Najzaujímavejšie momenty pánskeho prehliadkového týždňa v Paríži – Givenchy, Wales Bonner , kolekcie Jar/Leto 2024,  20. – 25. jún 2023 , časť V.

Pánsky prehliadkový týždeň sa vrátil po Milan Fashion Weeku a medzipristátiach  v Londýne a  vo Florencii  do  Paríža, aby od 20. do 25.júna 2023 odhalil trendy pánskej módy pre sezónu Jar/Leto 2024.  Nabitý šesťdňový program mal na programe najslávnejšie značky v meste –   Louis Vuitton, Hermés, Dior, Kenzo, Rick Owens, Loewe a ďalšie. Okrem veľkých luxusných domov prišli do Paríža aj menší americkí dizajnéri s prehliadkami, ktoré boli rovnako dobré a zaujímavé. Drew Curry’s Airei predstavil strhujúcu show, ktorá bola venovaná životnej ceste a spiritualite.

Parížsky týždeň módy bol zrejme najrušnejší za posledné roky a  bol plný výnimočných udalostí – od Pharrellovho odvážneho debutu ako kreatívneho riaditeľa pre pánov v Louis Vuitton, cez gotický návrh Ricka Owensa,  svieži letný výlet značky Hermès ,  cez prvú kolekciu Rhuigiho Villaseñora od odchodu zo značky Bally,  až po štúdiu perspektívy od Jonathana Andersona v značke Loewe.  Vrcholom úvodných prehliadok bol futuristický scénický dizajn značky Dior, kde modely stúpali a klesali cez hranaté padacie dvere v podlahe. 

Na prehliadkovom móle dizajnéri predstavili niektoré kľúčové trendy letnej sezóny 2024  – afinita k priestranným vreckám, láska ku zelenej, uvoľnený trend v zmysle modelov bez goliera a tiež ukázali nositeľné kúsky. Módnych prehliadok sa zúčastnilo množstvo celebrít, na prehliadke Givenchy nechýbal herec Jared Leto a ostatné osobnosti.

Či už ide o živé obliekanie Homme Plissé od Issey Miyake na móle alebo Pharrellov debutový zápas pre Louis Vuitton, pozrime sa na módnu nádielku, ktorú naservírovali dizajnéri Paris Fashion Weeku počas týždňa mužskej módy. 

GIVENCHY

Od príchodu Matthewa M Williamsa do Givenchy v roku 2020 tento americký návrhár neustále stúpa ako veliteľ na globálnej scéne streetwearu. Jeho nová kolekcia, predstavená na hlavnom nádvorí Hôtel National des Invalides, kde sa nachádza hrobka Napoleona Bonaparte, prešla množstvom formálnych módnych archetypov, ktoré prenikli a splynuli do jedného: tekuté krajčírstvo prešlo do uniforiem školákov, vojenské oblečenie do precíznych  smokingov s čiernymi kravatami. Williamsova zdatnosť v streetweare sa preslávila v úžitkových doplnkoch, ktoré sú plné charakteristických praciek a úžitkových opaskov. 

    

Najnovšia kolekcia Matthewa M. Williamsa  bola predstavená v parížskom Hôtel National des Invalides a znamenala nový smer pre návrhára. Namiesto toho, aby vyzdvihol svoje zavedené motívy pre módny dom, ako je grafické oblečenie s logom, Williams túto sezónu zvolil jemný a elegantný prístup. Dôraz sa kládol na uvoľnené krajčírstvo a nové interpretácie tradičných pánskych uniforiem. Proporcie sa zmenili tak, ako to bolo vidieť pri Williamsových hranatých dvojradových sakách, vystrihnutých pletených svetroch s predĺženými rukávmi a nadrozmerných tričkách .

Silná kolekcia pánskeho oblečenia od Matthewa M Williamsa videla amerického dizajnéra, ktorý sa zameral na to, čo nazval „archetypy inteligentnosti“, aby prehodnotil súčasnú eleganciu. Školská uniforma –  „dvojitý symbol demokracie a obmedzení“ , bola pretvorená na precízne nohavice s vysokým pásom, ktoré sa nosili s košeľami, kravatami a scvrknutými svetrami. Školskú uniformu nazval naším „formatívnym objavom elegancie“ a použil ju ako odrazový mostík pre nádherne postavenú kolekciu krajčírskeho štýlu v smokingu, ktorý je  jemne zastrihnutý v páse saka, tekutý v nohaviciach a ktorý vyvrcholil pár čiernobielych overalov bez rukávov bez bočných švov.

Iné základné prvky pánskeho oblečenia, ako sú pletené svetre a tenisové polokošele, sa pýšili jemnými logami, ktoré v Givenchy priniesli chuť rafinovaného luxusu.  Matthew Williams priniesol do Givenchy svoj pohľad na „Chest Rig“ –  hybridu vesty a tašky, ktorý bol kedysi obľúbeným základom jeho vlastného labelu 1017 ALYX 9SM.

Medzi tým všetkým sú presvedčivé športovejšie prvky, ktoré pripomínajú jeho prácu na vlastnej značke 1017-ALYX-9SM – tričká pokryté obrovskými očkami, ktoré odhaľujú pokožku pod nimi, priliehavé tielka, ktoré sa nosia k zhrbeným džínsom a séria tašiek v úžitkovom štýle, ktoré sa ovíjali okolo pása a vešali na chrbát.

Zaujímavými v kolekcii boli aj  žuvačkový ružový sveter a odstrihnuté džínsové šortky a potom tašky v štýle gorpcore, ktoré  sa nosili uviazané v páse smerom dozadu.

Spolu s tým prišli pestrofarebné lyžiarske bundy, vesty a nylonové batohy, ktoré sa pýšili dostatočným technickým vkusom . 

Matthew Williams vyhrabáva šatník pre všetky vekové kategórie a vnáša do parížskeho savoir-faire nečakaný obrat. Odkedy sa  v júni 2020 ujal funkcie kreatívneho riaditeľa Givenchy, módni nadšenci si rýchlo všimli jeho jedinečný prístup k spájaniu streetwearu so špičkovou módou. Williamsovi sa podarilo vdýchnuť svojim kolekciám jemnú, no výraznú mestskú atmosféru, pričom si stále zachováva zmysel pre bohatosť a rafinovanosť

 

WALES BONNER

Grace Wales Bonner  značka je konzistentná. Každú sezónu skúma príbeh z africkej diaspóry. Ale namiesto toho, aby v ňom hľadala inšpiráciu, dôkladne ho študuje a využíva svoje zbierky na správne zdokumentovanie histórie a zároveň ju rozširuje. Túto sezónu myslela na diaľkarov z Etiópie a Kene. Bonner do predstavenia obsadil súčasných bežcov ako Tamirat Tola Abera a Yomif Kejelcha Atomsa a odkázal na bežcov z minulosti ako Abebe Bikila, ktorý vyhral prvú zlatú medailu Afriky na letných olympijských hrách v Ríme v roku 1960 (pri behu naboso) a Haile. Gebrselassie, ktorý vyhral Berlínsky maratón v roku 2008.

Bonner vyniká v spájaní minulosti a súčasnosti v rozprávaní a dizajne. Dizajnérka v novej kolekcii Jar/Leto 2024 predstavila klasické kúsky ako kabáty na mieru a saká značky Mac spolu so športovejšími odevmi, ako sú teplákové súpravy Adidas a bežecké šortky .

Vždy sa venovala remeslu, spolupracovala s remeselníkmi z Addis Abeby na tkaní tibebskej látky a predvádzala kúsky ručne vyšívané rafiou alebo zdobené ghanskými remeselnými sklenenými korálkami. Pokiaľ ide o obuv, dizajnérka pokračuje vo svojom vzťahu so spoločnosťou Adidas Originals, pričom predstavuje bežecké tenisky Adidas vylepšené o umelú zvieraciu kožu a repliku Gebrselassieho podpísaných tenisiek Adidas Neftenga a predstavuje spoluprácu so značkou Ugg na mokasínach, výlučne na mólach.

Módna prehliadka sa skončila vystúpením Haddis Alemayehu, ktorý hral na Masinqo, hudobnom nástroji používanom v hudobných tradíciách Etiópie. Oblečenie je vždy silné, ale módna dizajnérka Grace Wales Bonner ich vždy zakotví v kontexte, vďaka ktorému sa jej značka cíti oveľa väčšia ako módna spoločnosť. 

Obrázky:  © getty images, Givenchy, Wales Bonner

Predchádzajúce časti – I. ,  II. , III.  a IV.  článok z Paris Fashion Weeku, z mužského prehliadkového týždňa pre sezónu Jar/Leto 2024,   si môžete prečítať v histórii na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: