v kostýme na reklamnom portréte k filmu „Barbarella“ z roku 1968.

Herečka za svoje úlohy získala dvoch Oscarov (za film Klute – r. 1971 a Coming Home Návrat domov – r. 1978), cenu Emmy (za televízny film The Dollmaker) a osem Zlatých glóbusov (od roku 1960 do roku 2021), pričom sa zasadzovala za politické kauzy, ako sú práva žien, vojna vo Vietname a klimatické zmeny.

Jane Fondová  sa zúčastňuje 73. ročníka odovzdávania cien Zlatý Glóbus, ktorý sa konal v hoteli Beverly Hilton 10. januára 2016 v Beverly Hills v Kalifornii. Fonda sa uchádzala o najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe vo filmovej dráme, muzikáli alebo komédii za úlohu vo filme „Mládež„, ale prehrala s herečkou Kate Winslet.

28. februára 2021 bola Jane Fondová ocenená cenou Cecila B. DeMilleho za celoživotné dielo na Zlatých glóbusoch za jej dlhoročnú kariéru pred a za kamerou. Od drámy cez komédiu, sci-fi až po doku-drámu, úlohy pani Fondovej prekročili všetky žánre. Svoj prvý Zlatý glóbus získala za prvú veľkú rolu vo filme „Tall Story“ po boku hereckej legendy Anthonyho Perkinsa

Prvý film Jane Fonda bol „Tall Story„, kde hrá novú študentku na prominentnej vysokej škole, ktorá sa snaží získať pozornosť hviezdneho basketbalistu. Jane Fonda, rok 1962.

Podstatnejšie úlohy Jane Fondovej  boli v  sociálne uvedomelých filmoch ako Kone sa strieľajú? (r. 1969), Klute (r. 1971), Návrat domov (r. 1978) a Čínsky syndróm (r. 1979). Dostala dvoch Oscarov za najlepšiu herečku za herecké výkony ako call girl vo filme Klute (r. 1971) a ako manželka vojaka z vojny vo Vietname vo filme Coming Home – Návrat domov (r. 1978). Fonda sa potom pripojila k Dolly Parton a Lily Tomlin v Nine to Five (r. 1980), komédii, v ktorej tri ženy spojili svoje sily, aby sa vyrovnali so svojím krutým mizogýnnym šéfom. V roku 1981 si zahrala so svojím otcom a Katharine Hepburn vo filme On Golden Pond. Medzi ďalšie Fondovej  filmy v 80.  rokoch patrili Agnes of God (r. 1985) a The Morning After (r. 1986).

Jane Fonda získala svoju prvú cenu Akadémie za najlepšiu herečku za rolu Bree Danielsovej, newyorskej prostitútky vo filme Klute.

Jane Fonda hrá Kimberly Wells, reportérku, ktorá nájde zakrývanie bezpečnostných problémov v jadrovej elektrárni, spolu s Richardom Adamsom – hercom Michaelom Douglasom, vľavo, vo filme „Čínsky syndróm“.

Jane Fonda ako Chelsea Thayer Wayne v scéne z filmu „On Golden Pound„. Jane si vo filme o odcudzenom otcovi  zahrala spolu so svojím otcom Henrym Fondom a herečkou Katharine Hepburn

Po tom, ako sa zmenila na bojujúcu vdovu vo filme Stanley & Iris (r. 1990),  si dala Jane pauzu od herectva a na obrazovke sa opäť objavila až v roku 2005, keď si zahrala po boku speváčky a herečky Jennifer Lopez v romantickej komédii Monster-in-Law.

Jane Fonda ako Iris King a herec Robert de Niro ako Stanley Cox v scéne z 90. rokov „Stanley and Iris“ podľa románu Pata Barkera. Po vypustení filmu Fonda oznámila svoj odchod z herectva, ale na obrazovku sa vrátila o 15 rokov neskôr. 

Jane Fonda, vľavo, ako Viola Fields, a Jennifer Lopez, ako Charlie, v scéne z „Monster-in-Law.“ Film predstavoval Fondovej  prvú rolu na veľkej obrazovke po 15-ročnej prestávke. 

Medzi jej neskoršie filmy patrili Georgia Rule (r. 2007), Peace, Love & Misunderstanding (r. 2011), Lee Daniels’ The Butler (r. 2013) a This Is Where I Leave You (r. 2014). V roku 2009 sa Jane Fondová  po 46-ročnej neprítomnosti vrátila na Broadway, aby stvárnila umierajúcu muzikologičku v 33 variáciách. Mala tiež opakujúcu sa úlohu v televíznej dráme The Newsroom (roky 2012 – 2014).

Jane Fonda, vpravo, ako Leona Lansing, Emily Mortimer ako MacKenzie McHale a herec Jeff Daniels ako Will McAvoy v scéne z epizódy „What Kindo of Day Has It Been“ z filmu „The Newsroom„, rok 2014. 

Jane Fonda potom hrala po boku Lily Tomlin v televíznej komédii Netflix Grace a Frankie (2015 – 22) –  o dvoch ženách, ktorých manželia ich kvôli sebe opúšťajú.

Jane Fonda sa vrátila do televízie s priateľkou Lily Tomlinovou, vľavo, v seriáli Netflixu „Grace and Frankie„, ktorý sleduje vzťah medzi dvoja ženami, ktoré sa naučili, že ich manželia sú milenci.

Jane Fonda v čiernom overale na premiére poslednej série filmu „Grace and Frankie„. Herečka  v apríli 2022 pózuje na červenom koberci.

V roku 2017 Fonda stvárnila vdovu, ktorá sa spriatelila so svojím dlhoročným susedom , ktorého hrá  slávny herec Robert Redford  vo filme Netflix Our Souls at Night. Neskôr si zahrala v Knižnom klube (r. 2018), v romantickej komédii o dlhoročných priateľkách (hrajú tam herečky Fonda, Candice Bergen, Mary Steenburgen a Diane Keaton), ktoré okorenili svoj klub  a svoj život čítaním E.L. Jamesov erotického  románu  Päťdesiat odtieňov sivej. 

Jane Fonda a Robert Redford kráčajú po červenom koberci pred premietaním filmu „Our Souls at Night“ počas 74. filmového festivalu v Benátkach v Sala Grande, 1. septembra 2017, Taliansko.  Dvojica sa pri filme dala znovu dokopy po tom, čo sa prvýkrát spolu objavili v roku 1967 vo filme „Bosé nohy v parku“. 

Pokračovanie  Book Club: The Next Chapter (Knižný klub : Ďalšia kapitola)   sa objavilo v roku 2023.

V polovici roka 2023 bol  jej program nabitý ako vždy a mala  plné ruky práce s pomocou niekoľkých starých priateľov. Vo februári 2023 si zahrala v športovej komédii  80 pre Bradyho po boku kamarátok Lily Tomlin, Rity Moreno a Sally Field.  

Jane Fonda je všestranná umelkyňa, ktorú pozná celý svet a ktorá zožala obrovský úspech naprieč generáciami. 

obrázky : getty images,  Franco Origlia/Getty Images, pinterest, shutterstock

Ďalšiu II. časť článku – si môžete prečítať v pokračovaní na tomto blogu. 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: