Ďalšie módne momenty z Paris Fashion Weeku – sezóna Jar/Leto 2024 ,  27. september – 3. október 2023, časť II.

Svetové módne týždne – prehliadky kolekcií pre sezónu Jar/Leto 2024 sa práve skončili  parížskym týždňom módy, ktorý sa odohral v čase od 27. septembra do 3. októbra 2023Outfity bez nohavíc boli všade – na mólach aj mimo. Je to trend, ktorý sa začal minulú sezónu na úspešnom jesennom predstavení módnej značky Miu Miu a zdá sa, že sa nechystá ustúpiť.

Paris Fashion Week zanechal odvážny a často maximalistický pocit radosti zo života. Na mólach sa odohralo divadlo od dramatického surrealizmu Schiaparelliho a prekvapivej temnej romantiky Ricka Owensa až po efemérnu, no nadčasovú lúku značky Hermés, čo opäť dokázalo, prečo zostáva Paríž hlavným mestom módy sveta.

Okrem toho mnohé prehliadky v tejto sezóne ponúkli svoj podiel výnimočných momentov – od veselej labutej piesne Gabriely Hearst v značke Chloé po úžasnú udržateľnú módu Stelly McCartney a ďalšiu úžasnú kolekciu od horúcej značky  Schiaparelli.

Pozrime sa na ďalších módny dizajnérov a ich kolekcie, ktoré predviedli na Paris Fashion Weeku v sezóne Jar/Leto 2024.

SAINT LAURENT

Predpoklad pre Saint Laurent módnu show Jar/Leto 2024 bol celkom jednoduchý: pocta jednému z najobľúbenejších výtvorov zakladateľa domu Yvesa Saint Laurenta, safari bunde – slávne zvečnenej na ikonickej fotografii fotografa Francesca Scavulla s modelkou Veruschkou v hlavnej úlohe.

Verushka by Francesco Scavullo – 1960, Peter Beard, French Vogue

Anthony Vaccarello, kreatívny riaditeľ módnej značky  chcel osláviť aj priekopníčky, akými sú americká letkyňa Amelia Earhart a francúzska pilotka Adrienne Bolland. 

Výsledkom bola elegantná zostava nadčasovej kolekcie, ktorá sa vrátila k úžitkovej bunde – alebo saharienne, ako ju vo Francúzsku nazývajú. Prevedená  v splývavých materiáloch ako je šifón, čo jej dodáva moderný nádych s pridaným nádychom sexy, ktorý u Vaccarelliho v kolekciách nikdy nezlyhá.

DIOR

V kolekcii   Jar/Leto 2024 dominovali  monochromatické odtiene, ktoré obsahovali niektoré z charakteristických siluet talianskej dizajérky Marie Grazie Chiuri, ktorá stojí vo vedení Dior módneho domu.  A tými siluetami sú trenčkoty v kombinácii so sukňami v línii A a éterické priehľadné šaty v čiernej farbe.

Boli čarodejnice pôvodné feministky? Túto myšlienku mala na mysli kreatívna riaditeľka Dior ,  pani Chiuri pri tvorení prehliadkového móla dámskeho oblečenia . Dizajnérka presadzuje práva žien už od svojej úplne prvej kolekcie pre preslávený parížsky dom. 

Túto sezónu Chiuri, ktorá často spolupracuje s umelcami, poverila taliansku umelkyňu Elenu Bellantoni, aby vytvorila video inštaláciu s použitím obrázkov zo sexistických reklám spojených s feministickými sloganmi ako „Nikto nie je tvoj, nikto nie je dokonalý, každý je performatívny“.

LOEWE

Na predmestí Paríža, v Château de Vincennes, módny návrhár Jonathan Anderson  prinútil opäť svojich hostí, aby si značku Loewe zamilovali. Tentokrát sa však jeho náladová povaha spojila s preferenciou nositeľnosti a pohodlia. 

Najlepší úplet sezóny bol vyhlásený v značke Loewe, v španielskom módnom dome pod vedením Jonathana Andersona, dizajnéra, ktorý má záľubu v hmatovom a textúrovanom oblečení. Aj keď si často rád dopraje trochu fantázie, aby na móle vytvoril úžasný moment, tentoraz zostal viac pri zemi so sériou modelov, ktoré sú aktuálne a ktoré budú chcieť nosiť cool dievčatá z celého sveta.

V značke Loewe kraľovali pletené odevy s pelerínami a šatami s kráľovským nádychom spárované s džínsovými nohavicami a plochými topánkami.

Loewe začala svoju módnu šou s útulnými dekovými úpletmi, nohavicami s ultra vysokým pásom, nadrozmernými kardigánmi a sakami s podivne umiestnenými vreckami. 

Pletacie ihlice boli prevlečené cez otvory v páse neforemných šortiek.   Loewe je dom silne zameraný na remeslo.

Zdalo sa, že zlaté kovové akcenty spájali  kolekciu dohromady a objavovali sa všade, od gombíkov po pletacie ihlice prevlečené cez otvory v páse beztvarých šortiek. 

Úchvatné pletené zvrchníky  so zlatými gombíkmi mali takmer kráľovskú kvalitu a zároveň boli veľmi pri zemi – spájali sa s džínsovými nohavicami a plochými topánkami.

Elegantné košele a svetre, ktoré sa nosia s maslovo mäkkými koženými šortkami so špendlíkmi a ihlami, vynikli svojou šikovnou jednoduchosťou v módnom predstavení, ktoré upevnilo značku Loewe v označení moderného luxusu.

Šperky ku kolekcii  prišli s láskavým dovolením slávnej sochárky Lyndy Benglis, ktorej práce boli priamo na mieste  vystavené. 

Inde v kolekcii Jar/Leto 2024 sa dizajnér Anderson zasadil o ukončenie vlády nohavíc s nízkym pásom s ultravysokými nohavicami.

BALENCIAGA

Návrhár Demna Gvasalia   sa v kolekcii Jar/Leto 2024 zameral na čisté krajčírske umenie. Ústredným prvkom prehliadky ilustrujúcim remeslo bola bunda. Herečka Isabelle Huppert recitovala všetky kroky pri vytvorení saka na mieru.  

Balenciaga otvorila deň prehliadok s nečakanými hosťami na móle, keď modelky sprevádzali celebrity a blízki spolupracovníci návrhára, ako novinárka Diane Pernet, módna kritička The Cut Cathy Horyn a šéf PR Balenciaga Robin Meason. Prehliadku otvorila Demnova matka, ktorá hneď od začiatku upevnila osobnú inšpiráciu. (na fotografii v strede)

Kolekciu tvorila prevažne čierna zostava búnd s ostrými ramenami, vrstvené vrchné oblečenie, široké siluety a šaty s kvetinovou potlačou. 

Dizajnér sa opäť  ponoril do vesmíru prehnaných ramien a pretiahnutých tiel, kde oblečenie pôsobí nedokončene, no je finalizované a kde  dokonca aj slnečné okuliare sa zdajú byť nosené obrátene. 

Išlo o štýl značky Balenciaga vo svojej najlepšej podobe – s oblečením, ktoré sa zdalo nedokončené a dokončené v rovnakom čase, ako každý model so sebou niesol atmosféru nemožnosti.

 

V klasickom štýle Balenciaga dominovala čierna na divadelnej dráhe, ktorá predstavovala prehnané ramená, široké siluety a obrátené slnečné okuliare. 

   

Nechýbali ani hotelové župany, obrusy zahalené ako šaty a typ tašiek zo supermarketu, ktoré si človek nosí domov, aby sa vyhol jednorázovým plastom. Je to módna odpoveď na Alicu v krajine zázrakov, kde sa pred raňajkami dejú nemožné veci.

 

   

 

 

Share: