Paris Fashion Week – jarné prehliadky kolekcií značiek Rick Owens, Chanel, Row, Loewe, Ester Manas, Courréges, 26. september – 4. október 2022

Po búrlivom Milan Fashion Weeku, ktorý nastolil istú dávku rebélie a novoty, predviedol Paríž žiarivé farby, nápadité detaily, bombastickú šou so celebritami a ikonami akou je speváčka Cher, herečka Zendaya  a tiež predstavil priliehavé večerné oblečenie a trendové novinky pre nasledujúcu sezónu Jar/Leto 2023. 

Módna šnúra svetových fashion weekov sa po New Yorku, Londýne, Miláne teda presunula ďalej do Paríža. Paris Fashion Week, ktorý sa konal v týždni od  26. septembra do 4. októbra 2022, predstavil po dvoch rokoch stagnácií v dôsledku covid pandémie nové kolekcie dizajnérov pre sezónu Jar/Leto 2023 s plným nasadením.  Davy fanúšikov módy, známych tvárí z módneho biznisu a zo šoubiznisu sa s nadšením opäť ukázali vo francúzskom hlavnom meste, ktoré opäť dýchalo módou.  Pozrime sa na ďalšie zaujímavé prehliadky módnych dizajnérov a ich trendové novinky pre sezónu Jar/Leto 2023.  

BALMAIN

Absolútnym prekvapením so standing ovation bola módna šou značky Balmain, ktorá si na mólo prizvala spevácku hviezdu a ikonu Cher. Nestarnúca hviezda  vystúpila na  Stade Jean-Bouin pred 8000 publikom.

Ako nová tvár Balmainovej kabelkovej kampane sa hviezda pripojila k kreatívnemu riaditeľovi Olivierovi Rousteingovi, aby sa poklonila na záver módnej prehliadky.

Extrémna show zahŕňala zahrievací set od Shygirl a viac ako 100 výstupov z konfekcie a couture. V kolekcii Balmain – Jar/Leto 2023 boli prítomné africké vplyvy  ako odkaz na Rousteingových rodných rodičov, ktorí pochádzajú z Afrického rodu. 

Módna značka sa snaží prezentovať a vytvárať trvalo udržateľnú módu čo zahŕňalo použitie kôry a rafie zozbieranej udržateľným spôsobom použitej v novej kolekcii. Veľkou trendovou novinkou pre nasledujúcu letnú sezónu 2023 tu bol korzet.

DRIES VAN NOTEN

Belgický dizajnér Dries Van Noten je späť a to so šou, ktorá bola oslavou optimizmu  s príznačným názvom Darkness into the Light. Kolekcia bola predstavená v troch častiach a vyvíjala sa od čistoty čiernej, náznaku farby vo vyblednutých pasteloch a nového stvárnenia kvetinovej potlače. Textúra, štruktúra a siluety vyslali grafické posolstvo, objavili sa v precízne strihanom krajčírskom šití a na šatách s plastickým pásom. Výsledkom prehliadky bola módna explózia kvetinových potlačí , masa vzorov, kde sa potlače a textúry spájali. 

BALENCIAGA

Módna prehliadka značky Balenciaga pre Jar/Leto 2023 sa uskutočnila v rozľahlej a slabo osvetlenej bahennej jame, ktorá páchla vlhkou pôdou.  Modelky sa  promenádovali po obvode, pričom prvým modelom bol  Kanye West oblečený v bezpečnostnej bunde s mnohými vreckami. 

Módny dizajnér Demmna Gvasalia sa v notách k módnej kolekcii vyjadril, že ide o „metaforu pre hľadanie pravdy“. Na prehliadkovom móle sa objavila zvyčajná nadrozmerná silueta s šikovnými doplnkami – veľké tašky držané cez dlhú rukavicu vytvarovanú na taške, detské nosiče držiace realistické znovuzrodené bábiky, kabelky, ktoré vyzerali ako vrecká na lupienky a 3D tlačené holandské dreváky.

Na prehliadku zavítala aj Kyllie Jenner v krikľavo ružovom Balenciaga looku.

foto: Jacopo M Raule/Getty images

CHRISTIAN DIOR

Talianska dizajnérka Maria Grazia Chiuri si pre svoju kolekciu Dior – Jar/Leto 2023 vzala počas septembrového Paris Fashion Weeku za inšpiráciu Catherine de Medici, ktorá sa zaslúžila o to, že priniesla na francúzsky dvor vysoké opätky, korzet a čipku Burano. 

Chiuri preto v novej kolekcii Dior SS23 zvýraznila siluetu širokej sukne z tej doby a ako hlavná potlač na trenčkoty a korzety bola použitá mapa z domových archívov a mesto okolo Ave Montaigne, kde sa nachádza hlavné sídlo spoločnosti Dior. 

Módna šou sa udiala v jaskyni vytvorenej francúzskou umelkyňou Evou Jospin za vystúpenia tanečníkov a choreografov Marne a Imre Van Opstal so súborom. 

LOUIS VUITTON

Módna šou značky Louis Vuitton sa udiala priamo v srdci obrovského nainštalovaného tzv.  „monster flower“  (kvetu) , ktorú navrhol umelec Philippe Parreno.  Scéna bola doplnená žiarovkovými lustrami nad mólom. 

Módny dizajnér  Nicolas Ghesquière sa pohral s proporciami, nadrozmernými zipsami (boli to najväčšie zipsy, aké boli kedy vyrobené) a patentnými gombíkmi na bundách a šatách, vďaka čomu sa stali ústredným bodom kolekcie.   Výsledkom bola futuristická silueta dominujúca kolekcii Louis Vuitton – Jar/Leto 2023.  

Dizajnér tiež zväčšil kľúčenky cloche clés, ktoré sa objavujú na taškách značky LV a z peňaženiek urobil kabelky.  K minišatám boli použité hrubé vysoké čižmy, ktoré im dodali stabilitu a pevnosť.  Trendom z kolekcie Luis Vuitton pre nasledujúcu letnú sezónu 2023 sa okrem futuristických zipsových modelov stali aj čipkované pančuchové nohavice.

    Fotografia: Christophe Petit-Tesson/EPA

Ďalšie prehliadky kolekcií dizajnérov z Paris Fashion Weeku, Jar/Leto 2023,  si môžete prečítať v článkoch  v histórii a v pokračovaní na tomto blogu. 

Obrázky: © Dries van Noten, Balenciaga, Christian Dior, Balmain, Louis Vuitton, Vogue, Getty Images, Valerio Mezzanotti

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: