Kampánia a potulky najkrajším miestom Talianska, Amalfské pobrežie, Paestum najvýznamnejší monument gréckeho staviteľstva v Taliansku

V tejto časti rozprávania a približovania krás – na potulkách Talianskom  , sa pozrite spolu so mnou opäť na jeho juh. 

Juh Talianska je ozajstným protipólom  hektického biznis severu. Tvoria ho tri regióny: Calabria, Kampánia a Puglia.  Ak zvažujete dovolenku v Taliansku, jeho južná časť vás zaručene uchváti nedotknutou prírodou, útesmi striedajúcimi sa s nádherne čírym morom, aké som videla napríklad v Calábrii a Kampánii, načriete do zaujímavých kultúr a nárečí, okúsite skvelú tamojšiu gastronómiu a čaká vás mnoho ďalších zaujímavých vecí. Pohoda sálajúca z tamojších obyvateľov, kde nevládne stres zo severu a nastane práva talianska siesta,  sa na vás razom prenesie,  až si ju budete chcieť odniesť domov. 

Ďalším skvostom, historickou pamiatkou južného Talianska, ktorú vám chcem  v tejto časti  potuliek Talianskom priblížiť,  je miesto plné histórie s názvom  PAESTUM.  Archeologická lokalita, ktorá vznikla na mieste niekdajšej gréckej kolónie,  sa nachádza v južnom talianskom regióne Kampánia na pobreží Tyrrhenského mora.

KAMPÁNIA A POVESTNÉ NAJKRAJŠIE MIESTO V TALIANSKU

Nakuknite spolu so mnou najskôr do regiónu Kampánia, ktorý sa rozprestiera severne od Calábrie. Kampánia je

najľudnatejší a zároveň najnavštevovanejší taliansky región s hlavným mestom Neapol.  Ak sa vyberiete dovolenkovať práve sem, očarí vás členité pobrežie s priezračným morom, nájdete tu sopku Vezuv a pochutnáte si na slávnom talianskom syre mozzarella di bufala, ktorý pochádza práve odtiaľto.  Ale o tom už v článku neskôr. 

A práve v Kampánii sa nachádza  povestné najkrajšie miesto v Taliansku tiahnúce sa od Neapola po Salerno. Prekrásne číre more, úžasné zálivy, útesy a pláže s neopakovateľnou atmosférou, chýr, ktorý sa stáva realitou,   má meno Amalfské pobrežie.  

Kampánia sa tiež pýši bohatou históriou s archeologickými náleziskami od Pompejí, Herculaneum, Oplontis pri sopke Vezuv, po Neapol a nálezisko Paestum, ktoré vám chcem opísať. V regióne Kampánia si preto prídu na svoje milovníci nádherných pláží a tiež milovníci histórie. 

PAESTUM – ZOZNAM SVETOVÉHO DEDIČSTVA UNESCO

Paestum je miesto s očarujúcou atmosférou,  južne od Salerna a Neapolu, kde sa uprostred vidieka rozprestierajú grécke chrámy.  Archeologické nálezisko,  areál Paestum je najvýznamnejší monument gréckeho staviteľského umenia v Taliansku rozkladajúci sa na rovine neďaleko Salernského zálivu pri pobreží Tyrrhenského mora. Táto lokalita patrí k najkrajším v celom Taliansku. 

Architektonické nálezisko zahŕňa ruiny chrámov, nekropolu a kúpele.  V centrálnej časti boli v rokoch 540 – 450 pred Kr. postavené 3 dórske chrámy –Bazilika, Chrám Neptúna a Chrám Ceres. 

Neptúnov chrám označovaný tiež ako chrám bohyne Héry patrí medzi tri najkrajšie zachovalé chrámy staroveku. V starobylých vykopávkach sa ukrývajú zbytky antického mesta – verejné a cirkevné stavby, obranné hradby, cesty a dórske chrámy z 5. a 6. storočia pred Kristom. Celý areál je rozľahlý, môžete sa tu v kľude poprechádzať po krajine bez tlačenice s turistami. 

Chrám bohyne úrody Ceres – Tempio di Cerere sa vám naskytne pri pohľade najbližšie od vstupu. Tiež ho môžete nájsť aj pod označením Chrám bohyne Athény, bohyne múdrosti a umenia, ktorej bol zasvätený.   Pýši sa 6 dórskymi stĺpmi a ostatnými 13 stĺpmi po stranách.  Nájdeme tu zmes štýlov, dórsky a iónsky . Vnútri chrámu sa nachádzajú 3 kresťanské hroby. 

Zvyšky ruín ostatných stavieb, domov, významných budov a kúpeľov nájdete všade navôkoľ spolu s posvätnou cestou, ktorá ich spája. Na jej konci sú  chrámy Neptúnov chrám – Tempio di Nettuno a Ceresin. Neptúnov chrám býva označovaný aj ako druhý chrám bohyne Héry, pochádza z roku 450 pred n.l. 

Vedľa chrámov sa nachádza Bazilika bohyne Héry – Heraion, alebo prvý chrám bohyne Héry,  ktorej vznik je staršieho dáta. Ďalej natrafíte na Fórum, ktoré má okolo 150 metrov a bývalo lemované stĺporadím s priľahlými obchodíkmi. Fórum tvorilo srdce mesta. Na jeho severnej strane sa nachádza malý Rímsky chrám z roku 200 pred n.l. 

Lokalita je pekná v ktoromkoľvek ročnom období. 

V areáli sa medzi vykopávkami nachádzajú aj veľký a malý amfiteáter a Chrám mieru.  Veľký amfiteáter poňal v svojom čase okolo 2000 ľudí, ktorí sa zabávali na vtedajších rímskych hrách. 

Areál osviežujú fuchsiové farebné kvetinové záhony. Kúzelný pohľad na archeologický areál sa vám naskytne najmä pri večernom osvetlení, chrámy sú pekne podsvietené. V tomto okolí si môžete aj priamo zarezervovať ubytovanie v dovolenkových domčekoch. Tie sú rozmiestnené v prázdninových komplexoch s krásnymi tropickými záhradami a bazénom. 

zdroj: acanforahotels. com zdroj: acanforahotels. com

Paestum je od roku 1998 zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.  Na zoznam UNESCO bol zapísaný celý Národný park Cilento, Vallo di Diano a Alburni vrátane archeologických oblastí Paestum, Velia a Cartosa di Padula. 

PAESTUM HISTÓRIA

Paestum nájdete aj pod pojmom Poseidonium. Založili ho Achájci a Trójani v roku 720 p.n.l. a časom z neho vytvorili jedno z najprosperujúcejších miest v južnom Taliansku.  Zakrátko sa pod gréckym vedením stalo  ekonomickým, politickým a kultúrnym centrom. Úplne pri prvom osídlení sa volalo Posidonia, kedy mu vládli Gréci. 

V roku 273 p.n.l. sa mesto vo svojej záverečnej epoche dostalo pod vplyv rímskeho impéria, ktorí tu založili svoju kolóniu  a mesto bolo premenované na Paistos, neskôr Paestum. Z gréckej agory sa stalo fórum s vybudovanými kanalizáciami, hradbami a vydláždenými ulicami. Z urbanistického hľadiska bolo mesto založené na sieti pravouhlých ulíc. Úpadkom Rímskej ríše však upadlo aj mesto.  Znovuobjavené bolo v roku 1752 s vykopávkami po dnešné dni. 

V Paeste môžete navštíviť aj archeologické múzeum – Museo archeologico nazionale di Paestum, ktoré zhromažďuje nálezy výnimočnej historickej hodnoty a ozrejmuje umelecký a kultúrny vývoj v Paeste a v okolí. Táto lokalita je rozhodne zaujímavým miestom, kde sa možno vybrať za historicko-kultúrnym obohatením, rozšírením si obzoru a kde nájdete mnoho iných zaujímavostí, ktoré skrýva región Kampánia okrem zážitkov z prekrásnej prírody s neopísateľnými priezračnými plážami a dovolenkovými destináciami. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: