Všetko najlepšie k 86-narodeninám Jane Fondovej ! Oslávme hviezdu s jej najlepšími fotografiami z mladosti až po dnešok – časť II. 

Americká herečka, spisovateľka, modelka, fittnesska a politická aktivistka Jane Fondová sa 21. decembra 2023 dožila krásnych 86 rokov.  Herecká hviezda a medzinárodná ikona, ktorá uchvátila viaceré generácie sa narodila v New Yorku v roku 1937  a bola dcérou slávneho herca Henryho Fondu. Jej mladší brat Peter Fonda nevybočil z radu a stal sa tiež známym hercom.

Legendárna hollywoodska herečka Jane Fonda sa objavila vo viac ako 50 filmoch a televíznych reláciách a hrala s niekoľkými poprednými mužmi Hollywoodu, vrátane jej otca Henryho Fondu. Spolu so svojimi filmovými titulkami je Fonda otvorenou politickou aktivistkou za práva žien a bojovníčka aj za iné problémy.

Legendárny herec Henry Fonda sa objavil vo filmoch ako The Grapes of Wrath, 12 Angry Men a On Golden Pond, v ktorých si zahrali jeho dcéra Jane Fondová a herečka Katharine Hepburn. Táto rola mu v roku 1981 priniesla Oscara za najlepšieho herca.  

Jane Fondová nikdy nemala obzvlášť zdravý vzťah so svojou matkou, socialistkou Frances Ford Seymour, ktorá zomrela samovraždou v roku 1950 (keď mala Jane  iba 12 rokov) po rokoch boja s duševnou chorobou. „V tých časoch to nazývali mániodepresia, ale teraz hovoríme bipolarita,“ pripomenula Jane. 

Predtým, ako Jane Fonda nasledovala kroky svojho otca v Hollywoode, pracovala ako modelka a objavila sa na obálkach magazínu Vogue. Jane Fonda, dcéra filmovej hviezdy Henryho Fondu, pózuje na propagačnej fotografii z 21. júla 1959 v New Yorku. 

Jane Fonda aktívna v hnutí za práva žien bola v roku 2005 aj spoluzakladateľkou organizácie Ženské mediálne centrum. Snažila sa tiež zvýšiť povedomie o klimatických zmenách.  Jane Fondová po dvoch rokoch opustila Vassar College a žila v New Yorku, kde pracovala spočiatku ako modelka a v roku 1958 započala so štúdiom herectva  u Lee Strasberga v Actors Studio.    

IKONA JANE FONDA

V 60.  rokoch vyzerala mladá Jane ako dievča od vedľa: roztomilé svetríky, perly, dokonalé vlasy. 

So 70. rokmi prerástla Jane do strapatých a bezstarostných účesov a ležérnych outfitov. 

80. roky priniesli  obrie vlasy s trvalou  a neónové cvičebné úbory.  

Súčasnosť ?   Herečka Jane Fonda je stelesnením nadčasovej elegancie. 

MUŽI JANE FONDOVEJ

Jane Fondová  bola vydatá trikrát –  za francúzskeho filmového režiséra a scénaristu Rogera Vadima (v rokoch 1965 – 1973) . 

Jane sa za režiséra vydala, keď mala 28 rokov a on bol o 10 rokov starší. V roku 1968 privítali svoju dcéru Vanessu a o päť rokov neskôr sa rozišli. 

V roku 1973 sa vydala za politického aktivistu Toma Haydena, s ktorým sa  rozviedli sa v roku 1990

Jej najznámejším partnerom bol mediálny magnát, americký  podnikateľ v oblasti vysielania Ted Turner , za ktorého bola Jane vydatá  v rokoch 1991 až 2001 . 

Ted Turner v roku 1980 založil CNN a tiež spustil sieť, ktorá sa nakoniec stala TBS. Od roku 2023 Forbes odhaduje jeho čisté imanie na 2,4 miliardy dolárov, takže nie je prekvapením, že fanúšikovia  herečky Jane Fonda   boli zvedaví, či dostala kúsok z tohto koláča po ich rozvode.  Odpoveď je, že áno. Správy v médiách pripísali  za rozvod Jane Fondovej sumu vo výške  40 miliónov dolárov. Turner pre The Hollywood Reporter v roku 2012 povedal, že aj keď bol rozchod pre neho ťažký, nemal inú možnosť, ako ju po vypísaní šeku nechať ísť. „Nemohol som robiť nič iné,“ povedal. „Čo mám robiť, sadnúť si a plakať? Robil som to šesť mesiacov. A potom musíš ísť ďalej.“

Fonda si počas manželstva oddýchla od herectva a neobjavila sa v žiadnom filme od natočenia  Stanley & Iris z roku 1990  po návrat vo filme Monster-in-Law  z roku 2005.  Keď bola   na novinárskom okruhu k filmu  80 pre Bradyho, povedala, že si nie je  istá, či bude ešte niekedy hrať, kým bude s Turnerom. 

Jane Fonda s herečkou a speváčkou Jennifer Lopez vo filme Monster-in-Law

Odišla som na 15 rokov, keď som sa vydala za Teda Turnera  a nemyslela som si, že sa vrátim, pretože keď som sa za neho vydala, myslela som si, že to bude navždy,“ povedala. „Ale vrátila  som sa a úprimne povedané, keby mi niekto povedal, že v 85.  rokoch budem robiť tento druh filmu, neverila  by som mu. Takže sa cítim šťastná.

DETI JANE FONDOVEJ

Herečka Jane Fondová má celkom 3 deti, z ktorých všetky pribudli do rodiny v rôznych obdobiach.  Jej prvé dieťa je Vanessa Vadim, ktorá sa narodila v roku 1968, ktorej otcom je Roger Vadim, francúzsky filmár, s ktorým sa Fondová  rozviedol v roku 1973, len niekoľko rokov po narodení ich dieťaťa. Z hľadiska aktivizmu je Vanessa po svojej matke, čo zahŕňalo to, že bola sama zatknutá počas piatkových hasičských cvičení.

V roku 1973  porodila  Jane svojho syna Troya Garityho , ktorého otcom je jej druhý manžel Tom Hayden.   A a hoci Troy nezdieľa priezvisko svojho otca, „Garity“ ,  priezvisko Hayden si  pár vybral.  Garity profesionálne kráčal v stopách svojej matky – je to herec, ktorý sa objavil v televíznych seriáloch vrátane Ballers a Magnum P.I. a filmoch  ako franšíza Barbershop. V roku 2004 získal nomináciu na Zlatý glóbus za najlepšieho herca v minisérii alebo v televíznom filme za úlohu vo filme Showtime Solider’s Girl.

Jane Fonda a syn Troy na Zlatých Glóbusoch – rok 2004

Troy podporil svoju slávnu mamu počas premiéry jej filmu  Monster-in-Law – rok 2005.

Jane s láskou hľadela na svojho syna Troya počas oslavy svojho zosnulého otca, ktorý zomrel v roku 1982

K Jane sa pripojili Tom, Troy a Vanessa pri preberaní Oscara v mene svojho otca Henryho Fondu – rok 1982

Tretím dieťaťom herečky Jane Fonda je Mary Luana Williamsová, ktorá sa jej nenarodila biologicky, ale sa pripojila do rodiny v živote neskôr. Williams, známa ako Lulu, sa narodila  v Oaklande v Kalifornii a bola  obľúbenou študentkou  umeleckého tábora Jane Fondovej. Jedno leto sa však neukázala a keď sa nasledujúce leto vrátila, „bola iná osoba,“ spomína  herečka.  Dôvodom bolo, že Mary Williamsová bola sexuálne napadnutá a Jane Fonda bola o tomto náročnom rodinnom zázemí informovaná s obavami, že sa nikdy nezotaví, pokiaľ nebude môcť byť vyňatá  zo svojho prostredia. Jane povedala Marry Williamsovej , že ak bude mať v škole dobré známky, mohla by žiť s ňou a jej rodinou.  A  presne to sa stalo.

Jane Fonda a mladá Mary Luana Williams

Neexistoval v tom žiadny intelektuálny myšlienkový proces. Všetko bolo veľmi inštinktívne,“ povedala Williamsová o svojom rozhodnutí prijať  ponuku Jane Fondovej.  „Keď som tam prišla , mohla  som sa dostať do situácie, v ktorej by som sa cítila hrozne. Ale taká som bola zúfalá. Bolo mi to jedno. Všetko muselo byť lepšie ako tam, kde som bola.“

 

Vanessa, Troy a Jane v čiernobielych outfitoch na slávnostnom odovzdávaní cien AFI´s   Life Achievement Awards – rok 2014 .  Prišla aj Troyova manželka Simone Bent

Teraz, keď  Jane Fondová  dosiahla 80-tkový  status, urobila zo svojich životných skúseností a zážitkov  súčasť svojej verejnej identity (vrátane účinkovania v komédii 80 pre Bradyho ), ale tiež urobila veľa sebareflexie o tom, prečo sa starnutie oplatí oslavovať.

Som si supervedomá, že som bližšie k smrti. V skutočnosti ma to až tak netrápi . Trápi ma to, že moje telo v podstate nie je moje. Moje kolená nie sú moje, moje boky nie sú moje, moje rameno nie je moje,“ povedala v roku 2022. „Ale  skutočnosť, že stále žijem a pracujem, wow! Koho zaujíma, že  nemám svoje staré kĺby a už nemôžem lyžovať, bicyklovať alebo behať? Viete, v 60 môžete byť naozaj starý a v 85 naozaj mladý.“

CVIČENIE JANE FONDOVEJ

V závislosti od toho, koľko máte rokov, možno boli časy, keď bolo cvičenie hlavným dôvodom, prečo ste o Jane Fondovej  vedeli. Jej zošit a video pásky sa v 80. rokoch stali senzáciou a spôsobili revolúciu v jej kariére a na trhu s domácim cvičením. Jane Fondová povedala, že predtým, ako sa jej aeróbne, silové a flexibilné cvičenie stalo kultúrnym momentom, bolo to spočiatku len niečo pre ňu: „Cvičila som predtým, ako som začala podnikať  a vrátilo mi to pocit kontroly nad mojím telom,“ pripomenula. Nakoniec to  Jane premenila na podnikanie.  Priznala, že mala obavy z toho, ako by to, že sa stane fitnesskou, mohlo ovplyvniť jej kariéru herečky.  No povedala, že  obavy sa upokojili hneď  ako začala dostávať spätnú väzbu o svojich kazetách. „V momente, keď som to začala robiť, sa mi začali ozývať ženy,“ povedala. „Ženy mi povedali: Už neberiem lieky  na spanie. Nemusela som si brať inzulín. Dokážem sa postaviť svojmu šéfovi.  A uvedomila   som si, že ide o viac ako len o tvar tela. Bolo to posilnenie.“

LOS ANGELES – CIRCA 1985: Actress Jane Fonda poses for a portrait circa 1985 in Los Angeles, California. (Photo by Harry Langdon/Getty Images)

KNIHY JANE FONDA

Medzi jej knihy patrí autobiografia Môj život tak ďaleko (rok 2005),  Prime Time (rok 2011), množstvo rád o starnutí  and What Can I Do?  a   My Path from Climate Despair to Action (rok 2020).  Filmový dokument Jane Fonda v piatich dejstvách (rok 2018) zaznamenal jej život a kariéru.

V septembri 2022  však zdieľala  herečka srdcervúce správy na svojom instagramovom účte: „Bol mi diagnostikovaný non-Hodgkinov lymfóm a začala som s chemoterapiou,“ napísala. „Toto je veľmi dobre liečiteľná rakovina. 80 % ľudí prežije, takže sa cítim veľmi šťastná.“  Skutočným spôsobom  Jane Fondová  využila toto osobné oznámenie ako príležitosť upozorniť na nerovnosť a poukázať na to, ako môže národná politika ovplyvniť zdravie jednotlivcov. Poznamenala „bolestivé“ zistenie, že jej privilégium v ​​prístupe k najlepším lekárom (so špičkovým zdravotným poistením) ju odlišuje od priemernej americkej rodiny   a vyjadrila sa aj k súvislosti medzi emisiami fosílnych palív a rakovinou, ktorú ukázal výskum. 

Ale tento príbeh má šťastný koniec: V decembri 2022, niekoľko dní pred svojimi 85. narodeninami,   zverejnila Jane  na svojej webovej stránke nadšený blog, v ktorom zdieľala správu, že je v remisii a jej onkológ jej oficiálne povolil prerušiť chemoterapiu. Povedala, že jej posledná liečba ju výrazne ovplyvnila a sťažila jej „ čohokoľvek dosiahnuť“, ale sústredila sa na to pozitívne.

Cítim sa taká požehnaná, taká šťastná,“ povedala. „Ďakujem vám všetkým, ktorí ste sa modlili a posielali mi dobré myšlienky. Som presvedčená, že to zohralo úlohu v dobrých správach.“

V polovici roku 2023 bol  jej program nabitý ako vždy a mala  plné ruky práce s pomocou niekoľkých starých priateľov. Vo februári 2023 si zahrala v športovej komédii  80 pre Bradyho po boku kamarátok Lily Tomlin, Rity Moreno a Sally Field.  

  

Jane Fonda je všestranná umelkyňa, ktorú pozná celý svet a ktorá zožala obrovský úspech naprieč generáciami. 

obrázky : getty images,  Franco Origlia/Getty Images, pinterest, shutterstock, Bernie Mainlow 

Predchádzajúcu, I. časť článku,  si môžete prečítať v histórii na tomto blogu,  poslednú  III. časť článku si môžete prečítať v pokračovaní na tomto blogu – v kategórii Fashion .

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

Share: