Paris Fashion Week – sezóna Jeseň/Zima 2024-25, prehliadka kolekcie Alexander McQueen, časť II.

V dažďom ošľahanú sobotu na parížskom týždni módy videl luxusný svet divadlo kontrastov, kde sa odvážny duch punku snúbil s tichým luxusom a historickou eleganciou. Módne prehliadky  rozmazali hranice medzi rebéliou a rafinovanosťou a predstavili kolekcie, ktoré sa pohybovali v čase , evokovali stredovekých nevoľníkov s moderným nádychom a zahŕňali minimalistickú estetiku pripomínajúcu 90. roky. 

Nič nie je také dekadentné alebo inšpiratívne ako Parížsky týždeň módy. Dvakrát do roka nastavujú dizajnéri štýl pre nadchádzajúcu sezónu a predvádzajú luxusné vzhľady, o ktorých snívame,  že ich „prevezmeme“  v nasledujúcich mesiacoch.  Kolekcie Ready-to-Wear Jeseň/Zima 2024 nie sú výnimkou. Francúzske módne domy, vrátane Dries Van Noten, Loewe a Rabanne, sa prekonali odvážnymi siluetami a luxusným vrstveným vzhľadom, ktorý pôsobil sviežo a nositeľne a rozvrátili trendy a farebné palety.

Debutové kolekcie od dizajnérov Chemena Kamali módnej značky  Chloé a Seána Mcgirra v módnom dome  Alexander McQueen , vyvolali nadšenie pre módnych zasvätencov , zatiaľ čo Nicolas Ghesquière udržal štýlovú dynamiku v značke  Louis Vuitton svojou kolekciou venovanou  10. výročiu preslávenej luxusnej značky. 

Dior, Hermés, Chanel – kolekcie Jeseň/Zima 2024-25, Paris Fashion Week (26. február – 5. marec 2024)

Pozrime sa na niektoré z najdôležitejších módnych predstavení sezóny Jeseň/Zima 2024

ALEXANDER McQUEEN  BY  SEÁN  McGIRR  –  KOLEKCIA JESEŇ/ZIMA  2024-25

Snáď najočakávanejšou debutovou kolekciou módnej sezóny, nehovoriac o posledných rokoch, bol McQueen od Seána McGirra

V McQueene je nová éra. Prvýkrát v histórii módneho domu je teraz kreatívny riaditeľ značky , outsider: Ír Seán McGirr, absolvent módnej školy  Central Saint Martins a absolvent značiek vrátane Driesa Van Notena a JW Andersona.  Od jeho debutu, ktorý sa odohral v chladnej noci v opustenom vlakovom depe na predmestí Paríža, boli veľké očakávania.  V opustenom sklade si účastníci prezreli jeho mladistvý, neúctivý pohľad na postavy noci z londýnskeho East Endu. 

Miesto aj scéna boli návratom do McQueenových začiatkov ako mladého, bojujúceho dizajnéra v Londýne, kde sa jeho prvé módne predstavenia konali na špinavých miestach a boli zostavené za pomoci veľmi malých finančných prostriedkov (čítajte v histórii blogu o dizajnérovi Alexandrovi McQeenovi) .  McGirrov pohľad na McQueena bol celkom odlišný od toho, čo sme si so značkou spájali: bezproblémová zmes romantizmu a temnoty, ktorú presadzovala aj módna návrhárka Sarah Burton.

Od svojho založenia v roku 1992 viedli  britskú značku Alexander McQueen iba dvaja dizajnéri: zosnulý zakladateľ Alexander McQueen, ktorý tragicky zomrel v roku 2010 (čítajte v histórii blogu o dizajnérovi Alexandrovi McQeenovi)   a potom jeho nedávno odídená dizajnérka z pozície kreatívnej riaditeľky ,  Sarah Burton, ktorá bola do značnej miery jeho predĺžením. 

V prelomovom momente pre značku Alexander McQueen, Seán McGirr, nový kreatívny riaditeľ, odhalil svoju vôbec prvú kolekciu Jeseň/Zima 2024-25  na  Paris Fashion Weeku  (26. február – 5. marec 2024).  Tento módny počin bol netrpezlivo očakávaný celým módnym svetom s očakávaním, ako nový dizajnér pristúpi k dedičstvu značky.  Kolekcia bola silným vyhlásením o McGirrovej vízii pre McQueen, odvážne sa vydávajúcej novými smermi, zatiaľ čo stále ctila základy, ktoré značku definovali.  McGirr, ktorý prišiel s bohatými skúsenosťami zo značiek  JW Anderson, Dries Van Noten a Uniqlo, vložil do kolekcie svieži dych inovácie a tvorivosti.

Prehliadka bola spojením histórie a budúcnosti, tradičných prvkov a hraničných inovácií.   McGirr sa zameriaval na tematiku transformácie a regenerácie, čo odrážalo prechod značky do novej éry. Toto demonštroval prostredníctvom sofistikovaného použitia materiálov, vrátane použitia recyklovaných textílií a pokročilých technológií v textilnom dizajne.

Kolekcia Alexander McQueen – Jeseň/Zima 2024 -25 bola vizuálne pútavá, s dôrazom na silné siluety, ktoré kombinovali ostré línie s plynulými, organickými tvarmi, vytvárajúc dynamický kontrast. Farby boli zámerne zvolené tak, aby vzbudzovali pocit moci a tajomstva, s paletou od temnejších odtieňov,  až po živé akcenty, ktoré prebúdzali kolekciu k životu.

Tento debut predstavoval drsnú, ale opulentnú estetiku, dokonale predvedenú vo vzhľade, ktorý mal  napodobňovať McGirrov rozbitý telefón – malé čierne šaty pokryté vrstvou rozbitej obrazovky, ktorú drží pohromade kovová niť a výšivka.

Prehliadka kolekcie , ktorá vznikla v choreografii ako pri predstavení, s modelmi kráčajúcimi rýchlym tempom po vlakovej trati  za soundtracku piesní od hudobníkov ako Enya, mala veľa energie a hrozivú atmosféru. Muži, z ktorých niektorí mali na sebe kožené pršiplášte spárované so zodpovedajúcimi koženými fedorami (typ klobúku) ,  ktoré im zakrývali tváre, vyzerali ako novodobí kupliari. Krajčírstvo starého Alexandra McQueena v štýle Savile Row však bolo preč –  nahradili ho úzke nohavice v kombinácii s trblietavými tričkami, s tričkami nadmernej veľkosti a uhladenými oblekmi inšpirovanými 70. rokmi.

Dámske oblečenie bolo zmesou sošného úpletu, sák  s ostrými ramenami, hodvábnych leopardích šiat a  takmer žiadneho večerného oblečenia.

Posledné tri modely kolekcie,  doslova vyrobené z ocele a určené pre sezónu ocenení , červené koberce a módne fotenia ,  boli inšpirované históriou McGirra spojenou  s autami.  Jeho otec je mechanik a farby dvoch z týchto odevov , „žltá Lamborghini“ a „modrá Aston Martin“ ,  boli odkazmi na tieto spomienky, rovnako ako dva vynikajúce úpletové topy pripomínajúce pneumatiky automobilov.

Jedným z vrcholov módnej šou boli inovatívne prístupy k odevom, ktoré zdôrazňovali individualitu a sebaexpresiu, s modelmi, ktoré boli prispôsobiteľné a multifunkčné. McGirr sa tiež pohral s konceptom odolnosti a krehkosti, prepletajúc do dizajnov pevné a priesvitné materiály, čím vytvoril fascinujúce textúrne kontrasty.

Kľúčovým prvkom kolekcie boli doplnky.  Výrazné šperky a obuv posilňovali celkovú tému sily a novátorského ducha.  Módny návrhár McGirr ukázal, že je pripravený posunúť hranice toho, čo môže byť móda, zatiaľ čo si  stále zachováva úctu k odkazu legendárneho Alexander McQueen

Táto debutová kolekcia Jeseň/Zima 2024-25 od Seána McGirra pre Alexander McQueen bola oslavou nového začiatku, ktorý stavia na pevných základoch značky, zároveň však naznačuje vzrušujúci smer do budúcnosti. 

Paris Fashion Week, ktorý sa konal v týždni od 26. februára do 5. marca 2024 opäť raz očaril módnych nadšencov a úspešne uzavrel svetové týždne módy, ktoré nastolili trendy pre nasledujúcu sezónu Fall/Winter 2024-25

obrázky:  © Getty Images , Shutterstock,  Alexander McQueen

Druhú časť článku a ďalšie časti o Paris Fashion Weeku, sezóne Jeseň/Zima 2024-25,  si môžete prečítať v pokračovaní  na tomto blogu v kategórii Fashion .

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

 

Share: