Prvé módne momenty z Paris Fashion Weeku – sezóna Jar/Leto 2024, 27. september – 3. október 2023, časť I.

Prehliadkové svetové týždne New York, London, Miláno a Paris Fashion Week pre sezónu Jar/Leto 2024 sa práve skončili parížskym týždňom módy. Od dramatického surrealizmu Schiaparelliho a temnej romantiky Ricka Owensa až po nadčasovú lúku Hermés,  Paríž ostáva  hlavným mestom módy na svete. Pozrime sa na prvú módnu nádielku, ktorú priniesli dizajnéri na parížske móla a trendy pre sezónu Jar/Leto 2024. 

ALEXANDER McQUEEN

Tento rok sa parížsky týždeň módy stal svedkom historickej prehliadky, keď dizajnérka Sarah Burton po 26 rokoch, vrátane 13 rokov ako kreatívna riaditeľka, zamávala legendárnemu Alexandrovi Mcqueenovi na rozlúčku. Dizajnérka sa k značke pripojila priamo z univerzity Central Saint Martins v roku 1997. Túto poslednú kolekciu venovala legendárnemu britskému dizajnérovi Lee McQueen a jej tímu a nazvala ju inšpirovaná ženskou anatómiou, kráľovnou Alžbetou, krvavo červenou ružou a umelkyňou Magdalenou Abakanowiczovou“,  ktorá nikdy neobsahovala jej víziu a ktorej práca bola prezentovaná na prehliadke.

Dizajnérka dohnala  Cate Blanchett a Naomi Campbell k slzám svojou emocionálnou záverečnou módnou prehliadkou.

Vrcholom dňa bola Naomi Campbell, ktorá predviedla svoju vekom vzdorujúcu krásu a auru supermodeliek v kovovom komplete.

Prehliadka sa skončila mohutným standing ovation a bola oslavou práce, ktorú Sarah vybudovala v značke McQueen  : silné krajčírstvo, kožené sochárske živôtiky a ženský, no zároveň silný vzhľad inšpirovaný kvetmi.  Na móle sa odohrala skutočne bezchybná šou postavená na najväčších Burtonových hitoch. Zdalo sa, že každý kúsok zvýrazňuje prínos  Sarah Burton pre Alexandra McQueena. 

Farebná paleta bola  hlavne čierna, červená a niektoré prvky zlatej a striebornej. Prirodzene, nakoniec hostia celé minúty tlieskali v stoji, zatiaľ čo návrhárka zdravila  predný rad. 

VALENTINO

Valentino presadzoval „menej je viac“, pričom sa opieral o nahý módny trend s kreatívnymi vystrihnutými šatami a oddelenými šatami. Pierpaolo Piccioli sa rozhodol zvýrazniť pokožku ako zvolenú látku kolekcie L’École, v óde na každú ženu a jej postavu.

Valentino posledná prehliadka sa konala na najzmysluplnejšom mieste: École des Beaux-Arts, škole, kde pôvodný dizajnér Valentino Garavani študoval módu. Taliansky módny dom na móle predstavil kolekciu Jar/Leto 2024 , ktorá oslavovala ženskú formu a najmä pleť. Súčasný dizajnér PierpaoloPiccioli premenil kožu na látku kolekcie so skrátenými sukňami, odvážnymi strihmi, ktoré akoby slúžili ako malé zmyselné okienka na zvýraznenie tela a s 3D vyrezávanými kúskami z ovocia a flóry, ktoré vytvorili ilúziu prírody, ktorá strategicky pokrývala a odhaľovala pokožku .

Kolekcia , ktorá je celá o tele a jeho neskutočnej kráse sa rozhodla oslavovať ženskú formu v celej jej rozmanitej sláve s osobitným zameraním na pleť.

Prepracovaná a zároveň jednoduchá kolekcia L’École bola milostným listom pre každú ženu, rovnako ako vystúpenie na prehliadke. Na doplnenie kolekcie sa FKA Twigs postavila na pódium so skupinou tanečníkov, ktorí sa všetci pohybovali ako jeden, aby vytvorili nezabudnuteľnú zmes hudby a pohybu, ktorá zvýrazňuje krásu ľudského tela.

Skrátené sukne a odvážne strihy poskytli zmyselné okná telu, zatiaľ čo sa objavila vedľajšia pozícia medzi prepracovanosťou a jednoduchosťou spolu s 3D vyrezávanými kúskami z ovocia a flóry.

RICK OWENS

Módny návrhár Rick Owens vo svojom vystúpení v Palais Tokyo do Paríža vyhlásil: „Stále verím v lásku“. Jeho ľúbostný list mal tvar pizzicato, ktorý siahal do nebies, ale aj podobu hrejivých a oblejších  tónov, ktoré pripomínali pohodlie najlepšieho priateľa. Sieťka okolo tváre a hlavy hovorila  včelími maskami.

Dizajnér Rick Owens predstavil extravaganciu v siluetách a textúre. Ponorené do ružovej a potom žltej hmly sa modely ukázali ako dystopická fatamorgána, takmer z iného sveta. Mnohé z nich zostali skryté za závojom, zatiaľ čo všetky niesli charakteristickú temnotu spojenú so značkou.

Rick Owens svojou novou kolekciou Jar/Leto 2024  priniesol extravaganciu nabitú jeho pobláznením pre siluety a textúru.  Uprostred záhuby sa však evidentne dalo nájsť víziu lásky a radosti. Tu a tam sa objavili odtiene červenej, bordovej a ružovej, zatiaľ čo ostré siluety, ako napríklad ľahko identifikovateľné špicaté ramená, boli postavené vedľa seba s teplom a oblejšími tónmi.

obrázky:  © pinterest, getty images, Valentino, Alexander McQueen, Rick Owens

Články o uplynulom Milan Fashion Weeku   – Jar/Leto 2024  a trendy Mfw,  si  môžete ďalej prečítať v histórii a v  pokračovaní  na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

Share: