Najzaujímavejšie prehliadky Paris Fashion Weeku, Jar / Leto 2020, Christian Dior, 24. september  2019

Paris Fashion Week, ktorý sa konal v čase od 23. septembra do 1. októbra 2019 aj túto sezónu hostil ikonické módne domy, ktoré predviedli skvosty svetovej high fashion. Jedným z nich a hneď prvým v harmonograme módneho týždňa, bola značka Dior, na ktorej prehliadku sa poďte pozrieť. 

DIOR

Značka Dior nastavila svojou štartovacou prehliadkou Paris Fashion Weeku latku ozaj vysoko. Show sa odohrávala v stane premenenom na záhradu, labyrint so živými stromami, ktoré budú teraz vysadené v okolí Paríža ako časť projektu dlhodobej biodiverzity. Stratégiou osadenia show bolo zabezpečiť nulový odpad a celý set bude znovu recyklovaný alebo znovu vysadený. Divákov teda nečakalo žiadne tradičné prehliadkové mólo, ale prekrásna prírodná scenéria, ktorá v nich mala vyvolať dojem, akoby sa ocitli v lone prírody. 

Módna dizajnérka značky Dior, Talianka Maria Grazia Chiuri, sa zamerala túto sezónu na prírodu a biodiverzitu unikátnou módnou show.  Táto téma však v dnešnej dobe nie je celkom nečakaná, v

módnom priemysle dominuje čoraz viac.  Stále častejšie sa  začínajú skloňovať slová ako udržateľnosť, pomalá móda, tzv. slow fashion, ktorá sa stavia do protipólu s rýchlou módou, fast fashion. Tú, ako je známe,  presadzujú módne reťazce a tak sa svetoví módni dizajnéri snažia vykročiť v súlade   s prírodou spolu ku krajšej udržateľnej budúcnosti.  Slow fashion sa vďaka unikátnym nápadom módnych značiek naďalej pretláča do popredia.

Ikonický módny dom Dior v tomto urputnom úsilí nezaostáva, svojou najnovšou kolekciou prispel k celosvetovej osvete a zároveň priniesol pozitívne posolstvo v podobe očarujúcej a unikátnej módnej show.  Ukázal, že móda sa dá tvoriť ohľaduplne s udržateľným zámerom a zároveň s estetickou ľúbivou fantáziou. 

Posunutie hraníc myslenia o módnej tvorbe v zmysle udržateľnosti a šetrnosti voči prírode, ktorú máme iba jednu , je obrovským pozitívnym krokom a zároveň vztýčeným prstom k urgentnej záchrane prírody a planéty. A to musíme urobiť hneď !

DIOR – OSLAVA PRÍRODY 

Najnovšia  kolekcia značky Dior, Jar / Leto 2020,  ktorá bola odprezentovaná na týždni módy v Paríži, bola inšpirovaná prírodou a jej krásami. Visačky na živých stromoch v scenérii prírodného labyrintu niesli nápisy vysádzanie pre budúcnosť. Jasný odkaz s pozitívnym odhodlaním a zámerom šetriť prírodu a prírodné zdroje. 

Táto téma nemohla prísť vo vhodnejší čas ako teraz, keď je taký tlak na udržateľnosť a ochranu prírody, klimatické zmeny bičujúce prírodu a ľudský zásah. V čase volania „zachráňme prírodu, planétu Zem“ v tejto kolekcii značky Dior, tí,  ktorí sa prizrú bližšie, pochopia naliehavosť tohto odkazu . Zakonzervujme aspoň to, čo ešte z prírody ostalo. Unikátny nápad a zaslúžený potlesk pre dizajnérku Maria Grazia Chiuri.

KOLEKCIA DIOR – JAR / LETO 2020

Dior módna show pre sezónu Jar / Leto 2020 bola oslavou prírody, zemská a lesná a niesla sa v duchu vyšívaných motívov vegetácie na šatách a textúrových rafia sukniach k skutočným stromom použitých na setoch.

Nebola to však jediná inšpirácia, motto prehliadky.  Návrhárka bola inšpirovaná fotkami Catherine Dior, sestry slávneho Christiana Diora,  v jej záhrade. Spojila tak tematiku ochrany prírody so záhradnou témou a oslavou modernej ženy Catherine Dior, o ktorej sa vie len málo.

Prehliadka bola zároveň poctou Catherine Dior, ktorá bola zadržaná v Paríži nemeckou armádou v roku 1944 za podporovanie hnutia odporu Polish Resistance. Bola uväznená v nemeckom koncentračnom tábore a neskôr sa stala práve záhradníčkou. 

zdroj: Catherine Dior, photo by Courtesy of Collection Parfums Christian Dior, Paris

O sestre slávneho návrhára   bolo povedané doposiaľ veľmi málo, prinajmenšom slávnym módnym domom jej brata. Umrela v roku 2008. A hoci sa jej príbeh zdá byť veľmi smutný k znovuoživeniu, Justine Picardie, odchádzajúca šéfredaktorka magazínu Harper´s Bazaar UK, pracuje na knihe o tejto statočnej žene. 

Návrhárka Maria Grazia Chiuri chcela novou kolekciou Dior per Jar / Leto 2020 vytvoriť niečo nie sezónne, ale trvácne. Zároveň módne a zvláštne. „Je to skutočne obtiažne docieliť dobrý balance medzi týmito elementami“, vyjadrila sa návrhárka. 

Príroda je nositeľkou širokého spektra farieb a tie sa premietajú aj do tvorby dizajnérov. Najnovšia kolekcia značky Dior je inšpirovaná tradičnými prírodnými farbami ako zemité farby, hnedá, zelená a béžová. Dominovali jemné prírodné vzory, ktoré korešpondovali s materiálmi. 

Mnohé  modely z palmových prírodných materiálov, rafia textúrových materiáloch v jemej prírodnej béžovej  pripomínali štýl Safari. Záhradkárska téma ktorá sa snúbila s témou o sestre Catherine Dior priniesla nové inšpiratívne trendové kúsky v podobe slamených klobúkov a slamených opaskov. Sú vyrobené z tráv pochádzajúcich zo Švajčiarska, Talianska, Filipín a Francúzska. 

Vyšívané zdobenia, potlače a ozdobné šperky najnovšej kolekcie značky Dior – Jar / Leto 2020 sú inšpirované prírodou ako púpavou či bodliakmi. Veľkým inšpiratívnym prínosom bolo Národné prírodovedné múzeum a jeho najväčší a najstarší herbár sveta. 

Opäť sa objavil motív batikovania na materiáloch, ktoré sme mohli vidieť aj na Milan Fashion Weeku, tiež aj po minulé sezóny. Mnohí ľudia v tomto spôsobe zdobenia materiálov na odevoch nachádzajú stále svoje zaľúbenie. 

Estetická krása a pohodlnosť boli cieľom návrhárky Maria Grazia Chiuri, kolekcia Dior pre sezónu Jar / Leto 2020 je krásna a zároveň pohodlná v štýle slow fashion. 

 

Viac obrázkov si môžete pozrieť na facebook stránke Mya Mirell Fashionista. 

zdroj obrázkov: Vogue com, Jason Lloyd-Evans

Sleduj ma na:

2 Instagramy:   myamirell , 

                            mya_mirell

Facebook:        Mya Mirell Fashionista, 

                           Mya Mirell 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: